تصاویر دوربین مداربسته توسط دستگاه های ضبط dvr و nvr ضبط و ذخیره می شوند. در برخی از مواقع ممکن است این دستگاه ها دچار مشکل و یا خرابی شوند. در این شرایط کاربران به دنبال وصل کردن دوربین مدار بسته به تلویزیون، مانیتور و یا کامپیوتر هستند. نحوه اتصال و تنظیمات دوربین مدار بسته روی مانیتور و تلویزیون در دوربین های آنالوگ و تحت شبکه متفاوت است. در این مقاله نحوه انجام این تنظیمات را بررسی می کنیم.

در این مقاله می خوانید:

تنظیم دوربین مدار بسته روی مانیتور

دوربین های مدار بسته را می توانید مستقیما به مانیتور و یا کامپیوتر متصل کنید. برای اتصال و تنظیمات دوربین مدار بسته روی مانیتور ابتدا باید به نوع تکنولوژی دوربین مدار بسته خود توجه کنید. زیرا نحوه اتصال در سیستم های آنالوگ و دیجیتال با یکدیگر متفاوت است. در ادامه نحوه اتصال در هر یک از این سیستم ها را به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

1- تنظیم دوربین مدار بسته آنالوگ روی مانیتور:

دوربین های مدار بسته آنالوگ نمی توانند به صورت مستقیم به مانیتور متصل شوند. برای اتصال دوربین های آنالوگ به مانیتور باید از دستگاه dvr استفاده کنید.

2- تنظیم دوربین تحت شبکه به مانیتور:

دوربین های تحت شبکه قابلیت امکان اتصال به مانیتور به صورت مستقیم را دارند. برای اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه به مانیتور مراحل زیر را طی کنید.

  • برای اتصال دوربین تحت شبکه به مانیتور باید از کابل شبکه استفاده کنید. دوربین را با استفاده از این کابل به مانیتور متصل کنید.
  • همچنین برای تامین برق دوربین مداربسته نیز باید از منبع تغذیه و یا آداپتور استفاده کنید. دوربین را با استفاده از کابل برق به منبع تغذیه متصل کنید، در صورتی که از تجهیزات با قابلیت poe استفاده می کنید، می توانید از کابل شبکه به عنوان کابل برق نیز استفاده کنید.
  • در مرحله بعد باید ادرس ip کامپیوتر را با رنج آدرس دوربین هماهنگ کنید. آدرس آی پی دوربین مداربسته را می توانید در دفترچه دوربین مشاهده کنید. همچنین در صورتی که به دفترچه دسترسی ندارید می توانید از نرم افزار Ip Finder نیز استفاده کنید.
  • برای ورود به صفحه تنظیمات دوربین، آدرس IP دوربین را در مرورگر وارد کنید. سپس نام کاربری و رمز عبور دوربین را وارد کنید.
  • در مرحله بعد، رنج ای پی دوربین را با رنج شبکه هماهنگ کنید.
  • در اخرین مرحله آدرس ای پی کامپیوتر را به رنج شبکه برگردانید و به دوربین وصل شوید.

تنظیم دوربین مدار بسته روی تلویزیون

تنظیمات دوربین مدار بسته روی مانیتور تلویزیون نیز به نوع دوربین مداربسته شما بستگی دارد. نحوه اتصال دوربین به تلویزیون نیز در سیستم های آنالوگ و دیجیتال با یکدیگر متفاوت است. سیستم های آنالوگ با فناوری های مختلف تولید می شوند. نحوه اتصال دوربین های آنالوگ CVBS به دلیل پشتیبانی توسط تلویزیون بسیار ساده است. سیگنال این دوربین ها با سیگنال دریافتی تلویزیون سازگار است. در مقابل دوربین های مدار بسته با فناوری HD-CVI، HD-TVI و AHD برای تنظیم و اتصال بر روی تلویزیون نیاز به قطعه و دستگاه های مخصوص دارند. تلویزیون از سیگنال این دوربین ها پشتیبانی نمی کند.

