دستگاه DVR چیست؟ دوربین های مداربسته برای ضبط تصاویر خود نیاز به یک دستگاه ضبط دارند. دستگاه ضبط در دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته تحت شبکه با یکدیگر متفاوت هستند. در دوربین های IP از دستگاه NVR و در دوربین های آنالوگ از دستگاه DVR برای ضبط کردن تصاویر استفاده می شود. این دستگاه ها دارای انواع مختلفی هستند. در این مقاله قصد داریم تا به دستگاه ضبط DVR، انواع آن، قیمت و بهترین DVR بپردازیم.

دستگاه DVR چیست؟

دستگاه DVR چیست؟ DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder به معنی ضبط کننده فیلم دیجیتال است. دوربین های مداربسته آنالوگ تصاویر را ثبت کرده و توسط کابل تصویر کواکسیال به دستگاه DVR منتقل می کنند. در سیستم آنالوگ تصاویر به صورت آنالوگ به دستگاه ضبط منتقل می شود. سپس DVR تصاویر را به دیجیتال تبدیل کرده و در هارد دیسک خود ذخیره می کند. تنظیماتی مانند روشنایی، رنگ و … در دستگاه DVR انجام می گیرد. با پیشرفت در این دستگاه ها برخی از قابلیت های هوشمند نیز در DVR وجود دارد. این قابلیت ها عبارتند از تشخیص حرکت، تشخیص چهره، عبور از خط فرضی و….

انواع دستگاه DVR

انواع dvr دوربین مدار بسته بر اساس کیفیت تصاویر، تعداد کانال، فرمت فشرده سازی، تعداد و ظرفیت هارد به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در ادامه انواع دستگاه DVR را بررسی می کنیم.

انواع دستگاه DVR بر اساس تعداد کانال

هر دی وی آر قابلیت پشتیبانی از تعداد مشخصی دوربین مداربسته را دارد. تعداد کانال دستگاه DVR نشان دهنده تعداد دوربین قابل اتصال به دستگاه است. دی وی آرها دارای تعداد کانال های مختلفی مانند 4، 8، 16 و… هستند. توجه داشته باشید که در هنگام خرید دستگاه ضبط دی وی آر به تعداد دوربین های مورد استفاده در پروژه خود دقت کنید. تعداد کانال دی وی آر را بر اساس تعداد دوربین های داخل پروژه انتخاب نمایید.

 • DVR 04CH: دی وی آر 4 کاناله که قابلیت پشتیبانی از 4 دوربین مداربسته را دارد.
 • DVR 08CH: دستگاه دی وی آر 8 کاناله که قابلیت پشتیبانی از 8 دوربین مداربسته را دارد.
 • DVR 16CH: دی وی آر 16 کاناله که قابلیت پشتیبانی از 16 دوربین را دارد.
 • DVR 32CH: دستگاه دی وی آر 32 کاناله که قابلیت پشتیبانی از 32 دوربین مداربسته را دارد.

انواع دی وی آر با توجه به کیفیت ضبط تصاویر

کیفیت تصاویر یکی از مهم ترین بخش ها در سیستم دوربین مداربسته است. زیرا هر چه کیفیت تصاویر در دوربین بالاتر باشد، تصاویری با جزئیات و واضح تر داریم. همانطور که کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته مهم است در DVR نیز دارای اهمیت است. برای مشاهده تصاویر با کیفیت واقعی، کیفیت تصاویر در دوربین و دستگاه ضبط DVR باید یکسان باشد. به طور مثال اگر دوربین مداربسته شما دارای رزولوشن تصویر 8 مگاپیکسل باشد و دستگاه ضبط شما تنها از رزولوشن 5 مگاپیکسل پشتیبانی کند، شما می توانید تصاویر را با کیفیت 5 مگاپیکسل مشاهده کنید. در نتیجه کیفیت واقعی تصاویر قابل نمایش نیستند.

انواع DVR بر اساس تعداد هارد

تصاویر دوربین مداربسته در قطعه ای به نام هارد دیسک ذخیره می شوند. هارد دیسک ها داخل دستگاه ضبط DVR قرار دارند. به عبارت دیگر تمام دستگاه های ضبط برای ذخیره سازی اطلاعات دارای هارد دیسک هستند. هر دستگاه دارای تعداد مشخصی هارد است. هر هارد نیز دارای ظرفیت مشخصی است. برخی از دستگاه های ضبط دارای یک هارد و برخی دیگر دارای تعداد هاردهای بیشتر هستند. به طور مثال یک دستگاه 4 کاناله ممکن است یک هارد داشته باشد و یک دستگاه 32 کاناله 4 و یا 8 هارد. هر چه تعداد کانال های دستگاه ضبط بیشتر باشد به معنی اتصال دوربین های بیشتر به دستگاه است. هر چه تعداد دوربین ها بیشتر باشند، اطلاعات بیشتری منتقل می شوند و دستگاه برای ذخیره اطلاعات به فضای بیشتری نیاز دارد. یکی از عوامل تعیین کننده در انواع دستگاه DVR تعداد هارد قابل پشتیبانی توسط دستگاه است.

