به وسیله نصب دوربین مداربسته می توان به راحتی بر محیط نظارت کرد. دوربین های مدار بسته دارای انواع و مدل های مختلفی هستند. یکی از انواع دوربین های مداربسته، دوربین پانوراما Panorama و چشم ماهی Fisheye است. این دوربین ها به دلیل پوشش گسترده ای که دارند، در پروژه هایی که نیاز به دید کامل از محیط است مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد دوربین مدار بسته پانوراما (پانورامیک) و چشم ماهی (360 درجه) مشابه یکدیگر است. اما این دو دوربین با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در این مقاله سعی داریم تا شما را با تفاوت دوربین پانوراما و چشم ماهی آشنا کنیم.

دوربین مداربسته پانوراما چیست؟

پانوراما یک واژه در عکاسی به معنی دید کلی از محیط است. به دلیل قابلیت تصویر برداری کلی از محیط در دوربین های پانوراما این دوربین ها به این نام خوانده می شوند. جالب است بدانید که دوربین مداربسته پانوراما به جای استفاده از یک لنز، دارای چند لنز است. در دوربین پانورامیک تصاویر لنزها کنار یکدیگر قرار گرفته و در مجموع یک تصویر را تشکیل می دهند. با استفاده از این دوربین ها دیگر نیازی به استفاده از دوربین های اسپید دام ندارید. همچنین به دلیل وجود چندین لنز در دوربین های Panorama برای دید کامل محیط نیازی به تغییر زاویه دید دوربین مداربسته نیست. دوربین مدار بسته پانوراما از کیفیت تصویر بالایی برخوردار است. در نتیجه یک تفاوت دوربین مداربسته پانورامیک و چشم ماهی در کیفیت تصویر این دوربین ها است.

کاربران در برخی از پروژه ها نیاز دارند تا دوربین تصویر تمام محیط را ارائه دهد. در این پروژه ها به منظور کاهش هزینه ها و جلوگیری از نصب دوربین های متعدد از دوربین مداربسته پانورامیک می توان استفاده کرد. این دوربین ها قابلیت ارائه یک تصویر کامل از یک منطقه را دارند. زاویه دید در دوربین های مداربسته پانورامیک، 360 درجه است.

دوربین مداربسته پانوراما

دوربین مداربسته چشم ماهی چیست؟

دوربین مداربسته چشم ماهی به دلیل شباهت آن به چشمان ماهی و زاویه دید بالا به این اسم نام گذاری شده است. این دوربین ها نیز می توانند فضای گسترده ای را پوشش دهند. دوربین مداربسته Fisheye بر خلاف دوربین پانورامیک دارای یک لنز است. این دوربین از سنسورهای چندگانه استفاده می کند. تصاویر در دوربین مداربسته چشم ماهی به صورت غیر واقعی و دارای قوس هستند. تولید کنندگان برای اصلاح این موضوع قابلیت Dewarp را به این دوربین ها اضافه کردند. این قابلیت باعث می شود تا بتوان قسمتی از تصویر را مشاهده و جدا کرد. اما توجه داشته باشید که این کار باعث افت کیفیت تصویر خواهد شد. دیگر تفاوت دوربین پانوراما و چشم ماهی تصاویر این دوربین ها است. تصاویر در دوربین پانوراما به صورت یکپارچه و در دوربین های چشم ماهی به صورت غیر واقعی و دارای قوس است.

دوربین مداربسته چشم ماهی

قابلیت های دوربین مداربسته چشم ماهی

یکی از قابلیت های این دوربین ارسال و دریافت صدا به صورت دو طرفه است. به صورتی که می توان علاوه بر دریافت صدای محیط با افراد حاضر در آن محیط نیز صحبت کرد. دوربین Fisheye از قابلیت تشخیص حرکت نیز پشتیبانی می کند. با استفاده از این قابلیت تنها زمانی که حرکتی در مقابل لنز انجام شود، دوربین شروع به ثبت تصاویر می کند. فناوری تشخیص حرکت در دوربین مداربسته چشم ماهی باعث صرفه جویی در فضای حافظه دوربین می شود. دوربین های چشم ماهی از دید در شب قوی برخوردار هستند. در نتیجه تصاویر در شب این دوربین ها دارای کیفیت بالایی است.

