یکی از موارد مهم در نصب دوربین مداربسته، کابل کشی است. در سیستم مداربسته برای انتقال تصویر و برق از کابل های مختلفی استفاده می شود. رعایت استاندارد کابل کشی دوربین مداربسته و استفاده از کابل های با کیفیت در عملکرد دوربین و کیفیت تصاویر تاثیر گذار است. در کابل کشی سیستم مداربسته باید به حداکثر طول کابل دوربین مدار بسته توجه کرد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی استانداردهای کابل کشی در دوربین مداربسته بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

نوع کابل در استاندارد کابل کشی دوربین مداربسته

نوع کابل دوربین مداربسته به نوع تکنولوژی دوربین شما بستگی دارد. به طور کلی دوربین های مداربسته در دو تکنولوژی آنالوگ و تحت شبکه ساخته می شوند. کابل های تصویر در هر یک از این تکنولوژی ها متفاوت است. در سیستم های مداربسته آنالوگ از کابل های کواکسیال و در سیستم های تحت شبکه از کابل شبکه استفاده می کنند.

کابل کواکسیال: اگر از سیستم های آنالوگ استفاده می کنید، برای کابل کشی باید از کابل های کواکسیال استفاده کنید. در دوربین مداربسته آنالوگ اغلب از کابل کواکسیال RG59 استفاده می شود. همچنین می توانید از کابل ترکیبی نیز استفاده کنید. این کابل ها در کنار خود دارای یک سیم برق نیز هستند. به همین دلیل کابل ترکیبی قابلیت انتقال تصویر و برق را به صورت همزمان دارد.

کابل شبکه: در سیستم های مداربسته تحت شبکه از کابل شبکه برای انتقال تصاویر استفاده می کنند. پر کاربردترین کابل شبکه، کابل های Cat6 و Cat5e است. در سیستم های ip نیز می توان با استفاده از قابلیت poe، برق و تصویر را به صورت همزمان منتقل کرد. برای اطلاع از بهترین کابل شبکه به مقاله بهترین کابل شبکه دوربین مداربسته مراجعه کنید.

یک استاندارد کابل کشی دوربین مداربسته مربوط به انتخاب و خرید کابل مورد نظر است. در هنگام خرید و انتخاب کابل دوربین به کیفیت آن نیز دقت کنید. از کابل های استاندارد، با کیفیت و مرغوب استفاده کنید. زیرا یکی از عوامل تاثیر گذار در کیفیت تصاویر، کیفیت و مرغوبیت کابل است.

حداکثر طول کابل دوربین مدار بسته

استاندارد کابل کشی دوربین مداربسته، طول کابل مشخصی را به عنوان طول مجاز برای کابل کشی ها تعیین می کند. به طور کلی طول کابل می تواند بر روی کیفیت عملکرد دوربین تاثیر گذار باشد. اگر حداکثر طول کابل دوربین مدار بسته در کابل کشی رعایت نشود، می تواند باعث افت کیفیت تصویر دوربین ها شود. طول استاندارد کابل کشی دوربین مداربسته نیز بر اساس نوع سیستم مداربسته و کابل مورد استفاده تعیین می شود.

به طور مثال اگر از دوربین های مداربسته تحت شبکه و کابل CAT6 استفاده می کنید، حداکثر طول کابل کشی برابر با 100 متر یا 328 فوت است. اگر قصد کابل کشی با مسافت بیشتر را دارید باید برای افزایش طول کابل دوربین مدار بسته از تقویت کننده POE استفاده کنید. با استفاده از این تقویت کننده ها می توانید طول کابل کشی را تا 300 متر افزایش دهید. اما اگر از کابل CAT5e استفاده کنید، حداکثر طول کابل کشی 70 متر است و با استفاده از تقویت کننده به 220 متر می تواند افزایش پیدا کند.

همانطور که گفته شد در سیستم های آنالوگ معمولا از کابل کواکسیال RG59 استفاده می کنند. حداکثر طول قابل پشتیبانی توسط RG59 200 تا 250 متر است. برای افزایش طول کابل می توانید از تقویت کننده های ویدئویی استفاده کرده و طول کابل را تا 1000 متر افزایش دهید.

توجه داشته باشید که شرایط محیطی نیز در تعیین طول استاندارد کابل کشی دوربین مداربسته تاثیر گذار است. به طور مثال وجود نویز و موانع در محیط می تواند بر روی طول کابل کشی تاثیر گذار بوده و باعث افت کیفیت تصویر شود.

برای کابل کشی سیستم های مداربسته آنالوگ در مسافت های طولانی می توانید از ویدئو بالن دوربین مداربسته استفاده کنید. 

