سیستم های مداربسته نقش مهم و اساسی در حفظ امنیت محیط دارند. بنابراین هر گونه ایجاد اختلال و مشکل ممکن است باعث به خطر افتادن امنیت شود. یکی از مشکلات تصویر دوربین مدار بسته نداشتن تصویر دوربین است. ممکن است شما هم برای یکبار با قطع شدن انتقال تصویر دوربین مداربسته مواجه شده باشید. حال علت تصویر نداشتن دوربین مداربسته چیست؟ در این مقاله به علت این مشکل در دوربین مداربسته می پردازیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  • خرابی مانیتور و آداپتور
  • اتصالات نادرست
  • تصویر نداشتن دوربین مداربسته و کابل دوربین
  • تست سالم بودن دوربین مداربسته
  • خرابی پورت دستگاه
  • قطع شدن تصاویر در شب
  • راه اندازی مجدد دوربین مداربسته

خرابی مانیتور و آداپتور علت تصویر نداشتن دوربین مداربسته

تصویر نداشتن دوربین مداربسته ممکن است علل مختلفی داشته باشد. برای جستجوی علت این مشکل، ابتدا از روشن بودن دوربین مداربسته خود اطمینان حاصل کنید. اگر دوربین شما به منبع تغذیه و سیستم متصل است اما با تصویر نداشتن دوربین مداربسته مواجه شدید، مانیتور خود را چک کنید. ممکن است علت این قطعی وجود مشکل در مانیتور باشد. ممکن است تصاویر دوربین مداربسته به درستی ارسال شوند اما مانیتور قادر به نمایش آن نباشد.

یکی دیگر از علت های تصویر نداشتن دوربین مداربسته، خرابی آداپتور است. گاهی اوقات عواملی مانند نوسانات برق ممکن است باعث خرابی و یا سوختن آداپتور شوند. زمانی که آداپتور خراب شود، دیگر قادر به تامین برق دوربین نیست. به همین دلیل ممکن است با مشکلات تصویر دوربین مداربسته مانند تصویر نداشتن روبرو شوید. اغلب دوربین های مداربسته برای شروع به کار و روشن شدن به برق 12 ولت DC نیاز دارند. زمانی که برق منبع تغذیه و آداپتور را بررسی می کنید توجه کنید که برق آن ها 12 ولت DC باشد.

اتصال نادرست دلیل قطعی تصویر

در سیستم های آنالوگ برای اتصال دستگاه DVR و دوربین مداربسته از فیش BNC استفاده می کنند. در دو طرف دستگاه ضبط و دوربین مداربسته این اتصالات را چک کنید. اگر اتصال فیش به دستگاه و دوربین به درستی انجام نشده بود این دو اتصال را بررسی کنید. اگر این اتصالات قطع شده و یا به صورت غیر صحیح متصل باشند، تصاویر دوربین مداربسته با اختلال روبرو می شوند. در صورت مشکل در اتصالات، آن ها را مجدد به صورت صحیح نصب کنید. در اتصالات دوربین مداربسته سعی کنید از فیش های BNC لحیمی استفاده کنید. زیرا این فیش ها در مقایسه با سایر فیش ها از استحکام بالاتری برخوردار هستند.

تصویر نداشتن دوربین مداربسته و کابل دوربین

تصاویر توسط دوربین مداربسته ثبت و با استفاده از کابل ها به دستگاه ضبط ارسال می شوند. حال اگر در این مسیر مشکل و یا قطعی ایجاد شود باعث عدم ارسال صحیح اطلاعات می شود. کابل دوربین مداربسته را از مسیر مبدا تا مقصد بررسی کنید. اگر کابل دچار خمیدگی، شل شدگی، قطع شدن و یا صدمه شده باشد باید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. کابل کشی در برخی از پروژه ها به صورت توکار انجام شده است. در این پروژه ها امکان بررسی کابل ها به راحتی کابل های روکار نیست. در این موارد می توانید با استفاده از کابل دیگر، تصاویر دوربین را چک کنید. اگر با کابل دیگر تصاویر دوربین وصل شدند، نتیجه می گیریم مشکل در کابل دوربین مداربسته است. در این شرایط باید نسبت به تعویض کابل اقدام کنید.

