دوربین‌های مداربسته یکی از مهم‌ترین عناصر در برقراری نظم و امنیت هستند. انواع مختلفی از دوربین‌های مدار بسته در بازار به فروش می‌رسند. آشنایی با انواع دوربین مداربسته به انتخاب بهترین دوربین مداربسته کمک می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا انواع دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری، تکنولوژی، کیفیت تصویر، لنز و قیمت را با توجه به نوع کاربری بررسی کنیم.

در این مقاله می‌خوانید:

انواع دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری

انواع دوربین مداربسته را می‌توان بر اساس شکل ظاهری و نوع بدنه به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد. دوربین‌های مداربسته دارای بدنه و کیس‌های مختلفی هستند. انواع دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری به دوربین‌های دام، بولت، اسپیددام، چشم ماهی و… تقسیم می‌شوند. در ادامه دوربین‌های مداربسته بر اساس نوع بدنه و شکل ظاهری را بررسی می‌کنیم.

1- دوربین مدار بسته دام (Dome)

کلمه‌ی Dome به معنای گنبد است. دوربین‌های دام به دلیل شکل ظاهری گنبدی شکل به نام دام نامگذاری شدند. دوربین‌های دام به دلیل شکل ظاهری خود، اغلب بر روی سقف نصب می‌شوند. این نوع دوربین‌ها دارای جنس بدنه پلاستیکی، فلزی و یا ترکیبی از فلز و پلاستیک هستند. به دلیل ساختار و کارایی معمولا دوربین مداربسته دام در فضاهای داخلی و مسقف مانند فروشگاه‌ها، منازل و ادارات مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از دوربین‌های مدار بسته دام دارای یک کاور شیشه‌ای هستند. این کاور از لنز دوربین محافظت می‌کند. نوعی دیگر از دوربین‌های دام فاقد کاور شیشه‌ای هستند. این دوربین‌ها را دوربین Turret می‌نامند. این دوربین‌ها فقط در شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند.

دوربین مداربسته دام

2- دوربین مداربسته اسپید دام

یکی دیگر از انواع دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری، دوربین مداربسته اسپید دام است. دوربین‌های اسپید دام به دوربین‌های گردان و یا PTZ نیز معروف هستند. این نوع از دوربین‌ها دارای قابلیت چرخش به صورت افقی و عمودی هستند. به دلیل قابلیت چرخش، معمولا از دوربین مدار بسته اسپیددام در فضای بیرونی پروژه‌های بزرگ و وسیع استفاده می‌شود. چرخش در دوربین اسپید دام توسط اپراتور انجام می‌شود. در ساخت بدنه این دوربین‌ها نیز از پلاستیک و فلز استفاده شده است.

دوربین مداربسته اسپیددام

3- دوربین مدار بسته بولت (Bullet)

دوربین‌های مداربسته بولت دارای ظاهری استوانه‌ای یا شبیه به گلوله هستند. نام این دوربین‌ها از کلمه Bullet گرفته شده است. به دوربین‌های بولت، بالت نیز گفته می‌شود. دوربین‌های مداربسته بالت به دلیل پشتیبانی از استانداردهای IP66 و IP67 دارای مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد و گرد و غبار هستند. به همین دلیل معمولا از این دوربین‌ها در محیط‌های بیرون و فضاهای باز استفاده می‌شود. جنس بدنه دوربین مدار بسته بولت مانند دوربین‌های دام از فلز، پلاستیک و یا ترکیبی از فلز و پلاستیک است.

دوربین مداربسته بولت

4- دوربین چشم ماهی (Fisheye)

دوربین مداربسته چشم ماهی به دلیل شکل ظاهری شبیه به چشم ماهی به این اسم نامیده می‌شود. مهم‌ترین مشخصه دوربین چشم ماهی، زاویه دید وسیع آن است. زاویه دید در این دوربین‌ها 360 و یا 180 درجه است. در نصب این دوربین‌ها باید به برخی از نکات توجه کنید. برای دریافت تصاویر محیط با کیفیت مناسب باید دوربین مدار بسته چشم ماهی را بر روی سقف و با ارتفاع مناسب نصب کنید.

انواع دوربین مداربسته

5- دوربین مداربسته مخفی

دوربین مداربسته مخفی، نوعی دیگر از دوربین‌های مداربسته هستند. این دوربین‌ها را اغلب دوربین مینیاتوری نیز می‌نامند. دوربین مخفی به عنوان کوچکترین دوربین مداربسته شناخته می‌شوند. از انواع دوربین مداربسته مخفی می‌توان به دوربین سوزنی، بندانگشتی، آینه‌ای و… اشاره کرد. این دوربین‌ها به دلیل سایز کوچکی که دارند قابلیت مخفی کردن و نصب در محیط‌های مختلف را دارند. دوربین مداربسته پین هول نیز نام دیگر دوربین مداربسته مخفی است.

