در سیستم های نظارتی و امنیتی بعد از نصب فیزیکی تجهیزات، لازم است یکسری تنظیمات دیگر صورت گیرد. دوربین داهوا با دو تکنولوژی آنالوگ و تحت شبکه تولید می‌شود. در سیستم های مداربسته آنالوگ این تنظیمات از طریق دی وی ار انجام می شود. با توجه به اینکه داهوا دارای منوی انگلیسی است در این مطلب دفترچه فارسی DVR داهوا را براساس تنظیمات اصلی دستگاه ارائه کرده ایم. شما می توانید از لینک زیر برای دانلود دفترچه فارسی دی وی ار داهوا استفاده کنید. سعی شده است تمام مراحل به صورت تصویری شرح داده شود تا هیچ گونه ابهامی ایجاد نشود. تنظیمات دی وی ار داهوا را می توانید مرحله به مرحله دنبال کرده و به صورت عملی انجام دهید.

موضوعات این مطلب:

 1. اولین مرحله از تنظیمات
 2. تنظیمات ورود به پنل کاربری دی وی ار
 3. تنظیمات Startup Wizard  دی وی ار داهوا
 4. آماده سازی DVR داهوا در سیستم عامل های قدیمی
 5. نکات مهم در تنظیمات دی وی ار داهوا
 6. گزینه های منوی دستگاه داهوا
دانلود دفترچه فارسی دی وی ار داهوا

1. اولین مرحله از تنظیمات

بعد از آنکه دستگاه را روشن می کنید صفحه ای باز می شود که نشان می دهد سیستم در حال پردازش است و باید صبر کنید.

نکته: در صورت نیاز به نام کاربری و رمز عبور برای اولین ورود به پنل و منوها از رمز پیش فرض داهوا استفاده کنید.

بعد از چند ثانیه پنجره Device Initialization باز می شود. در این پنجره از شما می خواهد کشور و زبان و همچنین استاندارد ویدیویی منطقه خود را انتخاب کنید. در صورتی که کشور ایران در لیست نبود شما می توانید کشور دیگری را انتخاب و زبان را انگلیسی تعیین کنید. با کلیک روی Next به مرحله بعد بروید.

دفترچه فارسی DVR داهوا 1

در این قسمت شرایط مطرح شده در بالا را با تیک روی چک باکس پایین تایید می کنید و سپس Next.

دفترچه فارسی DVR داهوا 4

پنجره ظاهر شده از شما می خواهد تا زمان و منطقه زمانی خود را تعیین کنید. Time Zone را روی Tehran و زمان سیستم را تنظیم و Next کنید.

دفترچه فارسی DVR داهوا 2

2. تنظیمات ورود به پنل کاربری دی وی ار

در این مرحله از تنظیمات دی وی ار باید نام کاربری و رمز عبور را مشخص کنید. زمانی که دستگاه را برای اولین بار روشن می کنید باید با استفاده از رمز عبور و نام کاربری پیش فرض وارد سیستم شوید. اما برای بالا بردن امنیت سیستم نظارتی خود باید نام کاربری و رمز عبور را تغییر دهید. اگر نام کاربری و رمز را تغییر ندهید دستگاه و سیستم مداربسته شما ناامن شده و احتمال دسترسی افراد غیر مجاز به تصاویر بالا می رود. انتخاب رمز به گونه ای باشد نه آنقدر ساده باشد که توسط دیگران قابل حدس شود و نه آنقدر سخت که خود شما نیز آن را فراموش کنید.

هنگام تعریف رمز، نوار پایین کادر پسورد به رنگ های قرمز، زرد و سبز در می آید. قرمز نشان از ضعیف بودن رمز انتخابی و زرد متوسط بودن و سبز قوی بودن رمز را نشان می دهد. قوی بودن رمز اشاره دارد به اینکه کمتر توسط دیگران و افراد غیر مجاز قابل حدس باشد. ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ، اعداد و برخی علامت ها می تواند رمز قوی را تشکیل دهند.

دفترچه فارسی DVR داهوا 3

بعد از ورود رمز جدید و تکرار آن با کلیک روی Next به مرحله تعریف الگو یا Pattern می روید. بعد از دو بار وارد کردن Pattern وارد مرحله بعدی می شوید.

در این مرحله شما می توانید آدرس ایمیلی را به عنوان ایمیل پشتیبان برای مواقع خاص (ریست پسورد) تعریف کنید. همچنین انتخاب پرسش از میان سوالات داده شده و پاسخ کوتاه به آنها برای مواقعی که به بازیابی رمز نیاز دارید. اگر چه می توانید با غیر فعال کردن این دو بخش از این مرحله عبور کنید. اما پیشنهاد می کنیم ایمیل پشتیبان را مشخص کنید. برای آشنایی بیشتر چگونگی ریست کردن روی “ریست پسورد دی وی ار داهوا” کلیک کنید.

