نوسان برق در سیستم‌های الکترونیکی باعث خرابی و اختلال در عملکرد آن‌ها می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایل سوختن و از کار افتادن دوربین مداربسته، نوسان برق است. استفاده از محافظ برق دوربین مداربسته باعث جلوگیری از آسیب و خرابی در تجهیزات می‌شود. در این مقاله به راه‌های برطرف کردن نوسان برق در دوربین مداربسته و انواع محافظ برق می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

برطرف کردن نوسان برق در دوربین مداربسته

یکی از مهم‌ترین نکات در برطرف کردن نوسان برق در دوربین مداربسته رعایت نکات استاندارد هنگام نصب دوربین است. هنگام نصب هرگز دوربین مداربسته را بر روی صفحات فلزی نصب نکنید. در صورت نصب دوربین مداربسته بر روی صفحه فلزی با وارد شدن ولتاژ و نوسانات برقی، این نوسانات به صفحه فلزی برخورد می‌کنند. سپس نوسانات به وسیله دوربین به کل سیستم منتقل شده و باعث آسیب و خرابی می‌شوند. به طور مثال در صورت وقوع رعد و برق، انرژی به صفحات فلزی برخورد می‌کنند و باعث ایجاد اختلال در دوربین مدار بسته می‌شوند. برای نصب دوربین مداربسته از پایه‌های عایق دار استفاده کنید.

از نکات مهم دیگر هنگام نصب، سوکت زنی به صورت استاندارد است. در هنگام نصب و سوکت زنی دقت کنید تا این کار به صورت استاندارد انجام شود. زیرا اتصالات نادرست باعث ایجاد برق القایی می‌شود. همچنین می‌توانید از باکس‌های پلاستیکی برای محافظت از اتصالات و منبع تغذیه استفاده کنید. این باکس‌ها باعث محافظت و جلوگیری از آسیب به سیستم و اتصالات می‌شوند.

محافظ برق دوربین مداربسته

دوربین مدار بسته همانند سایر تجهیزات الکترونیکی برای کار کردن نیاز به انرژی برق دارد. دلایل مختلفی مانند نوسانات برق، افت ولتاژ، رعد و برق، افزایش ناگهانی ولتاژ و… می‌تواند باعث آسیب و یا حتی سوختن دوربین و سایر تجهیزات سیستم مداربسته شود. یکی از راه‌های محافظت از دوربین مداربسته در برابر رعد و برق و اختلال در انرژی، استفاده از محافظ برق است. به طور کلی هرگونه تغییر و شوک در انرژی باعث آسیب دیدن تجهیزات الکتریکی می‌شود. دستگاه‌های محافظ برق دوربین مداربسته از سیستم در برابر این آسیب‌ها محافظت می‌کنند. هنگامی‌که ولتاژ برق از مقدار استاندارد بیشتر شود، محافظ برق تغییر در ولتاژ را تشخیص می‌دهد. این دستگاه از ورود ولتاژ اضافی به سیستم مداربسته جلوگیری می‌کند. در این شرایط دستگاه محافظ برق دوربین مدار بسته برای جلوگیری از ورود ولتاژ اضافی، آن را به سمت زمین هدایت می‌کند.

انواع محافظ برق دوربین مداربسته

محافظ برق دوربین مدار بسته دارای انواع مختلفی است. انواع محافظ برق دوربین مداربسته دارای ویژگی‌های مختلفی هستند. برخی از این دستگاه‌ها دارای ویژگی فیلتر نویز هستند. این فیلتر از تجهیزات در برابر تداخل الکترومغناطیسی محافظت کرده و باعث بهبود کیفیت سیگنال الکتریکی می‌شود. در ادامه انواع محافظ دوربین مداربسته را معرفی می‌کنیم.

استابلایزر دوربین مداربسته

استابلایزر دوربین مداربسته یکی از انواع محافظ‌های برق در سیستم مداربسته است. این دستگاه قادر به تنظیم و تثبیت ولتاژ ورودی به تجهیزات است. اگر برق دوربین مدار بسته دچار نوسان شده و یا با افت ولتاژ مواجه شود، استابلایزر دوربین مداربسته آن را تشخیص می‌دهد. پس از تشخیص، دستگاه از ورود انرژی الکتریکی به سیستم جلوگیری می‌کند. استابلایزرها دارای باتری داخلی هستند. زمانی‌که برق به صورت طبیعی و بدون مشکل است، دستگاه انرژی را در خود ذخیره می‌کند. هنگامی‌که برق دچار نوسان و اختلال می‌شود، استابلایزر جریان برق را به طور موقت قطع می‌کند. در این شرایط انرژی مورد نیاز تجهیزات به وسیله باتری استابلایزر تامین می‌شود. اینکار باعث جلوگیری از آسیب و از کار افتادن دوربین مداربسته و سایر تجهیزات می‌شود.

