دوربین های مداربسته در انواع و مدل های مختلف تولید می شوند. یکی از انواع آن ها دوربین پین هول است. اما دوربین پین هول چیست؟ کوچکترین دوربین مداربسته، دوربین مینیاتوری یا پین هول است. این دوربین ها را دوربین مخفی نیز می نامند. در هنگام نصب و خرید پین هول باید توجه داشته باشید که استفاده از این دوربین ها نیاز به اخذ مجوز دارد. به طور کلی نصب دوربین مداربسته مخفی به طور مخفی و برای کاربردهایی مانند جاسوسی به دلیل تجاوز به حریم شخصی افراد ممنوع و جرم است. در این مقاله سعی داریم تا به بررسی بیشتر دوربین های مداربسته پین هول و مینیاتوری بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • دوربین مینیاتوری یا دوربین پین هول چیست؟
 • ویژگی دوربین پین هول
 • تکنولوژی دوربین پین هول
 • بهترین دوربین مینیاتوری
 • کاربرد دوربین مداربسته مینیاتوری
 • قیمت دوربین پین هول

دوربین مینیاتوری یا دوربین پین هول چیست؟

همانطور که گفته شد دوربین مینیاتوری یا پین هول کوچکترین دوربین مداربسته شناخته می شوند. این دوربین ها از ابعاد کوچکی برخوردار هستند. لنزهای دوربین مینیاتوری از بدنه دوربین نیز کوچکتر است. در بحث آموزش نصب دوربین پین هول باید گفت این دوربین ها به دلیل ابعاد کوچکی که دارند قابل نصب در مکان های مختلف هستند. دوربین های pinhole را می توان در پشت اجسام مختلف مانند گلدان، تابلو و…. پنهان کرد. معمولا با ایجاد روزنه ای کوچک می توان تصاویر این دوربین ها را مشاهده کرد. دوربین پین هول را دوربین مینیاتوری یا سوزنی نیز می نامند. دوربین های مینیاتوری دارای لنز ثابت هستند. معمولا از این دوربین ها در کاربری هایی که به صورت نامحسوس قصد ضبط تصاویر وجود دارد استفاده می شود.

ویژگی دوربین پین هول چیست؟

از دوربین های پین هول باید در محیط هایی با شرایط نوری مناسب استفاده شود. زیرا کیفیت این دوربین ها مانند دوربین های بولت و دام نیست. کیفت دوربین های پین هول از سایر دوربین ها پایین تر بوده و دارای کیفیت متوسط است. به عبارت دیگر تصاویر در دوربین های مینیاتوری با کیفیت مناسب ثبت نمی شوند. همچنین این دوربین ها اغلب فاقد قابلیت دید در شب هستند. معمولا قابلیت دید در شب در این دوربین ها وجود ندارد. زیرا وجود دید در شب از مخفی بودن دوربین های پین هول جلوگیری می کند. عدم وجود دید در شب در دوربین های مینیاتوری یا پین هول باعث ثبت تصاویر بی کیفیت در شب و محیط های کم نور می شود.

همانطور که گفته شد لنز دوربین های پین هول از نوع ثابت است. این لنز ها معمولا دارای فاصله کانونی 2.8mm و لنز دوربین های پین هول از نوع ثابت است. این لنز ها معمولا دارای فاصله کانونی 2.8mm و 3.6mm هستند. زاویه دید در دوربین های دارای لنز 2.8mm حدود 85 درجه و در دوربین هایی با لنز 3.6mm حدود 70 درجه است.

دوربین های پین هول همانند سایر دوربین ها از برق 12 ولتی تغذیه می کنند.

تکنولوژی دوربین پین هول چیست؟

دوربین های پین هول نیز همانند سایر دوربین ها در دو تکنولوژی تحت شبکه و آنالوگ تولید می شوند. دوربین پین هول IP دارای قابلیت های بیشتری در مقایسه با دوربین پین هول آنالوگ هستند. در دوربین های پین هول آنالوگ نیاز به دستگاه ضبط داریم. اما در کوچکترین دوربین IP برای ثبت تصاویر نیاز به دستگاه ضبط وجود ندارد. دوربین های مینیاتوری جدید دارای قابلیت های بیشتری مانند کاهش نویز در تصویر، قابلیت ضد نور و… نیز وجود دارد.

