چکار کنیم دوربین پلاک نگیره؟ فرار از دوربین پلاک خوان و دستکاری پلاک خودرو در هر شرایطی جرم است. با این حال برخی از رانندگان از روش‌های مختلفی مانند گریس زدن به پلاک خودرو، اسپری مخفی کننده پلاک و… برای دور زدن دوربین‌های کنترل سرعت استفاده می‌کنند. در ادامه راه‌های فرار از دوربین پلاک خوان را بررسی می‌کنیم.

در این مقاله می‌خوانید:

چیکار کنیم دوربین پلاک نگیره

با افزایش خودروها در خیابان‌ها و آلودگی هوا مسئولان از راه ‌حل‌هایی مانند طرح ترافیک و یا طرح زوج و فرد استفاده می‌کنند. همه دوربین‌های راهنمایی و رانندگی از جمله دوربین‌های کنترل سرعت، طرح ترافیک و.. دارای قابلیت خواندن پلاک خودرو هستند. برخی از رانندگان به دنبال فرار از دوربین‌های راهنمایی و رانندگی و مخفی کردن پلاک خودرو هستند. چیکار کنیم دوربین پلاک نگیره؟ بهترین روش دستکاری پلاک خودرو چیست؟ به طور کلی برای خوانده نشدن پلاک توسط دوربین باید پلاک ماشین پوشانده شود. البته توجه داشته باشید استفاده از هر روشی برای پوشاندن و یا دستکاری در پلاک ماشین توسط راهنمایی و رانندگی جرم شناخته می‌شود. توجه داشته باشید که در صورت مشاهده و یا برخورد پلیس با فرد متخلف به صورت قانونی برخورد می شود.

چگونه پلاک ماشین را بپوشانیم؟

چگونه پلاک ماشین را بپوشانیم

 

در بررسی روش دور زدن دوربین‌های کنترل سرعت در اتوبان می توان به مخدوش کردن و یا پوشاندن پلاک ماشین اشاره کرد. چگونه پلاک ماشین را بپوشانیم؟ ممکن است شما هم در اتوبان و خیابان‌ها با رانندگانی که پلاک ماشین خود را پوشانده‌اند، مواجه شده باشید. برخی از افراد اعداد پلاک مانند 1 و 2 را با اضافه کردن و یا پوشاندن دندانه تغییر می‌دهند. حذف کردن برخی از اعداد پلاک به وسیله گل، آدامس، روغن‌های تیره و یا مواد مشابه از دیگر راه‌های فرار از دوربین پلاک خوان است. برخی دیگر از افراد پلاک خودرو خود را به وسیله پارچه پوشانده و یا با وسایلی مانند شاخه درختان خدشه دار می‌کنند. این افراد عموما در مواجه با پلیس از پوشانده شدن و خراشیده شدن پلاک خود اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

فرار از دوربین پلاک خوان و تافت زدن به پلاک ماشین

یکی از راه‌هایی که برای فرار از دوربین پلاک خوان استفاده می‌شود، تافت زدن به پلاک ماشین است. استفاده از اسپری حالت دهنده مو بر روی پلاک ماشین باعث براق شدن آن می‌شود. برخی بر این باورند که با براق شدن پلاک ماشین، دوربین مداربسته پلاک خوان قادر به تشخیص پلاک خودرو نیست. این روش در مقابل دوربین‌های مداربسته پیشرفته امروزی هیچ کاربردی ندارد. دوربین‌های مداربسته پلاک خوان از نوع دوربین‌های پیشرفته با قابلیت‌های مختلفی هستند که در شرایط مختلف می‌توانند پلاک خودرو را ثبت کنند.

اسپری مخفی کننده پلاک

اسپری مخفی کننده پلاک، یک محصول خارجی است. فروشندگان درباره این اسپری می‌گویند قابلیت منعکس کنندگی عکس فلاش رادار را دارد. وجود اسپری کور کننده دوربین پلیس بر روی پلاک با رویت و یا لمس قابل تشخیص نیست. از این رو زمانی که پلیس راهنمایی رانندگی پلاک خودرو را مشاهده کند متوجه کور کردن دوربین با این اسپری‌ها نمی‌شود. اسپری مخفی کننده پلاک به دلیل خارجی بودن دارای قیمت بالایی است. بسیاری از افراد به دلیل قیمت بالا از روش‌های دیگر مانند روغن جلا برای پلاک ماشین استفاده می‌کنند. پلیس راهنمایی و رانندگی هر گونه روش دستکاری پلاک خودرو را جرم اعلام کرده است. توجه داشته باشید با توجه به پیشرفته شدن سیستم‌های مداربسته اغلب چنین روش‌هایی کارایی ندارند.

استفاده از نور بالا در فرار از دوربین پلاک خوان

استفاده از نور بالا

 

یکی از روش‌های قدیمی برای فرار از دوربین پلاک خوان، استفاده از نور بالا هنگام نزدیک شدن به دوربین‌های راهنمایی و رانندگی است. متخلفین در گذشته با تابیده شدن نور زیاد بر لنز دوربین‌های کنترل سرعت و پلاک خوان در عملکرد دوربین‌ها اختلال ایجاد می‌کردند. اما با تکنولوژی‌های متعددی که در دوربین‌های امروزی وجود دارد این راهکار نیز کارایی ندارد. قابلیت HLC در دوربین مداربسته با وجود منابع نوری تابیده شده به دوربین، تصاویر را با کیفیت مناسب و جزئیات ثبت می‌کند. در نتیجه در این شرایط نیز دوربین قادر به تشخیص پلاک خودرو رانندگان است.

