دوربین‌های مداربسته بر اساس لنز به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم می‌شوند. دوربین‌های مداربسته با لنز متغیر را دوربین وریفوکال (Varifocal) می‌نامند. این دوربین‌ها دارای زاویه دید متغیر و قابلیت تغییر در فاصله کانونی هستند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی دوربین مداربسته وریفوکال و قیمت این دوربین‌ها بپردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

دوربین مداربسته لنز متغیر

دوربین مداربسته لنز متغیر قابلیت تغییر زاویه دید به وسیله تنظیم فاصله کانونی در بازه مشخصی را دارد. به طور کلی دوربین‌های مداربسته دارای دو نوع زوم دیجیتال و اپتیکال هستند. دوربین مداربسته با لنز متغیر دارای قابلیت زوم اپتیکال است. کیفیت تصاویر در زوم اپتیکال دوربین مداربسته تغییری نمی‌کند. به عبارت دیگر هنگامی که بر روی تصاویر زوم می‌کنید، تصاویر همچنان با کیفیت اصلی و بالا از فاصله نزدیک نمایش داده می‌شوند. اندازه دیافراگم در دوربین مداربسته وریفوکال متفاوت است. معمولا دیافراگم لنزهای وریفوکال در دوربین مداربسته 2.8، 3.6، 12 میلیمتری و… است. اندازه دیافراگم ارتباط مستقیم با میزان زوم دوربین مداربسته دارد. هر چه اندازه دیافراگم بیشتر شود، امکان زوم نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین هر چه اندازه دیافراگم بیشتر شود و فاصله کانونی را افزایش دهید، زاویه دید کاهش پیدا می‌کند.

انواع دوربین مداربسته وریفوکال

دوربین‌های مداربسته وریفوکال به دو دسته، وریفوکال دستی و وریفوکال موتورایز تقسیم می‌شوند. برخی از دوربین‌های وریفوکال دارای لنز موتورایز و برخی دیگر دارای لنزهای دستی هستند. در ادامه نحوه عملکرد هر یک از این دوربین‌ها را بررسی می‌کنیم.

  • دوربین مداربسته وریفوکال دستی: دوربین‌های مداربسته با لنز متغیر دستی بر روی بدنه خود دارای دو پیچ هستند. تغییر فاصله کانونی و زوم کردن در دوربین varifocal دستی با استفاده از پیچ موجود در این دوربین‌ها و به صورت دستی انجام می‌شود. این دو پیچ به منظور تنظیم زوم و فوکوس بر روی دوربین قرار گرفته شده است. زاویه دید در این دوربین‌ها باید قبل از نصب تنظیم شود. اگر نیاز به تغییر مداوم در زوم دوربین مداربسته ندارید، انتخاب دوربین با لنز متغیر دستی، انتخاب مناسبی است. اما اگر در کاربری خود نیاز به تغییر زوم در زمان‌های مختلف را دارید، استفاده از دوربین وریفوکال دستی توصیه نمی‌شود. این دوربین‌ها اغلب از قیمت‌های مقرون به صرفه و مناسبی برخوردار هستند.
  • دوربین مداربسته وریفوکال موتورایز: دوربین موتورایز چیست؟ دوربین مداربسته موتورایز نیز قابلیت تغییر زاویه دید و تنظیم زوم و فوکوس را دارد. دوربین مداربسته وریفوکال موتورایز دارای یک موتور الکتریکی است. تنظیم و تغییر در فاصله کانونی در این دوربین‌ها به وسیله موتور الکترونیکی موجود در دوربین انجام می‌شود. این لنز‌ها عموماً در کاربری‌هایی که نیاز به زوم کردن و یا از زوم خارج شدن در زمان‌های مختلف را دارند، استفاده می‌شوند. دوربین موتورایز امکان زوم از راه دور و اتوفوکوس را فراهم می‌کند. این دوربین‌ها در مقایسه با دوربین‌های دستی گران‌قیمت‌تر هستند.

قیمت دوربین وریفوکال

دوربین‌های وریفوکال در انواع مختلف دام، بولت و اسپید دام تولید می‌شوند. دوربین مداربسته وریفوکال گردان علاوه بر قابلیت تنظیم زاویه دید، دارای قابلیت چرخش به جهات مختلف به صورت افقی و عمودی را دارد. برای مشاهده قیمت دوربین وریفوکال داهوا بر روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت دوربین داهوا

مزایای دوربین Varifocal چیست؟

دوربین مداربسته وریفوکال در مقایسه با دوربین با لنز ثابت دارای مزایا و قابلیت‌های بسیاری است. مزایای استفاده از دوربین Varifocal عبارتند از:

