شرایط نگهداری از دوربین های مداربسته در کیفیت و طول عمر آن ها نقش به سزایی دارد. دوربین های مداربسته ای که در محیط های باز نصب می شوند نیاز به محافظت بیشتری دارند. برخی از عوامل از جمله رعد و برق، طوفان و… می توانند باعث آسیب دیدن و از کار انداختن دوربین مداربسته شوند. همچنین رعد و برق می تواند باعث افزایش ناگهانی ولتاژ شده و علاوه بر دوربین مداربسته باعث آسیب دیدن دستگاه های ضبط نیز می شود. با استفاده از برخی راه و روش ها می توانید از دوربین مداربسته در مقابل حوادث طبیعی محافظت کنید. در این مقاله به راه کارهای محافظت از دوربین مداربسته در برابر رعد و برق و حوادث دیگر می پردازیم.

محافظت از دوربین مداربسته در برابر رعد و برق

1- نصب صحیح برای محافظت از دوربین مداربسته در برابر رعد و برق

دوربین های مداربسته ای که در محیط های باز نصب می شوند، بیشتر در معرض خطر صاعقه هستند. در نتیجه اولین نکته در محافظت از دوربین مداربسته در برابر رعد و برق نصب و محل نصب آن است. صاعقه می تواند باعث سوختن و از کار افتادن دوربین مداربسته شود.

برای جلوگیری از صدمات احتمالی صاعقه به دوربین مداربسته هنگام نصب به برخی از نکات توجه کنید. این نکات عبارتند از: مهم ترین نکته برای جلوگیری از آسیب صاعقه، عدم نصب دوربین مداربسته بر روی فلزات است. علاوه بر این، با استفاده از یک بند مسی دوربین را به زمین متصل کنید. به طوری که یک سر بند مسی را پایه دوربین و سر دیگر را در زمین قرار دهید. این کار باعث کاهش جریان الکتریکی در حال انتقال از کابل کواکسیال به DVR می شوید. از نصب دوربین در نقاط بالای ساختمان و نزدیک به میله های برق خودداری کنید. زیرا در این صورت احتمال سوختن دوربین مداربسته در اثر رعد و برق بیشتر است.

2- استفاده از پانل های منبع تغذیه، محافظ ولتاژ و UPS

استفاده از یک منبع تغذیه جداگانه برای هر یک از دوربین ها می تواند احتمال آسیب رساندن رعد و برق را افزایش دهد. برای جلوگیری از این کار توصیه می شود از محافظ ولتاژ، UPS و پانل های منبع تغذیه استفاده کنید. محافظ ولتاژ باعث محافظت از سیستم مداربسته شما در مقابل نوسانات ولتاژ می شود. همچنین دستگاه های UPS می توانند برق مورد نیاز سیستم را هنگام قطعی برق تامین کنند. در نتیجه تجهیزاتی که به UPS متصل هستند، با قطع شدن برق، خاموش نشده و به کار خود ادامه می دهند.

محافظت از دوربین مداربسته در برابر آب و هوای نامساعد

1- محافظت در برابر طوفان

یکی از حوادث طبیعی که می تواند بر روی دوربین های مداربسته تاثیر گذار باشد، طوفان است. برای حفاظت از دوربین ها در برابر طوفان یکی از مهم ترین نکات، نصب صحیح و محکم آن ها است. طوفان شدید می تواند دوربین های مداربسته ای که به درستی نصب نشده اند را از جای خود جدا کند. نصب صحیح و محکم دوربین ها می تواند از این موضوع هنگام وقوع طوفان جلوگیری کند. در برخی از پروژه ها برای حفاظت دوربین در مقابل طوفان از پایه های امنیتی استفاده می شود. این پایه ها از استحکام بالایی برخوردار هستند.

2- محافظت در مقابل باران

دوربین های مداربسته دارای استانداردهای مشخصی از جمله استاندارد IP هستند. این استاندارد نشان دهنده میزان مقاومت دوربین در مقابل آب  و گرد و غبار است. هنگام خرید دوربین مداربسته توجه داشته باشید که دوربین مورد نظر تا چه اندازه در مقابل آب مقاوم است. بیشترین مقاومت در دوبین های مداربسته مطعلق به استاندارد IP66 و IP67 است. این دوربین ها را اصطلاحا دوربین مداربسته ضد آب می نامند. اگر قصد نصب دوربین مداربسته در محیط های بیرونی را دارید، توصیه می شود از دوربین های مداربسته دارای استاندارد IP66 و IP67 استفاده کنید.

3- استفاده از جعبه

برای محافظت از دوربین مداربسته در مقابل حوادث طبیعی می توانید از محفظه و یا جعبه های محکم استفاده کنید. اگر قصد تهیه دوربین مداربسته ضد آب را ندارید و یا دوربینی که در حال حاضر موجود دارید فاقد قابلیت ضد آب است می توانید از این روش استفاده کنید. ساختن یک باکس و جعبه برای محافظت از دوربین مداربسته قطعا راهی ارزان و به صرفه تر از تهیه دوربین های مداربسته ضد آب است. البته توجه داشته باشید هر چقدر این محفظه ها محکم و قوی باشند، باز هم مقاومت دوربین های مداربسته ضد آب و با کیفیت بیشتر است.

قابل ذکر است برخی از شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته هنگام خرید،جعبه مخصوصی برای قرار گرفتن دوربین مداربسته به مشتریان ارائه می دهند.

محافظت از کابل های سیستم مداربسته

یکی از اجزای دوربین مداربسته کابل ها هستند که از اهمیت بالایی برخوردار هستند. از این رو محافظت از آن ها نیز دارای اهمیت است. اغلب کابل ها در محیط های بیرونی قرار دارند. نور آفتاب، باران، گرما، سرما و… همگی ممکن است باعث پوسیدگی و خراب شدن کابل شوند. برای محافظت از کابل های دوربین مداربسته در مقابل شرایط جوی نامساعد می توانید از کانال های محکم و عایق استفاده کنید. علاوه بر این در انتخاب کابل نیز دقت کنید. توصیه می شود در سیستم مداربسته از کابل های با کیفیت و دارای مقاومت بالا استفاده کنید. وجود اتصالی و یا پوسیدگی در کابل ها می تواند باعث اختلال در عملکرد دوربین مداربسته شود.

اهمیت محافظت از دوربین مداربسته در برابر رعد و برق و شرایط جوی

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، دوربین های مداربسته برای عملکرد صحیح نیاز به مراقبت و توجه به نکاتی دارند. دوربین های مداربسته داخلی و دوربین های مداربسته خارجی با یکدیگر متفاوت هستند. ممکن است به دلیل صرفه جویی در هزینه ها اقدام به خرید دوربین های مداربسته عادی برای محیط های بیرونی کنید. اما باید بگوییم در این صورت با گذشت مدت زمانی مجبور به صرف هزینه های بیشتر برای تعمیر و تعویض سیستم خود می شوید.

دوربین های مداربسته داخلی به منظور استفاده در محیط های داخلی مانند داخل ساختمان طراحی شده اند. در نتیجه مقاومت لازم در برابر عوامل محیطی را ندارند. اما دوربین های مداربسته خارجی دارای مقاومت در برابر عوامل محیطی هستند. از این رو توصیه می شود در هنگام خرید به این نکته توجه کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)