دوربین های مداربسته در پروژه های بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. در پروژه های بزرگ از تعداد زیادی دوربین مداربسته استفاده می شود. از این رو نیاز به کنترل و نظارت دقیق تری بر روی تصاویر دوربین ها است. این کار توسط اپراتورها و در محلی به نام اتاق مانیتورینگ دوربین مداربسته انجام می گیرد. این مکان باید به گونه ای باشد که بتوان از تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم تا درباره شرایط و چیستی اتاق کنترل صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

اتاق مانیتورینگ چیست؟

اتاقی که به منظور دریافت، ضبط و مشاهده تصاویر با استفاده از تجهیزات لازم استفاده می شود را اتاق مانیتورینگ می گویند. اغلب در مکان هایی مانند بیمارستان ها، فرودگاه ها، مترو و… از اتاق مانیتورینگ دوبین مداربسته برای نظارت بهتر استفاده می شود. اپراتور دوربین مداربسته در اتاق کنترل وظیفه نظارت بر تصاویر و فیلم های دوربین مداربسته را بر عهده دارد. برای آشنایی بهتر با نحوه عملکرد این اتاق به مثال زیر توجه کنید.

به طور مثال در یک پروژه از 128 دوربین مداربسته استفاده شده است. برای دریافت تصاویر ارسالی این دوربین ها نیاز به مانیتور یا نمایشگر است. تصاویر این دوربین ها معمولا در دسته بندی های 16 و 32 تایی به مانیتور ارسال می شوند.

اگر 128 دوربین را بر اساس دسته بندی های 16 تایی تقسیم کنیم. 8 نمایشگر نیاز است. هر اپراتور می تواند بر روی 2 مانیتور نظارت داشته باشد. در نتیجه به 4 اپراتور دوربین مداربسته نیز نیاز دارید. همچنین علاوه بر این نمایشگرها در اغلب پروژه ها از 2 نمایشگر کوچکتر نیز استفاده می کنند. در صورت وقوع حادثه و یا مشکل می توان تصاویر را به صورت جداگانه و در سایزهای بزرگتر در این نمایشگرها مشاهده کرد. اگر از دوربین مداربسته PTZ و یا گردان استفاده می کنید می توانید بر روی هدف مورد نظر زوم کرده تا جزئیات بیشتری را مشاهده کنید.

ویژگی های اتاق مانیتورینگ دوربین مداربسته

 • اتاق مانیتورینگ باید دارای ابعاد و متراژ مناسبی باشد. به صورتی که تمام تجهیزات مورد نیاز در این اتاق به درستی قرار گرفته و فضای کافی برای رفت و آمدهای اپراتورها وجود داشته باشد.
 • کنترل فیلم های یک دوربین از چند نقطه
 • نظارت بر تصاویر تمام دوربین ها از محل های مختلف در یک مکان
 • امکان تعیین محدودیت دسترسی به تصاویر برای هر یک از کارکنان
 • امکان دسترسی به تنظیمات دوربین، اطلاعات ضبط شده و…

تجهیزات مورد نیاز اتاق مانیتورینگ

 • صفحه نمایشگر مانند مانیتور، کامپیوتر، LCD و…
 • صندلی های مناسب برای نشستن اپراتورها
 • سیستم تهویه مناسب
 • روشنایی و دما مناسب به منظور افزایش راندمان اپراتورها
 • دستگاه های ضبط به منظور ضبط و ذخیره تصاویر
 • رک های دوربین مداربسته به منظور نگهداری از تجهیزات
 • کیبورد کنترلر در صورت استفاده از دوربین های مداربسته گردان

مانیتورهای مناسب اتاق مانیتورینگ دوربین مداربسته

به طور کلی دو نوع مانیتور معمولی و صنعتی در بازار وجود دارد. یکی از نکات مهم در انتخاب مانیتور برای اتاق کنترل نوع خروجی مانیتور است. معمولا مانیتورها دارای دو نوع خروجی HDMI و VGA هستند. همچنین در هنگام انتخاب مانیتور باید به رزولوشن خروجی آن نیز دقت کنید. برای دریافت تصاویر با کیفیت واقعی، رزولوشن مانیتور باید با رزولوشن دوربین مداربسته همخوانی داشته باشد. به طور مثال اگر دوربین مداربسته شما دارای تصاویر با رزولوشن 4K است، مانیتور مورد نظر نیز باید قادر به نمایش تصاویر با رزولوشن 4K باشد.