نکته مهم

در حفظ رمز عبور دقت کنید. فراموش کردن پسورد موضوع چالش برانگیزی است که چندان خوشایند نبوده و برای حل آن مستلزم صرف زمان و هزینه است.

3. تنظیمات Startup Wizard  دی وی ار داهوا

بعد از مرحله تعریف رمز و ایمیل پشتیبان، کادری باز می شود که به چک کردن اتوماتیک آپدیت توسط دستگاه مربوط می شود. می توانید در حالت پیش فرض به مرحله بعد بروید.

در این کادر جزئیاتی را مشاهده خواهید کرد که نیازی به تغییر آن نیست و بدون تغییر Next  کنید. این جزئیات شامل نام دستگاه زبان، استاندارد فیلم (PAL/NTSC) و… می شود.

تنظیم ساعت دی وی ار داهوا

در این قسمت زمان دستگاه به طور دقیق تری تنظیم می شود. در مقابل هر کادر مقدار و گزینه مناسب انتخاب می شود. بعد از تنظیم ساعت دستگاه روی Save کلیک کنید. گزینه NTP در این پنجره برای دریافت اتوماتیک ساعت منطقه (تهران) از سرور است. در صورتی که این گزینه فعال باشد با اتصال به اینترنت ساعت دستگاه به روز می شود. در مواقعی که ساعت رسمی تغییر می کند با فعال بودن NTP دیگر نیاز به تغییر دستی نیست. به طور اتوماتیک ساعت دستگاه ضبط با ساعت رسمی تنظیم می شود. روی Next کلیک کنید.

دفترچه فارسی DVR داهوا

تنظیم IP دستگاه DVR

مرحله بعدی مربوط به تنظیمات شبکه دستگاه است. پیشنهاد می کنیم در صورتی که آشنایی با این قسمت ندارید از تغییر در آیتم های آن خودداری کنید. در حالت پیش فرض Next کنید. اگر DHCP (که در کادر قرمز مشخص شده است) را انتخاب کنید به طور خودکار یک آدرس IP از روتر برای دستگاه دریافت می شود.

تنظیم وضعیت انتقال تصویر

تنظیمات انتقال تصویر در این بخش انجام می شود پنجره P2P. اگر ضبط کننده یا همان دی وی ار داهوا را به درستی به روتر (مودم) متصل کرده باشید، وضعیت P2P “آنلاین” را نشان می دهد و اکنون می توانید با اپلیکیشن موبایل یا برنامه رایانه شخصی از راه دور به دستگاه دسترسی داشته باشید.

کادر Encode امکان تنظیمات کانال های دستگاه را برای شما فراهم می کند. جریان های پخش تصاویر دوربین مداربسته در حالت Main و Sub به چه صورت باشند. با چه فرمتی کدگذاری و فشرده سازی انجام شود. وضوح و رزولوشن تصویر، فریم ریت و بیت ریت را نیز در همین بخش برای Main Stream و Sub Stream می توانید تنظیم کنید.

با کلیک روی Next وارد پنجره Snapshot می شوید. در مواقعی نیاز است که از تصاویر در حال پخش عکس گرفته شود. این پنجره تنظیمات مربوط به عکس برداری از فیلم دوربین مداربسته در حال پخش را در اختیار کاربر قرار می دهد. بعد از تنظیمات این بخش (که می توانید بدون تغییر و در حالت پیش فرض بگذارید) به مرحله بعدی می روید.

تنظیم هارد دوربین مداربسته

در پنجره Basic حالت ضبط را در زمان پر شدن هارد مشخص می کنید. هارد دوربین مداربسته در واقعهمان هارددیسکی است که در دستگاه نصب می شود. از آنجایی که ظرفیت هارد مقدار مشخصی دارد بعد از مدتی پر می شود. در صورت انتخاب Overwite دستگاه بعد از پر شدن هارد ضبط را متوقف نمی کند و از قدیمی ترین فیلم شروع به رونویسی می کند. به عبارت دیگر فیلم های جدید روی قبلی ها ذخیره می شوند.

