دوربین های مداربسته در کاربری های مختلف به منظور ایجاد امنیت و نظارت بیشتر بر محیط نصب می شوند. اما گاهی ممکن است این دوربین ها با مشکلاتی مواجه شوند. هر گونه مشکل در سیستم مداربسته می تواند منجر به از دست دادن بخشی از تصاویر شود. یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید، خاموش و یا افلاین شدن دوربین مداربسته است. اما علت این مشکل چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا به علت آفلاین شدن دوربین مدار بسته بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • افلاین شدن دوربین مداربسته
 • خاموش شدن دوربین مدار بسته باعث چه مشکلاتی می شود؟
 • راه حل رفع مشکل آفلاینی دوربین
 • علت قطع شدن تصویر دوربین مداربسته در شب

افلاین شدن دوربین مداربسته

آفلاین شدن دوربین مدار بسته می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه، چند دلیل رایج برای افلاین شدن دوربین مداربسته را بررسی خواهیم کرد:

 1. مشکلات برق: یکی از دلایل اصلی آفلاین شدن دوربین های مدار بسته، مشکلات مربوط به تامین برق است. ممکن است به دلیل قطعی در تامین برق، قطع شدن کابل برق و یا خرابی در سیستم تغذیه، دوربین مداربسته آفلاین شود.
 2. مشکلات شبکه: دوربین های مداربسته معمولاً برای انتقال تصاویر از شبکه استفاده می کنند. اگر شبکه ای که دوربین به آن متصل است، مشکل داشته باشد (مانند خرابی در روتر، سوئیچ یا کابل شبکه)، دوربین مداربسته قادر به ارتباط با سیستم مانیتورینگ نخواهد بود. در نتیجه با آف شدن دوربین روبرو می شویم.
 3. خرابی سخت افزاری: در بعضی موارد، دوربین مداربسته ممکن است به دلیل خرابی سخت افزاری به طور کامل قطع شود. این مشکل می تواند به علت خرابی در قطعات داخلی دوربین، مانند ماژول شبکه یا منبع تغذیه رخ دهد.
 4. تنظیمات نادرست: تنظیمات نادرست در دوربین مداربسته ممکن است باعث عدم اتصال به شبکه یا سیستم مانیتورینگ شود. به طور مثال اگر آدرس IP یا پورت های دوربین به درستی تنظیم نشده باشند، دوربین ممکن است آفلاین باشد.
 5. تداخل سیگنال: تداخل سیگنال دوربین با سایر دستگاه ها و یا تداخل با مواردی مانند امواج رادیویی یا امواج مغناطیسی نیز می تواند دلیل افلاین شدن دوربین مداربسته باشد.

خاموش شدن دوربین مدار بسته باعث چه مشکلاتی می شود؟

آفلاین شدن دوربین مداربسته می تواند منجر به بروز برخی از مشکلات شود. در ادامه مشکلاتی که ممکن است بر اثر آفلاین شدن سیستم مداربسته رخ دهد را بررسی می کنیم.

 1. عدم ضبط تصاویر: اصلی ترین و مهم ترین مشکلی که پس از خاموش شدن دوربین به وجود می آید، عدم ضبط تصاویر است. با افلاین شدن دوربین مداربسته، تصاویر محیط نیز ثبت نمی شوند. این مشکل باعث از دست دادن اطلاعات و عدم ضبط رویدادها در صورت وقوع حوادث می شود. از آنجایی که سیستم های مدار بسته به منظور ایجاد امنیت، نظارت و جلوگیری از جرم و جنایت مورد استفاده قرار می گیرند، این مشکل بسیار مهم است.
 2. قطع ارتباط با سیستم مانیتورینگ: هنگامی که دوربین مداربسته آفلاین است، ارتباط آن با سیستم مانیتورینگ دوربین مداربسته یا دستگاه های کنترلی مربوطه قطع می شود. در نتیجه، امکان مشاهده تصاویر زنده، انجام تنظیمات و کنترل دوربین نیز میسر نیست. با وجود این مشکل نمی توان با استفاده از دوربین مداربسته بر محیط نظارت داشت.
 3. عدم هشدارهای دستگاه: در برخی موارد، سیستم مداربسته به منظور تشخیص و هشدار دادن در صورت وقوع رویدادهای مشخص شده (مانند تشخیص حرکت) استفاده می شود. افلاین شدن دوربین مداربسته باعث قطع هشدارهای زنده می شود. در نتیجه، امکان رصد و واکنش سریع به رویدادها نیز وجود ندارد.
 4. به خطر افتادن امنیت: در صورتی که دوربین مداربسته آفلاین شود، قابلیت نظارت و رصد بر محیط و رویدادها نیز وجود ندارد. این مشکل می تواند باعث به خطر افتادن امنیت منطقه ی تحت پوشش دوربین شود.

