دوربین های پلاک خوان و کنترل سرعت به منظور جلوگیری از تخلفات و جرائم استفاده می شوند. با وجود این دوربین ها برخی از افراد به دنبال پاسخ سوالاتی مانند اینکه چکار کنیم که دوربین پلاک نگیره و یا راههای خوانده نشدن پلاک خودرو توسط دوربین چیست؟ از روش های دور زدن دوربینهای کنترل سرعت در اتوبان می توان به اسپری کور کننده دوربین پلیس، گریس زدن به پلاک خودرو، پوشاندن پلاک خودرو و…. اشاره کرد. البته استفاده از این روش ها در قانون جرم است و پلیس نسبت به استفاده از این روش ها هشدار داده است. در ادامه راه های فرار از دوربین پلاک خوان را بررسی می کنیم.

چیکار کنیم دوربین پلاک نگیره

با شلوغ شدن خیابان ها و آلودگی هوا مسئولان از راه حل هایی مانند طرح ترافیک و یا طرح زوج و فرد استفاده می کنند. در این بین برخی از رانندگان به دنبال فرار از دوربین های راهنمایی و رانندگی هستند. این افراد از روش هایی مانند پوشاندن پلاک ماشین با برف شادی، گریس و… استفاده می کنند.

ساده ترین راه برای پوشاندن پلاک ماشین استفاده از برف شادی بر روی پلاک است. با پوشاندن پلاک خودرو توسط برف شادی دیگر دوربین قادر به خواندن پلاک ماشین نیست. همجنین می توان از دستمال کاغذی خیس نیز برای پوشاندن پلاک ماشین استفاده کرد. برخی دیگر از افراد با گریس زدن به پلاک خودرو آن را می پوشانند. توجه داشته باشید که در صورت مشاهده پلیس با فرد متخلف به صورت قانونی برخورد می شود.

روش دور زدن دوربینهای کنترل سرعت در اتوبان

در بررسی روش دور زدن دوربینهای کنترل سرعت در اتوبان می توان به مخدوش کردن و یا پوشاندن پلاک دوربین اشاره کرد. ممکن است شما هم در اتوبان و خیابان ها با دستکاری پلاک خودرو مواجه شده باشید. برخی از افراد اعداد پلاک مانند 1 و 2 را با اضافه کردن دندانه تغییر می دهند. حذف کردن برخی از اعداد پلاک به وسیله گل، آدامس، روغن های تیره و یا مواد مشابه از دیگر راه های فرار از دوربین پلاک خوان است. برخی دیگر از افراد پلاک خودرو خود را به وسیله پارچه پوشانده و یا با وسایلی مانند شاخه درختان خدشه دار می کنند. این افراد عموما در مواجه با پلیس از پوشانده شدن و خراشیده شدن پلاک خود اظهار بی اطلاعی می کنند.

روش دور زدن دوربین های کنترل سرعت در اتوبان

تافت زدن به پلاک ماشین برای فرار از دوربین پلاک خوان

یکی از راه هایی که برای فرار از دوربین کنترل سرعت استفاده می شود، تافت زدن به پلاک ماشین است. استفاده از اسپری حالت دهنده مو بر روی پلاک ماشین باعث براق شدن آن می شود. برخی بر این باورند که با براق شدن پلاک ماشین، دوربین مداربسته پلاک خوان قادر به تشخیص پلاک خودرو نیست. این روش در مقابل دوربین های مداربسته پیشرفته امروزی هیچ کاربردی ندارد. دوربین های مداربسته پلاک خوان از نوع دوربین های پیشرفته با قابلیت های مختلفی هستند که در شرایط متفاوت می توانند پلاک خودرو را ثبت کنند.

اسپری کور کننده دوربین پلیس

اسپری کور کننده دوربین پلیس، یک محصول خارجی است که به گفته فروشندگان، این محصول منعکس کننده عکس فلاش رادار است. وجود این اسپری بر روی پلاک با رویت و یا لمس قابل تشخیص نیست. از این رو زمانی که پلیس راهنمایی رانندگی پلاک خودرو را مشاهده کند متوجه کور کردن دوربین با این اسپری ها نمی شود. این اسپری ها به دلیل خارجی بودن دارای قیمت بالایی هستند. بسیاری از افراد به دلیل قیمت بالا از روش های دیگر مانند روغن جلا برای پلاک ماشین استفاده می کنند. پلیس راهنمایی و رانندگی هر گونه روش دستکاری پلاک خودرو را جرم اعلام کرده است. توجه داشته باشید با توجه به پیشرفته شدن سیستم های مداربسته اغلب چنین روش هایی کارایی ندارند.

