دوربین مداربسته به عنوان مهم ترین عامل در جلوگیری از جرم و جنایت دارای قابلیت های مختلفی است. یکی از قابلیت های کاربردی در سیستم مداربسته Motion Detection است. Motion Detection چیست؟ دوربین مدار بسته دارای حالت های ضبط متفاوتی است. موشن دتکشن یا تشخیص حرکت در دوربین مداربسته نیز یک حالت ضبط تصویر در سیستم مداربسته است. با قرار دادن ضبط دوربین بر روی تشخیص حرکت، تنها زمانی که در آن محیط حرکت جسمی صورت بگیرد، دوربین شروع به ضبط تصویر و هشدار به کاربر می شود. این قابلیت در تمام دوربین های مداربسته امروزی وجود دارد.

در این مقاله می خوانید:

  • نحوه کارکرد تشخیص حرکت در دوربین مداربسته داهوا
  • انواع دوربین مداربسته Motion Detection
  • مزایای استفاده از Motion Detection در دوربین مداربسته
  • معایب دوربین مداربسته حساس به حرکت
  • تنظیمات موشن دتکشن داهوا
  • خطاهای سنسور تشخیص حرکت

نحوه کارکرد تشخیص حرکت در دوربین مداربسته داهوا

یکی از قابلیت های مهم در دوربین داهوا، Motion Detection در دوربین مدار بسته داهوا است. در این قسمت به نحوه کار تشخیص حرکت در دوربین مداربسته داهوا می پردازیم. Motion Detection در دوربین مدار بسته بر اساس تغییر در فریم های تصویر صورت می گیرد. هر دوربین مداربسته دارای سنسور یا حسگر تصویر است. این سنسورها نسبت نور حساس هستند. با عبور نور از لنز و برخورد به سنسورها تصویر ایجاد می شود. در تشخیص حرکت، تصاویر و فریم های آن ها مدام در حال بررسی هستند. زمانی که در یک فریم نسبت به فریم قبلی تغییرات قابل توجهی صورت بگیرد، دستگاه اعلام هشدار می کند. به طور مثال در صورت وارد شدن هر شی و یا جسم به تصویر دستگاه شروع به ثبت وقایع و اعلام هشدار به کاربر می کند.

جالب است بدانید که در موشن دتکشن دوربین مدار بسته حتی با تغییر در نور تصویر نیز اعلام تشخیص حرکت می شود. تشخیص حرکت دوربین مدار بسته بر اساس تنظیمات حساسیت به تغییر تصویر کار می کنند.

انواع دوربین مداربسته Motion Detection

دوربین های مداربسته دارای قابلیت تشخیص حرکت در انواع مختلف تولید و در بازار موجود هستند. این دوربین ها از نظر تکنولوژی به دو دسته دوربین آنالوگ HD و دوربین تحت شبکه تقسیم می شوند. همانطور که گفته شد تقریبا تمام دوربین های مداربسته امروزی دارای قابلیت Motion Detection هستند. بنابراین اغلب دوربین های مداربسته دام، بولت و اسپید دام از قابلیت Motin Detection پشتیبانی می کنند. همچنین دوربین های مداربسته تشخیص حرکت می توانند بی سیم و یا با سیم باشند. در نتیجه می توانید دوربین مدار بسته تشخیص حرکت را در انواع و مدل های مختلف برای استفاده در کاربری های مختلف خریداری و نصب کنید.

مزایای استفاده از Motion Detection در دوربین مداربسته

استفاده از قابلیت تشخیص حرکت دارای مزایای متعددی مانند بهینه سازی فضای ذخیره سازی، صرفه جویی در هزینه ها، دریافت هشدار، کارایی بیشتر و… است. در ادامه به بررسی برخی از آن ها می پردازیم.

بهینه سازی فضای ذخیره سازی و صرفه جویی در هزینه:

اصلی ترین مزیت تشخیص حرکت در دوربین مداربسته، افزایش هارد دوربین مداربسته است. زمانی که دوربین مدار بسته را برای ثبت در حالت تشخیص حرکت تنظیم می کنید، دستگاه زمانی که حرکت و تغییری در تصویر رخ دهد شروع به ضبط تصاویر می کند. در این حالت فضای کمتری از هارد در مقایسه با حالت ضبط 24 ساعته اشغال می شود. در نتیجه تصاویر برای مدت طولانی تری در حافظه دستگاه باقی می مانند. همچنین علاوه بر این در هزینه های خرید هارد با ظرفیت بالا نیز صرفه جویی می شود.

دریافت هشدار:

این قابلیت امکان ارسال هشدار به کاربر در زمان تشخیص حرکت تصویر را نیز دارد. با فعال کردن هشدار می توانید از تغییر در محیط مطلع شوید.

