در اغلب پروژه ها برای جلوگیری از جرم و جنایت و ایجاد امنیت و نظارت بیشتر از سیستم مداربسته استفاده می شود. کیفیت تصاویر ارائه شده در سیستم مداربسته اهمیت بسیار ویژه ای دارد. به همین دلیل مشکلات تصویر دوربین مداربسته می تواند باعث خسارت و مشکلات بسیاری شود. از جمله مشکلات تصویر دوربین مدار بسته شامل سیاه شدن تصویر، چرخش تصویر، شطرنجی شدن تصویر دوربین مداربسته، قطع و وصل شدن و…. است. در ادامه به بررسی این مشکلات می پردازیم.

در ادامه می خوانید:

 • سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته
 • علت قطع و وصل شدن دوربین مداربسته در شب
 • مشکلات تصویر دوربین مداربسته و عدم نمایش تصویر
 • مشکلات رنگ تصویر دوربین مداربسته
 • نویز در تصویر دوربین مداربسته
 • مشکلات تصویر دوربین مداربسته و خطوط در تصاویر
 • عدم ضبط تصاویر دوربین در دستگاه ضبط

سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته

سیاه شدن تصویر دوربین مدار بسته یا به عبارت دیگر سیاه و سفید شدن تصویر یکی از مشکالات تصویر دوربین مداربسته است. تمام دوربین های مداربسته در روز دارای تصویر رنگی هستند. برخی از دوربین ها در شب تصاویر را به صورت سیاه و سفید و برخی دیگر همانند روز رنگی به نمایش می گذارند. رنگ ها در نمایش و تشخیص جزئیات در تصویر بسیار مهم هستند. حال علت سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته چیست؟

ممکن است دلیل سیاه شدن تصویر دوربین، روشن بودن چراغ مادون قرمز در روز باشد. چراغ های مادون قرمز به منظور تامین نور مورد نیاز برای تصاویر دوربین در شب روشن می شوند. در برخی از مواقع ممکن است به دلیل مشکل در فیلتر IR-CUT این چراغ ها در روز نیز روشن بمانند. در این حالت دوربین در وضعیت دید در شب قرار گرفته و تصاویر سیاه و سفید نمایش داده می شوند.

خرابی منبع تغذیه یکی دیگر از دلایل سیاه و سفید شدن و مشکلات تصویر دوربین مداربسته است. اگر منبع تغذیه و یا کابل برق دچار مشکل شده باشد، تصاویر دوربین مداربسته با مشکل مواجه می شوند. تنظیمات نادرست، مشکلات فنی و… نیز می توانند باعث سیاه شدن تصویر دوربین شوند.

سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته

علت قطع و وصل شدن دوربین مداربسته در شب

از دیگر مشکلات تصویر دوربین مداربسته قطع و وصل شدن دوربین مداربسته در شب است. اگر دوربین مدار بسته شما در روز به درستی کار می کند ولی در شب با مشکل مواجه است، ممکن است LED های مادون قرمز با مشکل مواجه شده باشند. اگر ال ای دی ها دچار مشکل و یا خرابی شده اند، باید آن ها را تعویض کنید. همچنین در شب به دلیل روشن شدن ال ای دی های مادون قرمز، دوربین به انرژی بیشتری در مقایسه با روز نیاز دارد. به همین دلیل ممکن است منبع تغذیه توانایی تامین انرژی مورد نیاز دوربین در شب را نداشته باشد. این موضوع می تواند باعث قطع و وصل شدن تصویر دوربین در شب شود. نکته دیگری که در این حالت باید بررسی شود، تنظیمات دید در شب دوربین است.

مشکلات تصویر دوربین مداربسته و عدم نمایش تصویر

یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید، عدم نمایش تصاویر دوربین مدار بسته است. این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در مرحله اول از سالم بودن آداپتور و یا منبع تغذیه اطمینان حاصل کنید. اگر منبع تغذیه یا آداپتور سالم بود به سراغ کابل ها و اتصالات دوربین مداربسته بروید. در سیستم آنالوگ باید کابل کواکسیال و فیش BNC را بررسی کنید. در سیستم تحت شبکه نیز باید کابل شبکه، سوئیچ و پورت های شبکه بررسی شوند. برخی از دوربین های مداربسته به صورت بی سیم و وایرلس کار می کنند. در بررسی مشکل تصویر دوربین های وایرلس از اتصال دوربین به مودم اطمینان حاصل کنید.