  1. قابلیت تنظیم زوم: دوربین‌های وریفوکال امکان تغییر و تنظیم زوم در دوربین مدار بسته را فراهم می‌کنند. این قابلیت به کاربر این امکان را می‌دهد تا بتواند بر روی جزئیات خاص تمرکز کند و فاصله کانونی را به دلخواه تنظیم کند. با استفاده از زوم، می‌توانید بر روی اشیاء دور و نزدیک تمرکز کنید و تصاویر با جزئیات بیشتری را ضبط کنید.
  2. پوشش وسیع‌تر: با قابلیت تنظیم زوم و حرکت، دوربین‌های وریفوکال قادر به پوشش مناطق وسیع‌تری هستند. از این دوربین‌ها می‌توان در محیط‌‌هایی که نیاز به نظارت بر مناطق وسیع مانند فضاهای باز، پارکینگ‌ها و محیط‌های تجاری و… را دارند استفاده کرد.

به طور کلی دوربین‌های وریفوکال این امکان را به شما می‌دهند تا تنظیمات خود را بر اساس نیازهای خاص خود تغییر دهید و پوشش گسترده‌تری از محیط در مقایسه با دوربین‌های ثابت داشته باشید.

تفاوت لنز موتورایز و وریفوکال

در قسمت‌های قبل متوجه شدید، لنز موتورایز و وریفوکال دستی هر دو از نوع لنزهای متغیر هستند. اغلب دوربین با لنزهای متغیر دستی را به نام دوربین مداربسته وریفوکال می‌شناسند. تفاوت لنز موتورایز و وریفوکال در نحوه عملکرد آن‌ها است. همانطور که گفتیم تغییر فاصله کانونی در لنزهای وریفوکال به صورت دستی انجام می‌شود. اما تغییر فاصله کانونی در دوربین‌های موتورایز با استفاده از نرم‌افزار انجام می‌شود.

برخی از دوربین‌های مدار بسته در شرایط و محیط‌هایی نصب می‌شوند که به راحتی امکان دسترسی به دوربین وجود ندارد. در برخی از مواقع ممکن است نیاز به تغییر زاویه دید و زوم دوربین وجود داشته باشد. در این شرایط تغییر دستی زوم و زاویه دید به صورت دستی به راحتی امکان پذیر نیست. توصیه می‌کنیم در چنین شرایطی از دوربین‌های موتورایز استفاده کنید. در غیر اینصورت استفاده از دوربین موتورایز فقط باعث افزایش هزینه‌های کاربر می‌شود.

تفاوت لنز وریفوکال و لنز ثابت

‌دوربین‌های مداربسته برای تنظیم زاویه دید و بزرگنمایی از لنزهای مختلفی استفاده می‌کنند. اما به طور کلی لنزها بر اساس فاصله کانونی به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم می‌شوند.

لنز ثابت (Fixed Lens): دوربین‌های مداربسته با لنز ثابت قابلیت تغییر زاویه دید و بزرگنمایی را ندارند. این لنز‌ها دارای فاصله کانونی و زاویه دید ثابتی هستند. از دوربین مداربسته ثابت معمولاً در کاربری‌هایی که نیاز به زاویه دید ثابت و محدودی دارند، استفاده می‌شود. دوربین‌های مداربسته اولیه فقط از لنزهای ثابت استفاده می‌کردند.

لنز متغیر (Varifocal Lens): این لنز‌ها قابلیت تغییر و تنظیم فاصله کانونی را دارند. با تغییر فاصله کانونی لنز، زاویه دید و بزرگنمایی تصویر نیز تنظیم می‌شود. اغلب از این دوربین‌ها در کاربری‌هایی که نیاز به تغییر در زاویه دید وجود دارد، استفاده می‌شود.

به طور کلی تفاوت لنز ثابت و متغیر در زاویه دید ثابت و متغیر آن‌ها است. یکی دیگر از تفاوت‌های این لنزها در قیمت آن‌ها است. دوربین‌های مداربسته با لنز ثابت در مقایسه با دوربین‌های وریفوکال دارای قیمت پایین‌تری هستند. برای اطلاع از نوع لنز دوربین مداربسته می‌توانید به دیتاشیت محصول مراجعه کنید. عبارت Fix مقابل لنز به معنای وجود لنز ثابت در دوربین است. اگر دوربین مداربسته دارای لنز متغیر باشد، عبارت Varifocal و Motorized مقابل لنز دوربین مشاهده می‌شود.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

بهترین زاویه دید دوربین مداربسته
ادامه مطلب
شاتر در دوربین مداربسته
ادامه مطلب
مقایسه انواع دوربین داهوا
ادامه مطلب
5/5 - (1 امتیاز)