ویدئو وال چیست؟

ویدئو وال یک سیستم نمایشی بزرگ است که قابلیت کار به صورت 24 ساعته را دارد. از ویدئو وال در اتاق های مانیتورینگ مورد استفاده قرار می گیرد. Video Wall قابلیت پخش تعداد زیادی تصاویر با فرمت های مختلف را دارد. این دستگاه با استفاده از نرم افزار کار می کند. نرم افزار ویدئو وال امکان تعریف چندین پنجره در سایز های مختلف و موقعیت مورد نظر را فراهم می آورد. همچنین با استفاده از این نرم افزار می توان چندین تصویر مختلف را به صورت همزمان مشاهده کرد.

کاربرد ویدئو وال چیست؟

 • سازمان ها و ارگان ها
 • مرکزهای کنترل شهری مانند کنترل ترافیک، مرکز اورژانس، شهرداری، مراکز آتش نشانی، مرکز پلیس، صدا و سیما، برج های مخابراتی و….
 • در اتاق کنترل مرکز های صنعتی مانند خط تولید کارخانه ها، سدهای آبی و…
 • در مراکز نظارتی و امنیتی مانند اتاق های مانیتورینگ دوربین مداربسته، اتاق های کنترل مجتمع های بزرگ تجاری و مسکونی و….
 • مرکز های نظامی، زندان ها، پادگان ها و….
 • اتاق های کنترل فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن، اتوبوسرانی ها، اتاق های کنترل مترو و….
 • تبلیغات و اطلاع رسانی ها مانند بیلبوردها، آمفی تئاتر، بیمارستان ها، تابلوهای تبلیغاتی و…

مانیتور صنعتی چیست؟

یکی از انواع مانیتورها، مانیتورهای صنعتی هستند. این مانتورها به منظور نمایش ویدئو و تصاویر مورد استفاده قرار می گیرند. مانیتورهای صنعتی معمولا بر روی دیوار و یا پایه های سقفی نصب می شوند. از این نوع مانیتورها معمولا در کاربری های کوچکتر مانند کافی شاپ ها، فست فودها و… استفاده می کنند.

تفاوت ویدئو وال و مانیتورهای صنعتی چیست؟

ویدئو وال ها از چندین مانیتور تشکیل شده اند که قادر به پخش یکپارچه تصاویر به صورت عریض هستند. همانطور که گفته شد از ویدئو وال می توان برای نمایش همزمان چندین تصویر استفاده کرد. اما مانیتورهای صنعتی قابلیت نمایش تنها یک تصویر را دارند. همچنین از نظر شکل ظاهری مانیتورهای صنعتی دارای ساختاری با قاب پهن تر هستند و ویدئو وال ها دارای قاب بسیار نازکی هستند. در کاربری هایی مانند رستوران ها، فروشگاه ها و…. از مانیتورهای صنعتی استفاده می شود. در مقایسه قیمت ویدئو وال ها در مقایسه با مانیتورهای صنعتی از قیمت بسیار بالاتری برخوردار هستند.

کلام آخر

در پروژه های وسیع و بزرگ، نظارت بر روی اطلاعات خروجی کاری دشوار است. در نتیجه اتاق مانیتورینگ دوربین مداربسته در این پروژه ها یکی از مهم ترین و ضروری ترین تجهیزات در سیستم مداربسته است. با استفاده از اتاق کنترل دوربین مداربسته و اپراتورها می توان به راحتی بر تمام وقایع نظارت داشت. ابعاد اتاق کنترل باید بر اساس محیط و نوع پروژه و تعداد دوربین های مداربسته موجود در پروژه انتخاب شود. در این مقاله سعی کردیم تا تمام تجهیزات اولیه و ویژگی های یک اتاق کنترل را بیان کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)