بهترین دوربین مینیاتوری

دوربین های مینیاتوری انواع مختلفی دارند که بهترین دوربین مینیاتوری را می توان بر اساس نوع کاربرد خود انتخاب کنید. در ادامه انواع این دوربین ها را معرفی خواهیم کرد.

دوربین مداربسته بند انگشتی:

دوربین بند انگشتی یکی دیگر از انواع دوربین های مداربسته مینیاتوری است. این دوربین به قدری کوچک است که مخصوص کاربردهای جاسوسی است. دوربین های مداربسته بند انگشتی از تکنولوژی آنالوگ AHD استفاده می کنند.

دوربین مداربسته بند انگشتی

دوربین مداربسته آینه ای:

دوربین مخفی آینه ای در پشت یک آینه مخفی می شود. به صورتی که افراد تنها ظاهر آینه را مشاهده می کنند و متوجه وجود دوربین در پشت آینه نمی شوند. برای تشخیص وجود دوربین مخفی در آینه یک راهکار وجود دارد. هنگامی که انگشت خود را بر روی آینه قرار می دهید، اگر با یک آینه معمولی روبرو بودید بین انگشت و آینه یک فاصله وجود دارد. اما اگر بین انگشت و آینه فاصله ای وجود نداشت، شما با یک دوربین مخفی روبرو هستید.

دوربین مداربسته آینه ای

دوربین سوزنی:

یکی از انواع دوربین مداربسته پین هول، دوربین های سوزنی هستند. این دوربین ها دارای لنز بسیار کوچکی هستند. از این رو امکان پنهان کردن و جاسازی آن ها در هر محیطی وجود دارد. تنها با ایجاد یک حفره ریز، دوربین سوزنی می تواند تصاویر محیط را ثبت کند.

دوربین سوزنی

دوربین هالوژنی:

این نوع دوربین ها داخل یک لامپ هالوژنی جاسازی شده اند. دوربین مداربسته هالوژنی از تصاویر با کیفیتی برخوردار است.

دوربین هالوژنی

دوربین پین هول وایرلس:

یکی دیگر از انواع دوربین های مینیاتوری، دوربین پین هول وایرلس است. این دوربین در دسته دوربین های بیسیم قرار می گیرد.

کاربرد دوربین مداربسته مینیاتوری

همانطور که قبلا هم گفته شد استفاده از این دوربین ها به صورت مخفی نیاز به کسب مجوزهای قانونی مربوطه را دارد. اما به طور کلی دوربین پین هول یا مینیاتوری کاربردهای متفاوتی دارند. در زیر به چند نمونه از کاربردهای این دوربین اشاره می کنیم.

پروژه های پلیسی: پلیس می تواند با نصب دوربین های پین هول به صورت مخفی مجرمین را شناسایی کند. نیروهای پلیس می توانند این دوربین ها را در لباس خود جاساز و مخفی کرده تا از رویدادهای مختلف فیلمبرداری کنند. همچنین در پروژه های حقوقی با اخذ مجوزهای لازم می توان اقدام به جمع آوری مدارک لازم کرد.

بررسی رفتار افراد در منزل: با استفاده از این دوربین ها می توانید بر رفتار پرستار و یا نیروهای نظافتی در منزل نظارت داشته باشید.

داخل خودرو: برخی از خودروها برای مشاهده دنده عقب از دوربین های مینیاتوری استفاده می کنند.

قیمت دوربین پین هول

قیمت دوربین پین هول

دوربین پین هول 5 مگاپیکسل AHD

قیمت: 788.000 تومان

 • نوع:پین هول – مینیاتوری
 • نوع تکنولوژی:AHD
 • کیفیت:5MP مگاپیکسل
 • لنز:2.8میلی متر سوپر واید
قیمت دوربین پین هول

دوربین مداربسته آنالوگ مدل on_819

قیمت: 300.000 تومان

 • نوع:پین هول – مینیاتوری
 • نوع تکنولوژی:AHD
 • کیفیت:2MP مگاپیکسل
 • لنز:2.8میلی متر ثابت
4/5 - (3 امتیاز)