دستگاه NVR چیست؟ دوربین های مداربسته برای ضبط تصاویر از دستگاه ضبط استفاده می کنند. انواع دستگاه ضبط دوربین مداربسته به سه نوع تقسیم می شود. دستگاه DVR برای ضبط تصاویر دوربین های آنالوگ و دستگاه NVR به منظور ضبط تصاویر در دوربین های مداربسته تحت شبکه استفاده می شود. دستگاه دیگری به نام XVR نیز دارای قابلیت پشتیبانی همزمان از دوربین آنالوگ و دیجیتال است. در این مقاله به مشخصات، قیمت و خرید دستگاه ضبط دوربین های IP یعنی NVR می پردازیم.

دستگاه NVR چیست؟

دستگاه ضبط تصاویر در سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه را NVR می نامند. NVR مخفف عبارت Network Video Recorder به معنای ضبط تصاویر شبکه است. وظیفه این دستگاه ذخیره تصاویر، ارائه قابلیت هایی مانند خواندن پلاک، تشخیص چهره، تشخیص حرکت و… است. تصاویر در دوربین های مداربسته تحت شبکه ثبت و پردازش شده و سپس به وسیله کابل شبکه به منظور ضبط به دستگاه NVR منتقل می شوند. کارکرد این دستگاه مشابه سرور است. البته نصب و راه اندازی دستگاه NVR در مقایسه با سرورها بسیار آسان تر است.

مشخصات NVR

از مشخصات NVR می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دریافت تصاویر پردازش و کدگذاری شده دوربین تحت شبکه
 • مشاهده تصاویر زنده و یا ضبط شده
 • انجام تنظیماتی مانند رنگ، نور و…
 • برخی از دستگاه های NVR دارای قابلیت POE هستند. در اینصورت NVR قابلیت تامین برق دوربین مداربسته را نیز دارد.
 • ذخیره تصاویر در حالت های ضبط مختلف
 • پردازش تصویر با توجه به قابلیت هایی مانند تشخیص چهره، خواندن پلاک، شمارش افراد و…
 • و….

انواع دستگاه ان وی آر

دستگاه های NVR در انواع مختلفی تولید می شوند. این دستگاه ها با توجه به تعداد کانال، تعداد هارد، پهنای باند، کیفیت تصاویر، قابلیت های هوشمند و … تقسیم بندی می شوند.

تعداد کانال دستگاه NVR

هر دستگاه NVR از تعداد مشخصی دوربین IP پشتیبانی می کند. تعداد کانال در دستگاه نشان دهنده تعداد دوربین مداربسته قابل اتصال به دستگاه ضبط ان وی آر است. دستگاه های NVR با تعداد کانال های متفاوتی تولید می شوند. تعداد کانال در ان وی آر 4، 8، 16 ،32 و… است. هر کانال در دستگاه قابلیت پشتیبانی از یک دوربین را دارد. برخی از NVR ها دارای 128 و 256 کانال هستند که در پروژه های عظیم با دوربین های تعداد بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

 • NVR 4CH: پشتیبانی از 4 دوربین مداربسته
 • NVR 8CH: قابلیت پشتیبانی از 8 دوربین مداربسته
 • NVR 16CH: پشتیبانی از 16 دوربین مداربسته
 • NVR 32CH: قابلیت پشتیبانی از 32 دوربین مداربسته
 • و…

کیفیت تصاویر

هر یک از دستگاه های NVR قابلیت پشتیبانی از کیفیت تصاویر متفاوتی را دارند. همچنین توجه داشته باشید ممکن است کیفیت تصاویر در هر کانال ان وی آر با کانال دیگر متفاوت باشد. کیفیت قابل پشتیبانی دستگاه ضبط باید با کیفیت تصاویر دوربین های مداربسته یکسان باشد. به طور مثال شما یک NVR4 کاناله دارید. در این NVR دو کانال دارای کیفیت تصاویر 3 مگاپیکسل و دو کانال دیگر دارای کیفیت تصاویر 2 مگاپیکسل هستند. در این شرایط دوربین های مداربسته دارای کیفیت تصاویر 3 مگاپیکسل باید به کانال هایی که از این کیفیت پشتیبانی می کنند متصل شوند. همچنین کانال های دارای کیفیت تصویر 2 مگاپیکسل باید به دوربین مداربسته دارای کیفیت تصاویر 2 مگاپیکسل متصل شوند.

