زمانی که شما تصاویر دوربین و سیستم مداربسته را مشاهده می کنید علامت های خاصی روی تصاویر دیه می شود.  علامت های روی مانیتور دوربین مداربسته در دوربین های مداربسته با برندهای مختلف می توانند کمی تفاوت داشته باشند. نمایش هر کدام از آنها روی مانیتور نشان دهنده وضعیت و حالتی از سیستم مداربسته است. اگر با آنها آشنا شوید به راحتی می توانید بدانید که دوربین مداربسته و سیستم نظارتی در چه وضعیتی قرار دارد. ضمن اینکه اگر سیستم شما نیاز به تغییر دارد آن را اصلاح کنید. در این مطلب به معرفی انواع علامت های مشاهده شده روی مانیتور دوربین مدار بسته می پردازیم. تصاویر به کار رفته مربوط به یکی از سری های دوربین داهوا است.

علامت های دوربین مداربسته در حالت نمایش زنده

Live View یا نمایش زنده، صفحه پیش فرضی است که هنگام مشاهده همه کانال ها در DVR خود مشاهده خواهید کرد. می توانید با انتخاب پیکربندی چهار، هشت یا نه کانال، نمای زنده را سفارشی کنید. در حالت نمایش چهار و نه کانال، دوبار کلیک کردن روی یک کانال، تصویر دوربین را به صورت تمام صفحه نمایش می دهد. روی کانال تمام صفحه دوبار کلیک کنید تا به نمای چند کانال برگردید. در حالت Eight view یا 8 کانال، روی یک کانال دوبار کلیک کنید تا در صفحه بزرگتر در صفحه Eight view نمایش داده شود. دوبار کلیک کردن روی صفحه بزرگتر آن کانال را به نمای تمام صفحه تبدیل می کند. دوباره دوبار کلیک کنید تا به حالت هشت کانال نمایش برگردید.

برای معرفی بهتر علامت های روی مانیتور دوربین مداربسته این صفحه با تنظیمات پیش فرض دستگاه DVR را انتخاب کرده ایم. اگر در حالت نمایش زنده تصاویر دوربین مداربسته باشید این علامت ها قابل رویت هستند:

علامتهای روی مانیتور دوربین مداربسته

1. تاریخ و زمان:

معمولا تاریخ و زمان فعلی دستگاه را شما در گوشه تصویر می توانید ملاحظه کنید.

2. نام کانال:

شماره یا نام کانال در تصویر قابل مشاهده است (به عنوان مثال CAM01). با این توضیح که شما می توانید این عنوان را ویرایش کنید. بنابراین نام یکسانی برای تمام دستگاه ها وجود ندارد.

3. علامت ضبط دستگاه:

 علامت REC که نشان می دهد DVR در حال ضبط ویدیو از این دوربین است. این علامت برای ضبط های برنامه ریزی شده، تشخیص حرکت و دستی به طور یکسان نمایان می شود.

4. علامت بلندگو:

این علامت به شما امکان فعال کردن و غیر فعال کردن صدای پخش شده از یک دوربین دارای صدا را می دهد.

5. علامت تشخیص حرکت:

این علامت نشان می دهد که یک رویداد مانند تشخیص حرکت، تشخیص نفوذ یا دستکاری و… رخ داده است.

6. علامت رفرش یا تازه سازی:

برای تشخیص خودکار قالب‌بندی دوربین. با دوبار کلیک بر روی این آیکون می توانید فرمت را از CVI به AHD و یا به TVI تغییر دهید. این به دستگاه DVR اجازه می دهد تا انواع مختلفی از دوربین ها را به طور همزمان متصل کند.

7. نماد تشخیص انسان:

نشان می دهد که یک رویداد هشدار به دلیل فعالیت انسانی رخ داده است. به عنوان مثال فردی در میدان دید دوربین مداربسته در حال حرکت و فعالیت است.

8. علامت سوال:

زمانی نشان داده می شود که هیچ سیگنالی به آن کانال خاص وجود ندارد.

9. لوگوی جغد شب:

نشان می دهد که پروتکل های انتقال کواکسیال در حال کار هستند.

10. علامت No SIGNAL:

چنین علامتی نشان می دهد که کانال خاص تصویر دوربین مربوطه را از دست داده است. این شرایط ممکن است به دلیل قطع یا آسیب کابل باشد. دوربین ممکن است برق قطع شده باشد یا دوربین از کانال خارج شده باشد. در صورتی که دوربینی به کانال متصل نداشته باشید، این نیز ظاهر می شود

فعال کردن تشخیص چهره

تشخیص چهره در دوربین های مداربسته یکی از قابلیت های جذاب و کاربردی است. برای نحوه فعالسازی این قابلیت در دوربین های مداربسته داهوا مقاله زیر را بخوانید

فعال سازی تشخیص چهره داهوا

علامت های پایین صفحه تصویر دوربین مداربسته

در پایین صفحه تصویر دوربین مداربسته آیکن هایی وجود دارند که امکان تنظیم و تغییر در نمایش تصویر دوربین مداربسته را برای کاربر فراهم می کند. این علامت و آیکن ها شامل موارد زیر است:

علامتهای دوربین مداربسته روی مانیتور

1. منوی اصلی یا Main menu: برای پیکربندی یا تنظیم تنظیمات به منوی اصلی دسترسی پیدا کنید. حتما نام کاربری و رمز عبور خود را در مکانی امن ذخیره کنید. برای دسترسی به منوی اصلی به این اطلاعات نیاز دارید. برای آشنایی با منوی دوربین مداربسته کلیک کنید.

2. قفل صفحه یاLock Screen: صفحه نمایش را به صورت دستی قفل یا باز می کند. پس از قفل شدن صفحه، باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید تا دسترسی داشته باشید.

3. راه اندازی ویزارد یاStartup Wizard: از Startup Wizard می خواهد که تنظیمات به صورت ویزارد یا Startup Configuration را شروع کند.

4. نمایش چهار کانال: طرح مشاهده 4 کانال.

5. نمایش هشت کانال: طرح مشاهده 8 کانال

6. نمایش نه کانال: طرح مشاهده 9 کانال

7. توالی خودکار: شروع/توقف نمایش تصاویر به صورت اسلاید کانال ها.

8. صدا: میزان پخش صدا را از یک دوربین یا ورودی صوتی فعال تنظیم کنید.

9. PTZ: منوی Pan، Tilt، Zoom (PTZ) را باز کنید. این عملکرد فقط زمانی کار می کند که یک دوربین PTZ به DVR شما متصل باشد.

10. پخش  یا Playback: به منوی ضبط/پخش و عملکردها دسترسی پیدا می کنید.

11. نور یا Light: تنظیمات کنترل نور جداگانه را برای هر دوربین مدیریت کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)