دوربین مداربسته از اجزاء و قطعات مختلفی تشکیل شده است. یکی از مهم ترین اجزاء در سیستم مداربسته هارد دیسک است. زیرا که تصاویر و فیلم های دوربین مداربسته در این قطعه ذخیره می شود. مدت زمان نگهداری تصاویر در دوربین مداربسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از کاربران به دنبال بیشترین زمان نگهداری فیلم دوربین مداربسته هستند. در این مقاله قصد داریم تا چند روش جهت افزایش هارد دوربین مداربسته و یا زمان ذخیره تصاویر را آموزش دهیم.

تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

یکی از روش هایی که می توانید برای افزایش زمان ذخیره تصاویر دوربین مداربسته استفاده کنید، تغییر حالت ضبط دوربین مداربسته در تنظیمات هارد دوربین مداربسته است. حالت ضبط پیش فرض در سیستم های مداربسته به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته است. در برخی از موارد می توانید این حالت ضبط را تغییر دهید. به طور مثال می توانیددوربین مداربسته را به گونه ای تنظیم کنید که تنها در ساعات مشخصی که در مکان مورد نظر حضور ندارید تصاویر را ثبت کند. همچنین می توانید از حالت ضبط تشخیص حرکت یا Motion Detection استفاده کنید. از این حالت ضبط می توانید در مکان های کم رفت و آمد استفاده کنید. با فعال کردن Motion Detection تنها زمانی که حرکتی در مقابل لنز دوربین صورت گیرد، تصاویر ذخیره می شوند. در این حالت پر شدن حافظه دوربین مداربسته در مدت زمان طولانی تری اتفاق می افتد.

افزایش هارد دوربین مداربسته به کمک فریم ریت

یکی از عوامل تاثیر گذار در مدت زمان ذخیره تصاویر دوربین مداربسته، نرخ فریم ریت دوربین مداربسته است. به تعداد تصاویری که دوربین مداربسته در هر ثانیه ثبت می کند، نرخ فریم ریت می گویند. هر چه نرخ فریم ریت در یک دوربین بیشتر باشد، تصاویر با جزئیات بیشتری قابل مشاهده است. در نتیجه تعداد فریم ریت رابطه مستقیمی با مدت زمان نگهداری تصاویر در دوربین مداربسته دارد. هر چه تعداد فریم بیشتر باشد، حجم هارد دوربین در مدت زمان کوتاه تری پر می شود. چشم انشان در هر ثانیه قادر به تشخیص 15 فریم است. در نتیجه می توانید نرخ فریم ریت را بر روی عدد 15 قرار دهید. با کاهش تعداد فریم در ثانیه، می توان به افزایش مدت زمان ذخیره تصاویر دوربین مداربسته کمک کرد.

قابلیت های فشرده سازی و افزایش هارد دوربین مداربسته

به طور کلی فشرده سازی به منظور کاهش حجم اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. این قابلیت در سیستم های مداربسته شامل فرمت های فشرده سازی H264، H264+، H265 و H265+ است. فرمت های فشرده سازی در سیستم مداربسته، حجم اطلاعات و تصاویر را بدون تغییر در کیفیت تصاویر کاهش می دهند. با استفاده از فرمت های فشرده سازی می توان مدت زمان نگهداری تصاویر دوربین را افزایش داد. توصیه می شود از فرمت H265 در سیستم مداربسته خود استفاده کنید. فرمت H265 در مقایسه با H264 باعث کاهش 40 درصدی پهنای باند و افزایش هارد دوربین مداربسته می شود.

