دوربین های مداربسته در انواع مختلف و با تکنولوژی های گوناگون تولید می شوند. قابلیت های گوناگون باعث شده تا کاربر بتواند در محیط و شرایط مختلف از دوربین های مداربسته استفاده کند. یکی از انواع تکنولوژی در دوربین مداربسته قابلیت ضدمه و یا گرد و غبار است. دوربین مدار بسته ضد مه و گرد و غبار قابلیت ضبط و نمایش تصاویر با کیفیت مناسب در شرایط مه آلود و یا گرد و غبار را دارد. در این مقاله قصد داریم تا درباره نحوه عملکرد، کاربرد و ویژگی های دوربین مداربسته ضد مه Defog صحبت کنیم.

در این مقاله می خوانید:

  • دوربین مداربسته ضد مه و گرد و غبار چیست؟
  • نحوه کار دوربین مداربسته Defog
  • تکنولوژی دوربین مدار بسته ضد مه
  • کاربرد دوربین Defog چیست؟
  • انواع دوربین مدار بسته Defog
  • VPS در دوربین مداربسته چیست؟
  • مزایای استفاده از دوربین ضد مه / معایب استفاده از دوربین ضد مه

دوربین مداربسته ضد مه و گرد و غبار چیست؟

از دوربین های مداربسته در محیط های داخلی و خارجی استفاده می شود. دوربین هایی که در محیط های بیرونی نصب می شوند در معرض شرایط جوی نامساعد مانند باران، برف، مه و گرد و غبار هستند. دوربین های مداربسته معمولی در این شرایط با افت کیفیت تصویر مواجه می شوند. همانطور که می دانید کیفیت تصاویر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در زمان وقوع حادثه و یا جرم این تصاویر هستند که می توانند به عنوان سند و مدرک به کاربر کمک کنند. برای رفع این مشکل شرکت های تولید کننده اقدام به افزودن تکنولوژی ضد مه یا Defog کردند. این فناوری در اغلب دوربین های داهوا، هایک ویژن و تیاندی وجود دارد.

نحوه کار دوربین مداربسته Defog

دوربین مداربسته ضد مه از یک عدسی با قابلیت تشخیص مه و گرد و غبار استفاده می کند. زمانی که قطرات آب در هوا معلق باشند، باعث انعکاس و پراکندگی نور می شوند. در این شرایط دید دوربین مدار بسته کاهش پیدا می کند و باعث ثبت تصاویر با کیفیت بسیار پایین می شود. عملکرد Defog در دو مرحله انجام می شود. این دوربین ابتدا با استفاده از عدسی مخصوص میزان چگالی مه و گرد و غبار در تصویر را تشخیص می دهد. در مرحله بعد به منظور بازسازی سیگنال های ویدئویی، تمام پیکسل های تصویر را تجزیه و تحلیل می کند. سپس به تصحیح کنتراست، رنگ و وضوح تصویر می پردازد.

تکنولوژی دوربین مداربسته ضد مه

تکنولوژی دوربین مداربسته ضد مه دارای دو الگوریتم افزایش کیفیت تصویر و بازیابی جزئیات تصویر است.

افزایش کیفیت تصویر: در این روش کیفیت تصاویر با بهبود کنتراست افزایش می یابد. بنابراین در تصویری که مشاهده می کنید مه و یا گرد و غبار دیده نمی شود.

بازیابی جزئیات تصویر: در این قسمت علت کاهش کیفیت تصویر بررسی می شود. سپس تصویر مورد نظر بر اساس تصویر مرجع بازسازی می شود. تصویر مرجع بر اساس تصاویری که در زمان های مختلف گرفته شده است ایجاد می شود.

کاربرد دوربین Defog  چیست؟

دوربین های مداربسته ضد مه در محیط های بیرونی کاربرد دارند. در برخی از پروژه ها جزئیات و کیفیت تصویر در شرایط جوی مختلف برای کاربر دارای اهمیت بسیاری است. در این پروژه ها می توان از دوربین مداربسته ضد مه استفاده کرد تا در شرایط جوی مختلف مانند مه، دود، گرد و غبار بتوان تصاویر را با جزئیات و کیفیت مناسب دریافت کرد. از دوربین های مداربسته Defog اغلب در کاربری هایی مانند بزرگراه ها، راه آهن ها، فرودگاه ها، محوطه بیرون باشگاه ها، دوربین های پلاک خوان و… استفاده می شود.

انواع دوربین مدار بسته Defog

انواع دوربین های مدار بسته Defog بر اساس عوامل مختلفی تقسیم بندی می شوند. این دوربین ها بر اساس نوع بدنه به دوربین های اسپیددام، بولت و دام تقسیم می شوند. البته به دلیل کاربری دوربین های اسپید دام و بولت در فضاهای بیرونی اغلب از قابلیت ضد مه در این دوربین ها استفاده می شود. دوربین های ضد گرد و غبار دارای لنزهای ثابت و یا متغیر هستند. فاصله کانونی در دوربین مداربسته ضد مه با لنز متغیر، قابل تغییر و در لنزهای ثابت به صورت ثابت و غیر قابل تغییر است. کیفیت تصاویر در این دوربین ها متفاوت است. هر چه میزان رزولوشن تصویر بیشتر باشد، کیفیت تصاویر نیز افزایش می یابد.

نوع دوربین مداربسته ضدمه را می توانید بر اساس نوع کاربری و نیازهای خود استفاده کنید. توصیه می کنیم از دوربین های مدار بسته با حداقل استاندارد IP67 استفاده کنید تا در رطوبت بالا نیز کار آیی مناسب را داشته باشد.

VPS در دوربین مداربسته چیست؟

در دیتاشیت برخی از دوربین های مداربسته ممکن است با عبارت vps مواجه شوید. vps مخفف عبارت Virtual Progressive Scanning است. قابلیت VPS همان قابلیت Defog و ضد مه در سیستم های مدار بسته است. به عبارت دیگر برخی از تولید کنندگان سیستم مداربسته قابلیت ضد مه را Defog و برخی دیگر آن را vps می نامند. در نتیجه برای تشخیص دوربین مداربسته ضد مه از دوربین معمولی، می توانید به دیتاشیت و کاتالوگ آن مراجعه کنید. ذکر عبارت Defog و VPS در دیتاشیت نشان دهنده ضد مه بودن دوربین مداربسته است.

مزایای استفاده از دوربین ضد مه / معایب استفاده از دوربین ضد مه

مهم ترین مزیت دوربین Defog یا VPS، ارائه تصاویر با کیفیت در شرایط جوی نامساعد است. در شرایط جوی مانند مه، باران و برف، ذررات رطوبت از دلایل اصلی افت کیفیت است. این دوربین ها اثر منفی این ذررات در تصویر را از بین برده و کیفیت آن را افزایش می دهند.

از معایب این دوربین ها می توان به قیمت بالای آن ها اشاره کرد. این دوربین ها به دلیل وجود تکنولوژی ضد مه در مقایسه با سایر دوربین های مداربسته گران قیمت تر هستند. البته عوامل دیگری مانند کیفیت تصویر، برند، قابلیت های دوربین، ظرفیت و تعداد هارد در قیمت دوربین مداربسته تاثیرگذار است.

4.7/5 - (4 امتیاز)