بسیاری از کاربران دوربین مداربسته با این سوال که مدت زمان ضبط دوربین مداربسته چقدر است، مواجه می شوند. مدت زمان ضبط در هر سیستم بر اساس عوامل مختلف، متغیر است. همچنین می توان با توجه به نیازهای خود این مدت زمان را تغییر داده و تنظیم کنید. مدت زمان ضبط دوربین مداربسته را می توان از 24 ساعت تا چندین ماه تنظیم کرد. اما نحوه تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته چگونه است؟ در ادامه به تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • نحوه تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته
 • عوامل موثر بر مدت زمان ضبط دوربین
 • تنظیمات ضبط دوربین مداربسته
 • بیشترین زمان نگهداری فیلم دوربین مدار بسته

نحوه تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته بستگی به نوع دوربین و نرم افزار مورد استفاده دارد. اکثر دوربین های مداربسته امروزی، امکانات مختلفی برای تنظیم مدت زمان ضبط دارند. اگر دوربین شما به یک نرم افزار مدیریت دوربین متصل است، می توانید از طریق این نرم‌افزار، مدت زمان ضبط را تنظیم کنید. برخی نرم افزارها امکانات پیشرفته تری برای تنظیم زمانبندی ضبط ارائه می دهند. این نرم افزارها به کاربر اجازه می دهند تا با توجه به نیازهای خاص خود، مدت زمان ضبط را تنظیم کنند.

در برخی دیگر از دوربین های مداربسته، دکمه های مخصوصی روی بدنه دوربین وجود دارد که امکان تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته را فراهم می کند. برای انجام این کار، به راهنمای دوربین مراجعه کنید تا از نحوه استفاده از دکمه ها و تنظیم زمان ضبط اطلاع پیدا کنید. همچنین تعدادی از دوربین های مداربسته برای ضبط تصاویر از کارت حافظه استفاده می کنند. مدت زمان ضبط در این دوربین ها به میزان ظرفیت کارت حافظه بستگی دارد.

عوامل موثر بر مدت زمان ضبط دوربین

پاسخ به این سوال که دوربین مدار بسته تا چند روز فیلم نگه میداره به عوامل مختلفی بستگی دارد. عوامل موثر بر مدت زمان ضبط دوربین مداربسته عبارتند از:

 • تعداد دوربین های مداربسته: هر چه تعداد دوربین های مداربسته بیشتر باشد، مدت زمان ضبط دوربین مداربسته کاهش می یابد.
 • کیفیت تصویر: تنظیم کیفیت تصویر دوربین مداربسته نقش مهمی در مدت زمان ضبط ایفا می کند. با افزایش کیفیت تصویر (مانند افزایش رزولوشن)، حجم فایل های ویدئویی افزایش می یابد. این موضوع می تواند باعث کاهش مدت زمان ضبط در یک فضای ذخیره سازی شود.
 • فریم ریت: هر دوربین مدار بسته در هر ثانیه قادر به ضبط تعدادی تصویر است. تعداد تصاویر ثبت شده در هر ثانیه را نرخ فریم ریت می گویند. هر چه نرخ فریم دوربین مداربسته افزایش پیدا کند، تعداد تصاویر نیز افزایش می یابد. در نتیجه حجم بیشتری از حافظه را اشغال کرده و مدت زمان نگهداری فیلم کاهش پیدا می کند.
 • فرمت فشرده سازی: فرمت های فشرده سازی دوربین مداربسته باعث کاهش حجم تصاویر بدون افت کیفیت می شوند.
 • ظرفیت حافظه دوربین: ظرفیت و میزان خالی بودن فضای ذخیره سازی در تعیین مدت زمان ضبط تاثیرگذار است. هر چه تعداد و ظرفیت هارد دیسک ها بیشتر باشد، تصاویر برای مدت زمان بیشتری ذخیره می شوند.
 • تنظیمات ضبط: علاوه بر تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته، تنظیمات نوع ضبط نیز بر مدت زمان نگهداری فیلم ها تاثیر گذار است. به طور مثال در مقایسه دو حالت ضبط 24 ساعته و ضبط در حالت تشخیص حرکت در تشخیص حرکت تصاویر برای مدت بیشتری ذخیره می شوند.

تنظیمات ضبط دوربین مداربسته

کاربران سیستم های مداربسته با استفاده از تنظیمات ضبط دوربین مداربسته می توانند به تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته دسترسی داشته باشند. برای انجام تنظیمات مربوط به ضبط و مدت زمان ابتدا باید وارد منوی دوربین مداربسته شوید و سپس مراحل زیر را طی کنید.

1- وارد صفحه اصلی شده و بر روی گزینه Menu کلیک کنید.

تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته
 • از قسمت Storage گزینه Recording را انتخاب کنید.
 • در قسمت بعدی باید از بخش select camera دوربین مداربسته ای که قصد تنظیم مدت زمان ضبط بر روی آن را دارید، انتخاب کنید. سپس تیک گزینه Enable Schedule را فعال کنید.
 • گزینه بعدی Pre-Record تعیین کننده این است که چند ثانیه قبل از جدول زمانبندی، دستگاه شروع به ضبط تصاویر کند. گزینه Post-Record نیز تعیین کننده این است که دستگاه تا چند ثانیه بعد به تصویربرداری ادامه دهد.
 • اگر تیک گزینه Enable Redundant Recording را فعال کنید، ضبط تصاویر بر اساس جدول زمانبندی تکرار می شود.
 • پس از انجام تغییرات بر روی گزینه edit کلیک کنید تا صفحه مربوط به تنظیمات زمانبندی باز شود.
تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته
 • از منوی سمت راست می توانید حالت های ضبط مختلف Normal، Event، Motion و… را انتخاب کنید. همچنین می توانید روز و ساعات ضبط تصاویر را از ستون سمت چپ نیز انتخاب کنید.
 • اگر قصد دارید این تنظیمات را برای دیگر دوربین ها نیز اعمال کنید، می توانید بر روی گزینه Copy کلیک کنید. در انتها برای ذخیره اطلاعات بر روی گزینه Apply کلیک کنید.
تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

بیشترین زمان نگهداری فیلم دوربین مدار بسته

می توان گفت بیشترین زمان نگهداری فیلم دوربین مداربسته مربوط به دوربین های مراکز آگاهی و زندان ها است. در اتاق های بازجویی مراکز آگاهی علاوه بر تصاویر، صدا نیز ضبط می شود. تصاویر و فیلم های دوربین مدار بسته در این مراکز به مدت 24 ماه برابر با 2 سال ثبت می شوند. پس از این تایم نیز، اطلاعات باید بایگانی شوند. مراکز آگاهی و زندان ها از سیستم های مدار بسته با قابلیت نگهداری تصاویر به مدت 2 سال استفاده می کنند.

قوانین و مقرراتی برای ذخیره تصاویر دوربین مداربسته در بانک ها نیز وجود دارد. فیلم های دوربین مدار بسته نیز در بانک ها باید به مدت 3 ماه نگهداری شود. در مواردی نیز برای امور بانکی خاورمیانه، نیاز است تا تصاویر به مدت 24 ماه نگهداری شوند.

به طور کلی در اغلب کاربری ها، تصاویر و فیلم های دوربین مداربسته به مدت 1 الی 3 ماه ذخیره می شوند.  تعیین این مدت زمان به نیازهای کاربر، نوع کاربری و موارد ذکر شده در قسمت های قبل بستگی دارد.

4.7/5 - (3 امتیاز)