افزایش هارد دوربین مداربسته با تنظیم پهنای باند

هر چه پهنای باند کمتر باشد، حجم کمتری از هارد دوربین نیز اشغال می شود. به طور پیش فرض در تنظیمات سیستم مداربسته پهنای باند بر روی حالت Vbr قرار دارد. در این حالت به دوربین اجازه داده می شود تا به صورت نامحدود از پهنای باند استفاده کند. می توانید با ورود به منوی دوربین و تنظیمات پهنای باند این حالت را به Cbr تغییر دهید. با قرار دادن پهنای باند دوربین در این حالت می توان دوربین را در استفاده از پهنای باند محدود کرد. در این حالت تصاویر دوربین مداربسته برای مدت زمان بیشتری در هارد نگهداری می شوند.

تنظیم رزولوشن دوربین مداربسته

ممکن است در تمام نقاط پروژه نیاز به ثبت وقایع با کیفیت و رزولوشن بالا وجود نداشته باشد. در این حالت می توان با تنظیم رزولوشن دوربین ها بر اساس محیط نصب آن ها به افزایش ظرفیت هارد دوربین مداربسته کمک کرد. می توانید در محیط هایی که از اهمیت کم تری برخوردار هستند، رزولوشن دوربین را کاهش دهید. با استفاده از این روش تنها تصاویر محیط های حساس با رزولوشن بالا ثبت شده و از پر شدن حجم هارد دوربین مداربسته جلوگیری می شود.

مدت زمان نگهداری تصاویر در دوربین مداربسته

عوامل مختلفی بر مدت زمان نگهداری تصاویر در دوربین مداربسته تاثیر گذار هستند. به طور کلی این عوامل عبارتند از:

  1. ظرفیت و تعداد هارد: هر دستگاه ضبط از تعداد مشخصی هارد پشتیبانی می کند. ظرفیت و تعداد هارد یکی از موارد تعیین کننده زمان نگهداری تصاویر در دوربین مداربسته است.
  2. تعداد دوربین مداربسته: تعداد دوربین مداربسته نیز بر روی مدت زمان نگهداری تصاویر تاثیرگذار است. هر چه تعداد دوربین ها بیشتر باشد به فضای بیشتری برای ذخیره اطلاعات نیاز داریم.
  3. کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته: تصاویر با کیفیت بالا دارای جزئیات و حجم بالاتری هستند. از این رو فضای بیشتری از هارد را پر می کنند.
  4. فریم ریت دوربین: تعداد فریم بالا در دوربین مداربسته باعث پر شدن حافظه دوربین مداربسته در مدت زمان کوتاه تری می شود.
  5. فرمت فشرده سازی: استفاده از فرمت های فشرده سازی باعث افزایش مدت زمان نگهداری فیلم های دوربین می شود.
  6. تنظیمات ضبط دوربین: در سیستم مداربسته می توانید از حالت های ضبط گوناگونی استفاده کنید. قطعا دوربین در حالت ضبط 24 ساعته در مقایسه با حالت تشخیص حرکت به فضای بیشتری برای ذخیره اطلاعات نیاز دارد.

محاسبه مدت زمان ذخیره تصاویر دوربین مداربسته

برای محاسبه مدت زمان ذخیره تصاویر در دوربین مداربسته می توانید از چندین روش استفاده کنید. یکی از این روش ها استفاده از سایت های آنلاین است. برای محاسبه در این سایت ها باید از کیفیت تصویر هر دوربین، فرمت فشرده سازی، فریم ریت و حالت ضبط دوربین مداربسته اطلاع داشته باشید. سایت های محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته عبارتند از:

1- https://tools.hikvision.com/calculatorTool/index.html#/

2- https://www.security.us.panasonic.com/storage-and-bandwidth-calculator

3- https://www.jvsg.com/storage-bandwidth-calculator/

هم چنین نرم افزارهای مختلفی برای محاسبه حجم هارد مورد نیاز وجود دارد که می توانید از آن ها نیز استفاده کنید. برای اطلاع از سایر روش های محاسبه هارد و دانلود نرم افزارهای مرتبط می توانید به مقاله محاسبه هارد دوربین مداربسته مراجعه کنید.

به این مطلب امتیاز دهید 🙂