دوربین های مداربسته یکی از وسایل مورد استفاده برای ایجاد امنیت است. با وجود انواع دوربین مداربسته امروزه در اغلب مکان ها از دوربین مداربسته استفاده می شود. برای برخی از افراد این سوال پیش می آید که آیا نصب دوربین مداربسته مجازات دارد؟ یا به طور کلی قوانین نصب دوربین مداربسته چیست؟ قوانین نصب دوربین مدار بسته در مکان های مختلف مانند محل کار، آپارتمان، کوچه، مکان های عمومی و … با یکدیگر متفاوت است. برای آشنایی با این قوانین با ما همراه باشید.

آیا نصب دوربین مداربسته جرم است؟

به طور کلی نصب دوربین مداربسته جرم نیست. اما نصب دوربین مداربسته در اماکن مختلف دارای قوانین مخصوص به خود است. همانطور که نصب دوربین مداربسته یک اقدام پیشگیرانه از جرم و جنایت است، در برخی از مواقع ممکن است استفاده از تصاویر آن جرم محسوب شود. همه ی افراد با رعایت برخی نکات می توانند اقدام به نصب دوربین های مداربسته کنند. به طور مثال نصب و راه اندازی دوربین مداربسته در مکان ها باید با اطلاع افراد صورت گیرد. البته توجه داشته باشید نصب دوربین مداربسته در برخی از محیط ها مانند منطقه های نظامی ممنوع است.

قوانین نصب دوربین در کوچه

همانطور که می دانید مکان هایی مانند کوچه و خیابان جزو اماکن عمومی محسوب می شود. به طور کلی نصب دوربین مداربسته در اماکن عمومی منعی ندارد. اما قوانین نصب دوربین در کوچه و دیگر اماکن عمومی متفاوت است. برای نصب دوربین در کوچه ساکنین آن کوچه باید از وجود دوربین مداربسته مطلع باشند. همچنین به تمام افرادی که از آن کوچه عبور می کنند باید اطلاع رسانی شود. اما این اطلاع رسانی به چه صورت است؟ حتما تا به حال در بسیاری از مکان های عمومی با تابلوهای مربوط به نصب دوربین مداربسته برخورد کرده اید. در این مواقع برای اطلاع رسانی به افراد باید از این تابلوها استفاده کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که نصب دوربین مداربسته باید به گونه ای باشد که به ساختمان ها و حریم خصوصی افراد دید نداشته باشد.

تابلو نصب دوربین مداربسته

قوانین نصب دوربین در محل کار

امروزه تقریبا در تمام شرکت ها و محیط های کاری از دوربین مداربسته استفاده می شود. از دوربین مداربسته در محیط های اداری به منظور نظارت بر کارکرد، حفظ امنیت، رعایت قوانین، جلوگیری از سوء رفتار و… استفاده می شود. قوانین نصب دوربین در ادارات می گوید نه تنها نصب دوربین منعی ندارد بلکه بسیار مفید است. اما از طرفی ممکن است برخی نگرانی ها و حساسیت ها را نیز ایجاد کند. برای جلوگیری از این اتفاق و حفظ حریم شخصی افراد چند قانون برای نصب دوربین در محل کار وجود دارد. قوانین نصب دوربین در محل کار عبارتند از:

  • کارفرما باید کارکنان را نسبت به وجود دوربین مداربسته در آن محل مطلع کند.
  • حفظ حقوق و حریم شخصی کارکنان و عدم استفاده از اطلاعات خصوصی کارکنان
  • دلیل نصب دوربین مداربسته
  • اعلام محوطه تحت پوشش دوربین مداربسته
  • اطلاع کارکنان از نحوه استفاده از تصاویر دوربین

قوانین نصب دوربین در آپارتمان

در آپارتمان ها فضاهای عمومی و شخصی قرار دارد. اگر قصد نصب دوربین مداربسته در مکان های عمومی آپارتمان مانند پارکینگ، حیاط، لابی و.. را داشته باشید، نیاز به رضایت و تایید کتبی تمام ساکنین آپارتمان است. در برخی از موارد ممکن است با مخالفت با نصب دوربین مدار بسته در آپارتمان مواجه شوید. در این شرایط باید برای نصب دوربین مداربسته در آپارتمان اقدام به کسب مجوز کتبی نمایید. توجه داشته باشید که محل نصب دوربین مداربسته در آپارتمان نیز باید به گونه ای باشد که به محیط های شخصی و خصوصی افراد دید نداشته باشد.

