یکی از تنظیمات مهم در سیستم مداربسته، تنظیمات رنگ دوربین مداربسته است. تنظیمات صحیح رنگ در کیفیت تصاویر دوربین مداربسته تاثیر گذار است. به طور کلی تنظیمات دوربین مداربسته به وسیله دستگاه ضبط انجام می شود. نحوه تنظیم رنگ در دوربین های مداربسته در برندهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. در این مقاله به آموزش نحوه تنظیمات رنگ دوربین مداربسته داهوا می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

تنظیمات رنگ دوربین مدار بسته دهوا

در تنظیمات رنگ دوربین مداربسته می توان رنگ ها، روشنایی،میزان شارپ و… را تغییر داد و تنظیم کرد. البته بهتر است برخی از تنظیمات مانند روشنایی، اشباع، وضوح و کنتراست به صورت ثابت بماند. با استفاده از ابزار کالیبراسیون مانیتور می توان به جبران تنظیمات بومی کمک کرد. در این شرایط ممکن است تصاویر در مقایسه با مانیتوری که در حال مشاهده آن هستید کمی متفاوتتر و با کیفیت تر باشد. برای تنظیم رنگ دوربین مداربسته داهوا ابتدا باید وارد تنظیمات منوی دستگاه ضبط شوید، سپس گزینه CAMERA را انتخاب کنید. پس از آن باید بر روی IMAGE و یا Conditions کلیک کنید. در ادامه به معرفی قسمت های مختلف در تنظیمات رنگ دوربین مداربسته می پردازیم.

Saturation ،Contrast ،Brightness چیست؟

Saturation :Saturation میزان اشباع رنگ را مشخص می کند. توجه داشته باشید که اشباع رنگ تصاویر دوربین مداربسته باید به درستی انجام شود. اگر تصویر بیش از حد اشباع شود، باعث تار شدن یا ایجاد پیکسل ها می شود که این اتفاق باعث فشرده سازی کمتری در تصویر می شود.

Brightness: با استفاده از گزینه Brightness می توانید ویدیو را روشن تر و یا تیره تر کنید. زمانی که کل تصویر تاریک یا روشن است می توانید از این گزینه استفاده کنید. قبل از اینکه روشنایی را بیشتر یا کمتر کنید، مطمئن شوید که دیگر تنظیمات روشنایی در جای خود به درستی تنظیم شده باشند.

Contrast: تفاوت در رنگ ها است که یک شی را قابل تشخیص می کند. تفاوت در رنگ و جداکننده رنگ ها را کنتراست می گویند. با استفاده از گزینه Contrast می توانید میزان کنتراست را تغییر دهید.

تنظیمات رنگ دوربین مداربسته

Anti-Fliker ،Gamma ،Sharpness در تنظیمات دوربین مداربسته

Sharpness: این گزینه در تنظیمات رنگ دوربین مداربسته به منظور تنظیم شدت لبه تصویر است. این گزینه می تواند جزئیات را در یک تصویر محو یا مشخص کند. هر چه تصویر واضح تر باشد، نویز بیشتری در یک تصویر متحرک ایجاد می کند. همچنین کیفیت بالاتر باعث افزایش حجم فایل نیز می شود.

Gamma :Gamma یک تنظیم نور غیرخطی است که برای از بین بردن سفیدی های کور و نواحی تاریک مطلق استفاده می شود. این گزینه را می توان مانند روشنایی با کنتراست در نظر گرفت و از آن برای برجسته کردن مناطق تیره تر در تصویر استفاده کرد.

Anti-Flicker: برخی از مواقع تصیویر با مشکل flicker مواجه می شود که باعث سوسو زدن تصویر می شود. گزینه Anti-Flicker برای رفع این مشکل و همگام سازی نرخ پالس نورها استفاده می شود.

تنظیمات رنگ دوربین مداربسته

Exposure چیست؟

در قسمت Exposure می توانید نوردهی را در حالت های مختلف تنظیم کنید. در گزینه Auto تنظیمات به صورت خودکار انجام می شود. اگر گزینه Low Noise را انتخاب کنید، نوردهی را در بهترین حالت و کم ترین نویز تنظیم می کنید. در حالت Low Motion Blur، سرعت شاتر به حداکثر می رسد. گزینه بعدی Manual است که تنظیمات به صورت دستی انجام می شود. این گزینه امکان تنظیم سرعت شاتر و بهره را به صورت دستی به کاربر می دهد.

تنظیمات رنگ دوربین مداربسته

White Balance چیست؟

گزینه White Balance در تنظیمات رنگ دوربین مداربسته داهوا رنگ های غیر واقعی را حذف می کند. با استفاده از این تنظیمات می توان تصاویر را با رنگ های واقعی مشاهده کرد. این تنظیمات نیز دارای چند گزینه است.

