تصاویر و فیلم‌های دوربین مداربسته در هارد دیسک ذخیره می‌شود. مدت زمان نگهداری تصاویر در دوربین مداربسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از کاربران به دنبال بیشترین زمان نگهداری فیلم دوربین مداربسته در هارد خود هستند. آیا می‌توان هارد دوربین را افزایش داد؟ در ادامه به معرفی روش‌هایی برای افزایش حافظه دوربین مداربسته آموزش می‌دهیم.

در این مقاله می‌خوانید:

افزایش هارد دوربین مداربسته به کمک تنظیمات ضبط

یکی از روش‌هایی که می‌توانید برای افزایش فضای ذخیره سازی دوربین مدار بسته استفاده کنید، تغییر حالت ضبط دوربین مداربسته در تنظیمات هارد دوربین مداربسته است. حالت ضبط پیش فرض در سیستم‌های مداربسته به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته است. شما می‌توانید این حالت ضبط را تغییر دهید. به طور مثال می توانید دوربین مداربسته را به گونه‌ای تنظیم کنید که تنها در ساعات مشخصی که در مکان مورد نظر حضور ندارید تصاویر را ثبت کند.

همچنین می‌توانید از حالت ضبط تشخیص حرکت یا Motion Detection استفاده کنید. از قابلیت تشخیص حرکت می‌توانید در مکان‌های کم رفت و آمد استفاده کنید. با فعال کردن Motion Detection تنها زمانی که حرکتی در مقابل لنز دوربین صورت گیرد، تصاویر ذخیره می‌شوند. در این حالت پر شدن حافظه دوربین مداربسته در مدت زمان طولانی‌تری اتفاق می‌افتد و به عنوان راه حلی برای افزایش حافظه دوربین مداربسته شناخته می‌شود.

افزایش حافظه دوربین مداربسته با کاهش نرخ فریم ریت

نرخ فریم ریت دوربین مداربسته یکی از عواملی است که در مدت زمان ذخیره تصاویر دوربین مداربسته تاثیرگذار است. تعداد تصاویری که دوربین مداربسته در هر ثانیه قادر به ثبت است را نرخ فریم ریت می‌گویند. هر چه نرخ فریم ریت در یک دوربین بیشتر باشد، تصاویر با جزئیات بیشتری قابل مشاهده هستند. همچنین هر چه جزئیات در تصاویر بیشتر باشد، حجم تصاویر بیشتر شده و فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. در نتیجه تعداد فریم ریت رابطه مستقیمی با مدت زمان نگهداری تصاویر در دوربین مداربسته دارد. هر چه تعداد فریم بیشتر باشد، حجم هارد دوربین در مدت زمان کوتاه‌تری پر می‌شود.

چشم انسان در هر ثانیه قادر به تشخیص 15 فریم است. در نتیجه می‌توانید نرخ فریم ریت را بر روی عدد 15 قرار دهید. با کاهش تعداد فریم در ثانیه، می‌توان به افزایش حافظه دوربین مداربسته کمک کرد. برای افزایش هارد دوربین مدار بسته وارد منوی دستگاه ضبط خود شده و نرخ فریم ریت را با توجه به نیاز خود کاهش دهید.

استفاده از قابلیت‌های فشرده سازی

از فرمت‌های فشرده سازی در دوربین مداربسته برای کاهش حجم اطلاعات استفاده می‌شود. فرمت‌های فشرده سازی در دوربین مداربسته شامل  H264، H264+، H265 و H265+ است. این فرمت‌ها در سیستم مداربسته باعث کاهش حجم اطلاعات و تصاویر بدون تغییر در کیفیت تصاویر می‌شوند. با استفاده از فرمت‌های فشرده سازی می‌توان مدت زمان نگهداری تصاویر در هارد دوربین را افزایش داد. توصیه می‌کنیم از فرمت H265 در سیستم مداربسته خود استفاده کنید. فرمت H265 در مقایسه با H264 باعث کاهش 40 درصدی پهنای باند و افزایش حافظه دوربین مداربسته می‌شود.

افزایش هارد دوربین مداربسته با تنظیم پهنای باند

هر چه پهنای باند کمتر باشد، حجم کمتری از هارد دوربین نیز اشغال می شود. به طور پیش فرض در تنظیمات سیستم مداربسته پهنای باند بر روی حالت Vbr قرار دارد. در این حالت به دوربین اجازه داده می شود تا به صورت نامحدود از پهنای باند استفاده کند. می توانید با ورود به منوی دوربین و تنظیمات پهنای باند این حالت را به Cbr تغییر دهید. با قرار دادن پهنای باند دوربین در این حالت می توان دوربین را در استفاده از پهنای باند محدود کرد. در این حالت تصاویر دوربین مداربسته برای مدت زمان بیشتری در هارد نگهداری می شوند.

