یکی از انواع دوربین مداربسته، دوربین Dome است. علت نامگذاری دوربین مداربسته دام چیست؟ dome در انگلیسی به معنای گنبد است. دوربین دام به دلیل ظاهر کروی شکل به این اسم نامگذاری شده است. در ادامه انواع دوربین دام، کاربرد و قیمت این دوربین‌ها را بررسی می‌کنیم.

در این مقاله می‌خوانید: 

انواع دوربین دام

دوربین دام بر اساس کیفیت تصویر، نوع لنز، نوع تکنولوژی و قابلیت‌های دوربین به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند. در ادامه انواع دوربین دام را معرفی می‌کنیم.

انواع تکنولوژی دوربین دام: دوربین‌های مدار بسته دام بر اساس تکنولوژی به دو نوع آنالوگ HD و تحت شبکه تقسیم می‌شوند. دوربین مداربسته دام تحت شبکه در بستر شبکه کار می‌کند. دوربین دام آنالوگ نیز اطلاعات را به صورت آنالوگ ارسال و دریافت می‌کند. کیفیت و قابلیت‌های هوشمند در دوربین‌های دام IP بیشتر از آنالوگ است.

انواع کیفیت تصویر دوربین دام: کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته یکی از مهم‌ترین نکات است. هر چه کیفیت تصاویر در دوربین بالاتر باشد، تصاویر با جزئیات بیشتر و واضح‌تر نمایش داده می‌شوند. دوربین‌های مداربسته دام با کیفیت تصاویر مختلفی تولید می‌شوند. این دوربین‌ها با کیفیت تصاویر 1، 2، 3، 4، 5، 8، و 12 مگاپیکسل تولید می‌شوند. با توجه به نوع کاربری و محیط خود کیفیت تصویر در دوربین را انتخاب کنید.

زاویه دید دوربین مداربسته دام: انواع دوربین دام بر اساس نوع لنز و زاویه دید به دو بخش تقسیم بندی می‌شوند. دوربین دام با لنز ثابت (Fixed lens) و لنز متغیر (Varifocal lens). دوربین‌های دام با لنز ثابت از یک فاصله کانونی و زاویه دید ثابتی برخوردار هستند. این نوع دوربین‌ها قابلیت زوم کردن بر روی تصاویر را ندارند. در مقابل دوربین مدار بسته دام با لنز متغیر دارای فاصله کانونی و زاویه دید متغیر است. همچنین قابلیت زوم بر روی تصاویر در لنز متغیر وجود دارد.

شکل ظاهری: نوعی از دوربین‌های دام به شکل کروی شکل بوده که یک محفظه شیشه‌ای نیز بر روی دوربین قرار دارد. لنز دوربین در زیر این محفظه شفاف قرار دارد. نوع دیگر از این دوربین‌ها فاقد محفظه شیشه‌ای هستند.

کاربرد دوربین مداربسته دام چیست؟

دوربین مدار بسته دام به دلیل نوع طراحی بدنه اغلب در محیط‌های مسقف و داخلی نصب می‌شود. جنس بدنه این دوربین‌ها معمولا از پلاستیک است. بنابراین دارای مقاومت پایین بوده و در مقابل باد، باران و عوامل بیرونی آسیب پذیرتر هستند. برخی از دوربین‌های دام دارای جنس بدنه فلزی هستند. اگر قصد نصب دوربین مداربسته دام سقفی در محیط بیرونی را دارید بهتر است از دوربین با بدنه فلزی و کاور شیشه‌ای استفاده کنید. دوربین دام با توجه به کروی شکل بودن بهتر است بر روی سقف نصب شود. کاربرد دوربین مداربسته دام اغلب در محیط‌هایی مانند فروشگاه‌ها، منازل، پارکینگ‌های مسقف، ادارات، رستوران‌ها، فضاهای داخلی هتل، بیمارستان‌ها و… است.