با توجه به اهمیت دوربین مداربسته و نیاز به نظارت بر محیط، هنگامی که دوربین مداربسته با مشکل مواجه می شود، باید سریعا نسبت به رفع آن مشکل اقدام کرد.

راه حل رفع مشکل آفلاینی دوربین

برای رفع مشکل آفلاین شدن دوربین مداربسته، ابتدا باید علت این مشکل را بیابید. در ادامه راه های رفع مشکل آفلاین شدن دوربین را بررسی می کنیم.

 1. بررسی تامین برق: ابتدا مطمئن شوید که دوربین مداربسته به درستی تغذیه می شود. آداپتور یا منبع تغذیه دوربین و کابل برق را بررسی کرده از اتصال صحیح و سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کنید. همچنین، مطمئن شوید که تامین برق به سایر قسمت های شبکه نیز بدون مشکل انجام می شود.
 2. بررسی اتصال شبکه: مطمئن شوید که دوربین به درستی به شبکه متصل است. بررسی کنید که کابل شبکه به درستی به دوربین و سوئیچ یا روتر متصل شده است. همچنین از تنظیمات صحیح شبکه دوربین مانند آدرس IP، پورت و تنظیمات دیگر شبکه اطمینان حاصل کنید.
 3. بررسی سیگنال شبکه: اگر دوربین مداربسته شما به وسیله Wi-Fi به شبکه متصل است، از قوی و پایدار بودن سیگنال Wi-Fi اطمینان حاصل کنید. در صورت لزوم، دوربین مدار بسته را در فاصله نزدیک تر به روتر یا تقویت‌کننده Wi-Fi قرار دهید.
 4. تست اتصال دوربین به شبکه: می توانید با استفاده از دستگاه دیگر مانند لپتاپ یا تلفن همراه، اتصال دوربین به شبکه را تست کنید. با استفاده از این روش می توانید تشخیص دهید که آیا مشکل به وجود آمده از دوربین و یا تنظیمات شبکه است یا خیر.
 5. بازگشت دوربین به حالت کارخانه: اگر نکات گفته شده را بررسی کرده و همچنان با مشکل افلاین بودن دوربین مداربسته مواجه هستید، می‌توانید دوربین را به تنظیمات کارخانه برگردانید. این روش به طور کلی تمام تنظیمات دوربین را به حالت پیش فرض برمی گرداند. برای بازگشت به حالت کارخانه می توانید از دکمه ریست استفاده کنید.

اگر با انجام این مراحل هنوز با مشکل آفلاین بودن دوربین مدار بسته مواجه هستید، می توانید برای مشاوره رایگان با شماره 88500020-021 تماس بگیرید.

علت قطع شدن تصویر دوربین مداربسته در شب

برخی از مواقع ممکن است تصاویر دوربین مداربسته تنها در شب آفلاین شوند، علت این مشکل چیست؟ در شب و نور کم دوربین های مداربسته برای تشکیل تصاویر از نور ال ای دی های مادون قرمز استفاده می کنند. علت قطع و وصل شدن دوربین مداربسته در شب می تواند خرابی و یا سوختن این چراغ ها باشد. همچنین دوربین مداربسته برای تامین انرژی این چراغ ها در شب به انرژی بیشتری نیاز دارد. یکی دیگر از دلایل افلاین شدن دوربین مداربسته در شب عدم تامین انرژی چراغ های مادون قرمز در شب است.

دوربین های مداربسته دید در شب از فیلتر IR-CUT استفاده می کنند. این فیلتر در روز از عبور نور چراغ های مادون قرمز جلوگیری می کند. اما با تاریک شدن محیط فیلتر IR-CUT کنار رفته تا تصاویر با استفاده از نور مادون قرمز تشکیل شوند. در صورتی که این فیلتر دچار مشکل شده باشد، دوربین مدار بسته در شب قطع می شود.

4.7/5 - (3 امتیاز)