انواع دوربین مداربسته

6- دوربین مداربسته باکس (Box)

دوربین‌های باکس دارای شکلی مستطیلی و شبیه به جعبه هستند. نکته مهم در این دوربین‌ها، استفاده از لنز به صورت جداگانه است. بنابراین، لنز این دوربین‌ها را باید به صورت جداگانه خریداری کنید. با توجه به کاربری و نیازهای خود می‌توانید لنز مورد نظر خود را انتخاب کنید. اغلب در کاربری‌های تخصصی و صنعتی از دوربین box استفاده می‌شود. دوربین مداربسته باکس به دوربین‌های صنعتی نیز معروف هستند.

دوربین مداربسته باکس

7- دوربین رومیزی CUB

دوربین‌های رومیزی نوعی از دوربین‌های مداربسته با شکل مکعبی هستند. اغلب دوربین‌های رومیزی از یک میکروفون داخلی برخوردار هستند. این دوربین‌ها علاوه بر ضبط تصاویر، قابلیت ضبط صدا را نیز دارند. بدنه دوربین مداربسته رومیزی معمولا از جنس پلاستیک ساخته می‌شود. از این دوربین‌ها اغلب در محیط‌های اداری و منازل استفاده می‌شود. دوربین رومیزی CUB دارای مقاومت پایینی در برابر آب و ضربه است. به همین دلیل این دوربین‌ها انتخاب مناسبی برای محیط‌های صنعتی نیستند. قابل ذکر است که پایه دوربین کیوب قابلیت چرخیدن به جهات مختلف را دارد.

دوربین مداربسته رومیزی

دوربین‌های مداربسته بر اساس تکنولوژی

دوربین‌های مداربسته از نظر تکنولوژی به سه دسته آنالوگ، آنالوگ HD و تحت شبکه تقسیم می‌شوند. آنالوگ اولین نسل از دوربین‌های مداربسته است. دوربین‌های مداربسته آنالوگ HD، نسل جدیدتر دوربین‌های آنالوگ هستند. با ورود تکنولوژی آنالوگ HD در صنعت دوربین مداربسته، دوربین‌های آنالوگ کاربردی ندارند. در ادامه دو تکنولوژی آنالوگ HD و تحت شبکه را در انواع دوربین مداربسته بررسی می‌کنیم.

آنالوگ

دوربین‌های آنالوگ قدیمی از کیفیت پایین و قابلیت‌های محدودی برخوردار بودند که با ورود تکنولوژی آنالوگ HD این مشکلات رفع شد. در دوربین‌های آنالوگ، دریافت و ارسال اطلاعات به صورت امواج آنالوگ است. دستگاه ضبط کننده در این دوربین‌ها DVR نام دارد. در دوربین مداربسته آنالوگ از کابل کواکسیال برای اتصال دوربین به دستگاه ضبط و انتقال اطلاعات استفاده می‌شود. این دوربین‌ها دارای قیمت مناسب و کیفیت مطلوبی هستند.

تحت شبکه

انتقال اطلاعات در دوربین‌های مداربسته تحت شبکه یا IP به صورت دیجیتال است. دستگاه ضبط کننده در سیستم تحت شبکه NVR نام دارد. این دوربین‌ها از کابل شبکه برای اتصال دستگاه به دوربین و انتقال اطلاعات استفاده می‌کنند. برخی از دوربین‌های IP دارای قابلیتی به نام POE هستند. قابلیت POE این امکان را فراهم می‌کند تا کابل شبکه علاوه بر انتقال اطلاعات بتواند انرژی برق مورد نیاز دوربین را نیز تامین کند. دوربین‌های POE برای تامین برق نیاز به کابل جداگانه ندارند. دوربین‌های تحت شبکه دارای تصاویر با کیفیت بالا و ویژگی پردازش تصاویر هستند. از جمله دوربین‌های تحت شبکه می‌توان به دوربین‌های پلاک خوان، دوربین حرارتی، بی‌سیم و… اشاره کرد. دوربین مداربسته تحت شبکه در مقایسه با دوربین آنالوگ، گران قیمت‌تر است.

