دوربین‌های مداربسته دارای تکنولوژی‌های مختلفی هستند. قابلیت تعقیب هوشمند سوژه یا Smart Tracking یکی از قابلیت‌های هوشمند در دوربین مداربسته است. این تکنولوژی امکان دنبال کردن سوژه مورد نظر را برای کاربر فراهم می‌کند. برخی از دوربین‌های گردان، مجهز به قابلیت تعقیب هوشمند دوربین مداربسته هستند. در ادامه به بررسی عملکرد و کاربرد این قابلیت می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

Smart Tracking دوربین مداربسته چیست؟

قابلیت Smart Tracking به معنای تعقیب هوشمند سوژه است. این قابلیت قادر به ردیابی و دنبال کردن سوژه مورد نظر است. قطعا برای دنبال کردن و تعقیب سوژه نیاز به حرکت و چرخش دوربین مداربسته به جهت‌های مختلف است. بنابراین برای استفاده از تکنولوژی Smart Tracking باید از دوربین‌های مداربسته گردان استفاده کنید. برخی از دوربین‌های مداربسته اسپید دام یا ptz تحت شبکه دارای قابلیت تعقیب هوشمند هستند. نحوه عملکرد دوربین تعقیب سوژه به صورتی است که برای ردیابی سوژه مورد نظر از نرم‌افزارهای مخصوص استفاده می‌کند. کاربر به وسیله نرم‌افزار، پارامترهایی از سوژه مورد نظر را تعریف می‌کند. هنگام حضور سوژه در تصویر، دوربین با توجه به این پارامترها، سوژه را شناسایی می‌کند. سپس به صورت اتوماتیک، سوژه توسط دوربین تعقیب می‌شود. دنبال کردن سوژه تا زمانی‌که از دید دوربین خارج شود، ادامه دارد.

کاربرد دوربین دنبال کننده سوژه

هنگام وقوع جرم و جنایت، دوربین به صورت خودکار سوژه مورد نظر را دنبال می‌کند. تصاویر در دوربین دنبال کننده سوژه می‌تواند مدرک معتبری در هنگام وقوع حادثه باشد. از دوربین‌های مداربسته با قابلیت Smart Tracking می‌توانید در کاربری‌هایی با حساسیت بالا استفاده کنید. کاربرد دوربین دنبال کننده سوژه عبارت است از:

 • موزه
 • نمایشگاه
 • ورزشگاه
 • فرودگاه
 • ایستگاه‌های قطار یا مترو
 • پروژه‌های نظامی
 • مراکز خرید

فعال‌سازی قابلیت تعقیب هوشمند دوربین مداربسته

برای استفاده از قابلیت تعقیب هوشمند دوربین مداربسته ابتدا باید آن را فعال کنید. فعال کردن قابلیت تعقیب سوژه توسط دستگاه ضبط انجام می‌شود. با ورود به منوی دستگاه ضبط و قسمت تنظیمات می‌توانید قابلیت Smart Tracking را در دوربین فعال کنید. پس از ورود به بخش تنظیمات بر روی گزینه Configuration کلیک کنید. سپس به بخش Advanced Configuration و دوربین ptz وارد شوید. در این قسمت گزینه Smart Tracking را مشاهده می‌کنید. برای فعال کردن تعقیب هوشمند Smart Tracking باید تیک گزینه Enable را بزنید. در برخی از دوربین‌ها این گزینه Auto Tracking نام دارد. پس از فعال کردن تیک Enable، تعقیب هوشمند دوربین مدار بسته فعال شده است. کنترل قابلیت تعقیب هوشمند دوربین مداربسته به وسیله گوشی موبایل نیز امکانپذیر است.

شناسایی سوژه در Smart Tracking

شناسایی سوژه در قابلیت Smart Tracking به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه انواع روش‌های تعقیب سوژه را بررسی می‌کنیم.

 1. Manual یا دستی: سوژه یا هدف در این روش به صورت دستی مشخص می‌شود. سپس در صورت قرار گرفتن سوژه در دید، دوربین آن را تعقیب می‌کند.
 2. Line Crossing Trigger یا عبور از خط: با استفاده از روش Line Crossing Trigger کاربر می‌تواند، یک خط فرضی در تصویر رسم کند. با عبور سوژه از این خط، دوربین شروع به تعقیب سوژه می‌کند.
 3. Region Entrance/Exiting Trigger یا فعال شدن با ورود و خروج سوژه از منطقه: با استفاده از این حالت می‌توانید یک منطقه را برای دوربین تعریف کنید. در صورت ورود یا خروج سوژه از این منطقه، دوربین شروع به دنبال کردن آن می‌کند.
 4. Object Removal Trigger یا اشیاء حذف شده از منطقه: این حالت بر روی اشیاء موجود در محیط متمرکز است. زمانیکه شیء موجود در محیط از تصویر حذف شود، دوربین آن را تشخیص می‌دهد. سپس به وسیله آلارم حذف شی را به کاربر اطلاع می‌دهد. از این حالت معمولا در اماکنی مانند موزه‌ها که دارای اشیاء قیمتی هستند استفاده می‌شود.
 5. Unattended Baggage Trigger یا اشیاء بدون مراقبت یا رها شده: دوربین دنبال کننده سوژه در این حالت قادر به تشخیص اشیائی است که برای مدتی رها شده‌اند. از این حالت در محیط‌های پرتردد مانند فرودگاه‌ها برای جلوگیری از خرابکاری و بمب گذاری استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از دوربین دنبال کننده حرکت چیست؟

