برخی از کاربران به دنبال دوربین‌هایی با کیفیت بالا جهت مشاهده پلاک خودرو در تصاویر هستند. برخی دیگر از کاربران به دنبال ثبت اعداد و حروف پلاک خودرو در سیستم هستند. دوربین مداربسته پلاک خوان در شب، شرایط آب و هوایی و نوری مختلف قادر به ثبت پلاک خودرو‌ها است. در این مقاله قصد داریم تا به نحوه عملکرد، کاربرد، قیمت و تفاوت انواع دوربین پلاک خوان بپردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

یکی از قابلیت‌های پیشرفته در دوربین‌های مداربسته، تشخیص پلاک خودرو است. دوربین مداربسته پلاک خوان در شب، شرایط آب و هوایی و نوری مختلف قادر به ثبت پلاک خودرو‌ها است. در این مقاله قصد داریم تا به نحوه عملکرد، کاربرد، قیمت و تفاوت انواع دوربین پلاک خوان بپردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

دوربین پلاک خوان چیست؟

اگر به دنبال دوربینی برای ثبت اعداد و حروف پلاک وسایل نقلیه در سیستم هستید باید از دوربین مداربسته پلاک خوان استفاده کنید. دوربین مداربسته پلاک خوان قادر به تشخیص و ثبت پلاک خودرو در شرایط مختلف است. تشخیص پلاک خودرو در دوربین مداربسته به وسیله اعداد و حروف انجام می‌شود. علاوه بر ثبت پلاک خودرو، تصویر راننده و سرنشینان خودرو نیز توسط دوربین مداربسته ثبت می‌شود. دوربین‌های مداربسته‌ای که دارای قابلیت تشخیص پلاک خودرو هستند، هنگام حرکت خودرو، شرایط آب و هوایی مختلف و لاین‌های مختلف قادر به ثبت پلاک خودرو هستند. همچنین به وسیله ورود به منوی دوربین مداربسته می‌توانید پلاک خودرو مورد نظر را جستجو کرده و تصاویر مربوطه را مشاهده کنید.

انواع دوربین مداربسته پلاک خوان

همانطور که گفته شد انواع دوربین مداربسته پلاک خوان عبارتند از دوربین LPR و دوربین ANPR. به طور کلی هر دو اصطلاح LPR و ANPR برای دوربین‌های پلاک خوان به کار می‌روند. در ادامه به بررسی دوربین پلاک خوان LPR و ANPR می‌پردازیم.

دوربین LPR: دوربین LPR مخفف عبارت License Plate Recognition به معنی تشخیص پلاک خودرو است. این اصطلاح برای دوربین‌های مداربسته تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دوربین‌ها قادر به ثبت تصاویر پلاک خودروها در شرایطی مانند مه، سرعت خودرو، سطح بازتابنده پلاک و… هستند. به عبارت دیگر شرایط نامساعد بر روی عملکرد دوربین LPR تاثیری ندارد.

دوربین ANPR :ANPR مخفف عبارت Automatic Number Plate Recognition به معنای تشخیص خودکار شماره پلاک است. تشخیص پلاک خودرو در این دوربین‌ها به صورت نرم افزاری انجام می‌شود. اعداد و حروف پلاک خودرو به همان صورت رشته متنی، ترکیب عدد و حروف بر روی نرم افزار ذخیره می‌شود. سپس شماره پلاک با سوابق پایگاه داده مطابقت داده می‌شود.

نحوه عملکرد دوربین پلاک خوان

نحوه عملکرد دوربین پلاک خوان به گونه‌ای است که این دوربین‌ها حتی در لاین‌های مختلف قادر به ثبت پلاک خودرو‌های مختلف نیز هستند. ابتدا اطلاعات اعداد و حروف توسط دوربین مداربسته پلاک خوان ثبت می‌شود. سپس این اطلاعات به دستگاه ضبط nvr ارسال شده و در مرکز مدیریت هوشمند دستگاه ذخیره می‌شوند. زمانی که یک وسیله نقلیه از مقابل دوربین پلاک خوان عبور کند، شماره پلاک وسیله نقلیه خوانده شده و سوابق از پیش تعیین شده موجود در سیستم بررسی می‌شود. این دوربین اطلاعات تمام وسایل نقلیه‌ای که از مقابل دوربین عبور می‌کنند را ذخیره می‌کند.

