استفاده از دستگاه شنود به طور کلی ممنوع است. نصب انواع دستگاه شنود و یا استراق سمع، تجاوز به حریم شخصی افراد محسوب می شود. ممکن است برخی از افراد متوجه علائم مشکوکی شوند و به دنبال راهی برای پیدا کردن دستگاه شنود باشند. حال از کجا بفهمیم صدامون شنود میشه؟ دستگاه های شنود دارای انواع مختلفی هستند که ممکن است در ماشین، موبایل، منزل و… جاسازی شوند. راه های مختلفی برای پیدا کردن دستگاه شنود مانند بررسی علائم شنود در خانه، نرم افزار پیدا کردن دستگاه شنود و… وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع دستگاه شنود آشنا کرده و به شما در جستجوی دستگاه شنود کمک کنیم.

از کجا بفهمیم صدامون شنود میشه

در بسیاری از موارد شنود شدن صدا با برخی از علائم همراه است. به وسیله این علائم می توانیم متوجه جاسازی دستگاه شنود شویم. از جمله علائم شنود در خانه و یا هر مکان دیگری می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • یکی از نشانه های اولیه بهم ریختگی در محیط اطراف است. ممکن است بعد از وارد شدن به منزل و یا ماشین خود متوجه بهم ریختگی و جابه جایی وسایل شوید.
  • اطلاع سایر افراد از صحبت های شخصی و یا محرمانه شما یکی دیگر از نشانه های شنود شدن صدا است.
  • اگر برخی از مواقع در زمان صحبت با تلفن متوجه صدای خش خش و یا نویز می شوید می تواند نشانه های شنود صدا باشد.

جستجو برای پیدا کردن دستگاه شنود

دستگاه های شنود همانند دوربین مداربسته مخفی دارای ابعاد کوچکی هستند. به همین دلیل به راحتی می توان این وسایل را در هر جایی پنهان کرد. اولین قدم برای پیدا کردن دستگاه شنود جستجوی دقیق است. اگر فکر می کنید در محل کار، منزل و یا ماشین شما دستگاه شنود جاسازی شده است جستجو را از مکان هایی که در معرض دید کمتر هستند شروع کنید. به طور مثال زیر تابلو، روی لوستر، زیر مبلمان و یا تخت خواب، پشت پریزهای برق، داخل داشبورد، زیر خودرو و… را بررسی کنید. یکی دیگر از مکان هایی که ممکن است شنود در آنجا جاسازی شده باشد، درزهای بین دیوار و سقف است.

پیدا کردن دستگاه شنود با استفاده از رادیو و موبایل

استفاده از رادیو برای پیدا کردن دستگاه شنود یک راه بسیار ابتدایی و آسان است. برای این کار ابتدا باید تمام وسایل الکترونیکی را خاموش کنید تا باعث اختلال در کار نشوند. محیط را ساکت و بی صدا کنید. موج رادیو را بر روی FM قرار دهید و در محیط بچرخید. ابتدا از مکان هایی شروع کنید که احتمال نصب دستگاه شنود در منزل، محل کار و یا ماشین را می دهید. اگر در جایی با تغییر صدای رادیو و یا بلند شدن صدای رادیو مواجه شدید، احتمال وجود دستگاه شنود در آن نقطه وجود دارد. اگر رادیو در دسترستان وجود ندارد می توانید از موبایل خود نیز استفاده کنید. با تلفن همراه خود صحبت کنید و در اطراف محیط مورد نظر حرکت کنید. اگر در نقطه ای متوجه نویز بر روی تلفن همراه خود شدید ممکن است در آنجا دستگاه شنود نصب شده باشد.

پیدا کردن دستگاه شنود به وسیله دستگاه شنود یاب

در بازار دستگاه هایی به عنوان دستگاه ضد شنود و یا ضد جاسوسی وجود دارند. این دستگاه ها برای ردیابی وسایل جاسوسی مورد استفاده قرار می گیرند. برای پیدا کردن دستگاه شنود می توانید از دستگاه شنود یاب استفاده کنید. البته قابل ذکر است این دستگاه ها دارای قیمت بالا و برای استفاده نیاز به مجوز دارند. این دستگاه ها برای جستجوی ابزارهای جاسوسی مانند دستگاه شنود و یا دوربین مخفی ساخته شده اند. اساس کار دستگاه شنودیاب ایجاد نویز در محیطی است که دستگاه شنود وجود دارد. این دستگاه ها با ایجاد نویز باعث اختلال در کارکرد دستگاه شنود می شوند.

برنامه شنود یاب حرفه ای

با یک جستجو کوچک در اینترنت می توانید لیست بی شماری از نرم افزارهای ردیابی دستگاه شنود برای گوشی IOS و اندروید را مشاهده کنید. در بین انواع این نرم افزارها ما قصد داریم تا نرم افزار Hidden Camera Detector را به شما معرفی کنیم. برای استفاده از این نرم افزار موبایل شما باید به سنسور مغناطیس مجهز باشد. این نرم افزار را می توانید از لینک زیر نصب کنید. نحوه عملکرد این نرم افزار به این شکل است که پس از نصب، ابتدا امواج دستگاه شنود را دریافت می کند. سپس به وسیله این امواج دستگاه شنود را شناسایی می کند.