نصب دوربین مداربسته در محیط های شخصی و خصوصی از حساسیت بیشتری برخوردار است. معمولا نصب دوربین در محیط های شخصی مانند منازل نیاز به دریافت مجوز رسمی دارد. برای نصب دوربین مداربسته در داخل منزل باید تمام اعضای خانواده از آن مطلع باشند. همچنین این اطلاع رسانی هنگام حضور سایر افراد در خانه مانند میهمانان نیز باید انجام گیرد.

قوانین دوربین مخفی

وسایلی مانند دوربین مخفی، دستگاه شنود و.. از جمله تجهیزات جاسوسی به شمار می آیند. به همین دلیل قوانین درباره نصب دوربین مخفی با دوربین معمولی کاملا متفاوت است. نصب دوربین مخفی بدون مجوز جرم است و شخص خاطی دارای مجازات نصب دوربین مداربسته مخفی می شود. همچنین در چنین شرایطی مدارک دوربین مخفی قابل استناد نیست. به طور کلی اگر قصد نصب دوربین مخفی را دارید باید نسبت به اخذ مجوز نصب دوربین مخفی اقدام کنید. نصب دوربین مخفی نیاز به دلیل موجه و منطقی دارد.

اخذ مجوز نصب دوربین مداربسته

اگر قصد نصب دوربین مداربسته در محیط های غیر مجاز و یا نصب دوربین مخفی را دارید می توانید به نیروی انتظامی و یا مراجع قضایی مراجعه کنید. برای این منظور باید شکایت خود را از تخریب، تهدید و ضرورت نصب دوربین در آن محل به مراجع قضایی ارائه دهید. سپس بعد از دریافت مجوز کتبی نصب دوربین مداربسته اقدام به نصب دوربین کنید.د.

بازبینی دوربین مداربسته

یکی از نکات مهم در دوربین های مداربسته بازبینی فیلم های دوربین مداربسته است. هنگامی که جرم و یا اتفاقی رخ می دهد، یکی از مهم ترین نکات برای پیدا کردن مجرم، استفاده از تصاویر دوربین مداربسته است. اگر در محلی که دچار خسارت و حادثه شده اید دوربین مداربسته وجود دارد، می توانید با درخواست از صاحب دوربین مداربسته فیلم ها را چک کنید. در برخی از موارد ممکن است شخص نسبت به نشان دادن فیلم دوربین مداربسته خود مخالفت کند. در چنین شرایطی می توانید به مراجع قانونی مراجعه کنید و پس از شکایت به دستور قاضی از فرد بخواهید تا فیلم های دوربین مداربسته را بازبینی کند.

نصب دوربین مداربسته در چه مکان هایی ممنوع است؟

در برخی از شرایط و مکان ها به دلیل وجود حساسیت، نصب دوربین مداربسته ممنوع است. نصب دوربین مداربسته در مناطق نظامی، امنیتی، محیط های شخصی مانند رختکن ها، استخرها و… ممنوع و غیر قانونی است. در صورت نصب دوربین در این مکان ها فرد خاطی مورد مجازات قرار می گیرد. همچنین در صورت ضرورت نصب دوربین مداربسته در چنین اماکنی باید اقدام به دریافت مجوز کتبی کرده و تمام افرادی که در آن محیط رفت و آمد دارند از وجود دوربین مداربسته مطلع باشند.

قوانین عمومی

به طور کلی استراق سمع و ورود به حریم خصوصی افراد ممنوع است. اگر نصب دوربین مداربسته باعث ورود و نقض حریم خصوصی افراد شود این کار جرم است. این ممنوعیت تنها در شرایط خاص و با حکم قانون از بین می رود. نکته دیگری که درباره قوانین نصب دوربین مداربسته وجود دارد، حفظ آبرو افراد است. فیلم دوربین های مداربسته نباید در فضای مجازی و مکان عمومی منتشر شود. نصب دوربین در مکان هایی مانند پارک ها تنها با اخذ مجوز امکان پذیر است. این کار به منظور جلوگیری از به خطر افتادن امنیت افراد انجام می گیرد.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. به سایت داهوا مراجعه کنید و لیست قیمت محصولات را دریافت کنید. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تهران بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تهران بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

شماره تماس نمایندگی داهوا

4.5/5 - (2 امتیاز)