یکی از انواع دوربین های مداربسته، دوربین ضد آب است. دوربین های مداربسته ای که در مقابل رطوبت و آب مقاوم هستن را دوربین مداربسته ضد آب می گویند. درجه مقاومت این دوربین ها با یکدیگر متفاوت است. ضد آب بودن و درجه مقاومت دوربین مدار بسته بر اساس استاندارد IP بدنه دوربین تعیین می شود. این دوربین ها با نام waterproof نیز شناخته می شوند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی کاربرد، میزان مقاومت، قیمت و… این نوع دوربین ها بپردازیم.

قابلیت ضد آب در دوربین مداربسته

دوربین مداربسته در محیط های خارجی و بیرونی بیشتر در معرض عواملی مانند آب، باران و گرد و غبار قرار دارند. بردهای الکترونیکی در مقابل رطوبت و آب از حساسیت بالایی برخوردار هستند، به طوری که رطوبت می تواند باعث آسیب جدی به دوربین های مداربسته شود. از این رو یکی از قابلیت های مهم در دوربین های مداربسته بیرونی، قابلیت ضد آب است. اجزای دوربین های ضد آب مانند پایه، کیس، اتصالات و …. به گونه ای طراحی شده اند که از نفوذ و آسیب عوامل خارجی جلوگیری می کنند. میزان مقاومت دوربین مداربسته نسبت به این عوامل در مشخصات فنی دوربین مداربسته درج شده است. دوربین های waterproof در مدل های مختلف مانند دوربین بولت ضد آب، دوربین ضد آب سیم کارتی، دوربین چرخشی ضد آب، دوربین بیبی کم ضد آب و… ساخته و تولید می شوند.

دوربین چرخشی ضد آب

دوربین های اسپید دام را دوربین چرخشی نیز می نامند. این دوربین ها قابلیت چرخش به صورت افقی، عمودی و چپ و راست را دارا هستند. چرخش دوربین های اسپید دام به وسیله نرم افزار و از راه دور نیز انجام می شود. به طور کلی این دوربین ها برای چرخش نیاز به یک اپراتور دارند. دوربین اسپید دام بر اساس شکل ظاهری مشابه دوربین های دام هستند. از دوربین های اسپید دام اغلب در محیط های بیرونی و پروژه های بزرگ مانند بزرگراه ها، چهار راه ها و… استفاده می کنند. از این رو معمولا دوربین های مداربسته اسپید دام دارای قابلیت ضد آب هستند.

استاندارد IP در دوربین ضد آب

استاندارد IP در دوربین های ضد آب متفاوت است. این استاندارد مخفف عبارت Ingress Protection به معنای مقاومت دوربین در برابر نفوذ آب است. استاندارد IP همراه یک عدد دو رقمی نمایش داده می شود. رقم اول در استاندارد IP نشان دهنده مقاومت دوربین در برابر ورود هر گونه گرد و غبار و رقم دوم نشان دهنده مقاومت دوربین در برابر نفوذ آب و رطوبت است. از انواع استانداردهای IP می توان به IP68، IP67، IP66 و IP69 اشاره کرد. رایج ترین استانداردها در دوربین مداربسته، استاندارد IP67 و IP66 است. در دوربین های مداربسته با استاندارد IP66 اگر دوربین در معرض آب قرار بگیرد، آسیب نخواهد دید. دوربین های مداربسته با استاندارد IP67 در عمق 15 سانتی متر تا 1 متر دارای مقاومت هستند. در استاندارد IP68 نیز دوربین دارای مقاومت تا عمق 1.5 متری در 30 دقیقه است.

کاربرد دوربین مداربسته waterproof

همانطور که در قسمت های قبل اشاره شد در فضاهای باز و بیرونی احتمال نفوذ آب و گرد و غبار به دوربین مداربسته بیشتر است. دوربین های مداربسته در فضاهای بیرونی باید در برابر بارش برف، باران، وزش باد، شرایط دمایی بسیار بالا و یا پایین مقاوم باشند. بنابراین معمولا از دوربین مدار بسته ضد آب در فضاهای باز استفاده می شود. از جمله کاربردهای دوربین های waterproof می توان به حیاط ساختمان، کوچه، خیابان ها، فضای باز کارخانجات و….. اشاره کرد.

بهترین دوربین مداربسته ضد آب کدام است؟

همیشه بهترین دوربین مدار بسته، دوربینی است که بتواند نیازهای کاربر را رفع کند. در بررسی بهترین دوربین مداربسته ضد آب نیز باید انتظارات و نوع کاربری خود را در نظر بگیرید. به طور مثال اگر قصد نصب دوربین مداربسته در ارتفاع بالا را دارید و احتمال قرار گرفتن دوربین در عمق آب وجود ندارد، می توانید از دوربین مداربسته با استاندارد IP66 استفاده کنید. در چنین شرایطی الزامی به استفاده از دوربین های مداربسته با استاندارد IP67 نیست. هر چه استاندارد IP در دوربین مداربسته بالاتر باشد به معنای مقاومت بیشتر است و باعث افزایش قیمت سیستم مداربسته می شود. از نکات مهم دیگر در خرید دوربین مداربسته می توان به کیفیت تصویر، قابلیت اتصال به موبایل، کامپیوتر و…. نیز اشاره کرد.

توجه داشته باشید که اغلب دوربین های مداربسته جدید در شرکت های مطرح و معروف از استاندارد IP67 استفاده می کنند.

نحوه تست ضد آب بودن دوربین

برای تعیین و تست ضد آب بودن دوربین مداربسته در هنگام تولید این دوربین ها طبق قوانین تعیین شده تست می شوند. برای تست دوربین های ضد آب ابتدا قسمت پشت دوربین که محل نصب دوربین است را می پوشانند و سپس به وسیله پمپ های فشار قوی آب را از جهات مختلف به دوربین می پاشند. این عمل برای مدت زمان معینی انجام می گیرد. قابل ذکر است که انجام این تست به گونه ای است که در عملکرد دوربین اختلالی ایجاد نمی کند.

آیا می توان دوربین مداربسته waterproof را در داخل آب انداخت؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، استفاده از دوربین های مداربسته ضد آب به معنی امکان غوطه ور کردن دوربین ها در آب نیست. با ماندن دوربین در آب برای مدت طولانی، ممکن است آب به داخل دوربین نفوذ پیدا کند. زیرا اغلب دوربین های مداربسته دارای استاندارد IP66 و IP67 هستند و برای غوطه ور شدن برای طولانی مدت در آب ساخته نشده اند. این دوربین ها با ماندن در آب دچار اختلال در عملکرد و خرابی می شوند.

جنس بدنه دوربین های waterproof

جنس بدنه در دوربین مداربسته waterproof دارای اهمیت بسیاری است. زیرا جنس بدنه است که از ورود عوامل خارجی مانند آب، گرد و غبار، باران و… جلوگیری می کند. برخی از دوربین های ضد آب با بدنه ای از جنس فلز ساخته شده اند. اما این به معنی این نیست که تمام آن ها دارای بدنه ای فلزی هستند، بلکه برخی از این دوربین ها دارای بدنه ای از جنس پلاستیک هستند. دوربین های مداربسته waterproof که دارای بدنه پلاستیکی هستند در مقایسه با دوربین های دارای بدنه فلزی از قیمت پایین تری برخوردار هستند.

به این مطلب امتیاز دهید 🙂