دوربین های مداربسته در انواع و مدل های مختلفی تولید می شوند. این دوربین ها بر اساس تکنولوژی به دو دسته تحت شبکه و آنالوگ تقسیم می شوند. انتقال تصویر از دوربین ها به دستگاه ضبط به وسیله کابل انجام می شود. همچنین برای انتقال برق دوربین مداربسته باید از کابل برق استفاده کنید. در سیستم تحت شبکه از کابل شبکه برای انتقال تصویر استفاده می شود. کابل های شبکه انواع مختلفی دارند. ممکن است برای برخی از کاربران این سوال پیش آید که بهترین کابل شبکه برای دوربین مداربسته کدام است. در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

در این مقاله می خوانید:

انواع کابل شبکه دوربین مداربسته

کابل های شبکه دوربین های مداربسته معمولاً از نوع کابل های شبکه Ethernet هستند. این کابل ها برای انتقال داده ها و اطلاعات تصویری و صوتی از دوربین های مدار بسته به تجهیزات ضبط، مانیتورها یا سایر وسایل ارتباطی مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل شبکه دوربین مداربسته به شکل های مختلف می توانند طراحی شده باشند. به طور کلی کابل های شبکه در سیستم مدار بسته عبارتند از:

کابل های (Unshielded Twisted Pair) UTP: این کابل ها دارای زوج سیم های به هم تابیده نشده هستند. کابل های UTP به صورت محافظت نشده کار می کنند. این کابل ها معمولاً مناسب فواصل کوتاه و محیط هایی با تداخل کم هستند.

کابل های (Shielded Twisted Pair) STP: کابل STP دارای لایه ای از محافظت فلزی (شیلد) است. این شیلدها از تداخل های الکترومغناطیسی جلوگیری می کنند. کابل های STP برای محیط های بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از بهترین کابل شبکه دوربین مداربسته با توجه به نیازها و شرایط محیطی انتخاب می شود. انتخاب مناسب کابل شبکه می تواند به بهبود کیفیت انتقال داده ها و اطلاعات تصویری دوربین مدار بسته کمک کند. اغلب در سیستم های مداربسته از کابل های Cat5، Cat5e، Cat6، Cat6a و Cat7 استفاده می شود.

بهترین کابل برای دوربین ip

کابل Cat5 (Category 5) از چهار زوج سیم تابیده شده تشکیل شده است و برای انتقال داده ها و اطلاعات شبکه به کار می رود. این کابل نسخه بهبود یافته کابل CAT5 است. به طور معمول، از کابل Cat5e (Category 5e) به جای کابل Cat5 استفاده می شود. کابل CAT5 دارای حداکثر سرعت 10/100 MBPS و حداکثر پهنای باند 100MHZ است. کابل CAT5e نیز دارای حداکثر سرعت انتقال 1000 Mbps / 1 Gbps (حداکثر 1 گیگابیت بر ثانیه) و حداکثر پهنای باند 100MHZ است.

از کابل CAT5e در سیستم مداربسته، کامپیوترها، تلفن های Voip و… استفاده می شود. کابل Cat5e به علت قدرت انتقال داده های بالا و قابلیت پشتیبانی از اتصالات Ethernet به عنوان بهترین کابل شبکه دوربین مداربسته شناخته می شود. این کابل ها در دو نوع UTP (Unshielded Twisted Pair) و STP (Shielded Twisted Pair) تولید می شوند. نوع کابل UTP بیشترین استفاده را در میان کاربران دارد.

اگر دوربین های مداربسته شما به یک شبکه متصل می شوند و نیاز به سرعت انتقال داده 1Gbps و یا کمتر دارید، می توانید از کابل Cat5e استفاده کنید.

کابل CAT6

کابل Cat6 یک نوع کابل شبکه است که برای انتقال داده ها با سرعت بالا و کیفیت بالا به کار می رود. از این نوع کابل ها به طور گسترده در شبکه های کامپیوتری، اینترنت، تجهیزات شبکه و حتی برخی ابزارهای الکترونیکی استفاده می شود. به عنوان مثال، در دوربین مداربسته خانگی یا سازمانی، از کابل های Cat6 برای اتصال کامپیوترها، روترها، سوئیچ ها و دیگر تجهیزات به یکدیگر استفاده می شود. از کابل های Cat6 برای اتصال دوربین ها به تجهیزات مرکزی مانند دستگاه ضبط DVR و NVR استفاده کرد. این کابل قابلیت انتقال تصاویر با رزولوشن بالا و داده های صوتی را دارد. به طور کلی، استفاده از کابل های Cat6 به ارتقاء کیفیت تصاویر و اطلاعات انتقالی کمک می کند. این کابل دارای سرعت انتقال داده حداکثر 1 گیگابیت بر ثانیه و حداکثر پهنای باند 250MHZ است.

CAT6a

این کابل از نسل جدیدتر کابل cat6 است. کابل CAT6A یکی از پرسرعت ترین کابل های موجود در بازار است. در این کابل، پهنای باند افزایش یافته است. پهنای باند در کابل شبکه cat6a به 500 مگاهرتز رسیده است. همچنین حداکثر سرعت انتقال این کابل نیز به 10000 Mbps / 10 Gbps افزایش پیدا کرده است. در نتیجه تداخل سیگنال و افت کیفیت در این کابل کاهش یافته است. البته قابل ذکر است که اغلب دوربین های مداربسته تحت شبکه موجود از پهنای باند کمتر از 100/mbps استفاده می کنند. در نتیجه کابل های cat5 و cat6 بیشترین کاربرد را در سیستم های مداربسته دارند.

کابل شبکه دوربین مداربسته cat7

کابل cat7 دوربین مداربسته نیز دارای حداکثر سرعت انتقال تصویر 10 گیگابایت در ثانیه است. پهنای باند این کابل به 600 مگاهرتز افزایش یافته است. در کابل cat7 هر جفت از رشته های داخلی دارای یک روکش هستند. همچنین یک روکش دیگر بر روی مجموع 4 جفت رشته سیم قرار گرفته است. در نتیجه این کابل در مقایسه با سایر کابل ها دارای مقاومت بیشتری است. این کابل به عنوان بهترین کابل شبکه دوربین مداربسته در کاربری هایی که نیاز به سرعت بالا وجود دارد، است. توجه داشته باشید که برای استفاده از حداکثر سرعت در کابل cat7 باید از کانکتور GG45 استفاده کنید. تداخل و نویز در این کابل بسیار پایین است.

کابل برق دوربین مداربسته

تمام دوربین های مداربسته برای کار کردن نیاز به تامین انرژی دارند. نحوه تامین انرژی در انواع دوربین ها ممکن است متفاوت باشد. به طور معمول دوربین های مداربسته برای انتقال انرژی از کابل برق دوربین مداربسته استفاده می کنند. در این بین برخی از دوربین ها برای تامین انرژی از باتری استفاده می کنند. برخی دیگر نیز به صورت خورشیدی هستند و از انرژی خورشید تغذیه می کنند. این دوربین ها به دوربین مداربسته بدون نیاز به برق معروف هستند.

4.7/5 - (3 امتیاز)