دوربین مداربسته اسپید دام چیست؟ اسپید دام یکی از پیشرفته‌ترین و قویترین دوربین‌های مداربسته است. این دوربین با نام‌های مختلفی مانند دوربین گردان یا چرخشی، PTZ و… نیز شناخته می‌شود. دوربین مینی اسپید دام، دوربین اسپید دام سیم کارتی، لیزری و… از انواع این دوربین‌ها هستند. در این مقاله به مشخصات، کاربرد، قیمت و نصب دوربین اسپید دام می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

دوربین اسپید دام چیست؟

دوربین‌های مداربسته در انواع مختلفی تولید می‌شوند. دوربین اسپیددام یکی از دوربین‌های پیشرفته است. این دوربین قابلیت چرخش به صورت افقی و عمودی را دارد. گردش در اسپید دام در جهت افقی به صورت 360 درجه از چپ به راست و برعکس است. همچنین اسپید دام قادر به گردش عمودی به سمت بالا و پایین نیز است. میزان چرخش به بالا و پایین در انواع دوربین‌های اسپید دام متفاوت است. این دوربین‌ها دارای زوم اپتیکال و قوی هستند. میزان زوم اپتیکال در انواع مدل‌های دوربین اسپیددام متفاوت است.

مشخصات فنی دوربین اسپید دام

دوربین‌های اسپید دام دارای شکل ظاهری کروی شکل و مشابه دوربین مداربسته دام هستند. یکی از اصلی‌ترین مشخصات فنی دوربین اسپید دام قابلیت چرخش در جهات مختلف و زوم اپتیکال این دوربین‌ها است. دوربین مداربسته اسپید دام قادر به چرخش به صورت افقی و عمودی است. این دوربین‌ها در جهت افقی بدون محدودیت و به صورت 360 درجه قادر به گردش هستند. چرخش در جهت عمودی در این دوربین‌ها بر اساس نوع و مدل دوربین، بیش از 90 درجه است. به همین دلیل دوربین اسپید دام در مقایسه با سایر دوربین‌ها منطقه بیشتری را پوشش می‌دهد.

دوربین مداربسته اسپید دام دارای زوم اپتیکال است. زوم اپتیکال قادر به بزرگنمایی تصاویر بدون افت کیفیت است. میزان قدرت زوم اپتیکال با حرف X نمایش داده می‌شود. به طور مثال ممکن است در کاتالوگ و یا مشخصات دوربین مداربسته با عدد 10X مواجه شوید. این عدد به معنی قدرت بزرگ کردن و زوم بر روی تصویر تا 10 برابر است.

کاربرد دوربین اسپید دام چیست؟

دوربین‌های speed dome به دلیل قابلیت چرخش در جهات مختلف، اغلب در پروژه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. دوربین اسپید دام به دلیل پوشش تمام جهات در کاربری‌هایی مانند چهارراه‌ها، بزرگراه‌ها، سوله‌ها، کارخانجات و… نصب می‌شود. این دوربین‌ها معمولا از قدرت زوم بالایی برخوردار هستند. اگر به دوربین با زوم بالا نیاز دارید، می‌توانید دوربین‌های مدار بسته اسپید دام را انتخاب کنید. توجه داشته باشید دوربین اسپید دام چرخشی به طور همزمان قابلیت پوشش تمام جهات را ندارد. این دوربین‌ها در هر لحظه می‌توانند فقط یک جهت را پوشش دهند. در نتیجه دوربین اسپید دام برای کاربری‌های دارای پوشش امنیتی تمام جهات به طور همزمان مناسب نیست. دوربین مداربسته اسپید دام نیاز به یک اپراتور برای کنترل و فرمان تصویربرداری در جهات مختلف دارد.