انواع دوربین بر اساس کیفیت تصویر

کیفیت و وضوح تصویر یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب دوربین مداربسته است. کیفیت تصویر دوربین مداربسته بر اساس مگاپیکسل تعریف شده است. هر چه مقدار عدد مگاپیکسل دوربین، بیشتر باشد به معنی کیفیت تصویر بالاتر است. افزایش تعداد پیکسل‌های تشکیل دهنده یک تصویر باعث نمایش جزئیات بیشتری در تصویر می‌شود. در نتیجه هر چقدر کیفیت تصاویر دوربین مداربسته بالاتر باشد تصاویر با جزئیات بیشتری نمایش داده می‌شوند. کیفیت تصویر در انواع دوربین‌ها عبارتند از:

  • 1 مگاپیکسل
  • 2 مگاپیکسل
  • 3 مگاپیکسل
  • 4 مگاپیکسل
  • 5 مگاپیکسل
  • 8 مگاپیکسل

لنز در دوربین‌های مدار بسته

دوربین‌های مداربسته بر اساس لنز به سه دسته تقسیم می شوند.

  • لنز ثابت: دوربین‌های مداربسته‌ای که از لنز ثابت استفاده می‌کنند، دارای یک فاصله کانونی ثابت هستند. زاویه دید در این دوربین‌ها پس از نصب غیر قابل تغییر است. دوربین‌های ثابت دارای قیمت به صرفه و مناسبی هستند. با توجه به قیمت این دوربین‌ها، می‌توانید در کاربری‌های معمولی از آن‌ها استفاده کنید.
  • لنز متغیر (Varifocal): لنزهای متغیر دارای فاصله کانونی و زاویه دید متغیر هستند. این لنزها دارای فوکوس و زوم اپتیکال هستند. بر خلاف لنزهای ثابت، زاویه دید در دوربین‌های دارای لنز متغیر را می‌توانید بعد از نصب تغییر دهید. تغییر زاویه و فاصله دید در لنزهای وریفوکال به صورت دستی انجام می‌شود.
  • لنز متغیر موتورایز (Varifocal Motorized): لنزهای متغیر موتورایز دارای ساختاری شبیه به لنز متغیر وریفوکال هستند. با این تفاوت که در لنز متغیر، تغییر فاصله کانونی و زاویه دید به صورت دستی انجام می‌شود ولی در لنزهای موتورایز این تغییر به صورت خودکار و توسط موتور انجام می‌گیرد. به دلیل استفاده از موتور در این لنزها، دوربین‌های مدار بسته با لنز متغیر خودکار گرانتر از سایر دوربین‌ها هستند.

انواع دوربین مداربسته در کاربری‌های مختلف

دوربین‌های مداربسته در کاربری و محیط‌های مختلف نصب می‌شوند. هر یک از انواع دوربین مداربسته با توجه به کاربری‌های مخصوص به خود ساخته شده‌اند. در ادامه انواع دوربین مداربسته بر اساس کاربرد را بررسی می‌کنیم.

دوربین مداربسته داخلی

یکی از کاربردهای دوربین مداربسته در محیط‌های داخلی مانند منازل، داخل مغازه‌ها، شرکت‌ها و… است. به دوربین‌هایی که در محیط‌های داخلی نصب می‌شوند، دوربین مداربسته داخلی گفته می‌شود. برای محیط‌های داخلی و سر پوشیده می‌توانید از دوربین مدار بسته دام استفاده کنید. نصب دوربین مدار بسته در محیط‌های داخلی باعث افزایش امنیت، نظارت بر وقایع محیط و جلوگیری از سرقت، جرم و جنایت می‌شود.

دوربین مداربسته داخلی

دوربین مداربسته خارجی

دوربین مداربسته‌ای که متناسب با نصب در فضای بیرونی ساخته می‌شود را دوربین مداربسته خارجی می‌نامند. این دوربین‌های مداربسته در محیط‌های بیرونی مانند پارکینگ‌ها، خیابان‌ها،چهارراه‌ها، باغ و… نصب می‌شوند. دوربین‌هایی که در فضای باز نصب می‌شوند، بیشتر در معرض شرایط جوی نامساعد مانند باد، باران، برف، گرد و غبار و… هستند. بنابراین برای نصب دوربین مداربسته در فضای باز باید از دوربین‌هایی استفاده کنید که از استاندارد IP و IK مناسبی پشتیبانی کنند. دوربین‌های مداربسته ضد آب و بولت انتخاب مناسبی برای نصب در فضای باز هستند.

دوربین مداربسته خارجی

دوربین مداربسته صنعتی

دوربین مداربسته صنعتی دارای شکل ظاهری مشابه جعبه است. به همین دلیل به این دوربین‌ها، دوربین مداربسته باکس نیز گفته می‌شود. دوربین مداربسته صنعتی در محیط‌هایی مانند پالایشگاه، مراکز صنعتی و… نصب می‌شود. این دوربین‌ها به دلیل استفاده در محیط‌هایی با دمای بالا باید دارای قابلیت ضد انفجار باشند.

