دستگاه NVR چیست؟ NVR یکی از انواع دستگاه ضبط دوربین مداربسته است. تصاویر دوربین‌های تحت شبکه (IP) توسط دستگاه NVR ضبط می‌شوند. برای خرید دستگاه NVR باید با مشخصات آن آشنا شوید. در ادامه به مشخصات و قیمت ان وی آر می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

دستگاه NVR چیست؟

دستگاه ضبط تصاویر در سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه را NVR می‌نامند. NVR مخفف چیست؟ NVR مخفف عبارت Network Video Recorder به معنای ضبط کننده تصاویر شبکه است. برخلاف دستگاه DVR (Digital Video Recorder) که از دوربین‌های آنالوگ استفاده می‌کند، NVR با دوربین‌های تحت شبکه کار می‌کند. تصاویر در دوربین‌های مداربسته تحت شبکه ثبت و پردازش می‌شود. سپس تصاویر به وسیله کابل شبکه برای ضبط به دستگاه NVR منتقل می‌شوند. کارکرد این دستگاه مشابه سرور است. البته نصب و راه اندازی دستگاه NVR در مقایسه با سرورها بسیار آسان‌تر است.

نحوه کار دستگاه Network Video Recorder

پس از پاسخ به سوال دستگاه NVR چیست در این قسمت به نحوه کار این دستگاه می‌پردازیم. در سیستم مداربسته تحت شبکه، تصاویر در دوربین مداربسته IP پردازش می‌شود. اتصال دوربین‌های مداربسته IP به دستگاه NVR توسط کابل شبکه است. دستگاه NVR و دوربین‌های مدار بسته باید به یک شبکه متصل شوند. تصاویر پردازش شده دوربین‌ها به وسیله شبکه به دستگاه Network Video Recorder منتقل می‌شوند. سپس پردازش‌های مربوط به فشرده‌سازی تصاویر در دستگاه ضبط NVR انجام می‌شود. ویدئوهای فشرده‌شده بر روی هارد دیسک‌های NVR ذخیره می‌شوند. ان وی ار به وسیله پورت‌های HDMI/VGA به مانیتور یا تلویزیون متصل می‌شود. کاربر با استفاده از رابط کاربری دستگاه NVR، وب‌سایت یا اپلیکیشن موبایل می‌تواند تصاویر دوربین‌های مدار بسته را مشاهده کند. همچنین برخی از دوربین‌های مدار بسته قابلیت ضبط صدا را نیز دارند. این دوربین‌ها علاوه بر سیگنال‌های تصویر، سیگنال‌های صدا را نیز به NVR منتقل می‌کنند.

انواع دستگاه ضبط ان وی آر

دستگاه‌های NVR در انواع مختلف و با مشخصات متفاوتی تولید می‌شوند. انواع دستگاه ضبط ان وی آر با توجه به خصوصیاتی مانند تعداد کانال، تعداد هارد، پهنای باند، کیفیت تصاویر، قابلیت‌های هوشمند و … تقسیم بندی می‌شوند.

تعداد کانال دستگاه NVR

هر دستگاه NVR از تعداد مشخصی دوربین IP پشتیبانی می‌کند. تعداد کانال هر دستگاه نشان دهنده تعداد دوربین مداربسته قابل اتصال به دستگاه ضبط ان وی آر است. دستگاه‌های NVR با تعداد کانال‌های متفاوتی تولید می‌شوند. NVRها با تعداد کانال‌های 4، 8، 16، 32 و… تولید می‌شوند. هر کانال در دستگاه قابلیت پشتیبانی از یک دوربین را دارد. برخی از NVR های پیشرفته دارای 128 و 256 کانال هستند. از این دستگاه‌ها در پروژه‌های عظیم با تعداد دوربین‌های بالا استفاده می‌شود.