قیمت دوربین اسپید دام

برخی از افراد به دنبال دوربین اسپید دام ارزان قیمت هستند. اما همانطور که گفته شد دوربین‌های مداربسته اسپیددام به علت پیشرفته بودن و تکنولوژی‌های خود در مقایسه با سایر دوربین‌های مداربسته قیمت بالاتری دارند. قیمت دوربین اسپید دام با توجه به برند، قابلیت‌ها و مدل دوربین متفاوت است. شرکت داهوا یکی از تولیدکنندگان محبوب و با کیفیت در زمینه سیستم مداربسته است. این برند دارای انواع دوربین مداربسته و دستگاه ضبط است. با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید قیمت انواع دوربین مداربسته و دوربین مداربسته اسپید دام داهوا را مشاهده کنید.

لیست قیمت دوربین داهوا

دوربین مینی اسپید دام

دوربین مینی اسپید دام چیست؟ یکی از انواع دوربین‌های اسپید دام، دوربین مینی اسپید دام نام دارد. همانطور که از نام این دوربین مشخص است، در مقایسه با دیگر دوربین‌های اسپید دام دارای سایز کوچکتری است. همچنین زوم در دوربین مینی اسپیددام کمتر از 8 و 10X است. دوربین مینی اسپید دام همانند اسپیددام‌ها دارای قابلیت چرخش در تمام جهات، زوم و بزرگنمایی، قابلیت برنامه ریزی و… هستند. دوربین مینی اسپید دام به دلیل قابلیت زوم کمتر و سایز کوچکتر در پروژه‌های کوچک‌تر مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دوربین اسپید دام سیم کارتی

نوع دیگری از دوربین‌های اسپیددام، دوربین اسپید دام سیم کارتی است. این دوربین‌ها قابلیت اتصال و استفاده از سیم کارت را دارند. دوربین سیم کارتی اسپید دام بدون نیاز به کابل کشی و به صورت بی‌سیم نصب می‌شود. تفادت این دوربین با سایر دوربین‌های بی‌سیم این است که نیازی به اتصال دوربین و وای فای وجود ندارد. این دوربین با استفاده از اتصال به اینترنت همراه سیم کارت تصاویر را منتقل می‌کند. برای مصرف بهینه اینترنت در این دوربین‌ها می‌توانید از قابلیت تشخیص حرکت در محیط‌های کم تردد استفاده کنید.

دوربین اسپید دام لیزری

برخی از دوربین‌های Speed Dome دارای قابلیت دید در شب لیزری هستند. این دوربین‌ها را دوربین اسپید دام لیزری می‌نامند. دوربین اسپید دام لیزری همانند سایر دوربین‌های اسپیددام دارای قابلیت چرخش به صورت افقی و عمودی است. این دوربین با استفاده از اشعه مادون قرمز در شب قادر به تعقیب سوژه مورد نظر است. برد دید در شب دوربین‌های مداربسته اسپید دام لیزری می‌تواند به یک کیلومتر نیز برسد. دوربین لیزری اسپیددام دارای سنسور‌های حرکتی هستند. هنگامی که در محیط حرکتی اتفاق بیافتد، LEDهای مادون قرمز در این دوربین روشن شده و سوژه را تعقیب می‌کند. این تعقیب سوژه تا زمان خارج شدن سوژه از دید دوربین ادامه دارد. از دوربین اسپید دام لیزری در کاربری‌هایی مانند نظارت بر جاده‌ها و ترافیک در شب استفاده می‌شود.

مزایای دوربین اسپید دام چیست؟

  • قابلیت تعقیب خودکار یا Auto Tracking (برخی از دوربین‌های اسپید دام دارای قابلیت ردیابی سوژه هستند)
  • کیفیت تصویر بالا در دوربین‌های اسپیددام
  • دارای قابلیت WDR
  • زاویه دید متغیر
  • قابلیت کنترل از راه دور
  • دارای قابلیت PRESET (این قابلیت امکان تعریف نقاط مهم را ایجاد کرده و می‌تواند نقاط مهم تعیین شده را در زمان‌های مشخص پوشش دهد)
  • دارای قابلیت تشخیص چهره
  • برخی از این دوربین‌ها دارای قابلیت ضد انفجار هستند.
  • قدرت زوم اپتیکال در دوربین اسپید دام با زوم بالا