مشخصات دوربین پلاک خوان

مهم‌ترین نکته در تشخیص پلاک خودرو توسط دوربین مداربسته، کیفیت دوربین پلاک خوان است. ممکن است پلاک خودرو در دوربین‌های مداربسته معمولی با کیفیت تصویر بالا قابل مشاهده باشد. اما این دوربین‌ها قادر به تجزیه و تحلیل پلاک‌ها نیستند. یکی از مشخصات دوربین پلاک خوان، کیفیت تصویر آن است. کیفیت تصویر در این دوربین‌ها به گونه‌ای است که در شرایط مختلف می‌تواند پلاک خودروها را تشخیص داده و ثبت کند. در ادامه به معرفی برخی از مشخصات و قابلیت‌های دوربین پلاک خوان می‌پردازیم.

  1. قابلیت WDR: قابلیت WDR باعث می‌شود تا تصاویر در شرایط نوری با سطوح مختلف با کیفیت ثبت شوند. به طور مثال زمانی که نور خورشید از محیط مقابل به دوربین می‌تابد، در حالت عادی تصاویر سیاه می‌شوند. اما با استفاده از قابلیت WDR این اختلاف نور جبران شده و از سیاه شدن تصاویر جلوگیری می‌شود.
  2. قابلیت HLC: قابلیتی که باعث می‌شود تا با تابیده شدن نور چراغ ماشین اختلالی در عملکرد دوربین ایجاد نشود، HLC نام دارد. دوربین‌های مداربسته پلاک خوان از قابلیت hlc پشتیبانی می‌کنند.
  3. قابلیت دید در شب: دوربین‌های مداربسته ANPR و LPR دارای قابلیت دید در شب هستند. ثبت پلاک خودرو‌ها توسط دوربین پلاک خوان در شب دارای اهمیت بسیاری است.
  4. قابلیت ROI: این قابلیت تصاویر اطراف پلاک خودرو نیز با کیفیت مناسب ثبت می‌شوند. ثبت تصاویر با همان کیفیت باعث افزایش پهنای باند و فضای اشغال شده هارد می‌شود. با استفاده از این قابلیت می‌توان پهنای باند و ظرفیت هارد مورد نظر را کاهش داد.
  5. قابلیت ضد مه: یکی دیگر از قابلیت‌هایی که باعث می‌شود تا دوربین‌های پلاک خوان قادر به ثبت پلاک خودروها در شرایط مختلف مانند وجود مه باشند، قابلیت Defog یا ضد مه است.

کاربرد دوربین ANPR چیست؟

دوربین مداربسته پلاک خوان در کاربری‌های مختلفی نصب می‌شود. در بررسی کاربرد دوربین پلاک خوان می‌توان به نصب در جاده‌ها، پارکینگ، کارواش ، ایستگاه‌های عوارضی، ورودی‌های انبار و کارخانجات و….اشاره کرد. دوربین پلاک خوان پارکینگ به منظور کنترل تردد و حفظ امنیت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلاک خودروها را می‌توان در سیستم دوربین پلاک خوان ثبت کرده و آن‌ها را در لیست سفید یا سیاه قرار داد. اگر این دوربین‌ها به راه بند متصل باشند، هنگامی که پلاک خودروهایی که در لیست سفید تعریف شده‌اند در مقابل دوربین قرار بگیرند، راه بند باز می‌شود. سپس خودروها اجازه عبور از راه بند را دارند.

یکی دیگر از کاربردهای دوربین مداربسته پلاک خوان در سازمان‌ها است. با استفاده از این دوربین‌ها می‌توان تردد وسایل نقلیه مجاز را در سازمان‌ها کنترل کرده و از عبور وسایل نقلیه غیر مجاز خودداری کرد.

دوربین پلاک خوان داهوا

شرکت داهوا یکی از بزرگ‌ترین و پرفروش‌ترین شرکت‌های تولید کننده سیستم مداربسته است. شرکت داهوا نیز دارای دوربین مداربسته با قابلیت تشخیص پلاک خودروها است. دقت بالا در خواندن پلاک، تشخیص صحیح، ثبت تصاویر و پلاک خودروها با کیفیت مناسب از ویژگی‌های دوربین پلاک خوان داهوا است. یکی از دوربین‌های پلاک خوان داهوا دوربین ITC237 PW1B IRZ ANPR است. این دوربین از نوع بولت و دارای کیفیت تصویر 2 مگاپیکسل است. دوربین پلاک خوان داهوا مدل ITC237 PW1B IRZ ANPR  دارای دید در شب با برد 50 متر است. دوربین ITC237 PW1B IRZ ANPR دارای WDR با قدرت 140DB  است.

