دوربین مداربسته دام چیست؟ انواع مختلفی از دوربین مداربسته مانند دام، بولت و اسپید دام وجود دارد. یکی از انواع دوربین مداربسته، دوربین Dome است. اصلی ترین علت نامگذاری دوربین دام چیست؟ اصطلاح کلمه dome در انگلیسی به معنای گنبد است. در واقع دوربین های دام به دلیل شکل ظاهری کروی و گنبدی شکل به اسم دام نامگذاری شده اند. هر یک از دوربین های دام دارای زاویه دید و مشخصات مخصوصی هستند. در ادامه قصد داریم تا درباره انواع، کاربرد، قیمت دوربین دام و تفاوت دوربین دام و بولت صحبت کنیم.

کاربرد دوربین مداربسته دام چیست؟

این دوربین ها به دلیل نوع طراحی بدنه در محیط های مسقف و داخلی استفاده می شوند. دوربین های مدار بسته دام بر روی سقف نصب می شوند. این نوع دوربین ها به دلیل داشتن بدنه ای از جنس پلاستیک نباید در محیط های خارجی و در معرض باد و باران قرار بگیرند. بنابراین در پاسخ به سوال کاربرد دوربین دام چیست باید بگوییم از دوربین های Dome اغلب در مکان هایی مانند فروشگاه ها، منازل، پارکینگ های مسقف، شرکت ها، رستوران ها، فضاهای داخلی هتل ها، بیمارستان ها و… استفاده می شود.

انواع دوربین مدار بسته دام

دوربین های مدار بسته دام را می توان بر اساس کیفیت تصویر، نوع لنز و نوع تکنولوژی به انواع مختلفی دسته بندی کرد.

1- دوربین دام بر اساس تکنولوژی

به طور کلی دوربین های مدار بسته دام بر اساس تکنولوژی به دو نوع آنالوگ HD و تحت شبکه دسته بندی می شوند.

  • دوربین مداربسته دام آنالوگ HD: دوربین های آنالوگ HD در مقایسه با دوربین های آنالوگ قدیمی دارای کیفیت تصویر بسیار بالاتری هستند. در حال حاضر کیفیت تصویر این دوربین ها بین 2 مگاپیکسل تا 8 مگاپیکسل است. دوربین های دارای کیفیت 2 مگاپیکسل دارای تصاویر با کیفیت قابل قبولی هستند که معمولا از آن ها در فضاهایی مانند ادارات و یا اتاق های منازل استفاده می شود.
  • دوربین های مداربسته دام تحت شبکه: این نوع از دوربین ها دارای کابل کشی بر مبنای کابل شبکه هستند. تمام دوربین های مداربسته دارای دو کابل هستند. که یکی از این کابل ها برای تامین انرژی دوربین و دیگری برای انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از دوربین های دام تحت شبکه دارای قابلیت POE هستند. در این صورت انرژی مورد نیاز دوربین توسط کابل تصویر دوربین تامین می گردد و نیاز به کابل کشی جداگانه وجود ندارد.

2- دوربین مداربسته دام بر اساس کیفیت تصاویر

کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته یکی از مهم ترین نکات است. هر چه کیفیت تصاویر در دوربین بالاتر باشد، تصاویری واضح تر و با جزئیات بیشتر می توان مشاهده کرد. دوربین های مداربسته دام دارای کیفیت تصاویر مختلفی هستند. این دوربین ها با کیفت تصاویر 1 مگاپیکسل، 2 مگاپیکسل، 3 مگاپیکسل، 4 مگاپیکسل و… تولید می شوند.

3- زاویه دید دوربین مداربسته دام

این دوربین ها بر اساس نوع لنز و زاویه دید به دو بخش تقسیم بندی می شوند. لنز ثابت (Fixed lens) و لنز متغیر (Varifocal lens). لنزهای ثابت و متغیر دارای زاویه دید متفاوتی هستند. دوربین های دام با لنز ثابت از یک فاصله کانونی ثابتی برخوردار هستند. این نوع دوربین ها امکان زوم کردن بر روی تصاویر را ندارند. در مقابل دوربین های دام با لنز متغیر دارای امکان زوم بر روی تصاویر هستند. این دوربین ها دارای دو فاصله کانونی هستند.

