دوربین مداربسته اسپید دام چیست؟ دوربین های مداربسته با شکل ظاهری و قابلیت های گوناگونی در بازار یافت می شوند. یکی از پیشرفته ترین و قویترین دوربین های مداربسته، اسپید دام است. این دوربین با نام های مختلفی مانند دوربین گردان، دوربین اسپید دام چرخشی، PTZ و… نیز شناخته می شود. از نظر شکل ظاهری این دوربین ها مشابه دوربین مداربسته دام و به شکل کروی هستند. اما قابلیت مهم در دوربین مداربسته اسپید دام چرخش دوربین به جهات مختلف است. یکی از انواع این دوربین ها، دوربین مینی اسپید دام، دوربین اسپید دام تحت شبکه یا ip و… است. در این مقاله قصد داریم تا درباره معایب و مزایا، قیمت، مشخصات و نصب دوربین اسپید دام صحبت کنیم.

مشخصات فنی دوربین اسپید دام

یکی از اصلی ترین مشخصات فنی دوربین اسپید دام قابلیت چرخش در جهات مختلف و زوم اپتیکال این دوربین ها است. دوربین مداربسته اسپید دام می تواند به صورت افقی و عمودی چرخش داشته باشد. چرخش در جهت افقی این دوربین ها هیچ محدودیتی ندارد. دوربین های اسپید دام در جهت عمودی بیش از 90 درجه می چرخند. به همین دلیل دوربین اسپید دام در مقایسه با سایر دوربین ها منطقه بیشتری را پوشش می دهد.

دوربین مداربسته اسپید دام دارای زوم اپتیکال است. زوم اپتیکال باعث بزرگنمایی تصاویر بدون افت کیفیت می شود. میزان قدرت زوم اپتیکال با حرف X نمایش داده می شود. به طور مثال ممکن است در کاتالوگ و یا مشخصات دوربین مداربسته با 10X مواجه شوید. این عدد به معنی قدرت بزرگ کردن و زوم کردن بر روی تصویر تا 10 برابر است.

کاربرد دوربین اسپید دام چیست؟

این دوربین ها به دلیل قابلیت چرخش در تمام جهات معمولا در کاربری های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین اسپید دام به دلیل پوشش تمام جهات در مکان هایی مانند چهار راه ها، بزرگراه ها، سوله ها، کارخانجات و… نصب می شود. این دوربین ها معمولا از قدرت زوم بالایی برخوردار هستند. از این رو یافتن دوربین اسپید دام با زوم بالا کار دشواری نیست. قابل ذکر است که این دوربین به طور همزمان قابلیت پوشش تمام جهات را ندارد و در هر لحظه می تواند تنها یک جهت را پوشش دهد. در نتیجه دوربین اسپید دام برای کاربری های دارای پوشش امنیتی تمام جهات به طور همزمان مناسب نیست. دوربین مداربسته اسپید دام نیاز به یک اپراتور برای کنترل و فرمان تصویربرداری در جهات مختلف را دارد.

قیمت دوربین اسپید دام

برخی از افراد به دنبال دوربین اسپید دام ارزان قیمت هستند. اما همانطور که گفته شد دوربین های مداربسته اسپید دام به علت قابلیت ها و تکنولوژی های فراوان خود نسبت به سایر دوربین های مداربسته قیمت گران تری دارد. قیمت این دوربین ها با توجه به برند، قابلیت ها و ویژگی ها متفاوت است.

توجه: قیمت درج شده محصولات مربوط به تاریخ انتشار مقاله است. برای اطلاع از قیمت دقیق محصولات و قویترین دوربین اسپید دام بر روی لینک دانلود لیست قیمت کلیک کنید.

دوربین PTZ

دوربین مداربسته داهوا مدل DH-SD49225XA-HNR

قیمت: 17.417.000

 • تکنولوژی: تحت شبکه
 • رزولوشن تصویر: 2 مگاپیکسل
 • دید در شب: Starlight
 • دارای قابلیت WDR
 • دارای استاندارد IP66
دوربین PTZ

دوربین مداربسته داهوا مدل DH-SD5A232XA-HNR

قیمت: 36.200.000

 • تکنولوژی: تحت شبکه
 • رزولوشن تصویر: 2مگاپیکسل
 • دید در شب: Starlight/IR 150 M
 • دارای قابلیت WDR
 • دارای استاندارد IP67 و IK10
لیست قیمت داهوا

دوربین مینی اسپید دام

دوربین مینی اسپید دام چیست؟ این دوربین یکی از انواع دوربین های اسپید دام است. همانطور که از نام این دوربین ها مشخص است، در مقایسه با دیگر دوربین های اسپید دام دارای سایز کوچکتری هستند. همچنین زوم در این دوربین ها کمتر از 8 و 10X است. دوربین مینی اسپید دام همانند اسپید دام ها دارای قابلیت چرخش در تمام جهات، زوم و بزرگنمایی، قابلیت برنامه ریزی و… هستند. مینی اسپید دام ها به دلیل قابلیت زوم کمتر و سایز کوچکتر در پروژه های کوچک تر مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای دوربین اسپید دام چیست؟

