در سیستم های مداربسته آنالوگ از کابل کواکسیال برای انتقال تصاویر استفاده می شود. دوربین های مداربسته آنالوگ با محدودیت کابل کشی مواجه هستند. ویدئو بالن یک دستگاه الکترونیکی است که امکان انتقال تصاویر سیستم های آنالوگ در مسیرهای طولانی تر را فراهم می کند. این دستگاه را utb balun نیز می نامند. در این مقاله قصد داریم تا به کاربرد ویدئو بالن در دوربین مداربسته و انواع این دستگاه بیشتر بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

ویدئو بالن چیست؟

ویدئو بالن (Video Balun) به عنوان یک تقویت کننده در سیستم های آنالوگ شناخته می شود. همانطور که گفته شد در سیستم های آنالوگ از کابل کواکسیال در کابل کشی ها استفاده می شود. کابل کشی های طولانی به وسیله کابل کواکسیال باعث ایجاد نویز و تداخل سیگنال ها در تصویر می شود. با استفاده از دستگاه ویدئو بالن در دوربین مداربسته آنالوگ می توان از کابل های شبکه (UTP) برای کابل کشی ها استفاده کرد. در واقع این دستگاه امکان استفاده از کابل های مختلف دو رشته ای را در سیستم های آنالوگ فراهم می کند. با استفاده از کابل های شبکه می توان تصاویر را در مسافت های طولانی تر نیز بدون نویز و افت کیفیت منتقل کرد.

آموزش نصب ویدئو بالن

برای نصب ویدئو بالن باید کابل شبکه را به آن متصل کنید. در این بخش قصد داریم تا به آموزش نصب ویدئو بالن بپردازیم. برای این کار نیاز به یک جفت سیم، فیش BNC، پریز برق، ویدئو بالن و دوربین مداربسته دارید. ابتدا باید کابل شبکه را به وسیله سیم لخت کن، لخت کنید. سپس برای اتصال کابل به ویدئو بالن باید بدنه ویدئو بالن را به جهت ترمینال پیچی بچرخانید و باز کنید. کابل شبکه دارای جفت سیم های مثبت و منفی است. جفت سیم ها را در زیر پیچ قرار می دهیم. در انتها پیچ را بچرخانید.

در مرحله بعد باید ویدئو بالن را به دوربین مداربسته متصل کنید. برای این کار باید ورودی ویدئو بالن را به وسیله فیش BNC به خروجی ویدئو دوربین مداربسته متصل کنید. ویدئو بالن ها دارای یک ورودی برق هستند. این ورودی را باید به یک منبع تغذیه متصل کنید. برای اتصال ویدئو بالن به دستگاه ضبط DVR باید خروجی ویدئو بالن را به وسیله فیش BNC به دستگاه DVR متصل کنید.

انواع ویدئو بالن دوربین مداربسته

به طور کلی ویدئو بالن ها به چهار دسته تقسیم می شوند. قابلیت این ویدئو بالن ها با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به بررسی انواع ویدئو بالن دوربین مداربسته می پردازیم.

  • ویدئو بالن اکتیو

ویدئو بالن اکتیو (Active Video Balun) از نسل پیشرفته ویدئو بالن ها هستند. این ویدئو بالن ها به کمک تکنولوژی های مدرن و اتصالات پیچیده تر، امکانات بیشتری را ارائه می دهند. Active Video Balun سیگنال های نامتقارن را به سیگنال های متقارن تبدیل می کند. اما قابلیت های دیگر این ویدئو بالن دوربین مداربسته، کاهش و حذف نویز دوربین مداربسته، تقویت سیگنال ها و ارسال سیگنال در مسافت های بسیار طولانی است. این دستگاه ها قادر به انتقال تصاویر تا فاصله 1500 متر بین دوربین و DVR هستند. این ویدئو بالن برای کار کردن نیاز به منبع تغدیه دارد. همچنین به دلیل پیشرفته بودن از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

