دوربین های مداربسته نقش بسیار مهمی در حفظ امنیت و نظارت بر محیط دارند. با عملکرد صحیح سیستم مداربسته می توان به راحتی از وقوع جرم و جنایت پیشگیری کرد. عملکرد صحیح دوربین های مداربسته ارتباط مستقیم با نصب صحیح آن ها دارد. از نکات مهم در نصب دوربین مداربسته، ارتفاع مناسب نصب دوربین مداربسته است. ارتفاع نصب دوربین مداربسته باید به گونه ای باشد که بهترین زاویه دید و فاصله دید در دوربین مداربسته را پوشش دهد. ارتفاع استاندارد علاوه بر افزایش کارایی دوربین بر روی امنیت خود دوربین نیز تاثیر گذار است. تعیین ارتفاع مورد نیاز در نصب به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم تا درباره حداقل ارتفاع نصب، بهترین ارتفاع نصب و… صحبت کنیم.

در این مقاله می خوانید:

  • نکات مهم در نصب دوربین مداربسته
  • بهترین ارتفاع نصب دوربین مداربسته
  • دوربین مداربسته چشم ماهی در چه ارتفاعی باید نصب شود؟
  • مشکلات دوربین های مداربسته در ارتفاع بالا و پایین

نکات مهم در نصب دوربین مداربسته

قسمت مهم در سیستم های مداربسته نصب و راه اندازی آن ها است. نکات مهمی در استانداردهای نصب دوربین مداربسته وجود دارد. برای نصب صحیح و استاندارد باید به دنبال بهترین محل نصب دوربین مداربسته و ارتفاع مناسب باشید. هر دوربین مداربسته بر اساس نوع آن دارای ارتفاع استاندارد برای نصب است. ارتفاع بیشتر و کمتر از آن باعث عدم عملکرد صحیح دوربین می شود. به طور مثال اگر دوربین خود را در ارتفاع بسیار بالاتری نصب کنید، با افت کیفیت و اندازه تصاویر مواجه می شوید. برخی از دوربین ها دارای ارتفاع نصب بالاتری هستند. در نتیجه اگر در ارتفاع پایین نصب شوند، عملکرد آن ها با مشکل مواجه می شود. یکی از نکات مهم در نصب دوربین مداربسته توجه به برد دید در شب دوربین است. اگر دوربین را در ارتفاع مناسب جایگذاری نکنید باعث کاهش برد استاندارد دوربین می شود.

به طور کلی جایگذاری دوربین باید در شرایط نوری مناسب، دور از موانع در مقابل دید دوربین، ارتفاع مناسب و… نصب شود. اگر قصد نصب دوربین در فضای باز را دارید توجه داشته باشید که دوربینی با مقاومت در برابر رطوبت و گرد و غبار تهیه کنید.

بهترین ارتفاع نصب دوربین مداربسته

انواع مختلفی از دوربین های مداربسته در بازار وجود دارند. تعیین بهترین ارتفاع نصب دوربین مداربسته به دو عامل مهم نوع کاربری و نوع دوربین مداربسته بستگی دارد. به طور مثال ارتفاع در نصب دوربین های داخلی و خارجی ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی نصب دوربین مداربسته باید به گونه ای باشد که نقاط کور دوربین مداربسته به حداقل ترین میزان خود برسد. در ادامه به بررسی ارتفاع نصب در انواع دوربین های مداربسته می پردازیم.

ارتفاع مناسب دوربین های داخلی

دوربین های مداربسته ای که در محیط های داخلی مانند اتاق ها، شرکت و… نصب می شوند را دوربین مداربسته داخلی یا Indoor می نامند. این دوربین ها معمولا بر سقف نصب می شوند. ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته داخلی بین 2.5 تا 3 متر است. در صورت نصب دوربین مداربسته در ارتفاع بیشتر از 3 متر با افت کیفیت و اختلال در عملکرد دوربین مداربسته روبرو می شوید. اگر سقف محیط مورد نظر شما بیشتر از 3 متر است، می توانید دوربین را بر روی دیوار و یا ستون نصب کنید. نکته دیگری که در خصوص نصب دوربین مداربسته باید در نظر داشته باشید این است که دوربین را به دور از دسترس همگان نصب کنید. در صورت دسترسی آسان به دوربین ممکن است باعث آسیب دیدن و یا از بین رفتن اطلاعات دوربین توسط خرابکاران شود.

