دوربین‌های مداربسته تحت شبکه تصاویر را در بستر شبکه ارسال و دریافت می‌کنند. انواع دوربین‌های مداربسته تحت شبکه دارای تکنولوژی و قابلیت‌های پیشرفته مختلفی هستند. مهم‌ترین ویژگی در این دوربین‌ها کیفیت تصاویر بالا است. در این مقاله به انواع دوربین IP، تجهیزات، نحوه کارکرد، قیمت و بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

دوربین مداربسته دیجیتال چیست؟

انواع دوربین مداربسته بر اساس تکنولوژی به دو دسته آنالوگ و تحت شبکه تقسیم می‌شوند. در پاسخ به سوال دوربین مداربسته دیجیتال چیست باید بگوییم، دوربین‌های تحت شبکه را دوربین مداربسته دیجیتال یا IP نیز می‌نامند. تصاویر در سیستم مداربسته تحت شبکه به وسیله شبکه ارسال و دریافت می‌شود. تکنولوژی تحت شبکه در دوربین‌های مداربسته در مقایسه با آنالوگ، کیفیت تصاویر بالاتر و قابلیت‌های هوشمند بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. ویژگی و قابلیت‌های هوشمند در سیستم‌های IP باعث افزایش امنیت در پروژه‌های حساس می‌شود. کاربران می‌توانند با توجه به نوع کاربری و نیازهای خود بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه را برای ایجاد امنیت و نظارت در پروژه‌های خود انتخاب کنند.

انواع دوربین مداربسته تحت شبکه

انواع دوربین مداربسته تحت شبکه بر اساس کیفیت تصاویر، قابلیت‌های دوربین، نوع بدنه و شکل ظاهری دسته بندی می‌شوند. یکی از مهم‌ترین نکات دسته بندی سیستم مدار بسته تحت شبکه، نوع بدنه و شکل ظاهری دوربین است. در این قسمت انواع دوربین‌های تحت شبکه IP بر اساس نوع بدنه را معرفی می‌کنیم.

دوربین مداربسته دام:  دوربین مداربسته دام تحت شبکه دارای شکل ظاهری گنبدی شکل است. این دوربین‌ها، اغلب در محیط‌های داخلی و مسقف نصب می‌شوند. دوربین‌های مدار بسته Dome دارای بدنه‌ای از جنس پلاستیک، فلز و یا ترکیبی از پلاستیک و فلز هستند. اگر قصد نصب دوربین مداربسته در محیط‌های داخلی مانند اتاق‌ها یا راه‌پله را دارید، بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه، دوربین IP دام است.

بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه دام

دوربین مداربسته بولت: این دوربین‌ها دارای شکل ظاهری استوانه‌ای و شبیه به گلوله هستند. معمولا از دوربین بولت در کاربری‌های بیرونی استفاده می‌شود. دوربین‌های تحت شبکه بولت دارای مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد، رطوبت، عوامل خارجی و گرد و غبار هستند. بدنه دوربین‌های بولت معمولا از جنس فلز هستند. دوربین تحت شبکه Bullet بهترین انتخاب برای فضای باز است.

بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه بولت

دوربین مداربسته گردان: دوربین تحت شبکه گردان قابلیت چرخش و فیلم برداری در جهات مختلف به صورت افقی و عمودی را دارد. این دوربین‌ها را دوربین اسپید دام و یا دوربین PTZ نیز می‌نامند. دوربین اسپید دام تحت شبکه در مقایسه با سایر دوربین‌ها دارای قیمت بالاتری است. در پروژه‌های وسیع می‌توانید از دوربین مداربسته اسپید دام IP استفاده کنید.

بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه گردان

دوربین بیسیم تحت شبکه: دوربین بیسیم تحت شبکه بدون نیاز به سیم و کابل‌کشی نصب می‌شود. برخی از این دوربین‌ها برای تامین انرژی خود از باتری داخلی استفاده می‌کنند. برخی دیگر برای تامین انرژی نیاز به کابل برق دارند. تصاویر در دوربین بی‌سیم IP به وسیله وای فای و شبکه اینترنت منتقل می‌شود.

بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه بیسیم

دوربین چشم ماهی: یکی از انواع دوربین مداربسته تحت شبکه، دوربین چشم ماهی و یا Fish Eye است. زاویه دید در دوربین‌های چشم ماهی دیجیتال 360 درجه است. این دوربین به دلیل شکل ظاهری خود به دوربین Fish Eye یا چشم ماهی معروف است.

بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه چشم ماهی

تجهیزات دوربین مداربسته تحت شبکه

سیستم مدار بسته تحت شبکه از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در این قسمت تجهیزات دوربین مداربسته تحت شبکه را معرفی می‌کنیم.

