گاهی اوقات تصاویر دوربین مداربسته با مشکلاتی مواجه می شوند. هر گونه مشکل در تصویر دوربین باعث افت کیفیت تصویر می شود. یکی از مشکلات تصویر دوربین مداربسته که معمولا به صورت رایج وجود دارد، نویز دوربین مداربسته است. علت نویز در دوربین مدار بسته چیست و چگونه نویز دوربین را از بین ببریم؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم تا با پیدا کردن علت نویز و رفع این مشکل بتوانید تصاویری با کیفیت بالا دریافت کنید.

در این مقاله می خوانید:

نویز دوربین مداربسته چیست؟

نویز دوربین مداربسته نوعی تداخل یا اختلال در تصویر گرفته شده توسط دوربین های مداربسته است. البته در دوربین مداربسته علاوه بر تصویر ممکن است، صدا نیز دچار مشکل نویز شود. این مشکل ممکن است برای دوربین هایی که علاوه بر تصاویر، صدای محیط را نیز ثبت می کنند به وجود آید. به هر حال نویز چه در تصویر و در چه در صدا آزاردهنده بوده و باعث ایجاد مشکلات مختلفی می شود. نویز در تصویر دوربین باعث افت کیفیت، ایجاد پرش و لرزش در تصویر می شود. همچنین نویز در صدا نیز باعث ایجاد سر و صدا های مزاحم می شود. نویز ها دارای انواع مختلفی هستند که دلایل مختلفی می تواند باعث ایجاد نویز شود.

علت Noise در دوربین مدار بسته چیست؟

نویز دوربین مداربسته می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. در ادامه به برخی از علل اصلی نویز در دوربین مداربسته اشاره می کنیم.

 • شرایط نوری نامناسب: دوربین های مداربسته برای ثبت تصاویر با کیفیت مناسب نیاز به نور کافی دارند. زمانی که شرایط نوری نامناسب باشد، تصاویر دوربین مداربسته ممکن است با مشکل نویز مواجه شوند.
 • کیفیت پایین دوربین: دوربین های مدار بسته با کیفیت پایین معمولا توانایی ارائه تصاویر با کیفیت را ندارند. این دوربین ها دارای حسگرهای نه چندان دقیق و توانایی های پردازشی نامناسب هستند، که می تواند باعث تولید نویز در تصاویر شود.
 • تداخل با امواج الکترونیکی: تداخل های الکترونیکی می توانند در اثر وجود تجهیزات الکترونیکی دیگر در اطراف دوربین، سیم ها و کابل های بدون محافظت و یا تداخل دستگاه های ارتباطی مانند رادیوها ایجاد شوند. همچنین نویز دوربین مداربسته ممکن است بر اثر فرستنده های موبایل و دستگاه های بی سیم ایجاد شود.
 • شرایط جوی نامساعد: شرایط جوی نامساعد و دما نیز می تواند باعث ایجا نویز شود. باران، برف، مه، گرد و غبار و… می توانند بر روی لنز دوربین تأثیر گذاشته و نویز ایجاد کنند. دمای بسیار بالا و یا بسیار پایین نیز می تواند باعث ایجاد نویز شود.
 • عدم رعایت استاندارد کابل کشی: استفاده از کابل های نامرغوب، مسافت زیاد کابل کشی، عدم رعایت استاندارد کابل کشی دوربین مداربسته، اتصالات نادرست و… نیز می تواند باعث ایجاد نویز شود.
 • منبع تغذیه نامناسب: منبع تغذیه نامناسب می تواند باعث ایجاد نویز شود. اغلب دوربین های مداربسته به ولتاژ 12 ولت نیاز دارند. در برخی از موارد ممکن است با افت ولتاژ در کابل کشی ها مواجه شویم. یک نوع منبع تغذیه به نام پتانسیومتر وجود دارد. منبع تغذیه پتانسیومتر امکان تغییر ولتاژ ارسال شده به دوربین را فراهم می کند.