مشخصات دوربین دام

  • ویژگی ظاهری: مهم‌ترین نکته در معرفی مشخصات دوربین دام، شکل ظاهری آن است. این دوربین‌ها را می‌توانید با توجه به شکل ظاهری گنبدی شکل آن‌ها بشناسید.
  • قابلیت دید در شب: دوربین‌های مداربسته دام دارای قابلیت دید در شب هستند. همه‌ی این دوربین‌ها قادر به نمایش تصاویر در تاریکی و شب هستند. البته نوع و برد دید در شب در انواع دوربین دام متفاوت است. برخی از دوربین‌ها دارای دید در شب رنگی و برخی دیگر دارای دید در شب سیاه و سفید هستند.
  • قابلیت‌های هوشمند: دوربین‌های دام تحت شبکه دارای قابلیت‌های هوشمند مختلفی هستند. قابلیت تشخیص حرکت، تشخیص چهره و خواندن پلاک از جمله قابلیت‌های هوشمند در این دوربین‌ها است. با توجه به نوع نیازهای خود می‌توانید دوربین مدار بسته با قابلیت‌های هوشمند را انتخاب کنید.

مزایای دوربین مداربسته دام چیست؟

دوربین‌های مداربسته Dome دارای مزایای مختلفی هستند. برخی از که مزایای دوربین دام عبارتند از:

  • محل نصب: این دوربین‌ها به راحتی بر روی سقف نصب می‌شوند. در نتیجه می‌توانید به راحتی محل مناسب نصب را در محیط‌های داخلی برای دوربین دام پیدا کنید. همچنین اگر قصد نصب دوربین بر روی دیوار را دارید می‌توانید از پایه‌های نگهدارنده دوربین استفاده کنید.
  • قابلیت دید در شب: همانطور که گفته شد قابلیت دید در شب دوربین‌های دام باعث ثبت تصاویر با کیفیت در شب می‌شود. قابلیت دید در شب معمولا در همه‌ی دوربین‌های مدار بسته وجود دارد. در دید در شب IR نور در مرکز تصویر متمرکز است. در صورتی که در EXIR نور در همه‌ی قسمت‌های تصویر به طور یکسان پخش می‌شود. بنابراین تصاویر با کیفیت بیشتری نمایش داده می‌شوند.
  • زاویه دید: با نصب دوربین دام بر روی سقف می‌توانید تصاویر را در زاویه دید مناسبی از محیط مشاهده کنید.
  • عدم جلب توجه: دوربین دام با توجه به شکل و محل نصب، جلب توجه نمی‌کند. به همین دلیل می‌تواند کم‌تر ر معرض دید و آسیب دیدن توسط خرابکاران باشد.

معایب دوربین دام چیست؟

در قسمت قبل مزایای دوربین‌های مدار بسته دام را بررسی کردیم. در مقابل باید به برخی از معایب این دوربین‌ها نیز توجه کنید.

  • محل نصب دوربین: همانطور که اشاره کریم این دوربین‌ها به راحتی بر روی سقف نصب می‌شوند. اما برای نصب بر روی دیوار باید از پایه‌های نگهدارنده استفاده کنید.
  • مقاومت پایین در برابر عوامل بیرونی: اغلب بدنه دوربین‌های دام در برابر عوامل بیرونی مانند شرایط جوی نامساعد، رطوبت و… دارای مقاومت کمی است. به همین دلیل این دوربین‌ها مناسب نصب در فضای بیرونی نیستند.

دوربین Turret چیست؟

دوربین Turret یکی از انواع دوربین مداربسته دام است. معمولا دوربین‌های دام دارای کاوری از جنس شیشه هستند که وظیفه محافظت از لنز دوربین‌ها را بر عهده دارند. برخی دیگر از دوربین‌های دام بدون کاور شیشه‌ای تولید می‌شوند. دوربین‌های دام مدل Turret فاقد این کاور شیشه‌ای هستند. دوربین‌های دام و Turret از نظر کارکرد و کیفیت تفاوتی با دیگر دوربین‌های دام ندارند. در واقع دوربین‌های Turret با انواع دیگر دوربین دام، فقط در شکل ظاهری و عدم وجود کاورهای شیشه‌ای است.