دوربین‌های مداربسته گردان برای چرخش به جهات مختلف به یک اپراتور نیاز دارند. در واقع کنترل و چرخش این دوربین‌ها توسط یک اپراتور انجام می‌شود. در صورتی که وجود قابلیت تعقیب هوشمند دوربین مداربسته باعث می‌شود، دوربین بدون نیاز به اپراتور و به صورت خودکار سوژه مورد نظر را دنبال کند. با استفاده از این قابلیت کارایی دوربین مداربسته گردان بیشتر می‌شود. دوربین دنبال کننده حرکت دارای قابلیت تشخیص حرکت است.

همانطور که گفته شد، قابلیت تعقیب هوشمند را می‌توان به روش‌های مختلف فعال کرد. همچنین می‌توانید با استفاده از گزینه Sensitivity میزان حساسیت تعقیب هوشمند را تنظیم کنید. یکی دیگر از مزایای استفاده از دوربین دنبال کننده حرکت، عدم نیاز به دوربین‌های بیشتر و اپراتور است. برخی از دوربین‌های تعقیب هوشمند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند بر روی سوژه نور بیاندازند. این کار می‌تواند از سرقت توسط شخص جلوگیری کند. قیمت دوربین گردان با قابلیت Smart Tracking در مقایسه با دوربین‌های گردان معمولی گران‌تر است.

نحوه نصب دوربین مداربسته تعقیب هوشمند

نصب دوربین مداربسته تعقیب هوشمند همانند سایر دوربین‌های گردان است. فقط در بحث فعال کردن قابلیت Smart Tracking با یکدیگر متفاوت هستند. قابلیت تعقیب سوژه در این دوربین‌ها به صورت پیش فرض، غیر فعال است. به طور کلی دوربین‌های اسپیددام یا ptz از دوربین‌های معمولی بزرگتر هستند. نصب این دوربین‌ها نصب به سایر دوربین‌های مداربسته کمی پیچیده‌تر و تخصصی‌تر است. هنگام نصب دوربین مداربسته گردان باید به برخی از نکات توجه کنید. مهم‌ترین نکته انتخاب محل مناسب برای نصب این دوربین‌ها است. معمولا دوربین‌های گردان باید در ارتفاع بالاتر و در نقطه‌ای نصب شوند که بتوانند محدوده مناسبی از محیط را تحت پوشش قرار دهند.

نکته دیگر در نصب این دوربین‌ها انتخاب منبع تغذیه مناسب است. به دلیل حساسیت بالا و گران قیمت بودن دوربین‌های تعقیب هوشمند باید از منبع تغذیه مناسب استفاده کنید. در صورت استفاده از منبع تغذیه نامناسب با خرابی و یا از کار افتادن دوربین مدار بسته مواجه می‌شوید. نصب صحیح دوربین مداربسته در عملکرد بهتر دوربین نقش مهمی دارد. توصیه می‌کنیم برای نصب دوربین گردان با قابلیت تعقیب هوشمند از متخصصین کمک بگیرید. برای مشاوره و خرید می‌توانید با شماره 88500020-021 تماس بگیرید.

قیمت دوربین تعقیب سوژه

برای تعیین قیمت انواع دوربین مداربسته عوامل مختلفی تاثیرگذار است. مهم‌ترین نکته در خرید دوربین تعقیب سوژه، برند دوربین است. برای یک خرید مطمئن و با کیفیت، دوربین خود را از بین برندهای معتبر و باکیفیت انتخاب کنید. شرکت داهوا یکی از برندهای تولید کننده دوربین مدار بسته است. داهوا نیز دارای دوربین مداربسته با قابلیت Auto Tracking است. با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید لیست قیمت دوربین مدار بسته داهوا را مشاهده کنید. از بین دوربین‌های گردان می‌توانید دوربین با قابلیت تعقیب هوشمند را نیز مشاهده کنید.

قیمت دوربین داهوا

تفاوت قابلیت تعقیب هوشمند دوربین مداربسته و تشخیص حرکت

در واقع قابلیت تشخیص حرکت زمانیکه در تصویر حرکت و تغییری رخ دهد، شروع به ضبط تصاویر می‌کند. این قابلیت فقط تصاویر را در محدوده دید خود نمایش می‌دهد. در صورتی که قابلیت تعقیب هوشمند با مجهز بودن به تکنولوژی تشخیص حرکت می‌تواند حرکت سوژه در تصویر را تشخیص دهد. سپس سوژه را تعقیب و دنبال کند. دوربین‌های مداربسته مختلف مانند دوربین دام، بولت و… می‌توانند دارای قابلیت تشخیص حرکت باشند. در صورتی‌که قابلیت تعقیب هوشمند دوربین مداربسته، فقط در دوربین‌های گردان وجود دارد.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

ROI در دوربین مداربسته
ادامه مطلب
دوربین مداربسته Full Color داهوا
ادامه مطلب
استاندارد Onvif در دوربین مداربسته
ادامه مطلب
به این مطلب امتیاز دهید 🙂