دوربین های مداربسته دارای انواع مختلفی هستند. یکی از عوامل تقسیم بندی دوربین های مداربسته، نوع لنز دوربین مدار بسته است. دوربین های مداربسته بر اساس لنز به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم می شوند. دوربین های مداربسته با لنز متغیر را دوربین وریفوکال (Varifocal) نیز می نامند. این دوربین ها قابلیت تغییر در فاصله کانونی را دارند. در این مقاله قصد داریم تا به انواع دوربین مداربسته وریفوکال و مزایای استفاده از این دوربین بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • انواع لنز در دوربین مدار بسته
  • دوربین مداربسته با لنز متغیر
  • انواع دوربین مدار بسته وریفوکال
  • مزایای دوربین وریفوکال در مقایسه با دوربین ثابت
  • تفاوت لنز موتورایز و وریفوکال

انواع لنز در دوربین مدار بسته

‌دوربین های مداربسته از انواع مختلفی از لنز‌ها برای تنظیم زاویه دید و بزرگنمایی استفاده می‌کنند. اما به طور کلی لنزها بر اساس فاصله کانونی به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم می شوند.

لنز ثابت (Fixed Lens): این لنز‌ها دارای فاصله کانونی ثابتی هستند و قابلیت تغییر زاویه دید و بزرگنمایی را ندارند. از این لنزها معمولاً در کاربری هایی که نیاز به زاویه دید ثابت و محدودی دارند، استفاده می‌شود. در ابتدا در دوربین های مداربسته تنها از لنزهای ثابت استفاده می کردند.

لنز متغیر (Varifocal Lens): این لنز‌ها قابلیت تغییر و تنظیم فاصله کانونی را دارند. با تغییر فاصله کانونی لنز، زاویه دید و بزرگنمایی تصویر نیز تنظیم می‌شود. اغلب از این دوربین ها در کاربری هایی که نیاز به تغییر در زاویه دید در طول زمان است، استفاده می شود.

دوربین مداربسته با لنز متغیر

دوربین های مداربسته ای که از لنزهای وریفوکال استفاده می کنند قابلیت تغییر فاصله کانونی در بازه مشخصی را دارند. به طور کلی دوربین های مداربسته دارای دو نوع زوم دیجیتال و اپتیکال هستند. دوربین مداربسته با لنز متغیر دارای قابلیت زوم اپتیکال است. کیفیت تصاویر در زوم اپتیکال دوربین مداربسته تغییری نمی کند و تصاویر با کیفیت اصلی و بالا از فاصله نزدیک نمایش داده می شوند. در دوربین های مداربسته وریفوکال، اندازه دیافراگم متفاوت است. معمولا دیافراگم لنزهای وریفوکال در دوربین مداربسته 2.8، 3.6، 12 میلیمتری و… است. اندازه دیافراگم ارتباط مستقیم با میزان زوم دوربین مداربسته دارد. به عبارت دیگر امکان زوم با افزایش میزان دیافراگم نیز افزایش می یابد، در عین حال هر چه اندازه دیافراگم بیشتر شود، زاویه دید کاهش می یابد.

انواع دوربین مدار بسته وریفوکال

لنزهای وریفوکال نیز به دو دسته وریفوکال دستی و وریفوکال موتورایز تقسیم می شوند. برخی از دوربین های وریفوکال دارای لنز موتورایز و برخی دیگر دارای لنزهای دستی هستند. این دوربین ها در نحوه تنظیم زوم و فوکوس با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه به بررسی نحو عملکرد دوربین مدار بسته وریفوکال دستی و دوربین مداربسته وریفوکال موتورایز می پردازیم.