اگر چنین حالتی را مناسب نمی بینید می توانید گزینه Stop را انتخاب کنید. به این ترتیب بعد از پر شدن هارددیسک، دستگاه DVR، ضبط را متوقف می کند. طول فایل های ویدئویی را در قسمت Create Video File یا Pack Mode مشخص می کنید به عنوان مثال 60 دقیقه. گزینه سوم Delete Expired File یا Auto Delete Old Files مربوط به حذف فایل های ویدئویی بعد از مدت زمان مشخص است. می توانید تنظیمات را در حالت پیش فرض بگذارید و از این کادر نیز با Next عبور کنید.

تنظیم زمان ضبط

وارد پنجره تنظیمات زمان های ضبط دستگاه می شوید پنجره Record. با انتخاب هر کانال، روزها و ساعات ضبط دستگاه برای آن کانال در این بخش قابل ویرایش است. اغلب دستگاه ها در حالت پیش فرض روی ضبط مداوم تنظیم شده اند. بعد از تغییرات مورد نیاز روی Next  کلیک کنید.

پنجره بعد تنظیمات زمان های Snapshot برای هر کانال است. بعد از تنظیم کردن موارد مورد نظر روی Finished کلیک کنید.

در پایان این بخش برای شما پیغامی نمایش داده می شود که با Ok کردن آن تنظیمات اولیه دی وی ار داهوا تمام می شود.

به آخرین مرحله از تنظیمات دستگاه در دفترچه فارسی دی وی ار داهوا رسیدیم. حال می توانید با روشن کردن دوربین های مداربسته محیط کار و زندگی خود را تحت نظارت قرار دهید.

نکته: برخی از کاربران داهوا از سیستم نظارتی با سیستم عامل قدیمی استفاده می کنند در این بخش از دفترچه فارسی دی وی ار داهوا آماده سازی این سری دستگاه ها را شرح می دهیم.

4. آماده سازی DVR داهوا در سیستم عامل های قدیمی

با تجه به دستورالعملی که شرکت ارائه کرده است بعد از بوت شدن دستگاه به  Start up wizardمی رود. با کلیک روی دکمه Next وارد رابط کاربری دی وی ار داهوا می شوید.

سیستم عامل قدیمی داهوا به طور پیش فرض 4 اکانت یا حساب کاربری دارد که نام کاربری و رمز عبور آنها در زیر آمده است:

 1. Username: admin. Password: admin. (administrator, local and network)
 2. Username: 888888. Password: 888888. (administrator, local only)
 3. Username: 666666. Password: 666666(Lower authority user who can only monitor, playback, backup and etc.)
 4. Username: default. Password: default (hidden user).
 1. نام کاربری: admin و رمز عبور: admin   (سطح دسترسی برای مدیر، محلی و شبکه)
 2. نام کاربری: 888888 و رمز عبور: 888888. (سطح دسترسی فقط مدیر، محلی)
 3. نام کاربری: 666666 و رمز عبور: 666666 (کاربر با سطح دسترسی محدود که فقط می تواند نظارت، پخش، پشتیبان گیری و غیره را داشته باشد)
 4. نام کاربری: default و رمز عبور: default (کاربر پنهان)

Default در کاربر پنهان تنها برای استفاده داخلی سیستم است و نمی توان آن را حذف نمود. هنگامی که هیچ کاربری Login نشده است کاربر پنهان یا مخفی به طور اتوماتیک Login  می شود. شما می توانید برخی از دسترسی ها مانند مانیتور را برای کاربر پنهان تنظیم کنید. به این ترتیب بدون ورود به سیستم و Login کردن می توانید برخی از کانال ها را مشاهده کنید.

قفل شدن حساب کاربری

نکته مهم: به دلایل امنیتی بعد از اولین ورود، رمز عبور را تغییر دهید. طی مدت 30 دقیقه در صورت سه بار وارد کردن رمز اشتباه سیستم هشدار می دهد. همچنین بعد از پنج بار عدم موفقیت در ورود به سیستم، آن حساب قفل می شود.

در آغاز تنظیمات دی وی ار کادر General مشاهده می شود. اطلاعاتی در ارتباط با سیستم مداربسته نام دستگاه، زبان، نحوه ضبط بعد از پر شدن هارد و…  در این کادر قابل ویرایش است. بعد از تنظیم موارد دلخواه می توانید با کلیک روی Next به مرحله بعد بروید.

پنجره مرحله بعد مربوط به تنظیمات شبکه است.

بعد از کلیک روی Next پنجره Remote نمایان می شود. در این قسمت شما می توانید دوربین های خود را به سیستم اضافه و یا از سیستم حذف کنید. وضعیت دوربین ها در این صفحه قابل مشاهده است.

