سیستم های مدار بسته به منظور حفظ امنیت و جلوگیری از سرقت و خرابکاری مورد استفاده قرار می گیرند. برای غیرفعال سازی دوربین مداربسته راه های مختلفی وجود دارد. معمولا سارقین و خرابکاران برای از کار انداختن و قطع کردن دوربین از این روش ها استفاده می کنند. حال چگونه ضبط دوربین مداربسته را متوقف کنیم؟ در این مقاله راه های غیرفعال سازی دوربین مدار بسته و جلوگیری از آن را بررسی می کنیم.

در این مقاله می خوانید:

از برق کشیدن دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته برای کار کردن نیاز به انرژی دارند. انرژی مورد نیاز دوربین ها به وسیله منبع تغذیه یا آداپتور تامین می شود. با قطع کردن کابل برق دوربین مداربسته، دوربین از کار افتاده و باعث غیرفعال سازی دوربین مداربسته می شود. همچنین تصاویر دوربین مداربسته به وسیله کابل تصویر به دستگاه ضبط منتقل می شوند. قطع شدن کابل تصویر نیز می تواند باعث اختلال در عملکرد دوربین مداربسته شود. زیرا بدون کابل تصویر دوربین قادر به ارسال تصاویر نخواهد بود. سارقین و خرابکاران برای قطع کابل برق و یا تصویر دوربین از اشیاء تیز و برنده استفاده می کنند.

جلوگیری از غیرفعال سازی دوربین مداربسته با قطع کابل ها

برای جلوگیری از غیر فعال سازی دوربین مداربسته به وسیله قطع برق و کابل تصویر می توانید از دستگاه ups و یا دوربین های مداربسته با باطری استفاده کنید. دستگاه ups دوربین مداربسته یک دستگاه برق اضطراری است که در زمان قطعی و یا نوسان برق، انرژی مورد نیاز دوربین را تامین می کند. همچنین برخی از دوربین های مداربسته از باطری های داخلی استفاده می کنند. این دوربین ها با قطع شدن برق و یا کابل برق نیز همچنان به کار خود ادامه می دهند.

برای حفاظت از کابل های دوربین مداربسته، می توانید از محافظ کابل دوربین مداربسته استفاده کنید. لوله فلکسی یک لوله قوی برای حفاظت از کابل های سیستم مداربسته است. می توانید برای جلوگیری از خرابکاری سارقین و خرابکاران، کابل برق و تصویر را در داخل لوله فلکسی قرار دهید.

از کار انداختن دوربین مدار بسته با گوشی

برخی از کاربران به دنبال از کار انداختن دوربین مداربسته با گوشی هستند. باید بگوییم بله، غیرفعال سازی دوربین مداربسته با استفاده از گوشی نیز امکانپذیر است. تداخل امواج رادیویی می تواند بر عملکرد دوربین تاثیرگذار باشد. البته تداخل امواج رادیویی نیاز به تخصص دارد و کار چندان راحتی نیست. برای پارازیت انداختن روی دوربین مدار بسته باید از فرکانسی قوی تر از فرکانس تنظیم شده استفاده کرد. همچنین برخی از خرابکاران با استفاده از چراغ قوه گوشی، جلوی دید لنز دوربین را گرفته و مانع از تصویر برداری دوربین می شوند.

برخی از خرابکاران با استفاده از هک دوربین مداربسته، باعث غیرفعال سازی دوربین مداربسته می شوند. البته از کار انداختن دوربین با این روش نیاز به پیدا کردن ای پی دوربین مداربسته و یا دستگاه ضبط دارد. با استفاده از هک دوربین مداربسته می توان حالت ضبط را تغییر داده و یا ضبط دوربین را متوقف کرد.

غیرفعال سازی دوربین مداربسته و کور کردن لنز

یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین راه ها برای غیرفعال سازی دوربین مداربسته، کور کردن دید دوربین است. سارقین و خرابکاران از راه های مختلفی برای پوشاندن دوربین مداربسته استفاده می کنند. در ادامه راه های کور کردن دوربین مداربسته را بررسی می کنیم.

  • با استفاده از اسپری رنگ، می توان لنز دوربین مداربسته را رنگ کرد و مانع از دید دوربین شد. توجه داشته باشید که دوربین های مداربسته جدید دارای قابلیت Tampering Detection هستند. این دوربین ها به محض ضربه خوردن، رنگ شدن دوربین و… شروع به آلارم دادن می کنند.
  • برخی از افراد با استفاده از ماسک، عینک افتابی، کلاه و… صورت خود را پوشانده تا شناسایی نشوند.
  • انداختن پارچه و یا هر شی دیگر باعث کور شدن دوربین مداربسته می شود.
  • با چرخاندن دوربین به سمت دیگر نیز می توان از تصویر برداری محیط توسط دوربین جلوگیری کرد.

غیرفعال سازی دوربین مداربسته با صدمه فیزیکی

یکی دیگر از راه هایی که ممکن است سارقین و خرابکاران برای غیر فعال سازی دوربین مداربسته استفاده کنند، آسیب زدن به دوربین مداربسته است. این افراد با استفاده از ضربه ضدن به دوربین مداربسته باعث شکسته شدن لنز دوربین و یا آسیب دیدن بدنه دوربین می شوند. این اتفاق باعث از کار افتادن دوربین مداربسته می شود. برای جلوگیری از اسیب دیدن دوربین باید در جانمایی دوربین مداربسته دقت کنید. دوربین مداربسته را به گونه ای نصب کنید که در دسترس عموم افراد قرار نداشته باشد.

چگونه ضبط دوربین مداربسته را متوقف کنیم؟

یکی دیگر از روش های غیرفعال سازی دوربین مداربسته، استفاده از مختل کننده دوربین است. با استفاده از مختل کننده دوربین مداربسته چگونه ضبط دوربین را متوقف کنیم؟ این دستگاه ها به منظور از کار انداختن دوربین های مخفی مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه مختل کننده دوربین مداربسته را جمر (Jammer) نیز می نامند. این دستگاه با استفاده از ارسال سیگنال، باعث اختلال در سیگنال و امواج دوربین های مدار بسته می شود. فرکانس پارازیت و گجت باید با یکدیگر مطابقت داشته باشد تا بتواند باعث از کار افتادن دوربین مداربسته شود. این دستگاه با استفاده از ارسال یک سیگنال قوی تر، فرکانس دوربین را مسدود می کند.

زمان پاک شدن فیلم دوربین مدار بسته

زمان پاک شدن فیلم دوربین مدار بسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. مدت زمان نگهداری فیلم ها در حافظه دوربین مداربسته به عواملی مانند ظرفیت هارد دوربین مداربسته، تعداد هارد ها، کیفیت تصاویر و… بستگی دارد. هر چه کیفیت تصاویر دوربین مداربسته بالاتر باشد، حجم تصاویر نیز بیشتر است. حجم بیشتر تصاویر باعث اشغال شدن فضای بیشتری از هارد دوربین می شود. هر چه ظرفیت هارد دوربین مدار بسته بیشتر باشد، تصاویر برای مدت زمان بیشتری در هارد نگهداری می شوند. معمولا با پر شدن حافظه دوربین مدار بسته، تصاویر جدید بر روی تصاویر قدیمی ذخیره می شوند.

همچنین برخی از دوربین های مدار بسته برای ذخیره تصاویر از فضای ابری استفاده می کنند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله فضای ابری دوربین مداربسته مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)