استفاده از دستگاه محافظ برق UPS

برای جلوگیری از نوسان برق در دوربین مداربسته می‌توانید از دستگاه‌های UPS استفاده کنید. در واقع دستگاه UPS به عنوان دستگاه برق اضطراری استفاده می‌شود. این دستگاه هنگام قطعی برق، انرژی مورد نیاز تجهیزات را تامین می‌کند. یو پی اس نیز دارای باتری داخلی است. هنگامی‌که برق قطع شده و یا دچار نوسان، افت ولتاژ و تغییرات می‌شود، دستگاه UPS انرژی دوربین و سایر تجهیزات را تامین می‌کند. با استفاده از UPS دوربین مداربسته نیز می‌توان از آسیب‌های احتمالی اختلالات برقی به سیستم مدار بسته جلوگیری کرد. دستگاه UPS دارای ویژگی فیلتر نویز است. فیلتر نویز در این دستگاه، اثرات نویز جریان الکتریکی بر روی دستگاه‌ها را کاهش می‌دهد. انواع مختلفی از یو پی اس در بازار وجود دارد. با توجه به نوع دستگاه‌ها و کاربری خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

جلوگیری از نوسان برق در دوربین مداربسته با محافظ برق کابل کواکسیال

محافظ برق کابل کواکسیال RG59 یا BNC یکی دیگر از انواع محافظ‌های برق دوربین مداربسته است. این نوع محافظ یک قطعه الکتریکی کوچک است که به دستگاه ضبط متصل می‌شود. در صورت تغییر در ولتاژ یا وقوع رعد و برق، محافظ برق کابل تصویر کواکسیال از ورود ولتاژ اضافی به دستگاه جلوگیری می‌کند. این قطعه الکتریکی در این شرایط، ولتاژ اضافی را به زمین منتقل می‌کند. محافظ کابل RG59 از تجهیزات سیستم مدار بسته در برابر افزایش ناگهانی ولتاژ و رعد و برق محافظت می‌کند. این قطعات را می‌توانید در نوع چند پورت و یا تک پورت تهیه کنید.

محافظ برق در دوربین اسپید دام

دوربین‌های مداربسته اسپیددام و یا گردان برای کنترل و انتقال اطلاعات مربوط به چرخش و زوم دوربین از پورت RS485 استفاده می‌کنند. برای حفاظت از این دوربین‌ها در مقابل نوسانات برق باید از محافظ برق مخصوص استفاده کنید. محافظ برق مخصوص دوربین‌های اسپید دام، محافظ برق اتصال داده RS485 است. این محافظ از ایجاد اختلال در دوربین بر اثر نوسانات برق جلوگیری می‌کند.

محافظ برق دوربین مداربسته IP

سیستم‌های مداربسته تحت شبکه (IP) دارای دستگاه محافظ برق مخصوص هستند. برای این سیستم‌ها می‌توانید از محافظ‌های مخصوص به سیستم تحت شبکه استفاده کنید. این دستگاه‌ها از ورود نوسانات برق و ولتاژ اضافی به تجهیزات جلوگیری می‌کنند. محافظ برق دوربین تحت شبکه یک ولتاژ استاندارد را برای سیستم مدار بسته تامین می‌کند. این دستگاه‌ها در انواع تک پورت و چند پورت تولید می‌شوند. اگر سیستم مداربسته شما دارای تکنولوژی تحت شبکه است، برای جلوگیری از آسیب و محافظت در برابر نوسانات برقی از محافظ برق دوربین مداربسته IP استفاده کنید.

تاثیر نوسان برق در دوربین مدار بسته

به طور کلی هر نوع شوک الکتریکی مانند نوسانات برق، رعد و برق و… باعث آسیب جدی به دستگاه‌های الکترونیکی مانند دوربین مداربسته می‌شود. بنابراین نوسان برق در دوربین مداربسته باعث اثرات مخرب، خرابی دوربین، سوختن و از کار افتادن دوربین و اختلال در عملکرد آن می‌شود. در نتیجه محافظت از دوربین مداربسته در برابر عواملی که باعث ایجاد شوک الکتریکی در دوربین می‌شوند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