 • دوربین مداربسته IP: اصلی‌ترین اجزا در سیستم تحت شبکه، دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP است. دوربین مداربسته IP وظیفه ثبت، پردازش و ارسال تصاویر محیط را بر عهده دارد.
 • دستگاه ضبط NVR: دوربین‌های مداربسته تحت شبکه برای ذخیره تصاویر خود از دستگاه ضبط NVR استفاده می‌کنند. تصاویر دوربین‌ مداربسته دیجیتال برای ذخیره سازی به دستگاه ضبط NVR منتقل می‌شوند.
 • هارد دیسک: دستگاه‌های ضبط در سیستم مداربسته برای ذخیره اطلاعات از هارد دیسک استفاده می‌کنند. هارد دوربین مداربسته در داخل دستگاه ضبط NVR نصب می‌شود. دستگاه‌های ضبط بر اساس نوع و مدل از تعداد و ظرفیت مشخصی از هاردها پشتیبانی می‌کنند.
 • کابل شبکه: به طور کلی دوربین‌های مداربسته به وسیله دو کابل تصویر و برق نصب می‌شوند. کابل تصویر وظیفه انتقال اطلاعات و کابل برق وظیفه تامین انرژی مورد نیاز دوربین را برعهده دارد. در سیستم تحت شبکه، تصاویر به وسیله اتصال دوربین مداربسته با کابل شبکه انجام می‌شود.
 • صفحه نمایش: برای مشاهده تصاویر ثبت شده دوربین باید از صفحه نمایش استفاده کنید. از انواع نمایشگر یا مانیتور در سایزهای مختلف می‌توانید برای نمایش تصاویر استفاده کنید.
 • آداپتور یا منبع تغذیه: دوربین مداربسته همانند سایر تجهیزات الکتریکی نیاز به برق دارد. برای تامین برق دوربین مداربسته از آداپتور و یا منبع تغذیه استفاده می‌شود. اغلب دوربین‌ها با ولتاژ 12 ولت کار می‌کنند.
 • سوئیچ: سوئیچ یکی از تجهیزات جانبی در سیستم تحت شبکه است. می‌توانید برای ایجاد شبکه بین دو دوربین IP و بیشتر از سوئیچ استفاده کنید.

نحوه کارکرد دوربین تحت شبکه

سیستم مداربسته دیجیتال عملیات ارسال و دریافت تصاویر را در بستر شبکه انجام می‌دهد. دوربین‌های تحت شبکه دارای یک حسگر تصویری دیجیتال هستند. نحوه کارکرد دوربین تحت شبکه به این گونه است که تصاویر توسط حسگرهای دوربین ثبت می‌شوند. سپس دوربین IP، تصاویر را کدگذاری و به دیجیتال تبدیل می‌کند. دوربین مدار بسته دیجیتال به وسیله کابل شبکه به دستگاه ضبط NVR متصل می‌شود. تصاویر دیجیتالی در بستر شبکه از دوربین به دستگاه NVR یا سرورهای مرکزی ارسال می‌شوند. دستگاه NVR تصاویر را در هارد دیسک ذخیره می‌کند. در این صورت علاوه بر مشاهده تصاویر به صورت زنده، می‌توانید در صورت نیاز به تصاویر قبلی نیز دسترسی داشته باشید. همچنین به وسیله اینترنت، آدرس IP دوربین و نرم‌افزارهای انتقال تصویر می‌توانید از راه دور نیز تصاویر دوربین مداربسته را مشاهده کنید.

کاربرد دوربین‌های مدار بسته دیجیتال

به طور کلی هدف از نصب سیستم‌های مداربسته ایجاد امنیت و نظارت بیشتر در محیط است. هر یک از دوربین‌های مداربسته با توجه به نوع، مدل و ویژگی‌ها در کاربری‌های مختلفی نصب می‌شوند. از دوربین مداربسته دیجیتال می‌توانید در پروژه‌های مختلف و محیط‌های داخلی و بیرونی استفاده کنید. این دوربین‌ها به دلیل کیفیت تصاویر بالا و قابلیت‌های هوشمند می‌توانند بهترین انتخاب در پروژه‌های حساس و وسیع باشند. قابلیت‌های هوشمند در دوربین مداربسته IP شامل قابلیت تشخیص چهره، تشخیص پلاک خودرو، شمارش افراد و…. است. کاربرد دوربین‌های مدار بسته دیجیتال عبارتند از:

 • پروژه‌های نظامی
 • دوربین‌های راهنمایی و رانندگی (دوربین‌های طرح ترافیک و کنترل عبور و مرور خیابان‌ها)
 • پروژه‌های دولتی
 • بانک‌ها
 • پارکینگ‎‌های عمومی و خصوصی
 • کارخانجات
 • فروشگاه‌های بزرگ

قیمت دوربین IP

قیمت دوربین IP با توجه به نوع، مدل و قابلیت‌های موجود در دوربین مدار بسته متفاوت است. هر چه کیفیت تصویر و قابلیت‌های هوشمند در دوربین بیشتر باشد، قطعا قیمت دوربین تحت شبکه نیز افزایش پیدا می‌کند. دوربین‌های مداربسته تحت شبکه با برندهای مختلف در بازار موجود هستند. توصیه می‌کنیم برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه از برندهای معتبر و با کیفیت استفاده کنید. شرکت داهوا یکی از معتبرترین و محبوب‌ترین برندها در زمینه سیستم مدار بسته است. این شرکت دارای انواع دوربین مدار بسته دیجیتال با قابلیت و ویژگی‌های مختلف است. در لینک زیر می‌توانید قیمت دوربین IP داهوا را مشاهده کنید.