تفاوت دوربین دام و بولت

دوربین دام و بولت از نظر امکانات، کاربرد، نصب و محل نصب دارای تفاوت هایی هستند. معمولا از دوربین های دام در کاربری های داخلی و مسقف استفاده می شود. این در حالیست که اغلب از دوربین های بولت در فضاهای خارجی استفاده می شود. دوربین های دام پس از نصب و کابل کشی، امکان جابجایی در آن ها سخت تر است، در صورتی که دوربین های بولت راحت تر از دوربین های دام قابل نصب و جابجایی هستند. استاندارد IP و IK دو استاندارد مهم در دوربین های مداربسته هستند. دوربین های بولت به دلیل دارا بودن استاندارد IP و IK قابلیت ضد آب و ضد ضربه دارند. دوربین های مداربسته ای که در مقابل ضربه مقاوم هستند و از استاندارد ik پشتیبانی می کنند را دوربین مداربسته ضد ضربه می گویند. این استاندارد در این دوربین ها باعث می شود تا در فضاهای بیرونی در مقابل شرایط نامساعد جوی و احتمال آسیب به دوربین مقاوم باشند.

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپید دام (Speed Dome) چیست؟

تفاوت دوربین مداربسته اسپیددام و دوربین مداربسته دام چیست؟ دوربین های مدار بسته اسپید دام از نظر ظاهری مانند دوربین دام به شکل نیم کره ای هستند. تفاوت این دوربین ها در چرخشی بودن آن ها است. دوربین های مدار بسته اسپید دام یکی از قوی ترین و پیشرفته ترین دوربین ها هستند. این دوربین ها دارای قابلیت چرخش در جهات مختلف به صورت عمودی و افقی، زوم کردن از راه دور، تنظیم دستورات مختلف نیز هستند. از دوربین اسپید دام در پروژه های بزرگ و موارد خاص استفاده می شود. توجه داشته باشید که تمام دوربین های مداربسته چرخشی از نوع اسپید دام نیستند.

دید در شب دوربین های مداربسته دام

قابلیت دید در شب معمولا در اکثر دوربین های مدار بسته وجود دارد. این قابلیت برای دوربین ها این امکان را به وجود می آورد که در شب و تاریکی نیز تصاویر با کیفیت را ضبط کنند. به طور کلی دید در شب دوربین های مداربسته به انواع مختلفی مانند IR، EXIR، و… تقسیم می شوند. برخی از دوربین های مدار بسته دام دارای قابلیتی به نام Exir هستند. این قابلیت قدرت چند برابری برای ضبط تصاویر در تاریکی را دارد. در دید در شب IR نور در مرکز تصویر بیشتر است ولی در EXIR نور در تمام قسمت های تصویر به طور یکسان پخش می شود و تصاویر با کیفیت بیشتری نمایش داده می شوند.

دوربین Turret چیست؟

دوربین Turret یکی از انواع دوربین مداربسته دام است. معمولا دوربین های دام دارای کاوری از جنس شیشه هستند که وظیفه محافظت از لنز دوربین ها را بر عهده دارند. دوربین های دام مدل Turret فاقد این کاور هستند. در اصل تنها تفاوت این دوربین های Turret با انواع دیگر در عدم وجود این کاورها است. در اصل دوربین های دام و Turret از نظر کارکرد و کیفیت تفاوتی با انواع مدل ها ندارند.

مزایای استفاده از دوربین دام

دوربین های مدار بسته Dome دارای مزایای مختلفی هستند که مزایای این دوربین ها عبارتند از:

  • نصب آسان: دوربین های دام در مقایسه با دوربی های بولت دارای نصب آسان و راحت تری هستند.
  • نصب بر روی سقف: این دوربین ها به راحتی بر روی سقف نصب می شوند. در نتیجه می توان به راحتی محل مناسب نصب را در محیط های داخلی برای این دوربین ها پیدا کرد. همچنین اگر قصد نصب دوربین بر روی دیوار را دارید می توانید از پایه های نگهدارنده دوربین استفاده کنید.
  • قابلیت دید در شب: همانطور که گفته شد قابلیت دید در شب دوربین های دام باعث ثبت تصاویر با کیفیت در شب می شود. البته معمولا تمام دوربین های جدید به این قابلیت مجهز هستند.

قیمت دوربین مدار بسته دام

قیمت دوربین های مدار بسته دام به نوع این دوربین ها، کیفیت تصاویر، برند دوربین و همچنین نوع لنز آن ها نیز بستگی دارد. دوربین های مدار بسته دام بر اساس نوع، کیفیت و نوع لنز دارای قیمت های مختلفی می باشد. دوربین مداربسته دام داهوا یکی از انواع دوربین های با کسفیت دام به شمار می آید. در ادامه قیمت دوربین مدار بسته دام داهوا را مشاهده می کنید.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در اصفهان بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تهران بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

شماره تماس نمایندگی داهوا

4.5/5 - (2 امتیاز)