معایب دوربین گردان

دوربین مداربسته اسپید دام با وجود مزایای بسیار و پیشرفته بودن دارای معایبی نیز است. از معایب دوربین گردان اسپید دام می‌توان به این مورد اشاره کرد که با وجود قابلیت چرخشی بودن در هر لحظه قادر به پوشش یک جهت است. همچنین برای کنترل کردن چرخش و زوم در این دوربین‌ها نیاز به یک اپراتور است. دوربین با دستور اپراتور به جهات مختلف چرخیده و تصویربرداری می‌کند. این دوربین‌ها دارای ساختار پیچیده‌ای هستند. در صورت بروز مشکل در دوربین‌های اسپیددام حتما باید از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید. همچنین به دلیل پیشرفته بودن در مقایسه با سایر دوربین‌های مداربسته دارای قیمت بالاتری هستند.

نصب دوربین اسپید دام

معمولا نصب دوربین اسپید دام به صورت دیواری است. همه‌ی دوربین‌های مداربسته دارای یک کابل تصویر و یک کابل برق هستند. دوربین اسپید دام علاوه بر این کابل‌ها نیز دارای دو سیم برای کنترل زوم و چرخش دوربین است. برای نصب دوربین اسپید دام باید کابل تصویر و برق را به دوربین متصل کنید. سپس سیم‌های کنترل زوم و چرخش را به دوربین و دستگاه ضبط متصل کنید. ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته در هر یک از انواع دوربین مداربسته متفاوت است. دوربین‌های اسپیددام معمولا در ارتفاع بالا نصب می‌شوند. توجه داشته باشید پس از اتمام نصب باید تنظیمات مربوط به دوربین را انجام دهید.

تنظیمات دوربین Speed Dome

یکی از تنظیمات مهم دوربین اسپید دام preset است. این تنظیمات امکان انجام فرمان‌های مختلف طبق برنامه را برای دوربین فراهم می‌کند. تنظیمات در این دوربین به این صورت است که می‌توانید با برنامه دادن به دوربین نحوه فیلم برداری را تنظیم کنید. می‌توانید با برنامه ریزی تنظیمات، تعیین کنید دوربین در مدت زمان و میزان زوم مشخص شده از چه منطقه‌ای شروع به تصویربرداری کند. سپس بعد از آن به کدام جهت چرخش داشته باشد. با وجود این تنظیمات ممکن است در مواقعی نیاز به حضور اپراتور برای کنترل دوربین مداربسته اسپید دام وجود داشته باشد.

دوربین PTZ چیست؟

همانطور که گفته شد دوربین‌های اسپید دام را به نام‌های دوربین PTZ و گردشی نیز می نامند. در نتیجه دوربین PTZ نیز همان دوربین اسپید دام است. PTZ مخفف عبارت Pan Tilt Zoom است. pan به معنی چرخش در 360 درجه به سمت چپ و راست، Tilt به معنی حرکت در جهات بالا و پایین و zoom به معنی زوم اپتیکال در دوربین است. میزان چرخش و زوم با توجه به مدل‌های مختلف دوربین متفاوت است.

دید در شب دوربین Speed Dome

می‌توان گفت همه‌ی دوربین‌های مداربسته امروزی دارای قابلیت دید در شب هستند. دوربین‌های اسپید دام نیز همانند سایر دوربین‌های مداربسته از قابلیت دید در شب برخوردار هستند. این دوربین ها دارای برد دید در شب بالایی هستند. بیشترین برد دید در شب در انواع اسپید دام‌ها متعلق به دوربین لیزری اسپید دام است. یکی از مدل‌های دوربین اسپید دام دارای لنز Day-Night است. این دوربین‌ها تصاویر را در محیط کم نور با کیفیت بالا ثبت می‌کنند. زوم اپتیکال در دوربین‌های دارای لنز Day-Night معمولا 30x است. این مدل دوربین اسپید دام قادر به پوشش فضای بیشتری از محیط است.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

دوربین مداربسته طلافروشی
ادامه مطلب
ادامه مطلب
چه دوربین مداربسته ای بخرم
ادامه مطلب

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در مشهد بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تهران بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

شماره تماس نمایندگی داهوا

4.3/5 - (7 امتیاز)