 • NVR 4CH: قادر به پشتیبانی از 4 دوربین مداربسته
 • NVR 8CH: قابلیت پشتیبانی از 8 دوربین مدار بسته
 • NVR 16CH: قادر به پشتیبانی از 16 دوربین مداربسته
 • NVR 32CH: قابلیت پشتیبانی از 32 دوربین مدار بسته
 • و…

کیفیت تصاویر

انواع دستگاه‌های NVR قابلیت پشتیبانی از کیفیت تصاویر مختلفی را دارند. ممکن است کیفیت تصاویر در هر کانال ان وی آر با کانال دیگر متفاوت باشد. کیفیت تصویر قابل پشتیبانی دستگاه ضبط باید با کیفیت تصاویر دوربین‌های مداربسته یکسان باشد. زیرا دستگاه ضبط فقط قادر به ضبط تصاویر تا رزولوشن مشخصی است. به طور مثال شما یک NVR4 کاناله دارید. در این NVR دو کانال دارای کیفیت تصویر 3 مگاپیکسل و دو کانال دیگر دارای کیفیت تصاویر 2 مگاپیکسل هستند. در این شرایط دوربین‌های مداربسته با کیفیت تصویر 3 مگاپیکسل باید به کانال‌هایی که از رزولوشن 3 مگاپیکسل پشتیبانی می‌کنند، متصل شوند. همچنین دوربین‌های 2 مگاپیکسل باید به کانال‌هایی که از کیفیت تصویر 2 مگاپیکسل پشتیبانی می‌کنند متصل شوند.

تعداد هارد

دستگاه‌های ضبط برای ذخیره کردن تصاویر دوربین مداربسته به هارد نیاز دارند. هاردها داخل دستگاه ضبط نصب می‌شوند. هر دستگاه NVR از تعداد و ظرفیت مشخصی هارد پشتیبانی می‌کند. NVRها با توجه به نوع و مدل دستگاه، قابلیت پشتیبانی از 1، 2، 4، 8 و 12 هارد SATA را دارند. همچنین برخی از ان وی آرهای موجود در بازار، دارای قابلیت پشتیبانی از هارد اکسترنال یا ESATA هستند. این دستگاه‌ها دارای پورت esata و sata هستند.

پهنای باند

پهنای باند دستگاه ضبط در دیتاشیت و کاتالوگ دستگاه مشخص شده است. در دستگاه‌های ضبط nvr یک پهنای باند ورودی و یک پهنای باند خروجی داریم. این پهنای باند تعیین کننده حجم اطلاعات ورودی و خروجی به دستگاه است. هر چه تعداد و کیفیت تصاویر دوربین‌های مدار بسته بیشتر باشد به پهنای باند بیشتری نیاز دارید. علاوه بر تعداد و کیفیت تصاویر دوربین‌ها، عواملی مانند فریم ریت، فرمت فشرده‌سازی و حالت ضبط نیز بر روی میزان پهنای باند تاثیرگذار هستند.

فرمت فشرده سازی

فرمت‌های فشرده سازی به منظور کاهش حجم تصاویر برای ارسال و ذخیره‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از فرمت فشرده سازی باعث صرفه جویی در فضای ذخیره‌سازی و همچنین افزایش سرعت سیستم می‌شود. فرمت‌های فشرده‌سازی دوربین مدار بسته شامل H264 ،H264+ ،H265 و H265+ هستند. نکته قابل توجه در این فرمت‌ها، کاهش حجم تصاویر بدون افت کیفیت تصویر است.

قابلیت POE

دوربین‌های مداربسته همانند سایر وسایل الکتریکی برای روشن شدن و شروع به کار نیاز به برق و انرژی دارند. برق این دوربین‌ها توسط یک کابل برق جداگانه تامین می‌شود. دستگاه‌های nvr در دو نوع poe و معمولی تولید می‌شوند. اگر دستگاه NVR دارای قابلیت POE باشد، دیگر نیازی به اتصال کابل جداگانه برای تامین برق وجود ندارد. در اینصورت برق دوربین توسط کابل تصویر شبکه و دستگاه ضبط تامین می‌شود. توجه داشته باشید برای استفاده از این قابلیت، علاوه بر دستگاه ضبط، دوربین مداربسته نیز باید از قابلیت POE پشتیبانی کند.