تعداد هارد

دستگاه های ضبط برای ذخیره کردن تصاویر دوربین مداربسته به هارد نیاز دارند. هاردها داخل دستگاه های ضبط قرار دارند. هر NVR از تعداد و ظرفیت مشخصی هارد پشتیبانی می کند. NVR ها قابلیت پشتیبانی از 1، 2، 4، 8 و 12 هارد SATA را دارند. همچنین ان وی آرهایی که در بازار موجود هستند قابلیت پشتیبانی از هارد اکسترنال یا ESATA را دارند. این دستگاه ها دارای پورت ساتا و ای ساتا هستند.

پهنای باند

پهنای باند دستگاه ضبط در دیتاشیت و کاتالوگ دستگاه مشخص است. در دستگاه های ضبط یک پهنای باند ورودی و یک پهنای باند خروجی داریم. این پهنای باند نشان دهنده حجم اطلاعات ورودی و خروجی به دستگاه است. هر چه کیفیت تصاویر در دوربین ها بیشتر باشد نیاز به پهنای باند بیشتری دارید.

فرمت فشرده سازی

فرمت های فشرده سازی به منظور کاهش حجم تصاویر بدون افت کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از فرمت فشرده سازی باعث صرفه جویی در فضای ذخیره سازی و همچنین افزایش سرعت سیستم می شود. فرمت های فشرده سازی شامل H264 ،H264+ ،H265 و H265+ هستند.

قابلیت POE

همانطور که می دانید دوربین های مداربسته برای روشن شدن و شروع به کار نیاز به برق دارند. برق این دوربین ها توسط یک کابل جداگانه تامین می شود. اگر دستگاه NVR دارای قابلیت POE باشد نیازی به اتصال کابل جداگانه برای تامین برق وجود ندارد. در اینصورت برق دوربین توسط کابل شبکه و دستگاه ضبط تامین می شود. توجه داشته باشید علاوه بر دستگاه ضبط، دوربین مداربسته نیز باید از قابلیت POE پشتیبانی کند.

قابلیت Raid در دستگاه NVR چیست؟

یکی از قابلیت ها در دستگاه nvr پشتیبانی از قابلیت Raid است. با استفاده از این قابلیت اطلاعات و تصاویر دوربین مداربسته فقط در یک هارد ذخیره نمی شود. اطلاعات در این دستگاه ها در حداقل دو نسخه ذخیره می شوند. برخی از دستگاه های ان وی آر از این قابلیت پشتیبانی می کنند. در این صورت اگر یکی از هاردها دچار مشکل شود، اطلاعات و تصاویر دوربین از بین نمی رود.

Playback در دستگاه ضبط NVR چیست؟

یکی از قابلیت های مهم در دستگاه ضبط Playback است. این قابلیت علاوه بر مشاهده زنده تصاویر دوربین مداربسته امکان مشاهده تصاویر قبلی و ضبط شده را فراهم می کند. Playback یکی از قابلیت های پر اهمیت هنگام وقوع جرم و جنایت است. زیرا مشاهده تصاویر ضبط شده و ذخیره شده از زمان وقوع جرم می تواند نقش مهمی در پیدا کردن مجرم داشته باشد.

تفاوت DVR و NVR

دستگاه DVR و NVR هر دو دستگاه ضبط مورد استفاده در سیستم دوربین های مداربسته هستند. اما این دو دستگاه تفاوت هایی با یکدیگر دارند. مهم ترین تفاوت آن ها در کاربرد این دستگاه ها است. همانطور که گفتیم DVR در سیستم مداربسته آنالوگ و NVR در سیستم مداربسته تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه عملکرد این دو دستگاه نیز با یکدیگر متفاوت است. دستگاه ضبط دی وی آر تصاویر را به صورت آنالوگ از دوربین دریافت می کند. سپس تصاویر داخل خود دستگاه پردازش می شوند. اما در دستگاه NVR تصاویر توسط دوربین پردازش شده و سپس به NVR ارسال می شود. همچنین این دو دستگاه ضبط در میزان پهنای باند، کیفیت تصاویر، نحوه نصب و… با یکدیگر متفاوت هستند.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. به سایت داهوا مراجعه کنید و لیست قیمت محصولات را دریافت کنید. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در اصفهان بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تهران بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

شماره تماس نمایندگی داهوا

4.7/5 - (3 امتیاز)