دانلود نرم افزار ردیابی دستگاه شنود

نصب شنود روی گوشی

امکان نصب شنود بر روی گوشی نیز وجود دارد. شنود بر روی موبایل می تواند با استفاده از نصب نرم افزار و یا بد افزارها انجام شود. همانطور که گفته شد یکی از نشانه های شنود صدا به وسیله موبایل، شنیدن صداهای غیر معمول مانند خش خش کردن است. اما وجود شنود بر روی موبایل نشانه های دیگری نیز دارد. یکی از این نشانه ها، خالی شدن شارژ موبایل شما بدون دلیل است. در برخی از موارد ممکن است در موبایل خود نوتیفیکیشن و یا اپلیکیشن های ناشناس مشاهده کنید. این مورد نیز می تواند نشانه ی وجود دستگاه شنود بر روی موبایل باشد. در نتیجه موارد ناشناس در گوشی همراه خود را بررسی کنید.

برای جلوگیری از نصب نرم افزارهای شنود موبایل می توانید یک رمز عبور قوی بر روی گوشی تلفن همراه خود انتخاب کنید. علاوه بر این می توانید رمز عبور خود را هر چند وقت یکبار تغییر دهید. همچنین برای جلوگیری از شنود موبایل به وسیله نرم افزارها به قسمت تنظیمات رفته و دسترسی مکان، دوربین، میکروفون و… را محدود کنید.

نرم افزار شنیدن صدا از پشت دیوار

گاهی اوقات ممکن است احساس کنید صدای شما توسط همسایگان و یا سایر افراد شنیده شود. برخی از افراد برای گوش دادن به صدای دیگران از برخی نرم افزارها استفاده می کنند. آیا نرم افزار شنیدن صدا از پشت دیوار وجود دارد؟ به طور کلی نرم افزارهای گوناگونی برای جاسوسی و شنود وجود دارد که می توانید از پشت دیوار و یا مکان های دیگر صدا را گوش دهید. در ادامه برخی از برنامه هایی که برای جاسوسی و شنیدن صدا به صورت مخفیانه استفاده می شود را معرفی می کنیم.

  • برنامه FlexiSPY: این برنامه یکی از قدیمی ترین برنامه های جاسوسی است. این برنامه می تواند به کاربر اجازه دسترسی به تماس ها، رسانه های اجتماعی، گالری، موقعیت مکانی و… را بدهد. FlexiSPY می تواند صدای محیط و تماس های صوتی را ضبط کند.
  • iKeyMonitor: این برنامه برای نظارت بیشتر والدین طراحی شده است. این برنامه علاوه بر ضبط صدای محیط اجازه روشن شدن میکروفون دستگاه از راه دور را به کاربر می دهد تا بتواند به راحتی صدای خود را در محیط پخش کند.
  • uMobix: این برنامه یکی از برنامه های جدید و پر طرفدار در جاسوسی است. با استفاده از این برنامه کاربر می تواند به تماس، پیام، ایمیل، موقعیت مکانی و… دسترسی داشته باشد. با استفاده از این برنامه نیز می توانید صدای محیط را گوش دهید.

انواع دستگاه شنود

همانطور که در ابتدا گفتیم دستگاه شنود دارای انواع مختلفی است. دستگاه های شنود معمولا در سایز های کوچک و اشکال مختلف ساخته می شوند. اگر به دنبال خرید دستگاه شنود صدا از راه دور هستید بهتر است بدانید این دستگاه ها ممکن است به شکل های خودکار، فندک، دکمه و… نیز ساخته شوند. انواع دستگاه شنود عبارتند از:

  • برخی از دستگاه های شنود مخصوص خودرو هستند. با استفاده از جاسازی دستگاه شنود در ماشین می توان صدا را ضبط و ارسال کرد.
  • یکی از انواع دستگاه های شنود از نوع سیم کارتی است. دستگاه های سیم کارتی داخل دستگاه قرار گفته و زمانی که با سیم کارت تماس بگیرید می توانید صداهای محیط را بشنوید.
  • نوع دیگر این دستگاه ها رادیویی هستند. به صورتی که به وسیله امواج فعال FM شروع به کار می کنند.
  • دستگاه های شنودی در بازار وجود دارد که نسبت به صدا حساس هستند. این دستگاه ها تنها زمانی که صدا در محیط ایجاد شود شروع به کار کردن می کنند.

کاربردهای مفید دستگاه شنود

همانطور که گفته شد دستگاه شنود ممکن است به عنوان یک وسیله جاسوسی مورد استفاده قرار گیرد. در نتیجه نصب دستگاه هایی مانند شنود و دوربین مخفی بدون کسب مجوز از مراجع قانونی جرم محسوب می شود. اما این دستگاه می تواند کاربردهای بسیار مفید دیگری نیز داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است شما به منظور حفظ امنیت ماشین خود، قصد نصب شنود را داشته باشید. با استفاده از دستگاه ردیاب شنود می توانید هنگام سرقت، ماشین خود را ردیابی کنید. همچنین اگر در خانه کودک و یا سالمندی دارید که نیاز به نظارت بر احوال او را دارید، می توانید هنگام عدم حضورتان با استفاده از دستگاه ردیاب از احوال ساکنین منزل خبردار شده و با آن ها صحبت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)