مهم ترین عامل بازدارنده در جرم و برقراری نظم و امنیت دوربین های مداربسته هستند. با پیشرفت تکنولوژی دوربین های مداربسته نیز به قابلیت های متفاوتی مجهز شدند. یکی از قابلیت های مهم در دوربین های مدار بسته، قابلیت تشخیص حرکت یا Motion Detection است. دوربین های مداربسته ای که دارای این قابلیت هستند، هر زمان جسمی از مقابل لنز دوربین عبور کند، دوربین مداربسته شروع اعلام هشدار می کند. برخی از مواقع خطاهای سنسور تشخیص حرکت دوربین مداربسته موجب هشدار کاذب در دوربین می شوند. این هشدارهای کاذب باعث ایجاد مشکلاتی برای کاربران می شوند. در این مقاله قصد داریم تا خطاهای حسگر دوربین مدار بسته را بررسی کنیم.

در این مقاله می خوانید: 

  • سنسور تشخیص حرکت چیست؟
  • عوامل ایجاد خطاهای حسگر تشخیص حرکت دوربین مداربسته
  • مشکل خطاهای حسگر تشخیص حرکت
  • راه حل کاهش خطاهای سنسور تشخیص حرکت دوربین مداربسته
  • کاهش هشدار کاذب در دوربین های داهوا
  • دوربین های داهوا دارای سنسور PIR
  • دوربین های مداربسته داهوا با قابلیت SMD و SMD PLUSE

سنسور تشخیص حرارت چیست؟

همانطور که گفته شد از تکنولوژی های مهم در سیستم های مداربسته قابلیت تشخیص حرکت است. برخی از دوربین های مداربسته دارای سنسور های حرکتی تشخیص حرکت هستند. با استفاده از این دوربین ها می توان حالت ضبط دوربین را به جای 24 ساعته بر روی حالت Motion Detection قرار داد. در این حالت زمانی که حرکتی در مقابل لنز دوربین رخ دهد دوربین شروع به ثبت وقایع و هشدار برای کاربر می کند. مزایای استفاده از این سنسور صرفه جویی در فضای ذخیره سازی تصاویر، ارسال هشدار در زمان وقوع حرکت، ذخیره انرژی و… است. این سنسور ممکن است گاهی مواقع با خطا مواجه شود. که این موضوع برای کاربران آزار دهنده است.

عوامل ایجاد خطاهای سنسور تشخیص حرکت دوربین مداربسته

همانطور که اشاره کردیم ممکن است مواجه شدن تشخیص حرکت دوربین مداربسته با خطا، دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از عوامل ایجاد خطاهای سنسور تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته به محیط نصب دوربین بستگی دارد. اگر دوربین مداربسته را در محیط داخلی نصب کرده باشید ممکن است عواملی مانند روشن و خاموش شدن چراغ، بازتاب نور، تغییر در نور محیط و یا حرکت یک حیوان خانگی باعث ایجاد هشدار کاذب در دوربین مداربسته شود. دوربین های مداربسته در محیط های خارجی ممکن است عواملی مانند حرکت شاخ و برگ درختان، گرد و غبار، باران و یا برف، عبور حیوانات از مقابل لنز دوربین، حرکت اجسام و یا کابل ها بر اثر وزش باد و… ممکن است باعث ایجاد هشدار کاذب در دوربین مداربسته شود.

مشکل خطاهای سنسور تشخیص حرکت

هشدارهای کاذب در دوربین مدار بسته باعث ایجاد مشکلات مختلفی می شود. این خطاها می تواند باعث عدم تشخیص هشدار واقعی از هشدار کاذب توسط کاربر و سردرگمی آن می شود. ممکن است کاربران بر اثر هشدارهای کاذب، به هشدارهای واقعی نیز توجه نکنند. در این صورت با به خطر افتادن امنیت مواجه می شوند.

یکی دیگر از مشکلات خطاهای سنسور تشخیص حرکت دوربین مداربسته، ذخیره تصاویر اشتباه و در نتیجه پر شدن فضای هارد است. هنگامی که کاربر تنظیمات تشخیص حرکت را انتخاب می کند، قصد دارد تنها زمانی که حرکتی در مقابل لنز دوربین رخ می دهد تصاویر ذخیره شوند. اما با ذخیره تصاویر ناشی از خطاهای حسگر تشخیص حرکت دوربین مداربسته باعث پر شدن فضای ذخیره سازی به وسیله تصاویر غیر ضروری می شود. همچنین کاربر برای جستجو رویداد مورد نظر باید مدت زمان بیشتری را صرف کند.

