برخی از دوربین های مداربسته علاوه بر ضبط تصاویر محیط، قادر به ثبت صدای محیط نیز هستند. این دوربین ها در کاربری هایی که نیاز به نظارت بر مکالمه و شنیدن صدای محیط وجود دارد، نصب می شوند. حال در برخی از مواقع ممکن است، دوربین مدار بسته صدا نداشته باشد. کاربران در این شرایط به دنبال علت این مشکل هستند. در این مقاله به پاسخ سوال چرا دوربین مداربسته صدا ندارد می پردازیم.

ضبط صدای دوربین مداربسته

در مرحله اول برای پاسخ به سوال چرا دوربین مداربسته صدا ندارد، از قابلیت ضبط صدا توسط دوربین اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که تمام دوربین های مداربسته قابلیت ضبط صدا را ندارند. تنها برخی از دوربین های مداربسته قادر به ضبط صدا نیز هستند. دوربین مداربسته با قابلیت ضبط صدا در دو نوع تولید می شود. برخی از این دوربین ها دارای میکروفون داخلی و برخی دیگر قابلیت اضافه کردن میکروفون را دارند. با مطالعه کاتالوگ دوربین مداربسته می توانید از وجود قابلیت ضبط صدا توسط دوربین اطلاع پیدا کنید. گاهی ممکن است علت ضبط نکردن صدا توسط دوربین، عدم پشتیبانی دوربین از ضبط صدا باشد.

خرابی میکروفون

یک علت صدا نداشتن دوربین مداربسته، وجود مشکل و یا خرابی در میکروفن است. میکروفن های دوربین مداربسته همانند هر سیستم الکترونیکی دیگر، ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند. برخی از مشکلات که ممکن است در میکروفون های دوربین مداربسته وجود داشته باشند، عبارتند از:

  • خرابی مکانیکی: وارد شدن ضربه، سقوط و یا استفاده نادرست از میکروفون ممکن است باعث خرابی مکانیکی میکروفون شود و کارکرد آن را مختل کند.
  • مشکلات نرم افزاری: میکروفون های دوربین مداربسته با استفاده از نرم افزارهای مخصوص کار می کنند. اگر این نرم افزارها مشکلی داشته باشند یا به درستی پیکربندی نشوند، ممکن است میکروفون صدا نداشته باشد.
  • تداخل الکترونیکی: در برخی مواقع، تجهیزات الکترونیکی دیگر در نزدیکی میکروفون ممکن است باعث تداخل و اختلال در عملکرد آن شوند.
  • کاهش کیفیت صدا: با گذر زمان، ممکن است کیفیت صدای میکروفون تحت تأثیر قرار گیرد و صدای ضبط شده از میکروفون ضعیف شود.

در صورت مواجهه با هر یک از این مشکلات، ممکن است نیاز به بررسی و تعمیر توسط متخصصین داشته باشید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که میکروفون به درستی نصب و پیکربندی شده باشد و از تجهیزات با کیفیت و قابل اعتماد استفاده کنید تا مشکلات کمتری برای شما به وجود آید. در نتیجه یکی از دلایل اینکه چرا دوربین مداربسته صدا ندارد این است که در برخی موارد، ممکن است میکروفن دوربین به دلیل مشکلات فنی یا خرابی صدا را ضبط نکند. این مشکل باعث می شود که دوربین بتواند تصویر را ضبط کند، اما قادر به ضبط صدا نباشد.

دوربین مداربسته صدا ندارد به علت مشکل در تغذیه

میکروفون دوربین مداربسته نیز برای کار کردن نیاز به تامین برق و انرژی دارد. یکی از دلایلی که دوربین مداربسته با قابلیت ضبط صدا، نمی تواند صدا را ضبط کند، مشکل در تامین برق میکروفون است. اگر تامین انرژی مورد نیاز میکروفون به درستی انجام نشود، میکروفون کار نکرده و دوربین مداربسته صدا ندارد. برای اطمینان از این موضوع منبع تغذیه و یا آداپتوری که وظیفه تامین برق میکروفون را دارد تست کنید. اگر منبع تغذیه یا آداپتور خراب باشد باید آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

مشکل در اتصالات و کابل ها

چرا دوربین مداربسته صدا ندارد؟ میکروفون ها با استفاده از کابل صدا به دوربین مداربسته و دستگاه ضبط متصل می شوند. هنگامی که در این اتصالات و کابل کشی ها مشکلی وجود داشته باشد، صدای دوربین مداربسته قطع می شود. اگر دوربین شما تصویر دارد اما صدا ندارد، کابل صدا دوربین را بررسی کنید. ممکن است کابل صدا دچار قطعی، شل شدن، پارگی و…. شده باشد. همچنین می توانید از کابل صدای دیگری نیز استفاده کنید. اگر با تعویض کابل، مشکل صدا برطرف شد، نتیجه می گیریم که کابل دچار مشکل و خرابی بوده است.

نویز میکروفون دوربین مداربسته

نویز میکروفون دوربین مداربسته باعث افت کیفیت صدا و ایجاد صداهای مزاحم در تصویر می شود. حال علت نویز میکروفون دوربین مداربسته چیست؟ نویز میکروفون دوربین می تواند دلایل مختلفی مانند کیفیت پایین میکروفون، مشکل در کابل کشی، فاصله زیاد میکروفون و منبع صدا، تداخل الکترومغناطیسی و… داشته باشد. نویز باعث می شود صدای محیط مورد نظر به درستی قابل تشخیص نباشد. برای اطلاعات بیشتر از دلایل نویز و راه حل های کاهش و حذف آن به مقاله نویز میکروفن دوربین مداربسته مراجعه کنید.

میکروفون ضبط صدا دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته ای که دارای قابلیت ضبط صدا هستند به دو صورت صدا را ضبط می کنند. میکروفون ضبط صدا دوربین مداربسته به دو صورت داخلی و خارجی است. برخی از دوربین های مداربسته دارای میکروفون داخلی هستند. اما برخی دیگر قابلیت نصب و اضافه کردن میکروفون را دارند. دوربین های مدار بسته ای که از میکروفون های خارجی استفاده می کنند از کیفیت و عملکرد بهتری برخوردار هستند.

قوانین نصب دوربین مداربسته با ضبط صدا

همانطور که می دانید نصب دوربین مداربسته در کاربری های مختلف به حفظ امنیت و نظارت بیشتر بر محیط کمک می کند. اما به طور کلی ضبط مکالمات و صدای محیط بدون اطلاع افراد حاضر در محیط، کاری غیر قانونی و جرم است. اگر قصد نصب دوربین مداربسته با قابلیت ضبط صدا را دارید، باید توجه داشته باشید که افراد حاضر در آن محیط باید از ضبط صدا توسط دوربین مطلع باشند. البته توجه داشته باشید که به طور کلی قوانین نصب دوربین مداربسته نیز به گونه ای است که افراد باید از نصب هر گونه دوربین مداربسته در محیط مطلع باشند. نصب دوربین مدار بسته در محیط های خصوصی مانند اتاق خواب، رختکن، آشپزخانه و…. خودداری کنید. این قوانین درباره نصب میکروفون مخفی از راه دور متفاوت است. این نوع میکروفون‌ها از نوع دستگاه‌های جاسوسی هستند و نصب آن‌ها نیاز به مجوز قانونی از مراجع مربوطه دارد. 

4.5/5 - (2 امتیاز)