سیستم‌های مداربسته از اجزا و قطعات متعددی تشکیل شده‌اند. برای جلوگیری از رطوبت، گرد و غبار، خرابی و آسیب دیدن این تجهیزات از جعبه‌های فلزی دارای درب به نام رک دوربین مداربسته استفاده می‌شود. رک‌ها دارای انواع مختلفی هستند. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که یونیت و رک دوربین مداربسته چیست؟

در این مقاله می‌خوانید:

برای جلوگیری از رطوبت، گرد و غبار، خرابی و آسیب دیدن تجهیزات دوربین مداربسته از جعبه‌های فلزی دارای درب به نام رک دوربین مداربسته استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی یونیت و رک دوربین مداربسته می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

رک دوربین مداربسته چیست؟

در این قسمت به این سوال کاربران که رک دوربین مداربسته چیست پاسخ می‌دهیم. رک‌ها محفظه‌های فلزی هستند که به منظور محافظت از تجهیزات دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می‌گیرند. قرار گرفتن تجهیزات دوربین مداربسته مانند دستگاه ضبط DVR، NVR، سوئیچ‌ها و… در محیط‌های نامناسب و مختلف باعث آسیب دیدن آن‌ها می‌شود. برای جلوگیری از آسیب دیدن و خرابی، تجهیزات دوربین مداربسته داخل رک دوربین مداربسته قرار می‌گیرند.

اجزای رک دوربین مداربسته چیست؟

رک دوربین مداربسته دارای اجزای مختلفی است. اجزای رک دوربین مداربسته عبارت است از:

 • درب رک: درب‌های رک در دو نوع با جنس شیشه‌ای و یا شیشه‌ای با فریم فلزی ساخته می‌شوند. احتمال شکستگی در درب‌های تمام شیشه‌ای بسیار بیشتر است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از رک‌هایی که دارای درب فریم فلزی هستند، استفاده کنید.
 • پاور ماژول: پاور ماژول وظیفه تامین انرژی برق مورد نیاز اجزای داخلی رک را بر عهده دارد. این بخش از چندین پریز برق تشکیل شده است.
 • فن رک: تجهیزات الکترونیکی هنگام کار کردن، گرما تولید می‌کنند. فن نقش خنک کردن و هدایت حرارت تجهیزات به بیرون را دارد. معمولا فن در سقف و یا کف رک قرار می‌گیرد.
 • سینی: برای جداسازی تجهیزاتی که عرض آن‌ها از رک کمتر است از سینی استفاده می‌شود. سینی‌ها در دو مدل ثابت و متحرک تولید می‌شوند.
 • لایت پنل: برای روشنایی داخل رک از یک لامپ فلورسنت استفاده می‌شود. این لامپ در محفظه بالای رک قرار دارد.
 • بلنک پنل: برای حفاظت و جلوگیری از دسترسی افراد به تجهیزات مهم و حساس داخل رک صفحاتی قرار دارد. این صفحات در مقابل تجهیزات قرار می‌گیرند. صفحات بلنک پنل در انواع 1، 2، 3 و 4 یونیت هستند.

رک مونت چیست؟

برخی از تجهیزات دوربین مداربسته دارای ابعاد کوچکتر و برخی دیگر دارای ابعاد یکسان با رک هستند. تجهیزاتی که دارای ابعاد یکسان با رک هستند، رک مونت نام دارند. این تجهیزات می‌توانند به راحتی در داخل رک نصب شوند. اما تجهیزاتی که ابعاد کوچکتری از رک دارند باید به وسیله سینی از یکدیگر جدا شوند.

انواع رک دوربین مداربسته

رک‌های دوربین مدار بسته دارای اندازه و ابعاد گوناگونی هستند. واحد اندازه‌گیری رک، یونیت UNIT است. در رک، هر یونیت مساوی با 2 اینچ یا 5 سانتیمتر است. دو نوع رک در دوربین مداربسته وجود دارد. رک دیواری و رک ایستاده از انواع رک دوربین مداربسته هستند. در ادامه به بررسی این دو نوع رک می‌پردازیم.

رک دیواری دوربین مداربسته

رک دیواری دوربین مداربسته

رک دیواری همانطور که از اسم آن مشخص است بر روی دیوار نصب می‌شود. ارتفاع در رک‌های دیواری معمولا 5، 6، 7 و 9 یونیت است. به دلیل ارتفاع کمتر از 9 یونیت در تجهیزات کوچک از رک دیواری استفاده می‌شود. همچنین رک‌های دیواری دارای عمق‌های متفاوتی هستند. معمولا عمق این رک‌ها بین 35، 45 یا 60 سانتی متر است. نوعی از رک دیواری وجود دارد که با عمق 29 سانتیمتر تولید می‌شود که از آن برای نگهداری سوئیچ‌های کوچک استفاده می‌کنند. رک‌های 9 یونیت به دلیل تنوع بیشتر کاربرد بیشتری هم دارند. برخی از آن‌ها دارای قابلیت باز شدن پنل‌های کناری و دسترسی به رک از بغل هستند. همچنین برخی از مدل‌های دیگر رک 9 یونیت دارای قابلیت چرخش 100 درجه هستند.