  • دوربین مداربسته وریفوکال دستی: تغییر فاصله کانونی و زوم کردن در این دوربین ها به صورت دستی انجام می شود. دوربین های مداربسته با لنز متغیر دستی بر روی بدنه خود دارای دو پیچ هستند. این دو پیچ به منظور تنظیم زوم و فوکوس بر روی دوربین قرار گرفته اند. زاویه دید در این دوربین ها باید قبل از نصب تنظیم شود. اگر نیاز به تغییر مداوم در زوم دوربین مداربسته ندارید، انتخاب دوربین با لنز متغیر دستی، انتخاب مناسب تری است. اما اگر در کاربری خود نیاز به تغییر زوم در زمان های مختلف را دارید، استفاده از این دوربین ها توصیه نمی شود. این نوع لنز‌ها معمولاً در دوربین هایی با قیمت مقرون به صرفه و استفاده‌ی معمولی یافت می شوند.
  • دوربین مداربسته وریفوکال موتورایز: دوربین موتورایز چیست؟ دوربین مداربسته موتورایز نیز قابلیت تغییر زاویه دید و تنظیم زوم و فوکوس را دارد. دوربین مداربسته وریفوکال موتورایز دارای یک موتور الکتریکی است. تنظیم و تغییر در فاصله کانونی در این دوربین ها به وسیله موتور الکترونیکی موجود در دوربین انجام می شود. این لنز‌ها عموماً در کاربری هایی با نیاز به تنظیمات متنوع فاصله کانونی استفاده می‌شوند و قابلیت تنظیم خودکار فاصله کانونی را فراهم می‌کنند.

برای بررسی بهترین زاویه دید دوربین مداربسته به مقاله زاویه دید دوربین مداربسته مراجعه کنید.

مزایای دوربین وریفوکال در مقایسه با دوربین ثابت

دوربین های وریفوکال در مقایسه با دوربین های ثابت مزایا و قابلیت های منحصر به فرد بسیاری دارند. مزایای دوربین وریفوکال در مقایسه با دوربین ثابت عبارتند از:

  1. قابلیت تنظیم زوم: همانطور که گفته شد دوربین های وریفوکال دارای قابلیت تنظیم زوم هستند. این قابلیت به کاربر اجازه می دهد بر روی جزئیات خاص تمرکز کند و فاصله کانونی را به دلخواه تنظیم کند. با استفاده از زوم، می توانید بر روی اشیاء دور و نزدیک تمرکز کنید و تصاویر با جزئیات بیشتری را ضبط کنید.
  2. قابلیت حرکت در جهات مختلف: دوربین های وریفوکال قابلیت حرکت افقی و عمودی را دارند. این قابلیت امکان حرکت دوربین در جهات مختلف را به کاربر می دهد. این ویژگی می‌تواند برای پوشش گسترده تری از منطقه مورد نظر و ضبط زوایای مختلف مفید باشد.
  3. پوشش وسیع تر: با قابلیت تنظیم زوم و حرکت، دوربین های وریفوکال قادرند مناطق وسیع ‌تری را پوشش دهند. از این قابلیت می توان برای محیط ‌هایی که نیاز به نظارت بر مناطق وسیع مانند فضاهای باز، پارکینگ ها و محیط های تجاری و… را دارند استفاده کرد.

به طور کلی دوربین‌های وریفوکال این امکان را به شما می دهند تا تنظیمات خود را بر اساس نیازهای خاص خود تغییر دهید و پوشش گسترده تری را در مقایسه با دوربین های ثابت داشته باشید.

تفاوت لنز موتورایز و وریفوکال

به طور کلی دوربین های مدار بسته با هدف جلوگیری از جرم و جنایت و نظارت بیشتر نصب می شوند. از دوربین مدار بسته در محیط و کاربری های مختلف استفاده می شود. برخی از دوربین های مدار بسته در شرایط و محیط هایی نصب می شوند که به راحتی امکان دسترسی به دوربین وجود ندارد. در برخی از مواقع ممکن است نیاز به تغییر زاویه دید و زوم دوربین وجود داشته باشد. به طور مثال ممکن است با وزش باد، زوم و فوکوس دوربین از حالت تنظیم خود خارج شود. تنظیم نبودن زوم و فوکوس باعث تار شدن تصویر دوربین مداربسته می شود. در این شرایط تغییر دستی زوم و زاویه دید به صورت دستی به راحتی امکان پذیر نیست. اما در صورتی که از دوربین مداربسته موتورایز استفاده کنید، تنظیم و تغییر زوم به راحتی و از راه دور نیز امکانپذیر است.

5/5 - (1 امتیاز)