برخی از کاربران دوربین مداربسته با سوالاتی همچون آیا برق قطع شود دوربین کار می کند؟ آیا دوربین مداربسته بدون برق کار می کند، مواجه می شوند. مهم ترین نکته ای که در رابطه با دوربین های مدار بسته وجود دارد این است که دوربین های مداربسته نیز همانند سایر دستگاه های الکترونیکی برای کار کردن نیاز به تامین انرژی دارند. اما ممکن است نحوه تغذیه و تامین انرژی در هر یک از دوربین ها متفاوت باشد. در این مقاله راه کارهایی برای کار کردن دوربین مداربسته بدون نیاز به برق را ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانید:

آیا برق قطع شود دوربین کار می کند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: بله، برخی از دوربین های مداربسته می توانند بدون نیاز به برق، همچنان به ثبت تصاویر و کار خود ادامه دهند. این نوع دوربین ها برای تامین انرژی مورد نیاز از منابع تغذیه داخلی یا تجدیدپذیر مانند باتری ها یا پنل های خورشیدی استفاده می کنند. بنابراین، در صورتی که برق شهری قطع شود، برخی از دوربین های مداربسته همچنان قادر به ضبط و انتقال تصاویر و ویدئوها خواهند بود.

اغلب این دوربین ها به صورت بی سیم به شبکه متصل می شوند. به عبارت دیگر این دوربین ها بدون نیاز به کابل تصویر و برق قادر به انتقال تصاویر به دستگاه های ضبط هستند. دوربین مداربسته بدون نیاز به برق به دلیل عدم نیاز به سیم کشی از نصب ساده تری برخوردار است.

دوربین مدار بسته خورشیدی (بدون نیاز به برق)

یکی از دوربین های مداربسته ای که می تواند بدون نیاز به برق به کار خود ادامه دهد، دوربین مدار بسته خورشیدی است. دوربین های مداربسته خورشیدی، نوعی از دوربین های مداربسته هستند که از منبع تغذیه خورشیدی برای تامین انرژی خود استفاده می کنند و نیازی به برق شهری ندارند. این دوربین مداربسته بدون نیاز به برق به طور عمده از یک یا چند پنل خورشیدی برای جذب نور خورشید و تبدیل آن به انرژی الکتریکی استفاده می کند. در هنگام خرید دوربین مداربسته خورشیدی و پنل خورشیدی دوربین باید به استاندارد IP آن دقت کنید. استاندارد IP نشان دهنده مقاومت پنل خورشیدی در مقابل شرایط جوی نامساعد، گرد و غبار و… است.

دوربین مداربسته خورشیدی

ویژگی های دوربین مداربسته خورشیدی

  • منبع تغذیه خورشیدی: این دوربین ها از پنل های خورشیدی برای تولید انرژی خود استفاده می کنند. این پنل ها به نور خورشید واکنش نشان داده و انرژی الکتریکی تولید می کنند.
  • باتری های داخلی: انرژی تولید شده از پنل های خورشیدی در باتری های داخلی ذخیره می شود. این باتری ها در شب یا در شرایط کمبود نور از انرژی ذخیره شده برای عملکرد دوربین استفاده می کنند.
  • کیفیت تصویر: دوربین های مداربسته خورشیدی با توجه به مدل و تولید کننده، می توانند کیفیت تصویر بالایی را ارائه دهند.
  • انعطاف پذیری نصب: به علت عدم نیاز به برق شهری، می توانید این دوربین ها را در مکان های دور افتاده، مناطقی با دسترسی محدود به برق یا حتی در مناطق دور از شهر نصب کنید.
  • ادامه به کار در قطعی برق: در صورت قطعی برق، دوربین های مداربسته خورشیدی می توانند به شما کمک کنند تا همچنان بر محیط خود نظارت داشته باشید.

دوربین مداربسته شارژی بدون نیاز به برق

دوربین مداربسته شارژی بدون نیاز به برق، دوربین هایی هستند که از باتری داخلی به عنوان منبع تغذیه استفاده می کنند. این دوربین های باطری خور برای تامین برق، نیازی به اتصال به برق شهری ندارد. دوربین های باطری خور با شارژ کردن باتری داخلی برای مدت زمان مشخص، توانایی نظارت و ضبط تصاویر و ویدئوها را دارند. دوربین مداربسته باتری خور از نوع دوربین های بی سیم هستند. این دوربین های مداربسته به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول دوربین هایی که برای شارژ باتری باید از کابل های شارژر استفاده کرده و مستقیم به برق متصل شوند. دسته دوم دوربین هایی هستند که باتری آن ها جدا شده و جداگانه شارژ می شوند. دوربین مداربسته بدون نیاز به برق که دارای باتری داخلی است از قیمت بالاتری در مقایسه با دوربین های معمولی برخوردار است.

مزایای دوربین مداربسته باطری خور

  • انعطاف پذیری در نصب: به دلیل عدم نیاز به برق شهری، می توانید این دوربین ها را در مکان هایی که دسترسی به برق دشوار است، نصب کنید.
  • سهولت نصب: نصب دوربین های مداربسته شارژی بسیار آسان تر از دوربین های باسیم است، زیرا نیازی به کابل کشی ندارید.
  • استفاده در مواقع اضطراری: در صورت قطعی و یا نوسان برق، دوربین مداربسته باتری خور همچنان به ثبت تصاویر محیط ادامه می دهد.

یکی از نکات مهم در دوربین های مداربسته دارای باتری، طول عمر باتری است. طول عمر باتری به عوامل مختلفی مانند برند باتری، استفاده از باتری در محیط داخلی یا بیرونی و نحوه استفاده از باتری بستگی دارد. اما به طور کلی طول عمر باتری های دوربین مداربسته بین 2 تا 6 ماه متغیر است.

استفاده از UPS دوربین مداربسته

در برخی از موارد ممکن است کاربران از دوربین مداربسته معمولی استفاده کنند و به دنبال راهی برای ثبت تصاویر دوربین مداربسته در زمانم قطعی برق باشند. برای کار کردن دوربین مداربسته بدون نیاز به برق راه حل دیگری نیز وجود دارد. دستگاه UPS دوربین مداربسته، یک دستگاه برق اضطراری است. این دستگاه در زمان قطعی برق، قادر به تامین برق سیستم های مداربسته است. علاوه بر تامین برق در زمان قطعی، دستگاه UPS از آسیب دیدن دوربین و تجهیزات به وسیله نوسانات برق نیز جلوگیری می کند. هنگامی که برق بدون مشکل وصل باشد، باتری های داخل دستگاه UPS شارژ می شوند و زمانی که برق دچار نوسان و یا قطعی باشد، دوربین مداربسته از UPS تغذیه می کند. دستگاه های UPS دارای انواع مختلفی هستند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این دستگاه ها می توانید به مقاله UPS دوربین مداربسته مراجعه کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)