وظیفه دستگاه NVR چیست؟

 1. ضبط و ذخیره‌سازی ویدئو: NVR تصاویر ویدئویی را که از دوربین‌های IP دریافت می‌کند. سپس تصاویر را ضبط و روی هارد دیسک ذخیره می‌کند. دستگاه NVR وظیفه دارد، تصاویر را با توجه به حالت‌های ضبط مختلف انجام دهد.
 2. مدیریت دوربین‌ها: دستگاه NVR وظیفه مدیریت و پیکربندی دوربین‌های متصل به خود را دارد. تنظیمات دوربین و تصاویر مانند اضافه کردن دوربین‌های جدید، مانیتورینگ، روشنایی، رنگ و… توسط NVR انجام می‌شود.
 3. پخش زنده و بازپخش: کاربران می‌توانند تصاویر زنده دوربین‌ها و بازپخش ویدئوهای ضبط‌شده را مشاهده کنند.  دستگاه NVR امکان دسترسی به این تصاویر را از طریق رابط کاربری دستگاه، وب‌سایت یا اپلیکیشن موبایل فراهم می‌کند.
 4. تشخیص حرکت و هشدارها: بسیاری از NVRها دارای قابلیت تشخیص حرکت هستند. این دستگاه‌ها می‌توانند در صورت شناسایی حرکت، هشدارهای لازم را برای کاربران ارسال کنند.
 5. قابلیت‌های پردازش تصویر: برخی از NVRها دارای قابلیت‌های پردازش تصویر پیشرفته مانند تشخیص چهره، تشخیص اشیا، شمارش افراد، تشخیص عبور از خط و تشخیص پلاک خودرو هستند.
 6. مدیریت پهنای باند: NVRها می‌توانند پهنای باند مصرفی را مدیریت و بهینه‌سازی کنند. اینکار باعث می‌شود تا همه‌ی دوربین‌ها به‌درستی کار کنند و تصاویر بدون تاخیر ضبط شوند.
 7. تامین برق دوربین‌های مداربسته: برخی از دستگاه‌های NVR دارای قابلیت POE هستند. در اینصورت دستگاه NVR وظیفه‌ی تامین برق دوربین‌های متصل به خود را نیز دارد.

اجزای دستگاه NVR چیست؟

 • پردازنده (CPU): قلب دستگاه که وظیفه پردازش داده‌ها و تصاویر دریافتی را بر عهده دارد.
 • هارد دیسک (HDD): محل ذخیره‌سازی ویدئوها و تصاویر است.
 • پورت‌های شبکه (Ethernet): برای اتصال به شبکه و دریافت داده‌ها از دوربین‌های IP است.
 • پورت‌های USB: برای اتصال دستگاه‌های جانبی مثل موس و کیبورد از این پورت استفاده می‌شود.
 • پورت POE: در صورت وجود این پورت، امکان تغذیه دوربین‌ها توسط کابل تصویر وجود دارد.
 • پورت HDMI/VGA: برای اتصال به مانیتور و نمایش تصاویر ضبط شده هستند. VGA فقط امکان ارسال تصاویر را دارد. HDMI قابلیت ارسال تصاویر و صدا را به صورت همزمان دارد. کیفیت تصاویر در پورت HDMI بیشتر است.

خرید دستگاه NVR

هنگام خرید دستگاه NVR باید به برخی از نکات توجه کنید. در ادامه با بررسی نکات مهم در خرید بهترین دستگاه NVR به شما کمک می‌کنیم.

 • تعداد کانال‌ها: هنگام خرید دستگاه NVR توجه کنید تعداد کانال‌های دستگاه مورد نظر بر اساس تعداد دوربین‌های مداربسته انتخاب شود.
 • کیفیت ضبط: برای ضبط تصاویر با کیفیت واقعی، رزولوشن و نرخ فریم ضبط تصاویر باید با رزولوشن و کیفیت تصاویر دوربین مداربسته هماهنگ باشد.
 • حجم ذخیره‌سازی: تعداد و ظرفیت هارد دیسک دستگاه ضبط باید با توجه به تعداد و کیفیت تصاویر دوربین‌های مدار بسته انتخاب شود.
 • پهنای باند: پهنای باند ورودی و خروجی دستگاه، یکی دیگر از نکات مهم در خرید دستگاه NVR تحت شبکه است. میزان پهنای باند مورد نیاز بر اساس کیفیت تصویر دوربین، نرخ فریم ریت و فرمت‌های فشرده‌سازی محاسبه می‌شود.
 • قابلیت‌های پیشرفته: قابلیت‌های پیشرفته دستگاه مانند تشخیص پلاک، تشخیص چهره و… را بر اساس نیازهای خود انتخاب کنید.