رک ایستاده

رک دوربین مداربسته

رک‌های ایستاده همانطور که از نامشان پیداست بر روی زمین قرار می‌گیرند. ارتفاع رک ایستاده در مقایسه با رک دیواری بیشتر است. رک‌های ایستاده تا ارتفاع 42 یونیت نیز ساخته می‌شوند. عمق این نوع رک‌ها بین 60، 80 و 100 سانتی متر است. به دلیل فضای بیشتر رک ایستاده اغلب در تجهیزات بزرگتر مانند دستگاه سرور، UPS  و… استفاده می‌شود. رک ایستاده امکان دسترسی به تجهیزات از هر چهار طرف را به کاربر می‌دهد. برای حرکت راحت‌تر این رک‌ها معمولا در زیر آن‌ها از چرخ استفاده می‌شود. جنس این رک‌ها از شیشه یا طلق فریم دار است. همچنین در رک ایستاده، قسمتی برای عبور کابل در بالا و پایین محفظه طراحی شده است.

رک دی وی آر

رک دی وی آر همان رک دوربین مداربسته است. همانطور که گفته شد تمام تجهیزات دوربین مداربسته از جمله دی وی آر دوربین مداربسته به منظور حفاظت بیشتر داخل رک قرار می‌گیرند. دستگاه‌های ضبط DVR  و NVR از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. تصاویر دوربین مداربسته توسط این دستگاه‌ها ضبط و توسط هارد، داخل دستگاه ذخیره می‌شوند. از این رو با خرابی و آسیب دیدن دستگاه‌های ضبط ممکن است اطلاعات و فیلم‌های دوربین از بین بروند. نگهداری و محل نصب دستگاه‌های ضبط از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دستگاه‌های ضبط همانند سایر تجهیزات دوربین مداربسته باید به دور از رطوبت، صدمه دیدن و گرد و غبار باشد.

قیمت رک دوربین مداربسته

رک دوربین مداربسته با توجه به نوع، جنس و یونیت دارای قیمت‌های مختلفی هستند.

توجه: قیمت محصولات مربوط به تاریخ 1402/08/30 است.

قیمت رک دوربین مداربسته

1- رک 6 یونیت دوربین مداربسته

 • دارای بدنه و درب فلزی
 • عمق 40

قیمت 880.000 تومان

قیمت رک دوربین مداربسته

2- رک ایستاده 8 یونیت عمق 60

 • درب جلو فریم دار با قفل سوئیچی
 • درب پشت لولایی قفل سوئیچی

قیمت: 4.335.000 تومان

قیمت رک دوربین مداربسته

3- رک 4 یونیت دوربین مداربسته

 • بدنه فلزی
 • عمق 37

قیمت: 450.000 تومان

کدام رک مناسب دوربین مداربسته است؟

در انتخاب رک مناسب برای دوربین مداربسته باید برخی از نکات و استانداردها را در نظر داشته باشیم. رک‌های دوربین مدار بسته باید دارای فضای کافی برای تمام تجهیزات دوربین مداربسته باشند. در ادامه استانداردهای رک مناسب دوربین مدار بسته را بررسی می‌کنیم.

نوع رک: برای انتخاب نوع رک ایستاده و دیواری باید به تجهیزات خود دقت کنید. همانطور که گفته شد ارتفاع و ظرفیت رک‌های ایستاده بیشتر از رک‌های دیواری است. اگر در پروژه‌های بزرگ از دوربین مداربسته استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود رک ایستاده را برای نگهداری تجهیزات انتخاب کنید. در هنگام انتخاب رک ایستاده سعی کنید رک‌های دارای چرخ را انتخاب کنید. زیرا جابه‌جایی در رک‌های چرخ دار بسیار آسان‌تر است. همچنین رک استاندارد باید دارای قفل به منظور جلوگیری از دسترسی سایر افراد باشد.

اندازه رک مناسب دوربین مداربسته: ارتفاع رک ها باید مطابق با تجهیزات داخل رک انتخاب شود. در سیستم دوربین مداربسته اغلب از رک‌های 19 اینچی استفاده می‌شود. توجه داشته باشید به منظور تهویه بهتر دستگاه‌ها، هنگام نصب برای هر یک از تجهیزات به اندازه یک یا دو یونیت فضای خالی بین تجهیزات در نظر بگیرید.

سیستم تهویه رک

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در هر رک، تهویه و فن آن است. فن رک باعث تهویه و خنک شدن دستگاه‌ها و تجهیزات داخل رک می‌شود. این کار از آسیب دیدن و سوختن تجهیزات جلوگیری می‌کند. ضروری است که از رک‌هایی استفاده کنید که از فن و سیستم تهویه خوبی برخوردار باشند. همچنین فن باید در رک به صورت استاندارد قرار گرفته باشد. در صورت نصب و قرار گیری غیر استاندارد فن داخل رک توانایی تهویه نداشته و باعث آسیب دیدن تجهیزات می‌شود.

مطالب پیشنهادی مخاطبین:

محافظ دوربین مداربسته
ادامه مطلب
انواع دستگاه ضبط دوربین مداربسته
ادامه مطلب
امنیت سایبری دوربین مداربسته
ادامه مطلب
4/5 - (1 امتیاز)