اگر شما فقط قصد دارید پلاک خودرو در تصاویر واضح و قابل تشخیص باشد، می‌توانید از دوربین‌های مداربسته با کیفیت تصویر بالا و زوم اپتیکال استفاده کنید. این دوربین‌ها تصاویر را با جزئیات کامل ثبت کرده و امکان زوم بر روی تصاویر بدون افت کیفیت را فراهم می‌کنند. برای مشاهده قیمت و مشخصات دوربین مداربسته داهوا با کیفیت تصویر بالا بر روی لینک زیر کلیک کنید.

لیست قیمت دوربن مداربسته داهوا

دوربین پلاک خوان AHD

دوربین‌های مداربسته آنالوگ در مقایسه با دوربین‌های تحت شبکه از کیفیت تصاویر پایین‌تری برخوردار هستند. به همین دلیل اگر از دوربین مداربسته آنالوگ برای تشخیص پلاک خودرو استفاده می‌کنید، تصاویری با حداکثر رزولوشن TVL720 و یا 0.5 مگاپیکسل خواهید داشت. دوربین‌های آنالوگ در خواندن پلاک وسایل نقلیه دارای محدودیت هستند. به همین دلیل توصیه می‌شود در کاربری‌های حساس برای تشخیص پلاک خودرو از دوربین‌های تحت شبکه استفاده کنید.

دوربین پلاک خوان  IP

دوربین IP پلاک خوان چیست؟ بهترین دوربین پلاک خوان، دوربین پلاک خوان IP است. سیستم‌های تحت شبکه به دلیل کیفیت تصاویر بالاتر، می‌توانند تصاویر بهتری از پلاک وسایل نقلیه نمایش دهند. دوربین‌های دیجیتال بر خلاف دوربین‌های آنالوگ در کیفیت تصاویر محدودیتی ندارند. همچنین سیستم مداربسته تحت شبکه از برد و زاویه دید بالاتری برخوردار است. از این رو می‌توان پلاک وسایل نقلیه را در فواصل متفاوت تشخیص داد.

قیمت دوربین پلاک خوان

دوربین مداربسته پلاک خوان دارای قیمت‌های مختلفی است. به طور کلی قیمت دوربین پلاک خوان به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم‌ترین عامل تعیین کننده قیمت دوربین ANPR، برند دوربین است. هنگام انتخاب این دوربین‌ها حتما به برند آن توجه کنید. عوامل دیگری که بر روی قیمت دوربین پلاک خوان تاثیرگذار است شامل کیفیت تصویر، نوع دوربین، قابلیت‌های دوربین و… می‌شود. برای راهنمایی و مشاوره رایگان می‌توانید با شماره 88500020-021 تماس بگیرید.

مزایای استفاده از دوربین ANPR

با استفاده از دوربین‌های پلاک خوان می‌توانید از شماره پلاک، تاریخ، زمان ورود و خروج وسایل نقلیه اطلاع پیدا کنید. همچنین در پارکینگ‌ها نیز همانند خیابان امکان وقوع تصادف وجود دارد. در برخی از موارد ممکن است فرد مقصر محل حادثه را ترک کند که در این صورت با وجود دوربین مداربسته پلاک خوان می‌توان به راحتی مقصر را شناسایی کرد. از دیگر مزایای این دوربین‌ها استحکام و عملکرد بالای آن‌ها است. در جاده و بزرگراه‌ها امکان پوشش دهی چندین لاین توسط دوربین مداربسته پلاک خوان وجود دارد.

نصب دوربین پلاک خوان

نصب دوربین‌هایی که دارای قابلیت تشخیص پلاک هستند با دوربین‌های معمولی متفاوت است. برای عملکرد صحیح دوربین‌ها باید نصب آن‌ها به دقت انجام شود. مهم‌ترین نکات در نصب دوربین پلاک خوان داهوا انتخاب محل مناسب برای نصب و تنظیمات صحیح دوربین است. محل نصب دوربین باید بر اساس محل عبور خودروها تعیین شود. نکته بعدی که بعدی که باید به آن دقت کنید، تنظیمات دوربین پلاک خوان داهوا است. تنظیماتی مانند برد دید در شب، تنظیمات HLC و… باید در بخش Configuration انجام شود. برای اموزش نحوه تنظیمات دوربین پلاک خوان به مقاله تنظیمات دوربین پلاک خوان داهوا مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

فرار از دوربین پلاک خوان
ادامه مطلب
دوربین مداربسته ضد مه
ادامه مطلب
دلایل برتری برند داهوا
ادامه مطلب
4.5/5 - (2 امتیاز)