ارتفاع مناسب دوربین های خارجی

دوربین هایی که در فضای باز مانند حیاط، پارکینگ های روباز و… نصب می شوند را دوربین مداربسته خارجی یا Outdoor می گویند. دوربین های مداربسته خارجی به دلیل نصب در محیط های بیرونی بیشتر در معرض آسیب دیدن قرار دارند. از این رو ارتفاع نصب در این دوربین ها بیشتر از دوربین های داخلی است. ارتفاع بالاتر در این دوربین ها به دلیل حفظ امنیت دوربین و دور بودن از دسترس سایر افراد است. معمولا نصب دوربین در فضای باز با ارتفاع بین 3 الی 4 متر انجام می شود.

این دوربین ها معمولا بر روی دیوار ها نصب می شوند. ارتفاع بیشتر از سه متر موجب افت کیفیت تصویر و از بین رفتن جزئیات تصویر می شود. البته امکان نصب دوربین مدار بسته اپتیکال و لنز متغیر در ارتفاع های بالاتر نیز وجود دارد. به طور مثال دوربین های اسپید دام را می توانید در ارتفاع بیشتر از 4 متر نیز نصب کنید. همچنین اگر ارتفاع دوربین از 3 متر کمتر باشد ممکن است با مشکلاتی مانند آسیب دیدن دوربین، تغییر زاویه دید و … مواجه شوید. اگر زاویه دید دوربین های ثابت تغییر کند، باید تنظیم لنز دوربین مداربسته به صورت دستی انجام شود.

دوربین مداربسته چشم ماهی در چه ارتفاعی باید نصب شود؟

دوربین های مداربسته چشم ماهی به دلیل شباهت ظاهری که به چشم ماهی دارند به این اسم نام گذاری شده اند. زاویه دید این دوربین ها 360 درجه است. به دلیل زاویه دید بیشتر، معمولا دوربین های چشم ماهی در پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربین ها بر روی سقف نصب می شوند. حداقل ارتفاع نصب دوربین مداربسته چشم ماهی 3 متر است. به طور کلی این دوربین ها در ارتفاع بین 3 تا 6 متر و بر روی سقف نصب می شوند. نصب این دوربین ها در ارتفاع کمتر از 3 متر موجب کاهش کارایی و عملکرد دوربین می شود.

مشکلات دوربین های مداربسته در ارتفاع بالا و پایین

نصب دوربین مداربسته چه در ارتفاع پایین و چه در ارتفاع بالا موجب ایجاد مشکلاتی می شود. اگر دوربین مداربسته را در ارتفاع پایین نصب کنید، سایر افراد به راحتی به دوربین دسترسی خواهند داشت. از این رو ممکن است افراد خرابکار باعث آسیب رساندن و از کار انداختن دوربین مداربسته شوند. یکی دیگر از مشکلات نصب دوربین در ارتفاع پایین، زاویه دید دوربین مداربسته است. در این شرایط زاویه دید دوربین محدود می شود.

حال اگر دوربین مداربسته را در ارتفاع بالاتری نصب کرده باشید باعث از دست رفتن بخشی از جزئیات دوربین مداربسته می شوید. همچنین باعث می شود تا بیشترین دید دوربین در محیط های بالایی و بالای سر اشخاص باشد. دوربین های دید در شب با کمک نور مادون قرمز می توانند تصاویر را در محیط های کم نور ثبت کنند. اگر دوربین در ارتفاع بالا نصب شود نور مادون قرمز نمی تواند به اندازه کافی محیط را برای ثبت تصاویر روشن سازد. در نتیجه عملکرد دوربین مداربسته با مشکل مواجه می شود.

4.5/5 - (4 امتیاز)