 • Auto: به صورت خودکار تنظیم می شود.
 • Sunny: برای محیط های بسیار روشن مانند یک منطقه با نور خورشید تنظیم می شود.
 • night: برای محیط های تاریک تر تنظیم می شود.
 • Outdoor: به منظور تنظیمات روشنایی در فضای باز تنظیم می شود.
 • Customized: به شما این امکان را می دهد رنگ آبی و قرمز را خودتان متعادل کنید.
تنظیمات رنگ دوربین مداربسته

Day and Night چیست؟

این گزینه در تنظیمات رنگ دوربین مداربسته داهوا برای تعیین زمان روشن بودن و یا تاریک بودن محیط استفاده می شود. حالت های مختلف این گزینه در ادامه توضیح داده شده است.

 • Color: این گزینه همیشه تصاویر را رنگی نشان می دهد، از حالت IR و یا سیاه و سفید استفاده نمی کند. توجه داشته باشید حالت Color در مناطق کم نور عملکرد ضعیفی دارد مگر اینکه از دوربین های سری Starlight استفاده کنید.
 • Auto: از تنظیم حساسیت D&N برای تغییر بین حالت رنگ و مادون قرمز استفاده می کند. با استفاده از تنظیم میزان حساسیت در حالت های کم، متوسط و زیاد، آستانه نوری برای تغییر خودکار روز و شب را تعیین می کنید. تغییر حالت روز و شب با تاخیر 2 الی 10 ثانیه ای همراه است.
 • Black & White: همیشه تصویر را روی سیاه و سفید تنظیم می کند.
تنظیمات رنگ دوربین مداربسته

BLC Mode در تنظیمات رنگ دوربین مداربسته داهوا

یکی از ویژگی هایی که شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته از آن استفاده می کنند، قابلیت BLC است. BLC مخفف عبارت backlight compensation به معنای جبران نور پس زمینه تصویر است. با استفاده از BLC می توان نور پس زمینه را تنظیم و متعادل کرد. این ویژگی دارای حالت های مختلفی است که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

 • off: حالت رندر BLC خاموش است.
 • BLC: به صورت پیش فرض از کل تصویر برای متعادل کردن تنظیمات نور استفاده می کند و Customized به شما این امکان را می دهد که تنظیمات نور را از ناحیه مورد نظر متعادل کنید.
 • WDR :WDR در دوربین مداربسته مخفف عبارت Wide Dynamic Range به معنی بازه دینامیکی بالا است. این گزینه امکان ثبت تصاویر با کیفیت بالا در محیط هایی با نور بسیار کم و یا بسیار زیاد را به کاربر می دهد.
 • HLC: قابلیت hlc دوربین مداربسته به منظور جبران نور زیاد است. نور زیاد محیط که به دلیل نوردهی بیش از حد از منابع نوری قوی مانند چراغ های جلو یا نورافکن و…. ناشی می شود توسط این قابلیت جبران شده و از افت کیفیت تصویر جلوگیری می کند.
 • SSA: به طور خودکار روشنایی منطقه روشن را کاهش می دهد و روشنایی منطقه تاریک را با توجه به نور محیطی افزایش می دهد.
تنظیمات رنگ دوربین مداربسته

Mirror / Flip و 3D NR در تنظیمات رنگ دوربین مداربسته

Mirror: در این حالت تصویر به صورت آینه ای و با زاویه 180 درجه نمایش داده می شود.

Flip :Flip در تنظیمات رنگ دوربین مداربسته داهوا صفحه را در جهت عقربه های ساعت، 90، 180 یا 270 درجه می چرخاند.

3D NR: تکنولوژی dnr در دوربین مداربسته باعث کاهش نویز دوربین می شود. 3D NR یکی از انواع تکنولوژی های DNR است. سطح NR را می توانید از 0 تا 100 تغییر دهید. هر چه این مقدار بالاتر باشد، DNR بهتر عمل می کند. توصیه می کنیم رنج این گزینه را بین 40 تا 60 قرار دهید. مقدار پیش فرض این گزینه 50 است.

تنظیمات رنگ دوربین مداربسته

Profile Management tab چیست؟

وارد تب بعدی گزینه Profile Management tab می شویم. این تب مربوط به مدیریت پروفایل است. در قسمت Profile Management tab گزینه Normal تنظیمات روز و شب را به طور خودکار اعمال می کند. گزینه Full time این امکان را می دهد که به صورت تمام وقت گزینه شب و یا روز را انتخاب کنید. اگر بر روی گزینه Schedule کلیک کنید، می توانید حالت روز و شب را با انتخاب زمان های مورد نظر تنظیم کنید.

تنظیمات رنگ دوربین مداربسته
5/5 - (3 امتیاز)