مرحله بعدی تنظیمات در دفترچه فارسی دی وی ار (DVR) داهوا ورود به پنجره Schedule است. که با کلیک روی Next در مرحله قبلی قابل مشاهده است. این پنجره شامل دو کادر برای تنظیم زمانبندی ضبط و یا عکس برداری از فیلم های ضبط شده، است. بعد از ویرایش و تغییرات دلخواه روی دکمه Finish کلیک می کنیم. آماده سازی DVR داهوا در این مرحله به پایان می رسد.

5. نکات مهم در تنظیمات دی وی ار داهوا

یکی از نکات مهمی که کاربران باید در نظر بگیرند نحوه استفاده از دستگاه ضبط، روشن و خاموش کردن دی وی ار و ان وی ار داهوا است. اگر به کادر “سیستم در حال خاموش است” (System is shutting down…) برخورد کردید، مستقیماً روی دکمه خاموش/روشن کلیک نکنید. به هیچ عنوان کابل برق را از پریز جدا نکنید. به عبارت کلی دستگاه را در حالت کار کردن خصوصاً زمانی که در حال ضبط است به طور مستقیم خاموش نکنید.

برای خروج و خاموش کردن سیستم از روش های زیر استفاده کنید:

1- خاموش کردن دی وی ار از طریق منوی اصلی

روش پیشنهاد شده برای خاموش کردن دستگاه، استفاده از منوی اصلی است. از Main Menu گزینه Shautdown را انتخاب و از لیست کشویی گزینه Shutdown را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Ok کلیک کنید. دستگاه به طور امن و بدون هیچ آسیبی به داده ها، خاموش می شود. ممکن است منوی دستگاه شما مشابه تصویر باشد، گزینه Shurdown را کلیک کنید.

2- دکمه روشن/ خاموش کردن کنترل

روش دیگر استفاده از دکمه خاموش/روشن کردن پنل جلویی و یا کنترل از راه دور دستگاه استفاده کنید. این دکمه را به مدت 3 ثانیه فشار دهید تا دستگاه خاموش شود.

6. معرفی منوی دستگاه داهوا

گزینه های منوی دستگاه داهوا در نسخه های مختلف کمی تفاوت دارد اما به طور کلی موارد مشترک زیادی در آنها وجود دارد. پس از ورود به دستگاه داهوا، با کلیک راست ماوس، می توانید منوی میانبر را مشاهده کنید. گزینه هایی که این منوی دستگاه داهوا در اختیار شما قرار می دهد را به اختصار معرفی می کنیم.

 • گزینه های View در بخش بالایی منوی دستگاه حالت تقسیم پنجره برای نمایش تصاویر دوربین ها را ارائه می کند. می توانید تعداد پنجره را انتخاب کنید و سپس کانال ها را برای نمایش در آن بخش ها انتخاب کنید.
 • PTZ: روی آن کلیک کنید تا به رابط PTZ بروید. در آن بخش تنظیمات دوربین اسپیددام یا گردان در دسترس کاربر خواهد بود.
 • فوکوس خودکار Auto Focus: تنظیم عملکرد فوکوس خودکار است. حتماً مطمئن شوید که دوربین شبکه متصل به دستگاه داهوا از این عملکرد پشتیبانی می کند.
 • تنظیم رنگ Color Setting: دسترسی به رنگ ویدئو و تنظیمات مربوط به آن با این گزینه قابل دسترسی است.
 • جستجو Search: برای رفتن به رابط جستجو برای جستجو و پخش یک فایل ضبط شده، روی آن کلیک کنید.
 • با انتخاب گزینه Manual دو انتخاب به شما داده می شود:
  کنترل ضبط Record control: فعال/غیرفعال کردن کانال ضبط در این قسمت قابل انجام است.
  خروجی آلارمAlarm output: تنظیم حالت خروجی آلارم را از طریق این گزینه می توانید انجام دهید.
 • دستگاه راه دور Remote Device: به کمک این گزینه از منو می توانید یک دستگاه یا دوربین را از راه دور جستجو و اضافه کنید.
 • منوی اصلی Main Menu: با این گزینه می توانید به رابط منوی اصلی سیستم بروید.

نکته قابل توجه این است که برای بازگشت به رابط قبلی، باید کلیک راست کنید.

منوی دستگاه داهوا

قیمت دوربین و دی وی آر داهوا

قیمت دوربین مداربسته و دستگاه‌های ضبط دی وی آر داهوا بر اساس عوامل مختلفی تعیین می‌شوند. نوع دوربین، مدل دوربین، قابلیت‌ها و تکنولوژی‌های دوربین، کیفیت تصویر و… همگی از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت محصولات هستند. با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید قیمت همه محصولات داهوا را مشاهده کنید. 

لیست قیمت داهوا
4.7/5 - (4 امتیاز)