تست سالم بودن دوربین مداربسته

ممکن است تمام موارد ذکر شده را بررسی کرده باشید ولی همچنان با مشکل تصویر نداشتن دوربین مداربسته مواجه باشید. ممکن است دوربین مداربسته دچار مشکل شده باشد. در این شرایط تست سالم بودن دوربین مداربسته را انجام دهید. برای تست دوربین مداربسته دستگاه های مخصوص تست وجود دارد. با استفاده از این دستگاه می توانید به راحتی دوربین مداربسته خود را تست کنید. این دستگاه دارای صفحه نمایش است که کاربردهای دیگری غیر از تست دوربین مداربسته نیز دارد.

تصویر نداشتن دوربین مداربسته و خرابی پورت دستگاه

یکی از دلایل تصویر نداشتن دوربین مداربسته ممکن است سوختن پورت دستگاه ضبط باشد. اگر پورتی که دوربین مداربسته به آن متصل است دچار خرابی و یا سوختگی شده باشد در تصویر دوربین نیز مشکل به وجود می آید. برای اطمینان از این مشکل می توانید دوربین مداربسته را به پورت های دیگر که سالم هستند متصل کنید. اگر دوربین پس از اتصال به پورت سالم دستگاه، تصاویر را به درستی نمایش دهد متوجه می شویم که مشکل در همان پورت دستگاه بوده است. معمولا بر اثر نوسانات برق ممکن است یک یا چند پورت در دستگاه ضبط آسیب دیده و بسوزد.

همچنین از دیگر دلایل مشکلات تصویر دوربین مداربسته، منبع تغذیه است. اگر اتصالات برق دوربین مداربسته شل باشد و یا از تقسیم کننده چند قدرت استفاده کنید با افت برق مواجه می شوید. در این صورت در عملکرد و ارسال اطلاعات اختلال ایجاد می شود. با گذشت زمان این موضوع باعث قطع شدن تصویر دوربین مداربسته می شود. در نتیجه از تامین برق دوربین مداربسته خود اطمینان حاصل کنید.

قطع شدن تصاویر دوربین در شب

ممکن است دوربین مداربسته تصاویر را در روز به خوبی نمایش دهند. اما با تاریک شدن محیط تصاویر دوربین مداربسته قطع شود. دوربین های مداربسته دید در شب دارای سنسور و فیلتر IR-CUT هستند. فیلتر IR-CUT باعث می شود تا در شب چراغ های ال ای دی برای تامین نور دوربین روشن شوند. همچنین در روز که نور کافی برای تشکیل تصاویر وجود دارد، این قیلتر از نور چراغ های ال ای دی جلوگیری می کند. یکی از علت های تصویر نداشتن دوربین در شب خرابی سنسور و فیلتر IR-CUT است. همچنین دوربین های دید در شب دارای LED هایی هستند. این ال ای دی ها برای ایجاد تصویر در شب نیاز به روشن شدن دارند. اگر منبع تغذیه قادر به تامین برق این ال ای دی ها نباشد، دوربین مداربسته نیز قادر به نمایش تصاویر در شب نیست.

راه اندازی مجدد دوربین مداربسته

اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید اما همچنان با قطعی تصویر دوربین مداربسته مواجه بودید، می توانید دوربین مداربسته را ریبوت کنید. ریبوت کردن به معنی قطع کردن دوربین مداربسته از کابل برق است. دوربین مداربسته را برای چند ثانیه از برق جدا کنید و مجدد راه اندازی کنید. توجه داشته باشید که اینکار ممکن است باعث پاک شدن اطلاعات دوربین مداربسته شما شود. همچنین می توانید با کارشناسان مربوطه تماس گرفته تا شما را در رفع این مشکل یاری کنند.

4.7/5 - (3 امتیاز)