استفاده از محافظ برق دوربین مداربسته دارای مزایای بسیاری است. مهم‌ترین مزیت استفاده از محافظ برق دوربین مداربسته، جلوگیری از آسیب دیدن دوربین و تجهیزات آن در اثر نوسانات برقی است. محافظت از سیستم مدار بسته باعث افزایش طول عمر مفید دوربین مداربسته می‌شود. همچنین هزینه‌های تعمیر و نگهداری دوربین نیز کاهش پیدا می‌کند. مزیت دیگر استفاده از دستگاه‌های محافظ برق در سیستم مدار بسته، هنگام قطعی برق است. با وجود دستگاه‌های محافظ ، هنگام قطعی برق، دستگاه‌ها همچنان بدون قطعی به کار خود ادامه می‌دهند. این موضوع در سیستم‌های نظارتی از قطع و از دست رفتن تصاویر جلوگیری می‌کند.

قیمت محافظ برق دوربین مداربسته

همانطور که در قسمت‌های قبل مشاهده کردید، محافظ برق دوربین مدار بسته در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود. بنابراین قیمت محافظ برق دوربین مداربسته به نوع آن و ویژگی‌های موجود در آن بستگی دارد. به طور مثال محافظ کابل تصویر کواکسیال و محافظ دوربین مداربسته تحت شبکه در چند نوع تک پورت و چند پورت تولید می‌شود. قیمت هر یک از این مدل‌ها با یکدیگر متفاوت است. همچنین دستگاه UPS نیز در دو نوع ایستاده و دیواری تولید می‌شود. قیمت این دستگاه‌ها نیز با توجه به نوع آن‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. عوامل دیگری مانند برند محافظ، جنس بدنه و… نیز در قیمت آن تاثیرگذار است.

نکات مهم در انتخاب محافظ

در انتخاب محافظ برق دوربین مداربسته مناسب باید به برخی از نکات توجه کنید. اولین نکته بررسی ولتاژ و انرژی مورد نیاز دوربین و سیستم مداربسته است. اغلب دوربین‌های مداربسته با ولتاژ 12 ولت کار می‌کنند. ممکن است ولتاژ و برق مورد نیاز در انواع دوربین‌ها و تجهیزات متفاوت باشد. از محافظ متناسب با سیستم مدار بسته خود استفاده کنید. نکته دیگری که در خرید محافظ دوربین مداربسته دارای اهمیت است، برند و کیفیت محافظ برق است. محافظ برق خود را از بین برندهای معتبر انتخاب کنید. برندهای معتبر دارای انواع محافظ با کیفیت خوب هستند.

دلایل سوختن دوربین مداربسته چیست؟

دلایل متعددی ممکن است باعث سوختن و از کار افتادن دوربین مدار بسته شود. در برخی از شرایط مانند نزدیک بودن دوربین به منبع ایجاد نوسان، شرایط دمایی نامناسب، فاصله از منبع تغذیه و…. ممکن است با سوختن دوربین مداربسته مواجه شویم. در ادامه به بررسی این شرایط می‌پردازیم.

  • نزدیکی دوربین به منبع ایجاد نوسان: زمانی‌که در محیط با مشکل نوسان برق مواجه می‌شوید، اغلب دوربین‌هایی که در نزدیکی منبع ایجاد نوسان برق هستند بیشترین آسیب را می‌بینند.
  • شرایط دمایی نامناسب: دوربین‌های مداربسته‌ای که در شرایط آب و هوایی بد قرار دارند در مدت زمان کوتاهی خراب می‌شوند. به طور مثال دوربین‌هایی که به طور مداوم در شرایط آب و هوایی گرم قرار دارند ممکن است بعد از مدتی با مشکلاتی مواجه شوند.
  • فاصله دوربین از منبع تغذیه: در برخی از پروژه‌ها دوربین‌های مداربسته‌ای که در فاصله بیشتری قرار دارند با افت ولتاژ مواجه می‌شوند. برخی از افراد برای جبران این افت ولتاژ، سطح ولتاژ منبع تغذیه را به 14 یا 15 ولت افزایش می‌دهند تا در نهایت ولتاژ 12 ولت به دوربین‌ها در فاصله دورتر برسد. اما این کار باعث آسیب دیدن دوربین‌های مداربسته در فاصله نزدیک منبع تغذیه می‌شود. در صورت افزایش ولتاژ بیش از 12 ولت پس از مدتی، تجهیزاتی که در نزدیکی منبع تغذیه قرار دارند دچار آسیب می‌شوند.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

محافظ کابل دوربین مداربسته
ادامه مطلب
ادامه مطلب
تصویر نداشتن دوربین مداربسته
ادامه مطلب
4.7/5 - (3 امتیاز)