به طور کلی نوسان برق در سیستم های الکترونیکی باعث خرابی و اختلال در عملکرد آن ها می شود. سوختن و یا از کار افتادن دوربین های مداربسته یکی از مشکلاتی است که ممکن است برخی از کاربران با آن مواجه شوند. علت این اتفاق چیست؟ ممکن است دلایل مختلفی باعث سوختن و خرابی دوربین مدار بسته شود. اما یکی از مهم ترین دلایل این موضوع نوسان برق در دوربین مداربسته است. نوسان برق باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم دوربین مداربسته می شود. راهکار رفع قطعی دوربین مداربسته چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا راه های برطرف کردن نوسان برق در دوربین مدار بسته را آموزش دهیم.

در این مقاله می خوانید:

  • برطرف کردن نوسان برق د دوربین مداربسته
  • استفاده از دستگاه محافظ برق ups
  • محافظ برق کابل کواکسیال برای جلوگیری از نوسان برق در دوربین مداربسته
  • محافظ برق در دوربین اسپید دام
  • تاثیر نوسان برق در دوربین مدار بسته
  • دلایل سوختن دوربین مداربسته چیست؟

برطرف کردن نوسان برق در دوربین مداربسته

یکی از مهم ترین نکات در برطرف کردن نوسان برق در دوربین مداربسته رعایت برخی از نکات هنگام نصب است. هنگام نصب هرگز دوربین مداربسته را بر روی صفحات فلزی نصب نکنید. در صورت نصب دوربین مداربسته بر روی صفحه فلزی با وارد شدن ولتاژ و نوسانات برقی، این نوسانات به صفحه فلزی برخورد کرده و سپس به وسیله دوربین به کل سیستم منتقل می شوند. به طور مثال در صورت وقوع رعد و برق، رعد و برق ها به صفحات فلزی برخورد می کنند و باعث ایجاد اختلال در دوربین مدار بسته می شوند. برای نصب دوربین مداربسته از پایه های عایق دار استفاده کنید.

از دیگر نکات مهم هنگام نصب، سوکت زنی به صورت استاندارد است. در هنگام نصب و سوکت زنی دقت کنید تا این کار به صورت استاندارد انجام شود. زیرا اتصالات نادرست باعث ایجاد برق القایی می شود. همچنین می توانید از باکس های پلاستیکی برای محافظت از اتصالات و منبع تغذیه استفاده کنید. این باکس ها باعث محافظت و جلوگیری از آسیب به سیستم و اتصالات می شوند.

استفاده از دستگاه محافظ برق UPS

برای جلوگیری از نوسان برق دوربین مدار بسته می توانید از دستگاه های محافظ برق استفاده کنید. این دستگاه ها usb نام دارند. دستگاه ups انرژی را در خود ذخیره می کنند. سپس زمانی که برق دچار نوسان و یا قطعی شود، از خاموش شدن و یا آسیب به دوربین مداربسته جلوگیری می کند.

دستگاه های دیگری به نام استابلایزر نیز وجود دارند. برخی از مناطق با نوسان ولتاژ برق مواجه هستند. نوسان در ولتاژ برق باعث آسیب به دوربین مداربسته، دستگاه ضبط و حتی هارد دیسک های سیستم مداربسته می شود. این استابلایزرها باعث جلوگیری از آسیب دستگاه هنگام کاهش و یا افزایش ولتاژ برق می شوند. به عبارت دیگر این دستگاه ها قابلیت کنترل ولتاژ برق را دارند و در صورت نوسان در ولتاژ برق مانع از رسیدن برق به دوربین می شوند. استفاده از دستگاه استابلایزر باعث جلوگیری از خرابی و مشکلات در دوربین مدار بسته می شود.

محافظ برق کابل کواکسیال برای جلوگیری از نوسان برق در دوربین مداربسته

هنگام ورود ولتاژهای بالا و یا رعد و برق می توان از محافظ برق کابل کواکسیال استفاده کرد. این محافظ ها قطعه های الکتریکی کوچک هستند. این محافظ ها به دستگاه ضبط متصل می شوند. سپس ولتاژ وارد شده به دستگاه را به زمین انتقال می دهند. این قطعات در انواع مختلفی به صورت یک پورت و یا چند پورت تولید می شوند.

محافظ برق در دوربین اسپید دام

دوربین های مداربسته اسپید دام و یا گردان برای کنترل و انتقال اطلاعات مربوط به چرخش و زوم دوربین از پورت RS485 استفاده می کنند. برای حفاظت از این دوربین ها در مقابل نوسانات برق باید از محافظ برق استفاده کرد. محافظ برق مخصوص دوربین های اسپید دام، محافظ برق اتصال داده RS485 است. این محافظ از ایجاد اختلال در دوربین بر اثر نوسانات برق جلوگیری می کند.

تاثیر نوسان برق در دوربین مدار بسته

به طور کلی هر نوع شوک الکتریکی مانند نوسانات برق، رعد و برق و… باعث آسیب جدی به دستگاه های الکترونیکی مانند دوربین مداربسته می شود. بنابراین نوسان برق در دوربین مداربسته باعث اثرات مخرب، خرابی دوربین، سوختن و از کار افتادن دوربین و اختلال در عملکرد آن می شود. در نتیجه محافظت از دوربین مداربسته در برابر عواملی که باعث ایجاد شوک الکتریکی در دوربین می شوند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای اطلاع از راه های جلوگیری از آسیب رعد و برق به دوربین مداربسته می توانید به مقاله محافظت از دوربین مداربسته در مقابل رعد و برق مراجعه کنید.

مشاوره رایگان قبل از خرید

مشاوره خرید داهوا

دلایل سوختن دوربین مداربسته چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم دلایل متعددی ممکن است باعث سوختن و از کار افتادن دوربین مدار بسته شود. اما در برخی از شرایط مانند نزدیک بودن دوربین به منبع ایجاد نوسان، شرایط دمایی نامناسب، فاصله از منبع تغذیه و…. ممکن است با سوختن دوربین مداربسته مواجه شویم. در ادامه به بررسی این شرایط می پردازیم.

قرار گرفتن دوربین در نزدیکی منبع ایجاد نوسان: زمانی که در محیط با مشکل نوسان برق مواجه می شوید، اغلب دوربین هایی که در نزدیکی منبع ایجاد نوسان برق هستند بیشترین آسیب را می بینند.

شرایط دمایی نامناسب: دوربین های مداربسته ای که در شرایط آب و هوایی بد قرار دارند، زودتر از کار افتاده و خراب می شوند. به طور مثال دوربین هایی که به طور مداوم در شرایط آب و هوایی گرم قرار دارند ممکن است بعد از مدتی با مشکلاتی مواجه شوند.

فاصله دوربین از منبع تغذیه: در برخی از پروژه ها در زمان کابل کشی به دلیل فاصله متفاوت دوربین های مدار بسته از منبع تغذیه در دوربین های مداربسته ای که در فاصله بیشتری قرار دارند با افت ولتاژ مواجه می شویم. برخی از افراد برای جبران این افت ولتاژ، سطح ولتاژ منبع تغذیه را به 14 یا 15 ولت افزایش می دهند تا در نهایت ولتاژ 12 ولت به دوربین ها در فاصله دورتر برسد. اما این کار باعث آسیب دیدن دوربین های مداربسته در فاصله نزدیک منبع تغذیه می شود. در صورت افزایش ولتاژ پاور بیش از 12 ولت، پس از گذشت مدتی باعث سوختن و خرابی در تجهیزاتی که در نزدیکی منبع تغذیه وجود دارند می شود.

4.5/5 - (2 امتیاز)