تفاوت دوربین پانوراما و چشم ماهی چیست؟

همانطور که گفته شد این دو نوع دوربین هر دو قادر به پوشش دهی فضای وسیعی از پروژه هستند. اما یکی از تفاوت های این دو دوربین در قیمت آن ها است. دوربین مداربسته چشم ماهی دارای قیمت پایین تری است.به همین دلیل بسیاری از افراد به سراغ دوربین های چشم ماهی می روند. یکی دیگر از دلایل انتخاب دوربین مداربسته چشم ماهی توسط کاربران، تنوع و وجود مدل های مختلف در این دوربین ها است. همچنین دوربین مداربسته چشم ماهی از VMS ها نیز پشتیبانی می کنند.

در قسمت های قبلی گفته شد که تصویر دوربین مداربسته پانوراما از چندین تصویر به هم چسبیده شده به وجود می آید. گاهی ممکن است بین تصاویر به هم چسبیده فضای خالی وجود داشته باشد و این برای برخی از کاربران قابل قبول نیست. از این رو برخی از کاربران ترجیح می دهند دوربین مداربسته با تصاویر Dewarp را انتخاب کنند.

همانطور که گفته شد کیفیت تصویر دوربین مداربسته پانوراما بیشتر از دوربین مداربسته چشم ماهی است. در نتیجه دیگر تفاوت دوربین مداربسته پانوراما و چشم ماهی در کیفیت تصاویر آن ها است. بسیاری از کاربران به دلیل کیفیت تصویر بهتر در دوربین مداربسته Panorama این دوربین را انتخاب می کنند.

علت کیفیت تصویر پایین تر در دوربین مداربسته فیش آی چیست؟

دلیل کیفیت تصویر پایین در دوربین چشم ماهی میدان دید وسیع و تعداد پیکسل های پخش شده در این میدان دید است. پخش شدن این پیکسل ها باعث کاهش تراکم پیکسلی و در ادامه افت کیفیت تصویر می شود. به همین دلیل دوربین های مداربسته پانورامیک از کیفیت تصویر بالاتری برخوردار هستند. البته امروزه دوربین های Fisheye با رزولوشن تصویر بالاتری ارائه می شوند اما با این حال همچنان دوربین پانورامیک از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

برخی از افراد هنگام خرید، تنها به قیمت دوربین مداربسته توجه می کنند. در صورتی که عوامل مهم تری در خرید دوربین مداربسته نیز وجود دارد. این افراد با مشاهده قیمت پایین تر در دوربین مداربسته چشم ماهی این دوربین را به جای دوربین پانورامیک انتخاب می کنند. اما پس از خرید و مشاهده تصاویر غیر واقعی و دارای انحنا در دوربین مداربسته Fisheye اغلب از انتخاب خود پشیمان می شوند.

دوربین پانوراما بهتر است یا چشم ماهی؟

انتخاب بین دوربین پانوراما و چشم ماهی همانند سایر دوربین های مداربسته به نوع کاربری و نیازهای شما از یک دوربین مدار بسته بستگی دارد. همانطور که گفته شد هر دو این دوربین ها به دلیل زاویه دید وسیع در پروژه های بزرگ کاربرد دارند. در انتخاب دوربین مداربسته باید فاکتورهای متفاوتی مانند کیفیت تصویر، قیمت دوربین، محیط نصب دوربین مدار بسته و… را بررسی کنید. برای انتخاب بهتر و مشاوره رایگان می توانید با تماس با شماره تلفن 88500020-021 با کارشناسان ما مشورت کنید.

3/5 - (2 امتیاز)