استفاده از نور بالا در فرار از دوربین پلاک خوان

یکی از روش های قدیمی استفاده از نور بالا هنگام نزدیک شدن به دوربین های راهنمایی و رانندگی است. این افراد بر این باورند که با تابیده شدن نور زیاد بر لنز دوربین های کنترل سرعت و پلاک خوان می توانند در عملکرد آن ها اختلال ایجاد کنند. اما با تکنولوژی های متعددی که در دوربین های امروزی وجود دارد این راهکار کارایی ندارد. قابلیت BLC با وجود منابع نوری تابیده شده به دوربین، تصاویر را با کیفیت ثبت می کنند. در نتیجه در این شرایط نیز دوربین تصاویر پلاک خودرو شما را ثبت می کند.

استفاده از نور بالا

فرار از دوربین پلاک خوان با استفاده از اشخاص

برخی از ماشین ها مانند نیسان و وانت برای پوشاندن پلاک خودرو خود از اشخاص دیگر در پشت ماشین استفاده می کنند. این افراد با نشستن در پشت ماشین و نزدیک شدن به دوربین های راهنمایی و رانندگی با استفاده از دست و یا پای خود، پلاک ماشین را پنهان می کنند. این کار باعث می شود تا دوربین پلاک خوان قادر به ثبت شماره صحیح پلاک خودرو نباشد. البته توجه داشته باشید که سوار کردن اشخاص در پشت وانت و یا نیسان خود به تنهایی جرم است. حال سوار کردن افراد به منظور نقض قانون نیز تخلف و جرمی دیگر است.

فرار از دوربین پلاک خوان

تغییر لاین و یا کاهش سرعت

دوربین های کنترل سرعت به دسته تک لاین و مولتی لاین تقسیم می شوند. دوربین هایی که در بزرگراه ها و اتوبان ها استفاده می شوند به صورت چند لاین هستند و قابلیت پوشش دهی تمام لاین ها را دارند. از این رو تغییر لاین برای عدم ثبت پلاک خودرو توسط دوربین ها عملا کارایی ندارد. همچنین برخی دیگر از افراد با رسیدن به دوربین کنترل سرعت، سرعت خودرو خود را کاهش می دهند. با تکنولوژی هایی که در دوربین های امروزی وجود دارد، میانگین سرعت و زمان رسیدن از دوربین قبلی به دوربین بعدی محاسبه می شود. در نتیجه این روش برای فرار از دوربین های کنترل سرعت عملکردی ندارد.

قرار دادن پلاک خودرو در عقب ماشین

دوربین های پلاک خوان و کنترل سرعت به گونه ای تنظیم شده اند که از پلاک عقب خودروها تصویربرداری می کنند. برخی از رانندگان با کندن پلاک عقب خودرو و قراردادن آن در پشت شیشه به عنوان راهی برای فرار از این دوربین ها استفاده می کنند. این افراد معمولا هنگام مواجه با ماموران راهنمایی و رانندگی بهانه هایی مانند کنده شدن و یا افتادن پلاک خودرو را می آورند. در صورتی که رانندگان بعد از کنده شدن پلاک خودرو باید اقدام به نصب آن کنند و پلاک نداشتن خودرو جرم محسوب می شود.

محل دوربین های کنترل سرعت

اگر به دنبال یافتن محل دوربین های کنترل سرعت هستید، برخی از برنامه ها قابلیت اعلام هشدار در صورت نزدیک شدن به دوربین های کنترل سرعت را دارند. این نرم افزارها قابلیت نصب بر روی گوشی های موبایل را نیز دارند. نرم افزارهای هشداردهنده علاوه بر نمایش نقشه دوربین های راهنمایی رانندگی و پلیس به صورت زنده قادر به اعلام هشدار در صورت افزایش سرعت از حد مجاز نیز هستند.

5/5 - (1 امتیاز)