 • قابلیت تعقیب خودکار یا Auto Tracking (برخی از دوربین های اسپید دام دارای قابلیت ردیابی سوژه هستند)
 • کیفیت تصویر بالا در دوربین های اسپید دام
 • دارای قابلیت WDR
 • زاویه دید متغیر
 • قابلیت کنترل از راه دور
 • دارای قابلیت PRESET (این قابلیت امکان تعریف نقاط مهم را ایجاد کرده و می تواند نقاط مهم تعیین شده را در زمان های مشخص پوشش دهد)
 • دارای قابلیت تشخیص چهره
 • نوعی از این دوربین ها دارای قابلیت ضد انفجار هستند.
 • قدرت دوربین اسپید دام با زوم بالا ، این دوربین ها دارای زوم اپتیکال هستند.

معایب دوربین اسپید دام

دوربین مداربسته اسپید دام با وجود مزایای بسیار و پیشرفته بودن دارای معایبی نیز است. از معایب دوربین اسپید دام می توان به این مورد اشاره کرد که با وجود قابلیت چرخشی بودن اما در هر لحظه تنها یک جهت را می تواند پوشش دهد. همچنین این دوربین ها نیاز به یک اپراتور برای کنترل کردن چرخش و زوم دوربین دارند. به عبارت دیگر با دستور اپراتور به جهات مختلف چرخیده و تصویربرداری می کنند. این دوربین ها به دلیل ساختار پیچیده ای که دارند در صورت بروز مشکل حتما باید از متخصصین کمک بگیرید. همچنین به دلیل پیشرفته بودن در مقایسه با سایر دوربین های مداربسته دارای قیمت بالاتری هستند.

نصب دوربین اسپید دام

معمولا نصب دوربین اسپید دام به صورت دیواری است. تمام دوربین های مداربسته دارای یک کابل تصویر و یک کابل برق هستند. دوربین اسپید دام علاوه بر این کابل ها دارای دو سیم برای کنترل زوم و چرخش دوربین نیز است. برای نصب دوربین اسپید دام باید کابل تصویر و برق به دوربین متصل شود. سپس سیم های کنترل زوم و چرخش را به دوربین و دستگاه ضبط متصل کنید. ارتفاع استاندارد نصب دوربین مداربسته  در هر یک از دوربین ها متفاوت است. این دوربین ها معمولا در ارتفاع بالا نصب می شوند. پس از اتمام نصب، نیاز است تا تنظیمات دوربین را انجام دهید.

تنظیمات دوربین Speed Dome

یکی از تنظیمات مهم دوربین اسپید دام preset است. این تنظیمات امکان انجام فرمان های مختلف طبق برنامه را فراهم می کند. تنظیمات در این دوربین به این صورت است که می توان با دادن برنامه به دوربین نحوه فیلم برداری را تنظیم کرد. می توان به دوربین فرمان داد که تا چه مدت با چه میزان زومی و از چه منطقه ای شروع به تصویربرداری کند. سپس بعد از آن به کدام جهت چرخش داشته باشد. با وجود این تنظیمات ممکن است در مواقعی نیاز به حضور اپراتور برای کنترل دوربین وجود داشته باشد.

دوربین PTZ چیست؟

همانطور که گفته شد دوربین های اسپید دام را به نام های دوربین PTZ و گردشی نیز می نامند. در نتیجه دوربین PTZ نیز همان دوربین اسپید دام است. PTZ مخفف عبارت Pan Tilt Zoom است. pan به معنی چرخش در 360 درجه به سمت چپ و راست، Tilt به معنی حرکت در جهات بالا و پایین و zoom به معنی زوم اپتیکال در دوربین است. میزان چرخش و زوم در مدل های مختلف دوربین اسپید دام متفاوت است.

دید در شب دوربین Speed Dome

اغلب دوربین های جدید دارای دید در شب هستند. دوربین های اسپید دام نیز همانند سایر دوربین های مداربسته از قابلیت دید در شب برخوردار هستند. برد دید در شب در این دوربین ها بالا است. برخی از دوربین های Speed Dome دارای قابلیت دید در شب لیزری هستند. این دوربین ها برای کاربری هایی مانند نظارت بر جاده ها و ترافیک در شب بسیار مناسب هستند. برد دید در شب در این دوربین ها می تواند تا 1 کیلومتر باشد. یکی از مدل های دوربین اسپید دام دارای لنز Day-Night است. این دوربین ها تصاویر را در محیط کم نور با کیفیت بالا ثبت می کنند. زوم اپتیکال در دوربین های دارای لنز Day-Night معمولا 30x است تا بتوانند فضای بیشتری را پوشش دهند. مسافت ثبت تصاویر در این دوربین ها معمولا چند کیلومتر است.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در مشهد بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تهران بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

شماره تماس نمایندگی داهوا

4.2/5 - (6 امتیاز)