انواع Noise در سیستم مدار بسته

برای پیدا کردن علت نویز و حذف نویز دوربین مداربسته بهتر است ابتدا نوع نویز دوربین مدار بسته را بشناسیم. به طور کلی انواع نویز در دوربین مدار بسته به دو نوع نوع الکترونیکی و نویز الکترومغناطیسی تقسیم می شود.

نویز الکترونیکی: نویز الکترونیکی به دلیل شرایط نوری نامناسب محیط به وجود می آید. هنگامی که محیط از نور کافی برخوردار نباشد، دوربین مجبور به تقویت بیش از حد سیگنال تصویر می شود. تقویت بیش از حد سیگنال تصویر نیز باعث تقویت و افزایش نویز می شود. اغلب دوربین های مدار بسته با نویز الکتریکی مواجه می شوند. این نویز به صورت برفک و نقطه های ریز در تصویر ظاهر می شود.

نویز الکترومغناطیسی: همانطور که اسم این نویز مشخص است بر اثر امواج الکترومغناطیسی و افت سیگنال تصویر به وجود می آید. نویز الکترومغناطیسی به شکل خطوط و موج در تصویر ظاهر می شود. این امواج و خطوط ممکن است در تصویر حرکت کنند و یا ثابت باشند.

چگونه نویز دوربین را از بین ببریم؟

برای کاهش و حذف نویز از تصاویر دوربین مدار بسته، می توانید از چندین روش و تکنیک استفاده کنید. اینکه چگونه نویز دوربین را از بین ببریم به نوع نویز دوربین مداربسته بستگی دارد. در ادامه برخی از روش های حذف نویز در دوربین مداربسته را معرفی می کنیم.

 • افزایش نور محیط: همانطور که گفته شد علت ایجاد نویز الکترونیکی، کمبود نور محیط است. در نتیجه با افزایش نور محیط و نصب دوربین در محیط با نور مناسب می توان نویز را کاهش داد.
 • استفاده از دوربین های با کیفیت: از دوربین هایی با حسگرهای با کیفیت و حساسیت بالا نسبت به نور استفاده کنید. این دوربین ها می توانند تصاویر را در شرایط محیطی کم نور نیز ثبت کنند.
 • استفاده از تکنولوژی های حذف نویز: برای کاهش و حذف نویز دوربین مداربسته می توانید از تکنولوژی DNR دوربین مداربسته استفاده کنید. DNR دارای قابلیت کاهش نویزهای دیجیتالی دوربین و بهبود کیفیت تصویر دوربین مداربسته است.
 • کابل و تجهیزات با کیفیت: استفاده از کابل های با کیفیت می تواند در حذف نویز دوربین تاثیرگذار باشد. کابل های نامناسب می توانند باعث ایجاد نویز شوند.
 • عایق کردن فیش BNC: ممکن است در سقف و یا دیواری که فیش های BNC به آن وصل هستند، فلزاتی وجود داشته باشد. در این صورت فلز باعث عبور جریان برق به وسیله فیش به کابل می شود. در نتیجه نویز در تصویر ایجاد می شود. برای جلوگیری از نویز در این شرایط می توانید فیش BNC را عایق کنید.
 • دور کردن کابل از منابع الکترومغناطیسی: در صورتی که کابل تصویر در نزدیکی منابع الکترومغناطیسی و یا کابل برق قرار داشته باشد، نویز ایجاد می شود. همچنین برای جلوگیری از این مشکل می توانید از محافظ کابل دوربین مداربسته، لوله فلکسی جداگانه برای کابل تصویر استفاده کنید.

نویز میکروفون دوربین مداربسته

نوع دیگری از نویز در دوربین مداربسته وجود دارد که مربوط به صدای دوربین است. این نوع نویز مربوط به میکرفون دوربین مدار بسته است و باعث ایجاد صداهای مزاحم می شود. از دلایل نویز میکروفون دوربین مداربسته می توان به کیفیت پایین میکروفون، فاصله زیاد میکروفون از منبع صدا، تداخل الکترومغناطیسی، مشکل در سیم کشی یا اتصالات و ….. اشاره کرد.

5/5 - (1 امتیاز)