قابلیت تنظیم حساسیت سنسور تشخیص حرکت:

می توانید میزان حساسیت سنسور تشخیص حرکت را در برابر حرکت و تغییر در تصویر تنظیم کنید. اگر میزان حساسیت سنسور را زیاد کنید، دوربین در صورت رخ دادن کوچک ترین تغییری در حالت ضبط قرار می گیرد. می توانید حساسیت سنسور را در حالتی قرار دهید که حرکت های کوچک مانند حرکت برگ درخت و… را نادیده گرفته و در زمان حرکت انسان و یا وسایل نقلیه شروع به کار کند.

کارایی بالا:

دوربین های مداربسته معمولی تمام تصاویر محیط را ثبت می کنند. اما دوربین مدار بسته در حالت تشخیص حرکت تنها تصاویر مهم را ضبط می کند. این موضوع به افزایش کارآیی دوربین نیز کمک می کند.

دید در شب:

دوربین های مدار بسته تشخیص حرکت دارای قابلیت دید در شب نیز هستند.

معایب دوربین مداربسته حساس به حرکت

دوربین مداربسته حساس به حرکت علاوه بر مزایای بسیاری که دارد دارای یک عیب نیز است. به طور کلی قابلیت تشخیص حرکت در دوربین مداربسته بر اساس ایجاد حرکت در تصویر ساخته نشده است بلکه این فناوری بر اساس تغییرات در تصویر عمل می کند. این موضوع باعث می شود تا در صورت کوچکترین تغییر در تصویر مانند تغییر در نور تصویر آن را به عنوان حرکت تشخیص دهد.

این مشکل را می توانید با تنظیمات حساسیت سنسور تا حدودی کنترل کنید. هدف اصلی از نصب دوربین های مداربسته تحت شبکه اطلاع از حرکت شخص یا وسیله ای مهم در محیط است. قطعا نمی خواهید با تغییر مواردی مانند نور محیط، پرده ها و نظیر آن دوربین شروع به تصویر برداری کند. مشاهده تصاویر بیش از حد و غیر مهم می تواند خسته کننده باشد. به همین منظور می توانید با تنظیم حساسیت بر اساس نیاز خود، مشاهده تصاویر غیر مهم را کاهش دهید.

تنظیمات موشن دتکشن داهوا

برای تنظیمات موشن دتکشن داهوا ابتدا وارد منوی دستگاه شوید و سپس مراحل زیر را طی کنید.

1- بر روی گزینه Alarm کلیک کنید.

تنظیمات موشن دتکشن داهوا

2- در صفحه ی باز شده بر روی گزینه Video Detection کلیک کنید. در قسمت Motion Detection کانالی که قصد دارید در حالت تشخیص حرکت قرار بگیرد را انتخاب کنید و گزینه Enable را فعال کنید. توجه داشته باشید که تیک مقابل گزینه Record Channel را بزنید.

تنظیمات موشن دتکشن داهوا

3- در آخر بر روی گزینه Apply کلیک کنید تا قابلیت تشخیص حرکت فعال شود.

تنظیمات موشن دتکشن داهوا

4- در مرحله ی بعد باید روزها و ساعتی که می خواهید بر روی تشخیص حرکت قرار دهید را انتخاب کنید. مجدد وارد منو شده و بر روی گزینه storage کلیک کنید.

تنظیمات موشن دتکشن داهوا

5- در پنجره جدید گزینه Schedule را انتخاب کنید تا ایام هفته نمایش داده شود. مربع سبز برای ضبط به صورت 24 ساعته، مربع زرد ضبط به صورت تشخیص حرکت و رنگ قرمز برای Alarm است.

تنظیمات موشن دتکشن داهوا

6- در قسمت channel می توانید کانال مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس در هر روزی از هفته که می خواهید تشخیص حرکت فعال باشد، با استفاده از علامت پاک کن حالت ضبط 24 ساعته را پاک کنید و گزینه Motion را فعال کنید.

تنظیمات موشن دتکشن داهوا

7- در تصویر زیر برخی از روزها و ساعت های هفته در دوربین متصل به کانال یک بر روی حالت تشخیص حرکت قرار گرفته است. پس از اعمال تنظیمات بر روی گزینه Apply کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.

تنظیمات موشن دتکشن داهوا

خطاهای سنسور تشخیص حرکت

همانطور که گفته شد ممکن است تغییر نور، تکان خوردن پرده و یا شاخ و برگ درختان، باران و برف باعث ایجاد خطا در سنسور تشخیص حرکت شوند. این خطاها باعث مشکلاتی مانند پر شدن فضای هارد دوربین مدار بسته با تصویر غیر ضروری شود. برخی از قابلیت ها در دوربین مدار بسته داهوا وجود دارد که باعث کاهش و به حداقل رساندن این خطاها می شود. برای اطلاعات بیشتر به مقاله خطاهای سنسور تشخیص حرکت در دوربین مداربسته مراجعه کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)