انواع دی وی آر بر اساس فرمت فشرده سازی

فرمت های فشرده سازی به منظور کاهش حجم اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند. کاهش حجم اطلاعات باعث می شود تا فضای کمتری در هارد اشغال شود. فرمت فشرده سازی باعث می شود تا حجم اطلاعات بدون افت کیفیت کاهش پیدا کند. هر دستگاه از فرمت مشخصی برای فشرده سازی اطلاعات پشتیبانی می کند. از فرمت های فشرده سازی در سیستم دوربین مداربسته می توان به H265 ،H264 ،H265+، H264+ و … اشاره کرد.

بهترین دستگاه dvr

بهترین دستگاه DVR کدام دستگاه است؟ برای انتخاب بهترین DVR باید به برخی نکات توجه کنید. ابتدا باید تعداد دوربین ها و انتظارات خود را مشخص کنید. به طور کلی  برای انتخاب یک دی وی آر خوب باید به نکاتی مانند برند دستگاه، تعداد کانال دستگاه، کیفیت تصاویر قابل پشتیبانی دستگاه، فرمت فشرده سازی و تعداد هارد توجه کنید. بهترین دی وی آر لزوما گران قیمت ترین دی وی آر نیست. بهترین دی وی آر دستگاهی است که با توجه به کارایی، کیفیت و هزینه مناسب انتخاب شود.

قابلیت های دستگاه DVR چیست؟

قابلیت ها در دستگاه های دی وی آر متفاوت است. به طور کلی این قابلیت ها عبارتند از:

 • قابلیت تشخیص حرکت: قابلیت تشخیص حرکت و یا Motion Detection قابلتی است که این امکان را برای دستگاه ضبط فراهم می کند تا هر زمان که حرکتی در جلوی دوربین رخ داد، تصاویر ثبت شوند. با استفاده از این قابلیت می توان مدت زمان بیشتری از حافظه خالی هارد استفاده کرد.
 • عبور از خط فرضی: قابلیت عبور از خط فرضی یا Line Crossing امکان مشخص کردن یک خط فرضی در تصویر را برای کاربر به وجود می آورد. با مشخص کردن این خط فرضی در تصویر اگر فرد یا جسمی از این خط عبور کند دستگاه تشخیص داده و شروع به هشدار دادن می کند.
 • اعلام هشدار از سوی دستگاه: دستگاه های DVR دارای قابلیت فعال کردن اعلام هشدار در دستگاه هستند. می توانید با ورود به بخش تنظیمات دستگاه اعلام هشدار در زمان قطع تصویر و یا حرکت را فعال کنید.
 • ماسکه کردن بخشی از تصاویر: با وجود این قابلیت می توانید بخشی از تصاویر در دوربین مداربسته را پوشانده و یا در اصطلاح ماسکه کنید.

پورت ها در دستگاه دی وی آر

در هر دستگاه دی وی آر چندین پورت ورودی و خروجی وجود دارد. در ادامه به بررسی هر یک از این پورت ها می پردازیم.

 • Video Input یا پورت ورودی تصویر: این پورت به منظور اتصال کابل تصویر دوربین مداربسته در دستگاه است. تعداد این پورت ها در دستگاه همان تعداد کانال و تعیین کننده تعداد دوربین متصله به دستگاه است.
 • Video Out یا پورت خروجی تصویر: این پورت به منظور اتصال به نمایشگر در دستگاه تعبیه شده است. این پورت به وسیله کابل کواکسیال به مانیتور و یا نمایشگر متصل می شود.
 • Lan پورت شبکه: از پورت Lan برای اتصال به شبکه داخلی و یا دوربین IP استفاده می شود.
 • HDMI و VGA: این پورت به منظور اتصال به نمایشگر و مانیتور است.
 • ورودی برق: تمام دستگاه های ضبط برای روشن شدن به برق نیاز دارند. این پورت به منظور اتصال کابل برق به دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پورت جهت اتصال به دوربین PTZ: این پورت در برخی از دستگاه های دی وی آر قرار دارد. در صورت وجود این پورت بر روی دستگاه می توانید دوربین های اسپید دام و یا PTZ را به دستگاه متصل کنید.
 • Audio In پورت ورودی صدا: این پورت در دستگاه ضبط به میکروفون به منظور ضبط صدا متصل می شود.
 • USB: اگر قصد اتصال موس دوربین مداربسته و یا فلش به دستگاه را داشته باشید می توانید از این پورت استفاده کنید.
 • Audio Out پورت خروجی صدا: پورت خروجی صدا به اسپیکر برای پخش صداهای ضبط شده متصل می شود.
 • پورت مخصوص آلارم: در برخی از دستگاه ها پورت ورودی و خروجی آلارم تعبیه شده است.
 • کلید ON/OFF: برخی از دستگاه ها تنها به وسیله کابل برق روشن و خاموش می شوند. اما برخی دیگر علاوه بر این دارای یک کلید برای خاموش و روشن کردن دستگاه ضبط هستند.

قیمت دستگاه DVR

دستگاه های DVR با توجه به نوع، برند، تعداد کانال، کیفیت تصویر و… دارای قسمت های مختلفی هستند. یکی از برندهای معروف ومعتبر در سیستم دوربین مداربسته داهوآ است که در ادامه قیمت DVR داهوآ آمده است.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تبریز بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تهران بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

شماره تماس نمایندگی داهوا

4.8/5 - (5 امتیاز)