راه حل کاهش خطاهای سنسور تشخیص حرکت دوربین مداربسته

از آنجایی که خطاهای هشدار تشخیص حرکت باعث ایجاد مشکلات متعددی می شود، شرکت های تولید کننده سیستم مداربسته اقدام به راه اندازی برخی از راهکارها جهت کاهش این خطاها کرده اند. به طور مثال برخی از شرکت ها دوربین های مداربسته خود را به سنسور PIR مجهز کرده اند. این سنسور قادر است تا هشدارهای کاذب را به طور چشم گیری کاهش دهد.

کاهش هشدار کاذب در دوربین های داهوا

یکی از معروف ترین برندهای سیستم مداربسته داهوا است. این شرکت نیز بسیاری از دوربین های مداربسته خود را به سنسور PIR مجهز کرده است. علاوه بر این شرکت داهوا برای کاهش هشدار کاذب در دوربین مداربسته از قابلیت SMD و SMD PLUS نیز استفاده می کند. این قابلیت توانایی تشخیص حرکت انسان و اجسام اصلی را از حرکت باد، برف و باران، برگ و شاخه های درختان و…. را دارد. با وجود این قابلیت احتمال خطا در حسگر تشخیص حرکت بسیار کاهش می یابد.

دوربین های داهوا دارای سنسور PIR

در ادامه برخی از دوربین های داهوا مجهز به سنسور PIR را معرفی می کنیم.

دوربین مداربسته داهوا مدل HAC-ME1200B-LS

دوربین داهوا مدل HAC-ME1200B-LS دارای کیفیت تصویر 2 مگاپیکسل است. این دوربین از دارای تکنولوژی HDCVI است. دوربین HAC-ME1200B-LS از سنسور PIR استفاده می کند. برد دید در شب در این دوربین 30 متر است. ساختار بدنه دوربین داهوا مدل HAC-ME1200B-LS ترکیبی از فلز و پلاستیک است. همچنین این دوربین از استاندارد IP67 پشتیبانی می کند.

دوربین مداربسته داهوا مدل HAC-ME1200B-LS

دوربین مداربسته داهوا مدل DH-HAC-ME1400B-PIR

این دوربین داهوا نیز دارای تکنولوژی HDCVI است. از ویژگی های دوربین مدل DH-HAC-ME1400B-PIR می توان به کیفیت تصویر 4 مگاپیکسلی، برد دید در شب 20 متر، لنز ثابت، سنسور PIR و قابلیت DWDR دوربین مداربسته اشاره کرد. همچنین استاندارد IP در این دوربین IP67 است.

دوربین مداربسته داهوا مدل DH-HAC-ME1400B-PIR

دوربین مداربسته داهوا مدل HAC-ME1800EQ-LS

دوربین HAC-ME1800EQ-LS از نوع دام و از تکنولوژی HDCVI، کیفیت تصویر 8MP پشتیبانی می کند. برد دید در شب در این دوربین 20 متر است. دوربین داهوا HAC-ME1800EQ-LS از استاندارد IP67 پشتیبانی می کند.

دوربین مداربسته داهوا مدل HAC-ME1800EQ-LS

دوربین های مداربسته داهوا با قابلیت SMD و SMD PLUSE

در بین محصولات شرکت داهوا، محصولات WizSense و WizMind می توانند از قابلیت SMD و SMD PLUSE پشتیبانی کنند. برخی از دوربین های داهوا که از قابلیت SMD و SMD PLUSE پشتیبانی می کنند عبارتند از:

دوربین داهوا مدل IPC-HFW3441T-ZS

این دوربین در دسته محصولات تکنولوژی WizSense قرار دارد. کیفیت تصاویر در این دوربین 4MP است. لنز دوربین از نوع موتورایز است. دوربین داهوا مدل IPC-HFW3441T-ZS از نوع بولت است و از قابلیت SMD Plus پشتیبانی می کند. این دوربین می تواند وسایل نقلیه را از انسان تشخیص دهد. همچنین این نوع دوربین داهوا از استاندارد IP67 و IK10 نیز پشتیبانی می کند. از این دوربین می توان در پروژه های حساس استفاده کرد.

دوربین مداربسته داهوا مدل IPC-HFW3441T-ZS

دوربین داهوا مدل IPC-HDEW8441R-Z

یکی از انواع دوربین های اسپید دام داهوا دوربین IPC-HDEW8441R-Z با تکنولوژی دیجیتال است. از ویژگی های این دوربین می توان به کیفیت تصاویر 4 مگاپیکسلی، قابلیت SMD 3.0، شمارش افراد و… اشاره کرد. دوربین IPC-HDEW8441R-Z به دلیل مقاومت در برابر انفجار، برف و باران و ضربه می تواند در پروژه های پالایشگاهی و نفت و گاز مورد استفاده قرار بگیرد.

دوربین مداربسته داهوا مدل IPC-HDEW8441R-Z
4.5/5 - (4 امتیاز)