دوربین های مداربسته به منظور ایجاد امنیت و نظارت در کاربری های مختلف نصب و مورد استفاده قرار می گیرند. در نتیجه یکی از مهم ترین نکات زاویه دید یا میدان دید و به حداقل رساندن نقاط کور دوربین مدار بسته است. زاویه دید دوربین مداربسته به میزان دیدی که دوربین می‌تواند پوشش دهد گفته می‌شود. برای دریافت بهترین تصاویر در دوربین مدار بسته باید دوربین زاویه دید مناسبی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی بهترین زاویه دید دوربین مداربسته بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • میدان دید دوربین های مدار بسته
  • بهترین زاویه دید دوربین مداربسته
  • انواع زاویه دید دوربین
  • دوربین مداربسته با زاویه دید بالا

میدان دید دوربین های مدار بسته

هر دوربین مداربسته قادر به ضبط تصاویر در محدوده ای مشخص است. محدوده ای که توسط دوربین مداربسته پوشش داده می شود را زاویه دید یا میدان دید دوربین های مدار بسته می گویند. زاویه دید دوربین مداربسته به عوامل مختلفی وابسته است. عوامل تاثیر گذار در زاویه دید دوربین عبارت است از نوع لنز استفاده شده در دوربین، فاصله کانونی لنز، اندازه سنسور تصویر و رزولوشن دوربین. لنز‌های دوربین مداربسته معمولاً دارای زوایای دید وسیعی هستند، که به آن ها لنزهای واید (Wide) می گویند.

زاویه دید در دوربین‌های مداربسته می‌تواند متغیر باشد و از یک تا ۳۶۰ درجه متفاوت است. برخی دوربین های مداربسته با قابلیت چرخش و چرخش خودکار به کاربر اجازه می دهند تا زاویه دید را به دلخواه تنظیم کنند.

بهترین زاویه دید دوربین مداربسته

بهترین زاویه دید دوربین مداربسته بستگی به نیازها و نوع کاربری شما دارد. انتخاب بهترین زاویه دید باید با توجه به اهداف شما در استفاده از دوربین و محدودیت‌های محیطی تعیین شود. در ادامه چند نکته برای کمک به انتخاب بهترین زاویه دید دوربین مداربسته را بیان می کنیم.

  1. محیط مورد نظر برای پوشش: زاویه دید دوربین باید قادر به پوشش کامل منطقه مورد نظر باشد. بسته به اندازه و شکل منطقه، ممکن است نیاز به زاویه دید گسترده تر یا محدودتری داشته باشید. برای مثال در یک فضای بزرگ و باز، نیاز است از دوربین با زاویه دید وسیع و گسترده استفاده کنید تا تمامی زوایای منطقه مورد نظر را پوشش دهد.
  2. کیفیت تصویر: بهترین زاویه دید دوربین مداربسته باید به کاربر اجازه دهد تا تصاویر با کیفیت و وضوح مناسبی را دریافت کند. زاویه دید بسیار گسترده ممکن است باعث کاهش کیفیت تصویر در فاصله های دور شود. در عین حال، زاویه دید محدود ممکن است منجر به از دست رفتن جزئیات مهم در نقاط دورتر شود. باید توازن مناسبی بین دقت تصویر و زاویه دید انتخاب شود.
  3. محیط نصب دوربین: نوع محیط نصب نیز تأثیر بسیاری در تعیین زاویه دید دوربین مداربسته دارد. برای نصب دوربین در فضاهای بسته، مانند داخل ساختمان، می‌توانید از زاویه دید محدودتری استفاده کنید. اما برای نصب در فضاهای باز و فضاهای بزرگ، بهتر است از دوربین های مدار بسته با زاویه دید گسترده تر استفاده کنید.
  4. نیازهای کاربر: بعضی از نیازهای کاربر ممکن است نیازمند زوایای دید خاصی باشند. به عنوان مثال، در صورتی که نیاز به نظارت بر حرکت در یک محیط خاص دارید، ممکن است از دوربین با زوایای دید پانوراما یا چرخشی استفاده کنید تا تمامی زوایای محیط را پوشش دهد.

