دوربین پلاک خوان چیست؟ دوربین های مداربسته با پیشرفت تکنولوژی دارای قابلیت های مختلفی هستند. یکی از قابلیت های جذاب، تشخیص پلاک خودرو در دوربین مداربسته است. نصب دوربین مداربسته پلاک خوان در کاربری های مختلف در ایجاد امنیت بسیار تاثیر گذار است. دوربین پلاک خوان در شب، روز، شرایط آب و هوایی و نوری مختلف قادر به ثبت پلاک خودرو ها است. این دوربین ها انواع مختلفی دارند. انواع این دوربین ها عبارتند از نوع LPR و ANPR. در این مقاله سعی داریم تا به ویژگی ها، نحوه کار و تفاوت انواع دوربین پلاک خوان بپردازیم.

تشخیص پلاک خودرو در دوربین مداربسته

تشخیص پلاک خودرو در دوربین مداربسته به وسیله اعداد و حروف انجام می شود. دوربین مداربسته پلاک خوان حتی هنگام حرکت خودروها قادر به تصویر برداری و ضبط پلاک خودروها است. انواع دوربین های پلاک خوان عبارتند از دوربین LPR و دوربین ANPR. اما تفاوت این دو دوربین در چیست؟ به طور کلی هر دو اصطلاح LPR و ANPR برای دوربین های پلاک خوان به کار می روند. در ادامه به تفاوت دوربین پلاک خوان LPR و ANPR می پردازیم.

دوربین LPR: دوربین LPR مخفف عبارت License Plate Recognition به معنی تشخیص پلاک خودرو است. این اصطلاح برای دوربین های مداربسته تخصصی مورد استفاده قرار می گیرد.  این دوربین ها قادر به ثبت تصاویر پلاک خودروها در شرایطی مانند مه، سرعت خودرو، سطح بازتابنده پلاک و… هستند. به عبارت دیگر شرایط نامساعد بر روی عملکرد آن ها تاثیری ندارد.

دوربین ANPR :ANPR مخفف عبارت Automatic Number Plate Recognition به معنای تشخیص خودکار شماره پلاک است. تشخیص پلاک خودرو در این دوربین ها به صورت نرم افزاری انجام می شود. اعداد  و حروف پلاک خودرو به صورت رشته متنی عدد و حروف بر روی نرم افزار ذخیره می شود. سپس شماره پلاک با سوابق پایگاه داده مطابقت داده می شود.

نحوه کار دوربین پلاک خوان

نحوه کار دوربین پلاک خوان به گونه ای است که این دوربین ها حتی در لاین های مختلف قادر به ثبت پلاک خودرو ها نیز هستند. اطلاعات توسط دوربین مداربسته پلاک خوان ثبت می شود. سپس این اطلاعات به دستگاه ضبط nvr ارسال شده و در مرکز مدیریت هوشمند دستگاه ذخیره می شوند. زمانی که یک وسیله نقلیه از مقابل دوربین پلاک خوان عبور کند، شماره پلاک وسیله خوانده شده و سوابق از پیش تعیین شده موجود بررسی می شود. این دوربین اطلاعات تمام وسایل نقلیه ای که از مقابل دوربین عبور می کنند را ذخیره می کند.

کیفیت دوربین پلاک خوان

از مهم ترین نکات در تشخیص پلاک خودرو توسط دوربین مداربسته، کیفیت تصویر دوربین مداربسته است. دوربین های مداربسته معمولی در شرایط مختلف قادر به ثبت پلاک خودروها نیستند. به طور مثال در شب با تابیده شدن نور ماشین ها، دوربین های معمولی قادر به ثبت تصاویر نیستند. اما دوربین پلاک خوان در شب، حتی با تابیده شدن نور چراغ ماشین ها به دوربین نیز قادر به ثبت پلاک خودرو است. این دوربین ها دارای ویژگی های مختلفی هستند. این ویژگی ها عبارتند از:

قابلیت WDR: قابلیت WDR باعث می شود تا تصاویر در شرایط نوری با سطوح مختلف با کیفیت ثبت شوند. به طور مثال زمانی که نور خورشید از محیط مقابل به دوربین می تابد، در حالت عادی تصاویر سیاه می شوند. اما با استفاده از قابلیت WDR این اختلاف نور جبران شده و از سیاه شدن تصاویر جلوگیری می شود.

قابلیت HLC: قابلیتی که باعث می شود تا با تابیده شدن نور چراغ ماشین اختلالی در عملکرد دوربین ایجاد نشود، HLC نام دارد.

قابلیت دید در شب: دوربین های مداربسته ANPR و LPR دارای قابلیت دید در شب هستند. ثبت پلاک خودرو ها توسط این دوربین ها در شب از نکات مهم است.

قابلیت ROI: تصاویر اطراف پلاک خودرو نیز با کیفیت مناسب ثبت می شوند. اما ثبت تصاویر با همان کیفیت باعث افزایش پهنای باند و ظرفیت هارد مورد نظر می شود. با استفاده از این ROI می توان پهنای باند و ظرفیت هارد مورد نظر را کاهش داد.

