در سیستم مداربسته هر یک از تجهیزات شبکه دارای IP مخصوص به خود هستند. برای دسترسی به شبکه، تنظیمات، کانفیگ دوربین IP (تحت شبکه) و شناسایی در شبکه باید از آدرس آی پی دوربین مداربسته اطلاع داشته باشید. چگونه ای پی دوربین مداربسته را پیدا کنیم؟ در این مقاله قصد داریم تا روش های مختلف پیدا کردن ای پی دوربین مداربسته را بررسی کنیم.

پیدا کردن ای پی دوربین مداربسته به وسیله کاتالوگ دوربین

ساده ترین و راحت ترین روش برای پیدا کردن IP دوربین مداربسته، مراجعه به کاتالوگ دوربین است. دوربین های مداربسته دارای یک کاتالوگ یا دیتا شیت هستند. در این کاتالوگ تمام ویژگی های دوربین مداربسته ذکر شده است. ادرس ای پی دوربین مداربسته را می توانید از کاتالوگ آن پیدا کنید. برای مشاهده کاتالوگ دوربین مداربسته می توانید به سایت شرکت تولید کننده دوربین مراجعه کنید. با جستجوی مدل دوربین مداربسته می توانید کاتالوگ آن را دانلود و مشاهده کنید.

چگونه با استفاده از دستگاه NVR ادرس IP دوربین را پیدا کنیم؟

یکی دیگر از روش های پیدا کردن ادرس IP دوربین، استفاده از دستگاه NVR است. برای پیدا کردن ای پی دوربین مراحل زیر را طی کنید.

  • ابتدا وارد منوی دستگاه NVR شوید.
  • گزینه Registration یا Remote را انتخاب کنید تا بتوانید دوربین های مداربسته شبکه را شناسایی کنید. اگر دوربین مورد نظر شما شناسایی نشده است، می توانید آن را اضافه کنید.
  • با کلیک بر روی گزینه Device Search می توانید لیست دوربین های داخل شبکه و آی پی آن ها را مشاهده کنید.

اگر به دنبال نحوه آی پی دادن به دوربین مدار بسته هستید در قسمت آخر می توانید با کلیک بر روی آیکون مقابل IP دوربین، آن را تغییر دهید. توجه داشته باشید که از آدرس ای پی تکراری استفاده نکنید.

دانلود نرم افزار پیدا کردن IP دوربین

ممکن است نرم افزار پیدا کردن ای پی دوربین مداربسته در هر یک از برندهای دوربین مداربسته متفاوت باشد. رایج ترین نرم افزار برای پیدا کردن IP دوربین، نرم افزار SADP است.

اغلب برندهای مختلف از جمله داهوا و هایک ویژن از نرم افزار SADP برای جستجوی IP دوربین مداربسته استفاده می کنند. این نرم افزار را می توانید از لینک زیر دانلود کنید. پس از دانلود و نصب نرم افزار بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ، دوربین یا NVR را به لپ تاپ متصل کنید. در صورتی که دوربین یا دستگاه ضبط به سوئیچ متصل باشد، می توان لپ تاپ را نیز به سوئیچ متصل کرد. پس از اتصال، نرم افزار شروع به جستجو آدرس ای پی، دستگاه ها و دوربین هایی که به سوئیچ متصل هستند، می کند.

اگر قصد تغییر آدرس IP دوربین را دارید بر روی نرم افزار راست کلیک کرده و گزینه Run As Administrator را انتخاب کنید. در صفحه باز شده از قسمت IP Address می توانید ای پی دوربین را تغییر دهید. هنگام تغییر ای پی دوربین توجه کنید IP دوربین و سایر دستگاه ها در شبکه یکسان نباشد.

دانلود نرم افزار پیدا کردن IP دوربین مداربسته

ریست کردن دوربین برای به دست آوردن IP

برخی از مواقع ممکن است ای پی دوربین به صورت دستی تغییر داده شده باشد. در این صورت نمی توان با استفاده از کاتالوگ آن را پیدا کرد. در صورتی که با استفاده از روش های گفته شده موفق به پیدا کردن ای پی دوربین نشدید می توانید دوربین را ریست فکتوری کنید. دوربین های مداربسته دارای یک دکمه ریست بر روی بدنه خود هستند. برای ریست کردن دوربین باید این دکمه را نگه داشته تا دوربین به حالت تنظیمات کارخانه بازگردد. توجه داشته باشید با ریست کردن دوربین، اطلاعات قبلی نیز پاک خواهد شد.

ضرورت پیدا کردن IP دوربین

همانطور که گفته شد هر یک از دوربین های مداربسته دارای یک آدرس IP اختصاصی هستند. دوربین مدار بسته تحت شبکه به وسیله شبکه و اینترنت، اطلاعات را دریافت و ارسال می کند. در نتیجه برای دریافت و ارسال اطلاعات نیاز به شناسایی دوربین در شبکه است. شبکه با استفاده از ادرس ای پی می تواند دوربین و سایر دستگاه ها را پیدا کند. برای پیدا کردن  ای پی دوربین مداربسته در شبکه محلی می توانید از یک روتر و یا دستگاه ضبط NVR استفاده کنید. با استفاده از روتر و دستگاه ضبط می توانید ادرس های اختصاصی برای دوربین انتخاب کنید.

توجه داشته باشید دوربین مداربسته بیسیم برای راه اندازی اولیه به کابل شبکه نیاز دارد. این کابل شبکه به منظور دریافت ادرس آی پی و اتصال دوربین به شبکه محلی است.

تغییر IP دوربین های مدار بسته

برای تغییر آی پی دوربین های مداربسته روش های مختلفی وجود دارد. با استفاده از وب، نرم افزار تغییر آی پی و دستگاه های ضبط می توانید ای پی دوربین را تغییر دهید. برای دانلود نرم افزار تغییر آی پی دوربین مداربسته می توانید به مقاله تغییر آی پی دوربین مداربسته داهوا مراجعه کنید. هنگام تغییر ای پی در سیستم های مداربسته باید به برخی از نکات توجه کنید. توجه داشته باشید هنگام عوض کردن IP، باید رنج ای پی دوربین و دستگاه هایی که قصد دارید در یک شبکه باشند، یکسان باشد. اما از انتخاب ای پی های تکراری خودداری کنید. زیرا در اینصورت شبکه در پیدا کردن دستگاه ها با مشکل مواجه می شود.

لیست ای پی پیش فرض دوربین های مدار بسته

دوربین های مدار بسته دارای یک آی پی پیش فرض هستند. این ای پی در هر یک از برندهای دوربین مداربسته متفاوت است. به طور مثال دوربین مداربسته داهوا دارای ای پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰۸ است. در لیست زیر به معرفی ای پی چند برند دوربین مداربسته می پردازیم.

برند دوربین مدار بسته نام کاربری پسورد IP پیش فرض
3XLogic admin ۱۲۳۴۵ ۱۹۲٫۰٫۰٫۶۴
uniview admin ۱۲۳۴۵۶ ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۳۰
Acti Admin ۱۲۳۴۵۶ ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱۰۰
Arecont admin no set password no default/DHCP
Avigilon admin admin no default/DHCP
Axis root pass no default/DHCP
Axis root no set password ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۹۰
Basler admin admin ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰۰٫x
Bosch service service ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱
Bosch Dinion no set password ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱
Brickcom admin admin ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱
4.7/5 - (3 امتیاز)