برای مشاوره رایگان با شماره تلفن 88500020-021 تماس بگیرید.

محاسبه زاویه دید دوربین مدار بسته

محاسبه زاویه دید دوربین مدار بسته چگونه است؟ برای به دست آوردن بهترین زاویه دید دوربین مداربسته باید از اندازه سنسور و فاصله کانونی استفاده کنید. برخی از سایت ها با دریافت فاصله کانونی و اندازه سنسور، زاویه دید مورد مناسب دوربین شما را محاسبه می کنند. به طور مثال با کلیک بر روی سایت https://www.cctvcalculator.net/en/calculations/viewing-angle/ و وارد کردن زاویه دید و فاصله کانونی می توانید زاویه دید را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که اندازه سنسور و فاصله کانونی در کاتالوگ یا دیتاشیت دوربین های مداربسته مشخص شده است.

محاسبه زاویه دید دوربین مداربسته

انواع زاویه دید دوربین

انواع زاویه دید دوربین بر اساس نوع لنز و اندازه سنسور دوربین مداربسته تقسیم بندی می شوند. دوربین های مدار بسته دارای دو لنز ثابت و متغیر هستند که فاصله کانونی در آن ها با اعدادی مثل 2.8، 3.6 و… نمایش داده می شود. اندازه فاصله کانونی در لنزها با زاویه دید رابطه ی عکس دارد. به طور مثال هر چه اندازه لنز بزرگتر باشد، زاویه دید دوربین مداربسته کوچکتر می شود.

زاویه دید در برخی از دوربین ها به صورت ثابت است. دوربین هایی که دارای لنز ثابت هستند، زاویه دید نیز در آن ها ثابت است. زاویه دید در دوربین های مداربسته داخلی با لنز ثابت معمولا بین 85 الی 95 درجه است. دوربین های مدار بسته با لنز ثابت که در محیط های بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند معمولا دارای زاویه دید 65 الی 85 درجه هستند. این زاویه دید به دلیل نصب دوربین در ارتفاع بیشتر محیط های بیرونی است.

اما در دوربین های مداربسته ای که از لنزهای متغیر استفاده می کنند زاویه دید نیز متغیر و قابل تنظیم است. دوربین های مداربسته با لنز متغیر را دوربین مداربسته وریفوکال نیز می نامند. به طور کلی زاویه دید در این دوربین ها بین 30 الی 95 درجه است. کاربر می تواند بهترین زاویه دید دوربین مداربسته را با توجه به نیازهای خود تنظیم کند.

دوربین مداربسته با زاویه دید بالا

کدام دوربین مداربسته با زاویه دید بالا است؟ بیشترین زاویه دید مربوط به دوربین های مداربسته چشم ماهی و پانوراما است. دوربین های چشم ماهی (Fisheye) و پانوراما (Panorama) دارای لنزهای مخصوصی هستند که قابلیت پوشش دهی وسیعی از محیط را دارند. این دوربین ها دارای زاویه دید 180 و 360 درجه ای هستند. تکنولوژی این دوربین ها از نوع تحت شبکه است. از دوربین پانوراما و چشم ماهی در کاربری های وسیع که نیاز به دید کاملی از محیط وجود دارد، استفاده می شود. با استفاده از این دوربین ها می توانید دید کامل و وسیع از محیط داشته باشید. تصاویر دوربین مداربسته چشم ماهی ممکن است با مشکل گردی تصویر مواجه شود. اما این مشکل را می توان با استفاده از نرم افزارهای پردازش تصویر برطرف کرد. این نرم افزار با کشیدن گوشه های تصویر، یک تصویر استاندارد به کاربر نمایش می دهد. برای اطلاع از تفاوت این دو دوربین به مقاله تفاوت دوربین مداربسته پانوراما و چشم ماهی مراجعه کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)