در صورت وارد شدن ضربه و آسیب دیدن دوربین مداربسته، ممکن است تصاویر و اطلاعات دوربین نیز از بین برود. دوربین های مداربسته در کاربری ها و محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل تنوع و قابلیت های مختلف در دوربین های مداربسته، امکان نصب این دوربین ها در محیط های بیرونی نیز وجود دارد. دوربین هایی که در محیط های بیرونی و فضای باز نصب می شوند بیشتر در معرض آسیب دیدن هستند. در این محیط ها می توان از دوربین مداربسته ضد ضربه استفاده کرد. این دوربین ها را دوربین Vandal Proof و یا دوربین ضد خرابکاری نیز می نامند. در ادامه به کاربرد و ویژگی های دوربین مدار بسته ضد ضربه می پردازیم.

دوربین مداربسته Vandal Proof چیست؟

دوربین مداربسته Vandal Proof در مقابل ضربه و آسیب فیزیکی مقاوم است. میزان مقاومت در برابر ضربات فیزیکی در دوربین مداربسته بر اساس استاندارد IK در دوربین مداربسته تعیین می شود. انواع استاندارد IK از IK00 شروع شده و تا IK10 ادامه دارد. هر چه مقدار عدد کنار عبارت IK بیشتر باشد، میزان مقاومت دوربین در برابر ضربات فیزیکی نیز بیشتر است. بیشترین مقاومت متعلق به دوربین های مداربسته استاندارد IK10 است. دوربین مداربسته ضد ضربه دارای بدنه مقاوم و از جنس فلز است. این دوربین ها معمولا دارای استاندارد IP66 و IP67 هستند. دوربین مدار بسته ضد گلوله به گونه ای ساخته شده است که برای حفاظت و امنیت بیشتر امکان دسترسی به اجزای داخلی آن وجود ندارد. دوربین ضد خرابکاری می تواند در انواع مختلف دام، بولت و اسپید دام تولید شود.

توجه داشته باشید که دوربین مداربسته ضد ضربه با دوربین مداربسته ضد گلوله متفاوت است. دوربین های ضد ضربه در برابر گلوله آسیب پذیر هستند. برای حفاظت از دوربین در برابر گلوله می توانید از محافظ های ضد گلوله Bullet Proof استفاده کنید.

کاربرد دوربین مداربسته ضد ضربه

دسترسی عموم به دوربین های مداربسته ای که در محیط های بیرونی نصب شده اند، بسیار راحت تر است. در نتیجه همانطور که گفته شد این دوربین ها بیشتر در معرض خرابکاری توسط سارقین قرار دارند. برای محافظت دوربین ها در فضای بیرون از ساختمان معمولا از دوربین مداربسته ضد ضربه استفاده می کنند. به عبارت دیگر بهترین دوربین مدار بسته برای فضای باز، دوربین ضد ضربه است. همچنین در محیط هایی با حساسیت بالا مانند پروژه های نظامی، زندان، ایستگاه های مترو و… نیز از دوربین ضد خرابکاری استفاده می شود.

ویژگی دوربین مداربسته Vandal Proof

شکل ظاهری دوربین مداربسته Vandal Proof همانند سایر دوربین ها می تواند بولت، دام و یا اسپید دام باشد. اما طراحی و مواد سازنده این دوربین ها به گونه ای است که در مقابل ضربات ابزاری مانند چکش، میله و… مقاوم هستند. برخی از این دوربین ها با استفاده از رنگ های مقاوم کوره ای رنگ شده اند تا به مقاومت آن ها افزوده شود. همچنین دوربین مداربسته ضد خرابکاری علاوه بر مقاومت در برابر ضربات، در مقابل نفوذ مایعات، گرد و غبار و ریزگردها نیز مقاوم هستند. یکی از اصلی ترین ویژگی های این دوربین ها عدم دسترسی به اجزای داخلی دوربین مداربسته است. باز کردن دوربین مداربسته ضد ضربه به دلیل استفاده از پیچ های امنیتی توکار دشوار است. این دوربین ها را تنها با استفاده از ابزار مخصوص می توان باز کرد.

دوربین ضد ضربه vandal proof

نحوه کابل کشی دوربین ضد ضربه

کابل کشی در دوربین مداربسته ضد ضربه نسبت به سایر دوربین ها کمی متفاوت تر است. همانطور که این دوربین ها دارای ایمنی و مقاومت بالا هستند، کابل کشی در آن ها نیز باید به صورتی انجام شود که از امنیت بالا برخوردار باشد. گاهی سارقین و مجرمان به وسیله ابزاری مانند سیم چین اقدام به قطع کردن سیم و کابل ها می کنند. برای جلوگیری از این خرابکاری می توان کابل کشی در دوربین مداربسته ضد ضربه را به صورت توکار و از داخل دیوار انجام داد.

استاندارد IK در دوربین Vandal Proof

همانطور که گفته شد استاندارد IK تعیین کننده میزان مقاومت دوربین در برابر ضربات اجسام سخت است. در ادامه جدولی تهیه شده است تا با میزان مقاومت انواع استاندارد IK بیشتر آشنا شوید.

درجه بندی IK انرژی ضربه بر حسب ژول جرم وزنه بر حسب کیلوگرم فاصله وزنه از محفظه بر حسب میلیمتر
IK01 0.14 0.25 56
IK02 0.2 0.25 80
IK03 0.35 0.25 140
IK04 0.5 0.25 200
IK05 0.7 0.25 280
IK06 1 0.25 400
IK07 2 0.5 400
IK08 5 1.7 300
IK09 10 5 200
IK10 20 5 400

مزایا دوربین مداربسته ضد ضربه

دوربین های مداربسته به منظور حفظ امنیت و نظارت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. حال محافظت و امنیت خود دوربین ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زمانی که دوربین مداربسته در مکانی نصب می شود که امکان دسترسی سایر افراد به آن وجود دارد باید تمام نکات ایمنی در جهت محافظت از دوربین رعایت شود. کاربردی ترین روش برای حفاظت از دوربین مداربسته استفاده از دوربین ضد ضربه (Vandal Proof) است. با نصب دوربین مداربسته ضد خرابکاری در صورت تلاش سارقین برای آسیب زدن به دوربین، اطلاعات و تصاویر این دوربین ها از بین نمی روند. توجه داشته باشید که نگهداری و محافظت از دستگاه ضبط نیز دارای اهمیت است. دستگاه های ضبط را به دور از دسترس عموم قرار دهید. برای ایمنی بیشتر می توانید دستگاه ضبط دوربین مداربسته و سایر تجهیزات را در رک دوربین مداربسته قرار دهید.

تفاوت دوربین Vandal Proof و دوربین ضد گلوله

در قسمت های قبل نیز به این موضوع اشاره کردیم که دوربین مداربسته ضد ضربه و دوربین مداربسته ضد گلوله با یکدیگر متفاوت هستند. با این وجود که دوربین های ضد ضربه از مقاومت بالایی برخوردار هستند اما این دوربین ها در برابر گلوله مقاومتی ندارند. دوربین مداربسته ضد گلوله نیز از بدنه فلزی و مقاوم ساخته شده است. استاندارد IK در دوربین ضد گلوله IK10 است. تفاوت این دوربین در این است که دوربین مداربسته ضد گلوله از (پوشش ضد گلوله Bullet Proof) استفاده می کند. دوربین مداربسته ضد گلوله در محیط های امنیتی و نظامی مورد استفاده قرار می گیرد.

5/5 - (2 امتیاز)