دوربین مداربسته صنعتی

دوربین مداربسته خانگی

یکی از انواع دیگر دوربین مداربسته بر اساس کاربرد، دوربین مدار بسته خانگی است. دوربین‌های مداربسته مناسب منزل را باید بر اساس محیط نصب و نیازهای خود انتخاب کنید. در منازل می‌توانید از دوربین‌های مداربسته معمولی با کیفیت تصویر مناسب استفاده کنید.

دوربین مداربسته خانگی

دوربین مداربسته در اعماق آب

در برخی از کاربری‌ها مانند سایت‌های آبزی پروری، فاضلاب‌ها، استخرها و… دوربین مدار بسته در اعماق آب نصب می‌شود. در برخی از این محیط‌ها به دلیل نوع آب، احتمال پوسیدگی دوربین بسیار است. بنابراین نمی‌توانید از دوربین مداربسته معمولی استفاده کنید. بدنه دوربین مدار بسته مورد نیاز در این محیط‌ها باید در برابر رطوبت مداوم، نمک و… مقاوم باشد.

قیمت انواع دوربین مدار بسته

دوربین‌های مداربسته بر اساس نوع، برند و قابلیت‌های موجود در دوربین دارای قیمت‌های مختلفی هستند. به طور کلی دوربین مدار بسته بر اساس قیمت را می‌توانیم به سه دسته ارزان، مقرون به صرفه و گران قیمت تقسیم کنیم.

دوربین مداربسته ارزان قیمت

دوربین‌هایی در بازار وجود دارند که به دوربین‌های noname و یا متفرقه معروف هستند. این دوربین‌ها دارای برند معتبری نیستند. یکی از اشتباهات در خرید دوربین مداربسته انتخاب دوربین بر اساس قیمت آن است. در زمان خرید دوربین مداربسته نباید تنها ملاک انتخابتان قیمت پایین دوربین باشد. علاوه بر قیمت باید به نکات مهم دیگری مانند کیفیت دوربین نیز توجه کنید. اغلب دوربین‌های NO Name از کیفیت پایینی برخوردار هستند. همچنین این دوربین‌ها دارای گارانتی و یا خدمات پس از فروش نیز نیستند. بنابراین در صورت خرابی دوربین با مشکل مواجه می‌شوید. هنگام خرید دوربین مداربسته باید به نوع کاربری، کیفیت تصویر، نوع دوربین و… توجه کنید.

دوربین مداربسته مقرون به صرفه

در برندهایی مانند هایک ویژن (Hikvision)، تیاندی (Tiandy)، یونی ویو (UNV)، داهوا (Dahua)، یونی آرک (uniarch) می‌توانید با توجه به نیاز خود انواع مختلفی از دوربین مداربسته با قیمت مناسب را خریداری کنید. یکی از برندهای معروف و معتبر در زمینه دوربین مداربسته، برند داهوا است. دوربین مداربسته داهوا علاوه بر داشتن قیمت مقرون به صرفه دارای محصولات با کیفیت بالایی نیز است.

لیست قیمت دوربین داهوا

دوربین مداربسته گران قیمت

برخی از برندها مانند سونی و بوش در دسته دوربین‌های گران قیمت قرار دارند. این دوربین‌ها به دلیل معروف بودن برند خود دارای محبوبیت زیادی هستند. معمولا نرم افزارهای مربوطه در این برندها باید به صورت جداگانه خریداری شوند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در سال‌های اخیر به دلیل وجود تحریم‌های فراوان، برندهایی مانند سونی و بوش در ایران نمایندگی ندارند. به همین دلیل در صورت بروز اختلال در این دوربین‌ها ممکن است با مشکل مواجه شوید.

بهترین دوربین مداربسته برای منزل

کاربران برای انتخاب انواع دوربین مدار بسته خانگی با این سوال مواجه می‌شوند که بهترین دوربین مداربسته برای منزل چه دوربینی است؟ بهترین دوربین مدار بسته برای منزل دوربینی است که از دوام و کیفیت مناسبی برخوردار باشد. همچنین دوربین مورد نظر برای منزل باید دارای قیمت مقرون به صرفه‌ای نیز باشد. به طور معمول دوربین‌های آنالوگ به دلیل سادگی و قیمت مناسب، انتخاب مناسب‌تری برای منازل هستند. دوربین‌های پیشرفته و حرفه‌ای به دلیل قیمت بالاتر و هزینه‌های نصب بیشتر انتخاب مناسبی برای نصب در منزل نیستند.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

دوربین مداربسته پلاک خوان
ادامه مطلب
دوربین مداربسته Full Color داهوا
ادامه مطلب
ادامه مطلب

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در اهواز بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تهران بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

شماره تماس نمایندگی داهوا

4.7/5 - (4 امتیاز)