قیمت دوربین دام

دوربین‌های مدار بسته دام با توجه به مدل و مشخصات دوربین دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. قیمت دوربین دام بر اساس عواملی مانند کیفیت تصاویر، برند دوربین، نوع لنز، نوع دید در شب و قابلیت‌های موجود در دوربین تعیین می‌شود. یکی از برندهای معتبر دوربین مداربسته، برند داهوا است. شرکت داهوا در زمینه تولید سیستم‌های مداربسته دارای اعتبار بسیاری است. دوربین مداربسته داهوا از کیفیت و طول عمر بالایی برخوردار است. این برند دارای انواع دوربین مداربسته دام است. با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید قیمت انواع دوربین مداربسته دام داهوا را مشاهده کنید.

لیست قیمت دوربین داهوا

تفاوت دوربین دام و بولت

تفاوت دوربین دام و بولت چیست؟ دوربین دام و بولت از نظر شکل ظاهری، کاربرد، نصب و محل نصب با یکدیگر متفاوت هستند. معمولا از دوربین های دام در محیط‌های داخلی و مسقف استفاده می‌شود. این در حالیست که اغلب دوربین‌های بولت در فضاهای بیرونی نصب می‌شوند. نصب دوربین دام کمی پیچیده است. همچنین جابجایی در دوربین‌های Dome پس از نصب و کابل کشی دشوار است. در صورتی که دوربین‌های بولت راحت‌تر از دوربین‌های دام نصب و قابل جابجایی هستند.

استاندارد IP و IK دو استاندارد مهم در دوربین مداربسته است. دوربین‌های بولت به دلیل دارا بودن استاندارد IP و IK مناسب، مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی، رطوبت و ضربه دارند. دوربین‌های مداربسته‌ای که در مقابل ضربه مقاوم هستند و از استاندارد ik پشتیبانی می‌کنند را دوربین مداربسته ضد ضربه می‌گویند. این استاندارد در این دوربین‌ها باعث می‌شود تا در فضاهای بیرونی در مقابل شرایط نامساعد جوی وآسیب دیدن مقاوم باشند.

دوربین دام و بولت از نظر شکل ظاهری نیز با یکدیگر متفاوت هستند. قطعا با مطالعه قسمت‌های قبل با شکل ظاهری دوربین Dome آشنا شدید. دوربین بولت دارای شکل ظاهری استوانه‌ای است. در صورتی که دوربین دام گلوله‌ای و نیم دایره‌ای شکل است.

تفاوت دوربین بالت و دوربین مداربسته دام چیست

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپید دام (Speed Dome) چیست؟

بسیاری از مشتریان هنگام خرید دوربین مداربسته با این سوال که تفاوت دوربین اسپید دام و دوربین مداربسته دام چیست مواجه می‌شوند. در این قسمت به تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام می‌پردازیم. دوربین‌های مدار بسته اسپید دام از نظر ظاهری همانند دوربین دام به شکل نیم کره هستند. دوربین‌های مدار بسته اسپید دام یکی از قوی‌ترین و پیشرفته‌ترین دوربین‌ها هستند. این دوربین‌ها دارای قابلیت چرخش در جهات مختلف به صورت عمودی و افقی و زوم از راه دور هستند. از دوربین اسپید دام در پروژه‌های وسیع و پیشرفته استفاده می‌شود. بنابراین مهم‌ترین تفاوت این دو دوربین در قابلیت چرخش و کاربرد آن‌ها است. دوربین مداربسته دام اغلب در کاربری‌های معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت دوربین اسپیددام و دوربین مداربسته دام چیست

مطالب پیشنهادی مخاطبین

لنز دوربین مداربسته
ادامه مطلب
نصب دوربین مدار بسته به تلویزیون
ادامه مطلب
تنظیمات encoding داهوا
ادامه مطلب

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در اصفهان بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تهران بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

شماره تماس نمایندگی داهوا

4.5/5 - (2 امتیاز)