مشکلات رنگ تصویر دوربین مداربسته

در برخی از مواقع ممکن است رنگ های تصویر به بنفش، قرمز و یا صورتی تغییر پیدا کنند. این مشکل در تصویر دوربین می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته را بررسی می کنیم.

علت بنفش شدن تصویر

 • مشکلات نرم افزاری
 • اشتباه در تنظیمات رنگ
 • تاثیر دمای پایین و هوای سرد بر روی قطعات

علت قرمز شدن رنگ تصویر

 • قطعی، شل شدن و یا خرابی اتصالات و کابل دوربین مداربسته
 • تنظیمات رنگ اشتباه
 • آسیب دیدن سنسور ccd و یا ICR
 • مشکل در برد دستگاه ضبط
تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته
علت تغییر رنگ دوربین مداربسته

نویز در تصویر دوربین مداربسته

یکی دیگر از مشکلات تصویر دوربین مداربسته که ممکن است کاربران با آن مواجه شوند، وجود نویز در تصاویر است. نویز و پرش تصاویر باعث پایین آمدن کیفیت تصاویر دوربین می شود. دلایل مختلفی مانند کیفیت پایین دوربین مدار بسته یا کابل ها، کابل کشی های طولانی، نور کم محیط، نامناسب بودن منبع تغذیه و… می تواند باعث ایجاد نویز در دوربین مداربسته شود.

برای رفع مشکل نویز در تصویر دوربین ابتدا باید علت آن را جستجو و بررسی کنید. اگر نویز به صورت نقطه های ریز مشاهده شود، نویز از نوع الکتریکی است. علت این نویز می تواند نور کم محیط باشد که باید نور محیط را افزایش دهید. دوربین مداربسته را در محیط هایی با گرما و حرارت بالا نصب نکنید. از کابل با کیفیت و منبع تغذیه استاندارد استفاده کنید.

مشکلات تصویر دوربین مداربسته و خطوط در تصاویر

در برخی از مواقع ممکن است بر روی تصاویر خطوط افقی نمایش داده شود. وجود این خطوط باعث پایین آمدن کیفیت تصویر دوربین می شود. عوامل مختلفی ممکن است باعث به وجود آمدن این مشکل شوند. ممکن است علت وجود خطوط بر روی تصویر، تابیدن نور الکتریکی به صورت مستقیم بر روی دوربین باشد. زمانی که نور به صورت مستقیم بر روی دوربین بتابد ممکن است با سنسورهای CCD تداخل پیدا کرده و باعث ایجاد خطوط افقی بر روی تصویر شود. یکی دیگر از دلایل ایجاد این خطوط، آسیب دیدن منبع تغذیه است.

عدم ضبط تصاویر دوربین در دستگاه ضبط

ضبط نکردن تصاویر دوربین مداربسته توسط دستگاه DVR و NVR می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در بررسی دلایل این مشکل می توان به پر شدن فضای هارد دیسک دستگاه، مشکل در دستگاه ضبط و یا تنظیمات اشتباه اشاره کرد. برای رفع این مشکل ابتدا از روشن بودن و کار کردن دستگاه ضبط اطمینان حاصل کنید. در مرحله بعد تنظیمات ضبط دستگاه را بررسی کنید. ممکن است تنظیمات ضبط به گونه ای انجام شده باشد که در ساعات و روزهای مشخصی تصاویر ضبط شوند. همچنین ممکن است دستگاه بر روی تشخیص حرکت دوربین مداربسته قرار داشته باشد، در این صورت تنها زمانی که حرکتی در تصویر رخ دهد، دستگاه شروع به ضبط تصاویر می کند.

یکی از نکات مهم در ضبط نکردن تصاویر توسط دستگاه ضبط، پر شدن حافظه دوربین مداربسته است. به طور کلی تنظیمات دوربین به گونه ای است که در صورت پر شدن حافظه، تصاویر قبلی پاک شده و تصاویر جدید بر روی تصاویر قدیمی تر ضبط می شوند. اما گاهی اوقات ممکن است تنظیمات دوربین مداربسته به گونه ای باشد که با پر شدن حافظه، ضبط تصاویر متوقف شود. در این صورت اگر فضای هارد پر شود، تصاویر جدید دوربین مداربسته بر روی دستگاه ضبط نمی شوند.

4.7/5 - (3 امتیاز)