دوربین‌های مداربسته برای اتصال به دستگاه‌های ضبط و منبع تغذیه از کابل های برق، شبکه و کواکسیال استفاده می کنند. این کابل ها ممکن است در معرض شرایط اب و هوایی نامساعد، بریده شدن، اسیب دیدن و… قرار بگیرند. برای جلوگیری از اسیب دیدن کابل ها در سیستم مدار بسته می توانید از محافظ کابل دوربین مداربسته استفاده کنید. برای حفاظت کابل های مداربسته از لوله فلکسی استفاده می کنند. در ادامه قصد داریم تا به محافظت از کابل دوربین مداربسته بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

لوله فلکسی چیست؟

لوله فلکسی یک لوله از جنس فلز است. این لوله به شکل خرطومی است که با یک لایه پلاستیکی پوشانده شده است. این لایه پلاستیکی به منظور حفاظت از لوله در مقابل رطوبت در نظر گرفته شده است. لوله فلکسی در دوربین مداربسته جهت حفاظت از کابل های سیستم مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این لوله به عنوان محافظ کابل دوربین مداربسته باعث افزایش طول عمر کابل ها و جلوگیری از آسیب دیدن آن ها می شود. لوله فلکسی در دوربین های مداربسته معمولاً بین بدنه دوربین و نقطه اتصال کابل ها نصب می شود. این لوله می تواند از جنس پلاستیکی یا فلزی باشد. لوله فلکسی به عنوان یک پوشش محافظ برای کابل ها عمل می کند.

انواع محافظ کابل دوربین مداربسته

لوله های فلکسی که به عنوان محافظ انواع کابل در دوربین مداربسته استفاده می شوند در انواع و مدل های مختلف تولید می شوند. در ادامه انواع محافظ کابل دوربین مداربسته را معرفی می کنیم.

لوله فلکسی روکش دار: یکی از رایج ترین نوع محافظ کابل دوربین مدار بسته، لوله فلکسی روکش دار است. این لوله فلکسی از جنس فلز بوده و دارای روکش پلاستیکی است. اغلب از این لوله در فضاهای باز و محیط های مرطوب استفاده می کنند.

لوله فلکسی بدون روکش: این لوله نیز از جنس فلز است با این تفاوت که لوله فلکسی بدون روکش فاقد روکش پلاستیکی است. این لوله به دلیل عدم محافظ در برابر رطوبت معمولا در محیط های داخلی استفاده می شود.

سایز محافظ کابل دوربین مداربسته

لوله های فلکسی در اندازه های مختلفی تولید می شوند. اما به طور کلی سایز این لوله ها بر اساس استانداردهای مشخصی تعیین می شود. اندازه انواع لوله های فلکسی شامل 11، 13، 16، 21، 25، 29، 36، 42 و 48 است. این لوله ها در بازار معمولا به صورت بسته های 25 متری به فروش می رسند.لوله های فلکسی معمولا به دیوار نصب می شوند که برای نصب آن ها از بست مخصوص استفاده می شود. نوع بست با توجه به سایز لوله تعیین می شود.

ویژگی های لوله فلکسی مناسب دوربین مدار بسته

در انتخاب لوله فلکسی برای محافظت از کابل های دوربین مداربسته دقت کنید. محافظ کابل دوربین مداربسته شما باید متناسب با نوع کاربری داخلی و یا خارجی شما باشد. همچنین باید قابلیت جلوگیری از شکستن، اسیب دیدن، بریده شدن و…. را داشته باشد. ویژگی های لوله فلکسی مناسب عبارتند از:

  • دارای انعطاف پذیری بالا باشد.
  • از مقاومت کششی و چرخشی مناسبی برخوردار باشد.
  • مقاومت بالا در مقابل ضربه، فشار و….
  • در برابر حرارت بالا، نور خورشید و فرسایش محیطی مقاوم باشد.
  • قابلیت تخلیه الکتریسیته ساکن

مزایای استفاده از محافظ کابل دوربین مداربسته

کابل های دوربین مداربسته در محیط های داخلی و یا بیرونی ممکن است با خطر ساییدگی، بریدگی، آسیب دیدن و… همراه باشند. کابل های سیستم مداربسته در محیط های خارجی بیشتر در معرض اسیب دیدن هستند. در برخی از مواقع ممکن است سارقین و خرابکاران با بریدن و یا آسیب به کابل ها به دنبال از کار انداختن دوربین مداربسته باشند. اما با استفاده از محافظ کابل دوربین مداربسته این خطرات به حداقل می رسد.

یک استاندارد کابل کشی دوربین مداربسته، محافظت از کابل ها است. استفاده از لوله فلکسی در دوربین های مداربسته دارای چندین مزیت است. این لوله باعث خفاظت فیزیکی کابل ها می شود و از خراشیدگی، تماس غیر مستقیم با اشیاء تیز، یا آسیب های دیگر محافظت می کند. با استفاده از لوله فلکسی، کابل ها به طور منظم و مرتب قرار می گیرند و از پیچ خوردگی و گره خوردگی آنها جلوگیری می شود. همچنین، این لوله به راحتی قابل انعطاف بوده و می تواند در مسیرهای پیچیده و در نقاط دشوار نیز نصب شود. به طور کلی مزایا استفاده از لوله فلکسی به عنوان محافظ کابل دوربین مدار بسته عبارت است از:

  • محافظت از کابل ها در مقابل بریدگی، قطعی، شرایط جوی نامساعد و….
  • افزایش طول عمر کابل ها
  • کاهش و حذف نویز کابل ها
  • امکان دسته بندی کابل ها

محافظ دوربین مداربسته

محافظ دوربین مداربسته با نام قاب دوربین نیز شناخته می شود. قاب دوربین یک قطعه فیزیکی است که دوربین مداربسته در آن قرار گرفته و از دوربین در برابر عوامل محیطی مختلف محافظت می کند. این قطعه به شکل یک بدنه مقاوم ساخته می شود. محافظ دوربین مداربسته در برابر شرایط آب و هوایی، گرد و غبار، نور مستقیم خورشید، رطوبت، ورود حشرات و سایر عوامل محیطی از دوربین محافظت می کند. همچنین، در برخی از محافظ ها قابلیت مقاومت در برابر ضربه و سرقت نیز در نظر گرفته شده است.

محافظ دوربین مداربسته بر اساس نوع و مدل آن، می تواند دارای ویژگی های دیگری نیز باشد. این ویژگی ها شامل قابلیت گرمایش یا خنک کنندگی، صفحه های فیلتر مادون قرمز برای بهبود دید در شب دوربین مداربسته در شرایط تاریک و یا کم نور و…. می شود.

قیمت لوله فلکسی دوربین مدار بسته

همانطور که گفته شد لوله فلکسی انواع و مدل های مختلفی دارد. قیمت لوله فلکسی نیز به نوع و مدل آن بستگی دارد. عواملی که می تواند در قیمت لوله فلکسی تاثیرگذار باشد شامل نوع روکش دار یا بدون روکش، سایز، متراژ و… است.

لوله فلکسی روکش دار

لوله فلکسی خرطومی فلزی روکش دار سایز 16

قیمت: متری 17.000 تومان

لوله فلکسی روکش دار

لوله فلکسی خرطومی فلزی روکش دار سایز 21

قیمت: متری 21.000 تومان

5/5 - (2 امتیاز)