فرار از دوربین پلاک خوان و پوشاندن پلاک با اشخاص

فرار از دوربین پلاک خوان

 

برخی از ماشین‌ها مانند نیسان‌ها و وانت‌ها برای پوشاندن پلاک خودرو خود از اشخاص دیگر در پشت ماشین استفاده می‌کنند. این افراد با نشستن در پشت ماشین و نزدیک شدن به دوربین‌های راهنمایی و رانندگی با استفاده از دست و یا پای خود، پلاک ماشین را پنهان می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا پلاک خودرو پوشانده شده و دوربین پلاک خوان قادر به ثبت شماره صحیح پلاک نباشد. البته توجه داشته باشید که سوار کردن اشخاص در پشت وانت و یا نیسان خود به تنهایی جرم است. حال سوار کردن افراد به منظور نقض قانون نیز تخلف و جرمی دیگر است.

تغییر لاین و یا کاهش سرعت

دوربین‌های کنترل سرعت به دو دسته تک لاین و مولتی لاین تقسیم می‌شوند. دوربین‌هایی که در بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها استفاده می‌شوند به صورت چند لاین هستند و قابلیت پوشش‌دهی تمام لاین‌ها را دارند. از این رو تغییر لاین برای عدم ثبت پلاک خودرو توسط دوربین‌ها کارایی ندارد. همچنین برخی دیگر از افراد با رسیدن به دوربین کنترل سرعت، سرعت خودرو خود را کاهش می‌دهند. با تکنولوژی‌هایی که در دوربین‌های امروزی وجود دارد، میانگین سرعت و زمان رسیدن از دوربین قبلی به دوربین بعدی محاسبه می‌شود. در نتیجه رانندگان موظف هستند در تمام طول مسیر سرعت مجاز را رعایت کنند.

قرار دادن پلاک خودرو در عقب ماشین

برخی رانندگان از کندن پلاک عقب خودرو و قراردادن آن در پشت شیشه به عنوان راهی برای فرار از دوربین پلاک خوان استفاده می‌کنند. این افراد معمولا هنگام مواجه با ماموران راهنمایی و رانندگی بهانه‌هایی مانند کنده شدن و یا افتادن پلاک خودرو را بیان می‌کنند. در صورتی که رانندگان بعد از کنده شدن پلاک خودرو باید اقدام به نصب آن کنند و پلاک نداشتن خودرو جرم محسوب می‌شود. همچنین با استفاده از این روش نیز ممکن است پلاک خودرو توسط دوربین‌ها ثبت شده باشد.

خرید برچسب ضد دوربین

برچسب‌هایی برای پلاک خودروها وجود دارد که با بازتاب کردن نور باعث عدم ثبت پلاک توسط دوربین می‌شوند. برخی از افراد مدعی هستند که با استفاده از این برچسب‌ها اعداد به صورت واضح و درست ثبت نمی‌شوند. توجه داشته باشید که امروزه سیستم‌های مداربسته به قدری پیشرفت کرده‌اند که هیچ تخلفی از دید دوربین‌ها پنهان نمی‌ماند. توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از جرائم و دردسرهای بعدی به قوانین احترام گذاشته و آن‌ها را رعایت کنید.

چگونه از وجود دوربین کنترل سرعت اطلاع پیدا کنیم؟

نرم‌افزارهایی برای اطلاع از وجود دوربین‌های کنترل سرعت و راهنمایی رانندگی در محل مورد نظر وجود دارد. برخی از برنامه‌ها قابلیت اعلام هشدار در صورت نزدیک شدن به دوربین‌های کنترل سرعت را دارند. این نرم افزارها قابل نصب بر روی گوشی‌های موبایل نیز هستند. نرم افزارهای هشداردهنده علاوه بر نمایش نقشه دوربین‌های راهنمایی رانندگی، قادر به اعلام هشدار در صورت افزایش سرعت از حد مجاز نیز هستند.

جرم کندن پلاک خودرو

طبق قانون تغییر در اعداد و مشخصات پلاک وسایل نقلیه جرم است. اشخاص در صورت اقدام به مخدوش کردن، دستگاری، کندن و یا تغییر در اعداد پلاک به عنوان مجرم شناخته می‌شوند. حال جرم کندن پلاک خودرو و یا دستکاری آن چیست؟ طبق قانون مجازات تغییر در پلاک خودرو، حبس از 6 ماه تا یکسال است. همچنین ممکن است قاضی به جای حبس، جرائم نقدی برای مجرم در نظر بگیرد.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

دوربین مداربسته پلاک خوان
ادامه مطلب
نصب دوربین پلاک خوان داهوا
ادامه مطلب
تنظیمات دوربین پلاک خوان داهوا
ادامه مطلب
4.7/5 - (4 امتیاز)