انتخاب مسیر استاندارد کابل کشی دوربین مداربسته

نکته دیگر که باید در استاندارد کابل کشی دوربین مداربسته رعایت کرد، انتخاب مسیر مناسب برای کابل کشی است. مسیر کابل کشی به محل قرار گیری دوربین مداربسته و سایر تجهیزات سیستم مداربسته بستگی دارد. در نتیجه در انتخاب محل قرار گیری دوربین و تجهیزات آن دقت کنید تا مسیر کابل کشی و نصب به درستی و آسانی انجام شود.

نصب صحیح کابل ها

هنگام نصب کابل ها توجه داشته باشید تا بر اساس استانداردهای مربوطه نصب و اتصال کابل انجام شود. کابل دوربین مداربسته باید به گونه ای نصب شود که دچار قطعی، شل شدگی، نویز و…. قرار نداشته باشد. از اتصال محکم و صحیح کابل ها اطمینان حاصل نمایید. همچنین کابل ها باید از تداخل با منابع تغذیه برق، تراکم های بالا و محیط های نامساعد محافظت شوند.

محافظت از کابل ها یک استاندارد کابل کشی دوربین مداربسته

یکی از نکات مهم در استاندارد کابل کشی دوربین مداربسته، محافظت از کابل های سیستم مداربسته است. کابل دوربین مداربسته ممکن است در معرض عوامل مختلفی که باعث آسیب دیدن آن شود، قرار داشته باشد. کابل هایی که در محیط های بیرونی قرار دارند، بیشتر در معرض عوامل مختلفی مانند شرایط جوی نامساعد، رطوبت، پارگی، بریدگی، سایش و… قرار دارند. برای جلوگیری از آسیب دیدن این کابل ها می توانید از محافظ کابل دوربین مداربسته استفاده کنید. محافظ کابل دوربین مداربسته در واقع همان لوله فلکسی است. کابل ها با قرار گرفتن، داخل این لوله های خرطومی و انعطاف پذیر در مقابل آسیب ها محافظت می شوند. همچنین محافظ کابل دوربین مداربسته می تواند از نویز و امواج الکتریکی نیز جلوگیری کند.

استفاده از تجهیزات مناسب

در هر یک از سیستم های مداربسته از ابزار متفاوتی برای اتصال کابل ها استفاده می شود. در سیستم آنالوگ برای اتصال کابل کواکسیال از فیش BNC استفاده می کنند. از فیش های BNC با کیفیت برای اتصال کابل ها استفاده کنید. فیش BNC در سه نوع لحیمی، پرسی و پیچی تولید می شوند. فیش بی ان سی مورد نظر باید از استحکام بالایی برخوردار باشد. در بین فیش های بی ان سی، فیش BNC پیچی از استحکام بیشتری برخوردار است. توجه داشته باشید، این فیش باید به درستی به کابل ها متصل شود تا از پرش و قطع شدن تصویر جلوگیری شود. در سیستم های IP و اتصال کابل شبکه از کانکتور RJ45 استفاده می شود. این کانکتورها 4 جفت پیچ خورده کابل شبکه را به 8 رشته سیم جدا می کنند. همچنین در سیستم تحت شبکه باید از سوئیچ های مناسب استفاده کنید.

نحوه سیم کشی دوربین مدار بسته تحت شبکه

کابل کشی دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) نیاز به رعایت مراحلی دارد تا نصب به درستی انجام شود. در زیر مراحل اصلی کابل کشی دوربین مداربسته تحت شبکه را بررسی می کنیم.

  • قبل از شروع کابل کشی، نیاز است تا محل نصب دوربین مداربسته را تعیین کنید. در این مرحله به مسیر کابل ها توجه کنید. برنامه ریزی دقیق کمک می کند تا از مشکلات بعدی جلوگیری کنید.
  • در مرحله بعد طول کابل مورد نظر، حداکثر فاصله کابل بین دوربین و دستگاه و نوع کابل را بر اساس سیستم خود مشخص کنید.
  • با توجه به برنامه ریزی های انجام شده، کابل های شبکه را از نقطه نصب دوربین ها به مرکز تجهیزات شبکه کشیده و به RJ45‌ پچ پنل یا سوئیچ متصل کنید.
  • برای محافظت از کابل ها از لوله فلکسی استفاده کنید. همچنین استفاده از رک دوربین مداربسته نیز می تواند به نظم و محافظت تجهیزات دوربین مداربسته کمک کند.
  • کابل های دوربین مداربسته را از داکت یا لوله فلکسی عبور دهید و به دستگاه متصل کنید. می توانید بعد از اتصال بر روی کابل ها برچسب گذاری کرده تا کابل هر دستگاه را به راحتی شناسایی کنید.
5/5 - (1 امتیاز)