قابلیت ضدمه: یکی دیگر از قابلیت هایی که باعث می شود تا دوربین های پلاک خوان قادر به ثبت پلاک خودروها در شرایط مختلف مانند وجود مه شوند قابلیت Defog یا ضد مه است.

کاربرد دوربین پلاک خوان چیست؟

دوربین های تشخیص پلاک کاربردهای مختلفی دارند. کاربرد این دوربین ها عبارتند از جاده ها، پارکینگ ها، کارواش ها، عوارضی، ورودی های انبار و کارخانجات و….

دوربین های مداربسته در جاده ها، بزرگراه ها و خیابان ها به منظور ثبت تخلفات رانندگی نصب می شوند. این دوربین قادر به ثبت پلاک خودرو در لاین های مختلف با سرعت مختلف هستند.

همچنین در مکان هایی مانند پارکینگ ها از دوربین مداربسته با قابلیت تشخیص پلاک استفاده می کنند. دوربین پلاک خوان پارکینگ به منظور کنترل تردد و حفظ امنیت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی دیگر از کاربردهای این دوربین ها در سازمان ها است. با استفاده از این دوربین ها می توان تردد وسایل نقلیه مجاز را کنترل کرده و از عبور وسایل نقلیه غیر مجاز خودداری کرد.

دوربین پلاک خوان داهوا

شرکت داهوا یکی از بزرگ ترین و پرفروش ترین شرکت های تولید کننده سیستم های مداربسته است. شرکت داهوا نیز اقدام به تولید دوربین های مداربسته با قابلیت تشخیص پلاک کرده است. دقت بالا در خواندن پلاک، تشخیص صحیح، ثبت تصاویر و پلاک خودروها با کیفیت مناسب از ویژگی های دوربین پلاک خوان داهوا است. یکی از دوربین های پلاک خوان داهوا دوربین ITC237 PW1B IRZ ANPR است. این دوربین از نوع بولت و دارای کیفیت تصویر 2 مگاپیکسل است. همچنین این دوربین داهوا دارای دید در شب با برد 50 متر است. دوربین ITC237 PW1B IRZ ANPR دارای WDR با قدرت 140DB است.

دوربین پلاک خوان آنالوگ

دوربینهای مداربسته آنالوگ در مقایسه با دوربین های تحت شبکه از کیفیت تصاویر پایین تری برخوردار هستند. از این رو اگر از دوربین مداربسته آنالوگ برای تشخیص پلاک خودرو استفاده کنید، تصاویری با حداکثر رزولوشن TVL720 و یا 0.5 مگاپیکسل خواهید داشت. دوربین های آنالوگ در خواندن پلاک وسایل نقلیه دارای محدودیت هستند. به همین دلیل استفاده از این دوربین ها برای کاربری هایی که نیاز به تشخیص پلاک است توصیه نمی شود.

دوربین پلاک خوان IP

دوربین IP پلاک خوان چیست؟ بهترین دوربین پلاک خوان، دوربین پلاک خوان IP است. سیستم های تحت شبکه به دلیل کیفیت تصاویر بالاتر می توانند تصاویر بهتری از پلاک وسایل نقلیه ارائه دهند. دوربین های دیجیتال بر خلاف دوربین های آنالوگ در کیفیت تصاویر محدودیتی ندارند. همچنین سیستم های تحت شبکه از برد و زاویه دید بالاتری برخوردار هستند. از این رو می توان پلاک وسایل نقلیه را در فواصل متفاوت تشخیص داد.

مزایای دوربین پلاک خوان چیست؟

کاربران در برخی از کاربری ها به بیشترین اطلاعات و امنیت نیاز دارند. با استفاده از این دوربین ها می توانید از شماره پلاک، تاریخ، زمان ورود و خروج وسایل نقلیه اطلاع پیدا کنید. همچنین در پارکینگ ها نیز همانند خیابان امکان وقوع تصادف وجود دارد. در برخی از موارد ممکن است فرد مقصر محل حادثه را ترک کند که در این صورت با وجود دوربین مداربسته پلاک خوان می توان به راحتی مقصر را شناسایی کرد. از دیگر مزایای این دوربین ها استحکام و عملکرد بالای آن ها است. در جاده و بزرگراه ها امکان پوشش دهی چندین لاین توسط این دوربین ها وجود دارد.

نصب دوربین پلاک خوان

نصب دوربین هایی که دارای قابلیت تشخیص پلاک هستند با سایر دوربین ها متفاوت است. برای عملکرد صحیح دوربین ها باید در نصب آن ها دقت کنید. مهم ترین نکات در نصب دوربین پلاک خوان داهوا انتخاب محل مناسب برای نصب و تنظیمات صحیح دوربین است. محل نصب دوربین باید بر اساس محل عبور خودروها تعیین شود. مهم ترین نکته بعد از نصب، تنظیمات دوربین پلاک خوان داهوا است. تنظیماتی مانند برد دید در شب، تنظیمات HLC و… باید در بخش Configuration انجام شود.

5/5 - (1 امتیاز)