تنظیم رزولوشن دوربین مداربسته

ممکن است در تمام نقاط پروژه نیاز به ثبت وقایع با کیفیت و رزولوشن بالا وجود نداشته باشد. در این حالت می‌توانید با تنظیم رزولوشن دوربین‌ها بر اساس محیط نصب آن‌ها به افزایش ظرفیت هارد دوربین مداربسته کمک کنید. در محیط‌هایی که از اهمیت و حساسیت کم‌تری برخوردار هستند، رزولوشن دوربین را کاهش دهید. با استفاده از این روش تنها تصاویر در محیط‌های حساس با رزولوشن بالا ثبت می‌شوند و از پر شدن حجم هارد دوربین مداربسته جلوگیری می‌کنید.

ذخیره تصاویر بر روی فضای ابری

برای ذخیره تصاویر دوربین مداربسته خود می‌توانید از فضای ابری استفاده کنید. این قابلیت امکان ذخیره تصاویر خارج از فضای فیزیکی را به کاربر می‌دهد. فضای ابری دارای ظرفیت نامحدود برای ذخیره تصاویر دوربین است. بنابراین با استفاده از فضای ابری دیگر هیچ محدودیتی در ذخیره اطلاعات دوربین ندارید. با استفاده از اینترنت در هر زمان و مکان می‌توانید به تصاویر دوربین مدار بسته در فضای ابری دسترسی پیدا کنید. شما تا زمانی که از سرویس فضای ابری برخوردار هستید، می‌توانید اطلاعات دوربین را نگهداری کنید. البته توجه داشته باشید هزینه نگهداری اطلاعات در فضای ابری نسبتا بالا است و برای پروژه‌های کوچک چندان مناسب نیست.

عوامل تاثیر گذار در مدت زمان نگهداری تصاویر در دوربین مداربسته

عوامل مختلفی بر مدت زمان نگهداری تصاویر در دوربین مداربسته تاثیر گذار هستند. به طور کلی این عوامل عبارتند از:

  1. ظرفیت و تعداد هارد: هر دستگاه ضبط از تعداد مشخصی هارد پشتیبانی می‌کند. ظرفیت و تعداد هارد یکی از موارد تعیین کننده در مدت زمان نگهداری تصاویر در دوربین مدار بسته است.
  2. تعداد دوربین مداربسته: تعداد دوربین مداربسته نیز بر روی زمان نگهداری تصاویر تاثیرگذار است. هر چه تعداد دوربین‌ها بیشتر باشد به فضای بیشتری برای ذخیره اطلاعات نیاز داریم.
  3. کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته: تصاویر با کیفیت بالا دارای جزئیات و حجم بالاتری هستند. از این رو باعث اشغال فضای بیشتری از هارد می‌شوند.
  4. فریم ریت دوربین: تعداد فریم بالا در دوربین مدار بسته باعث پر شدن حافظه دوربین مداربسته در مدت زمان کوتاه‌تری می‌شود.
  5. فرمت فشرده سازی: همانطور که گفته شد استفاده از فرمت‌های فشرده سازی باعث افزایش حافظه دوربین مداربسته می‌شود.
  6. تنظیمات ضبط دوربین: در سیستم مداربسته می‌توانید از حالت‌های ضبط گوناگونی استفاده کنید. قطعا دوربین در حالت ضبط 24 ساعته در مقایسه با حالت تشخیص حرکت به فضای بیشتری برای ذخیره اطلاعات نیاز دارد.

محاسبه مدت زمان ذخیره تصاویر دوربین مداربسته

برای محاسبه مدت زمان ذخیره تصاویر در دوربین مداربسته می‌توانید از چندین روش استفاده کنید. یکی از این روش‌ها استفاده از سایت‌های آنلاین است. برای محاسبه مدت ذخیره‌سازی تصاویر در این سایت‌ها باید از کیفیت تصویر هر دوربین، فرمت فشرده سازی، فریم ریت و حالت ضبط دوربین مداربسته اطلاع داشته باشید. سایت‌های محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته عبارتند از:

1- https://tools.hikvision.com/calculatorTool/index.html#/

2- https://www.security.us.panasonic.com/storage-and-bandwidth-calculator

3- https://www.jvsg.com/storage-bandwidth-calculator/

مطالب پیشنهادی مخاطبین

تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته
ادامه مطلب
دوربین مدار بسته بدون هارد
ادامه مطلب
تست هارد دوربین مداربسته
ادامه مطلب
5/5 - (1 امتیاز)