قیمت دستگاه NVR

قیمت دستگاه NVR با توجه به عوامل مختلفی مانند نوع و مدل دستگاه متفاوت است. قطعا هر چه ویژگی‌ها و قابلیت‌های دستگاه ضبط بیشتر باشد، قیمت دستگاه نیز افزایش پیدا می‌کند. یکی دیگر از مواردی که بر روی قیمت NVR تاثیرگذار است، برند دستگاه است. برندهای معتبر در زمینه تولید سیستم مدار بسته دارای محصولاتی با کیفیت بالا هستند. یکی از برندهای آشنا و با کیفیت سیستم‌های مداربسته، برند داهوا است. دستگاه ضبط و دوربین مداربسته داهوا در انواع مختلف و با کیفیت بالا تولید می‌شوند. برای مشاهده قیمت NVR داهوا و دوربین‌های مداربسته این برند روی لینک زیر کلیک کنید.

لیست قیمت داهوا

مزایای دستگاه Network Video Recorder

 • کیفیت تصویر بالا: معمولاً تصاویر ضبط شده توسط NVRها در مقایسه با DVRها دارای کیفیت بالاتری است.
 • نصب آسان‌تر: نصب و راه‌اندازی سیستم‌های NVR ساده‌ است.
 • گسترش‌پذیری: اضافه کردن دوربین‌های جدید به سیستم به‌راحتی امکان‌پذیر است.
 • امکانات پیشرفته: دستگاه NVR دارای امکانات نرم‌افزاری پیشرفته برای مدیریت و تجزیه و تحلیل تصاویر است.

قابلیت Raid در دستگاه NVR چیست؟

یکی از قابلیت‌هایی که در برخی از دستگاه‌های nvr وجود دارد، قابلیت Raid است. با استفاده از این قابلیت اطلاعات و تصاویر دوربین مداربسته فقط در یک هارد ذخیره نمی‌شود. اطلاعات در این دستگاه‌ها در حداقل دو نسخه ذخیره می‌شوند. در این صورت اگر یکی از هاردها دچار مشکل شود، اطلاعات و تصاویر دوربین مدار بسته از بین نمی‌رود. در اینصورت تصاویر در هاردهای دیگر در دسترس است.

Playback در دستگاه NVR چیست؟

یکی از قابلیت‌های مهم در دستگاه ضبط Playback است. این قابلیت علاوه بر مشاهده زنده تصاویر دوربین مداربسته، امکان مشاهده تصاویر از پیش ضبط شده را نیز فراهم می‌کند. Playback یکی از قابلیت‌های مهم، هنگام وقوع جرم و جنایت است. زیرا مشاهده تصاویر ضبط شده و ذخیره شده‌ی زمان وقوع جرم می‌تواند نقش مهمی در پیدا کردن مجرم داشته باشد.

تفاوت DVR و NVR

دستگاه DVR و NVR هر دو دستگاه ضبط تصاویر دوربین‌های مداربسته هستند. این دو دستگاه در نحوه کار و کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند. دستگاه ضبط DVR در سیستم مداربسته آنالوگ و NVR در سیستم مداربسته تحت شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه عملکرد این دو دستگاه نیز با یکدیگر متفاوت است. دستگاه ضبط دی وی آر تصاویر را به صورت آنالوگ از دوربین‌های آنالوگ دریافت می‌کند. سپس تصاویر داخل دستگاه DVR پردازش می‌شوند. درصورتی که در سیستم تحت شبکه، تصاویر توسط دوربین پردازش شده و سپس به دستگاه NVR ارسال می‌شوند. همچنین این دو دستگاه ضبط در میزان پهنای باند، کیفیت تصاویر، نحوه نصب و… با یکدیگر متفاوت هستند.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. به سایت داهوا مراجعه کنید و لیست قیمت محصولات را دریافت کنید. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در اصفهان بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تهران بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

شماره تماس نمایندگی داهوا

مطالب پیشنهادی مخاطبین

نرم افزار Smart pss داهوا
ادامه مطلب
پیدا کردن دستگاه شنود
ادامه مطلب
هک دوربین مداربسته
ادامه مطلب
4.8/5 - (5 امتیاز)