قیمت دوربین تحت شبکه داهوا

مزایا دوربین مداربسته IP

 • کیفیت تصاویر: یکی از مزایا دوربین‌های IP کیفیت و وضوح بالا در تصاویر است. دوربین‌های تحت شبکه دارای کیفیت تصاویر 2 تا 8 و 12 مگاپیکسل هستند.
 • پشتیبانی از قابلیت‌های هوشمند: دوربین‌های مداربسته دیجیتال دارای قابلیت‌های هوشمند مختلفی مانند قابلیت تشخیص پلاک خودرو، تشخیص چهره، شمارش افراد، ردیابی خودکار و… هستند.
 • مشاهده تصاویر از راه دور: شما می‌توانید حتی زمانی که در محل حضور ندارید، تصاویر دوربین مداربسته را بر روی موبایل یا مانیتور خود مشاهده کنید. برای مشاهده تصاویر از راه دور باید از اینترنت استفاده کنید.
 • قابلیت POE: برخی از دوربین‌های مداربسته دیجیتال دارای قابلیت POE هستند. تصاویر و برق مورد نیاز دوربین‌های مداربسته با قابلیت POE توسط کابل شبکه منتقل می‌شود. به عبارت دیگر این دوربین‌ها برای تامین برق نیاز به کابل جداگانه ندارند. با استفاده از دوربین‌های POE هزینه‌های کابل کشی کاهش پیدا می‌کند.
 • امکان نصب دوربین بدون نیاز به کابل‌کشی: در برخی از پروژه‌ها امکان کابل کشی برای نصب دوربین مداربسته وجود ندارد. در چنین شرایطی بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه برای شما دوربین مداربسته بیسیم است.

بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه

همانطور که گفته شد دوربین مداربسته IP در انواع و مدل‌های مختلفی تولید می‌شود. برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه باید به کاربری و هدف‌های خود از نصب دوربین مدار بسته توجه کنید. هر یک از دوربین‌های مداربسته دارای قابلیت و ویژگی‌های خاصی هستند. به طور مثال اگر به تشخیص و خواندن پلاک خودرو توسط دوربین نیاز دارید، باید از یک دوربین مداربسته تحت شبکه با قابلیت خواندن پلاک خودرو استفاده کنید. توجه داشته باشید که انتخاب دوربین‌های مداربسته با قابلیت‌های پیشرفته برای همه کاربری‌ها مناسب نیست. به طور مثال اگر قصد نصب دوربین مداربسته در منزل را دارید، انتخاب دوربین‌های مداربسته با قابلیت هوشمند، تنها منجر به افزایش هزینه‌های شما می‌شود. بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه در این پروژه‌ها، دوربین‌های معمولی با کیفیت هستند.

 آموزش نصب دوربین تحت شبکه

برای نصب دوربین مداربسته تحت شبکه، ابتدا باید محل نصب دوربین را تعیین کنید. دوربین باید به گونه‌ای نصب شود که بهترین زاویه دید را داشته باشد. توجه داشته باشید هنگام نصب دوربین تحت شبکه، نقطه کوری در دید دوربین وجود نداشته باشد. همچنین به منظور حفظ امنیت، دوربین باید به دور از دسترس افراد دیگر قرار داشته باشد. در قسمت‌های قبل تجهیزات مورد نظر برای تهیه پکیج دوربین مداربسته تحت شبکه را معرفی کردیم. توصیه می‌کنیم برای نصب دوربین مدار بسته از متخصصین در این زمینه، کمک بگیرید. آموزش نصب دوربین IP داهوا را در مقاله‌ای جداگانه بررسی کرده‌ایم. برای مشاهده این آموزش به مقاله نصب دوربین IP داهوا مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

تفاوت دوربین آنالوگ و تحت شبکه
ادامه مطلب
اتصال دوربین مداربسته تحت شبکه داهوا به کامپیوتر
ادامه مطلب
مقایسه انواع دوربین داهوا
ادامه مطلب

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. به سایت داهوا مراجعه کنید و لیست قیمت محصولات را دریافت کنید. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در یزد بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

نمایندگی دوربین داهوا

خرید دوربین مداربسته از نمایندگی رسمی داهوا این اطمینان را به مشتریان می دهد که هم کالای اصلی را تحویل بگیرند و هم از خدمات پس از فروش بهره مند شوند. داهوا از برندهای برتر دنیاست بنابراین کیفیت و مرغوبیت محصولات Dahua بر هیچکس پوشیده نیست. وجود نمایندگی در ایران و شهرهای مختلف از جمله نمایندگی داهوا در تهران بهترین فرصت خرید را برای مشتریان فراهم آورده است. جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید با ما تماس بگیرید.

شماره تماس نمایندگی داهوا

5/5 - (1 امتیاز)