وصل کردن دوربین مدار بسته CVBS به تلویزیون

اگر قصد وصل کردن دوربین مدار بسته CVBS به تلویزیون را دارید، ابتدا هنگام نصب و راه اندازی سیستم مداربسته توجه کنید تا اتصال کابل ها به درستی انجام شود. برای اتصال دوربین به کابل کواکسیال باید از فیش های BNC استفاده کنید. دوربین مداربسته را باید به ورودی ویدئو در تلویزیون متصل کنید. برای اینکار باید از یک مبدل BNC به RCA استفاده کنید. با استفاده از این قطعه دوربین به ورودی ویدئو تلویزیون متصل می شود. پس از آن تلویزیون را روشن کنید و به منظور نمایش تصاویر دوربین بر روی تلویزیون، ورودی AV را انتخاب کنید. دوربین مداربسته شما به تلویزیون تنظیم شده است و امکان نمایش تصاویر دوربین نیز وجود دارد.

وصل کردن دوربین مداربسته AHD به تلویزیون

برای اتصال دوربین مداربسته AHD به تلویزیون باید دقت کنید که دوربین دارای خروجی آنالوگ و تلویزیون دارای ورودی HDMI باشد. همانطور که گفته شد سیگنال های این دوربین ها توسط تلویزیون قابل شناسایی نیستند. برای این منظور باید از دستگاه های مبدل AHD به HDMI استفاده کنید تا تلویزیون بتواند سیگنال های دوربین را شناسایی کند. این دستگاه ها به وسیله کابل کواکسیال به دوربین و به وسیله کابل HDMI به مانیتور متصل می شوند. اگر تلویزیون شما دارای ورودی HDMI است، می توانید دوربین را مستقیما به تلویزیون متصل کنید.

تنظیم دوربین مدار بسته تحت شبکه روی تلویزیون

برخی از تلویزیون های جدید دارای پورت شبکه هستند. دوربین های مداربسته تحت شبکه در دو نوع بیسیم و با سیم تولید می شود. در ادامه نحوه اتصال هر یک از این دوربین ها به تلویزیون را بررسی می کنیم.

اتصال بیسیم دوربین به تلویزیون

اگر از دوربین های مداربسته بیسیم استفاده می کنید و قصد اتصال بیسیم دوربین به تلویزیون را دارید با ما همراه باشید. ابتدا دوربین مداربسته را نصب و راه اندازی کنید. برای تامین برق دوربین باید از آداپتور و یا منبع تغذیه استفاده کنید. در مرحله بعدی دوربین ها را به مودم متصل کنید. سپس مودم را با استفاده از کابل شبکه به دستگاه NVR متصل کنید. پس از اتصال مودم و دستگاه ضبط به یکدیگر، باید دستگاه ضبط و تلویزیون را به یکدیگر متصل کنید.

اتصال دوربین تحت شبکه با سیم به تلویزیون

برخی از تلویزیون ها دارای پورت شبکه هستند. اتصال دوربین مداربسته به این تلویزیون ها به سادگی امکانپذیر است. با استفاده از کابل شبکه می توانید دوربین و تلویزیون را به یکدیگر متصل کنید. پس از اتصال باید برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته در تلویزیون از نرم افزارهای مخصوص استفاده کنید. پس از دانلود و نصب این نرم افزارها می توانید تصاویر را در تلویزیون مشاهده کنید.

اتصال دوربین مدار بسته به تلویزیون بدون dvr

اگر قصد اتصال دوربین مدار بسته به تلویزیون بدون dvr یا دستگاه ضبط را دارید می توانید از مودم استفاده کنید. برای اینکار به مودم، کابل شبکه، مانیتور یا تلویزیون، آداپتور و یا منبع تغذیه نیاز دارید. ابتدا دوربین مداربسته را با استفاده از کابل شبکه به پورت IN-PUT در مودم متصل کنید. سپس مودم را با کابل شبکه به تلویزیون و پورت OUT-PUT متصل کنید. در مرحله بعد با تامین برق دوربین مداربسته و اتصال به آداپتور یا منبع تغذیه می توانید تصاویر دوربین مداربسته را در تلویزیون مشاهده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)