  • ویدئو بالن غیر اکتیو یا پسیو

این ویدئو بالن نیز سیگنال های نامتقارن را به متقارن تبدیل می کند. ویدئو بالن passive ساده ترین نوع در بین ویدئو بالن ها است. حداکثر مسافتی که این دستگاه قادر به انتقال اطلاعات است، 600 تا 1000 متر است. این نوع ویدئو بالن ها ممکن است از دوربین های ساده تر و سیستم های کنترل معمولی استفاده کنند. ویدئو بالن پسیو فاقد قابلیت تقویت سیگنال ها است. نکته دیگری که درباره این دستگاه ها وجود دارد، عدم نیاز به منبع تغذیه در آن ها است. به دلیل استفاده از تکنولوژی های ساده تر و کم هزینه تر، ویدئو بالن های غیر اکتیو به طور کلی هزینه کمتری نسبت به ویدئو بالن های اکتیو دارند.

  • ویدئو بالن power دوربین مداربسته

ویدئو پاور بالون یا Video Power Balun، یک دستگاه تبدیل سیگنال است که برای انتقال تصاویر و تغذیه برق بین دوربین های مداربسته و دستگاه های ضبط یا نمایش استفاده می شود. این دستگاه ها معمولاً در سیستم مداربسته به منظور کاهش تعداد کابل ها و افزایش سهولت نصب و پیکربندی مورد استفاده قرار می گیرند.

Video Power Balun  اغلب دارای دو قسمت است:

  1. ترانسمیتر (Transmitter): این قسمت که به دوربین مداربسته متصل می شود، وظیفه انتقال سیگنال های تصویری از دوربین به دستگاه DVR را دارد. همچنین، این قسمت می تواند برق مورد نیاز دوربین را از طریق همین کابل انتقال دهد.
  2. ریسیور (Receiver): این قسمت به دستگاه ضبط یا نمایش تصاویر متصل می شود. قسمت ریسیور، تصویر و سیگنال ها را دریافت کرده و به تصویر قابل نمایش تبدیل می کند. همچنین، از طریق این قسمت نیز، تغذیه برق برای دوربین تأمین می شود.
  • ویدئو بالن POWER VIDEO DATA

ویدئو بالن پاور ویدئو دیتا (Power Video Data Balun) یک دستگاه است که برای تبدیل سیگنال نامتقارن به متقارن استفاده می شود. این ویدئو بالن هم قابلیت تامین تغذیه دوربین ها را نیز دارد. در برخی از موارد ممکن است از دوربین مداربسته PTZ استفاده کنید. ارسال تصاویر، تامین انرژی مورد نیاز و فرمان های لازمه در این دوربین ها باید به وسیله کابل شبکه انجام شود. به همین دلیل برای این دوربین ها از ویدئو بالن POWER VIDEO DATA استفاده می شود تا علاوه بر تغذیه دوربین و انتقال سیگنال های ویدئویی، امکان ارسال دستورات لازم برای حرکت دوربین فراهم باشد.

کانکتور ویدئو بالن دوربین مداربسته

کانکتور ویدئو بالن به منظور اتصال کابل های ویدئو و اطلاعات بین دوربین های مداربسته و دستگاه های ضبط یا نمایش مورد استفاده قرار می گیرد. این کانکتورها معمولاً در انتقال سیگنال های تصویری، داده ها و تغذیه برق بین اجزای مختلف یک سیستم مداربسته به کار می روند. کانکتورهای ویدئو بالن انواع مختلفی دارند. این کانکتورها باید با نوع کابل ها و تجهیزات دوربین مداربسته متناسب باشند.

  • کانکتور RG45: این نوع کانکتور اغلب برای انتقال تصاویر ویدئویی و داده ها از طریق کابل های شبکه استفاده می شود. این کانکتورها معمولاً به تکنولوژی های شبکه از جمله قابلیت POE نیز مجهز هستند که به شما اجازه می دهد تا به طور همزمان تصاویر، داده ها و برق را از طریق یک کابل انتقال دهید.
  • کانکتور بلوکی: این کانکتور دارای انعطاف پذیری بالا است و نیاز به سیم کشی جداگانه دارد.
  • کانکتور پیچی: کانکتور پیچی نیز دارای انعطف پذیری است. اما استفاده از این نوع کانکتور در مقایسه با سایر کانکتورها سخت تر است.
4.5/5 - (2 امتیاز)