پس از انتخاب و خرید دوربین مداربسته، با فرایند جاسازی دوربین مداربسته رو به رو هستیم. دوربین های مداربسته در مکان های مختلف نصب و پیکربندی می شوند تا به طور مداوم و ضبط شده، تصاویر ویدیویی از محیط را ضبط کرده و انتقال دهند. نصب و جاسازی در انواع دوربین مداربسته مانند دوربین مخفی، دام، اسپید دام و بولت متفاوت است. نکته دیگری که در قرار دادن دوربین نقش دارد، محل جاسازی آن است. در این مقاله سعی داریم تا به این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانید:

جاسازی دوربین مخفی

دوربین های مخفی دارای ابعاد و سایزهای کوچک هستند. معمولا جاسازی و نصب دوربین های مخفی در محیط‌ به صورتی است که افراد نمی توانند وجود آن را تشخیص دهند. دوربین های مخفی نیز با هدف نظارت، امنیت و حفاظت مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربین ها را می توان در دیوارها، سقف ها، پریز برق، پشت تابلو، مبلمان و یا هر جای دیگری که پوشش دهی مناسب و پنهانی دارد، جاسازی کرد. برخی از افراد دوربین های مخفی را در ماشین نیز جاسازی می کنند. نصب دوربین مخفی در ماشین می تواند هنگام سرقت و یا آسیب دیدن ماشین به مالک آن کمک کند. برخی از دوربین های مداربسته مخفی به شکل های مختلفی مانند لامپ، شارژر، خودکار و… وجود دارند. پس از جاسازی دوربین مداربسته مخفی، از اتصال دوربین به منبع تغذیه و تامین برق آن نیز اطمینان حاصل کنید.

دقت داشته باشید که به قوانین و مقررات مربوط به حریم خصوصی و استفاده از دوربین های مخفی توجه کنید. برای نصب دوربین های مخفی، تأییدیه های لازم را نیز باید دریافت کنید.

جاسازی دوربین مداربسته در منزل

برخی از افراد برای حفظ امنیت و نظارت بر خانه از سیستم های مداربسته استفاده می کنند. دوربین های مدار بسته می توانند در داخل و یا خارج از منزل نصب شوند. در جاسازی دوربین مداربسته برای منزل، ابتدا باید نصب دوربین در محیط داخلی و یا خارجی را تعیین کنید. تعیین کنید که کدام نقاط از منزل نیاز به پوشش توسط دوربین دارند. اگر قصد نصب دوربین های مداربسته در محیط داخل منزل را دارید، می توانید آن ها را در اتاق ها و یا مقابل درب ورودی و خروجی جاسازی کنید. بهترین محل جانمایی دوربین مداربسته در اتاق ها، کنج دیوارها و مقابل درب اتاق است. به گونه ای که زاویه دید دوربین قادر به ثبت تصاویر کامل محیط باشد.

برای نصب خارجی، نیز دوربین ها را باید در مکان هایی که دید و پوشش مورد نظر را فراهم می کنند، قرار دهید. همچنین برای جاسازی دوربین در محیط خارجی باید از دوربین هایی با مقاومت بالا در برابر شرایط جوی نامساعد، ضربه و… استفاده کنید.

موارد مهمی که باید به آنها توجه کنید، رعایت قوانین نصب دوربین مداربسته، حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات است. دوربین های داخل منزل را به گونه ای نصب کنید که به ساختمان های دیگر دید نداشته باشد.

نصب دوربین بولت

دوربین های بولت دارای شکلی استوانه ای هستند. این دوربین ها از مقاومت بیشتری در برابر گرد و غبار، رطوبت، باران، باد و… برخوردار هستند. در نتیجه معمولا برای نصب در فضاهای خارجی از دوربین مدار بسته بولت استفاده می شود. ابتدا تعیین کنید که قصد دارید، دوربین بولت را در کدام نقطه از محیط جاسازی کنید. این دوربین ها را می توان بر روی دیوارها، سقف ها و یا ستون ها نصب کرد.

توجه داشته باشید هنگام جاسازی دوربین مداربسته بولت، ارتفاع مناسب نصب دوربین مداربسته را رعایت کنید. دوربین های بولت را در ارتفاعی جاسازی کنید که در دسترس سایر افراد قرار نداشته باشد. دسترسی سارقین و خرابکاران به دوربین های مداربسته ای که در ارتفاع پایین نصب می شوند، باعث اسیب رساندن به دوربین می شود. پس از جاسازی دوربین مداربسته بولت، زاویه دید این دوربین ها را باید تنظیم کنید. مکان های جاسازی دوربین مدار بسته بولت شامل، پارکینگ ها، حیاط ها، ورودی های ساختمان، دانشگاه ها، مدارس و… است.

جاسازی دوربین دام

دوربین های مداربسته دام به دلیل شکل ظاهری و مقاومت پایین تر نسبت به دوربین های بولت اغلب در محیط های داخلی جاسازی می شوند. این دوربین ها به دلیل شکل ظاهری معمولا بر روی سقف نصب می شوند. محل جاسازی دوربین مداربسته دام بر اساس نوع کاربری تعیین می شود. دوربین های دام در محیط های تجاری می تواند در بالای صندوق، انبارها، سالن فروشگاه و درب های ورود و خروج قرار بگیرد. در محیط های صنعتی یا ادارات نیز دوربین مداربسته باید در مکان هایی که از حساسیت برخوردار هستند نصب شوند. در این نوع کاربری ها می توانید دوربین را در مقابل درب های ورود و خروج، اتاق ها، انبار و… جاسازی کنید. به طور کلی دوربین های مداربسته می توانند در تمام نقاط محیط به جز سرویس بهداشتی و آشپزخانه نصب شوند.

دوربین مدار بسته اسپید دام

دوربین های اسپید دام دارای قابلیت چرخش هستند. معمولا این دوربین ها در کاربری های وسیع و بزرگ جاسازی می شوند. این دوربین ها قابلیت چرخش به جهات مختلف را نیز دارند. دوربین های اسپید دام در دسته دوربین های پیشرفته قرار می گیرند. از محل های جاسازی دوربین مداربسته اسپیددام می توان به چهارراه ها، کارخانجات، سوله ها و… اشاره کرد. هنگام جاسازی این دوربین ها توجه داشته باشید که قابلیت نمایش تصاویر به صورت همزمان در جهات مختلف وجود ندارد. چرخش در جهات مختلف این دوربین ها نیازمند یک اپراتور است.

ردیابی دوربین مداربسته مخفی

در برخی از مواقع دوربین های مداربسته مخفی به عنوان وسیله ای جاسوسی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل افراد مختلف ممکن است به دنبال راهی برای اطمینان از عدم وجود دوربین مخفی در محیط باشند. راه های مختلفی برای ردیابی دوربین مداربسته مخفی وجود دارد. در قسمت اول به موضوع جاسازی دوربین مخفی اشاره کردیم. می توانیم با توجه به مکان های ذکر شده، مناطق مختلف محیط را بررسی و جستجو کنیم. علاوه بر این نیز می توانید برای ردیابی دوربین مدار بسته مخفی از موبایل و برنامه های مخصوص ردیابی استفاده کنید. همچنین برخی از دستگاه های موجود در بازار قابلیت ردیابی دوربین را دارند. قابل ذکر است که این دستگاه ها به صورت حرفه ای بوده و دارای قیمت های بالایی هستند.

5/5 - (3 امتیاز)