در سال های اخیر سیستم های امنیتی با پیشرفت چشمگیری همراه بوده اند. دوربین های مداربسته جدید دارای ویژگی ها و قابلیت های به روز جدیدی هستند. شرکت داهوا نیز در تولید دوربین های مداربسته پیشرفته به خوبی عمل کرده است. یکی از جدیدترین دوربین های مداربسته داهوا، دوربین مداربسته Full Color داهوا است. این دوربین جزو دوربین های مداربسته دید در شب رنگی داهوا به شمار می آید. جدیدترین دوربین مداربسته فول کالر داهوا دارای قدرت پردازندگی رنگ بالایی است. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی این دوربین مداربسته بپردازیم.

نحوه عملکرد جدیدترین دوربین مداربسته Full Color داهوا

این نوع از دوربین های داهوا از دو نوع روشن کننده دید در شب تشکیل شده است. این دو نوع روشن کننده دید در شب شامل IR و Warm Light است. دید در شب نوع IR باعث ثبت تصاویر در شب و تاریکی می شود. دید در شب نوع Warm Light زمانی که هدف توسط دوربین تشخیص داده شود فعال شده و تصاویر را در شب به صورت تمام رنگی ثبت می کند. در صورتی که سوژه از دید دوربین خارج شود دید در شب Warm Light خاموش شده و دوربین مجدد در حالت IR قرار می گیرد. این دوربین دارای قابلیت زمانبندی روشن و خاموش شدن دید در شب IR و Warm Light را دارد. به عبارت دیگر می توان تنظیمات را به گونه ای انجام داد که تعیین کرد در زمان های مشخص دوربین بر روی کدام دید در شب قرار بگیرد.

دید در شب IR

دوربین های مداربسته برای تشکیل تصویر نیاز به نور کافی دارند. در شب و تاریکی زمانی که نور کافی برای تشکیل تصویر وجود نداشته باشد، دوربین های مداربسته معمولی قادر به ثبت تصاویر نیستند. به همین منظور دوربین های مداربسته از LED های مادون قرمز برای تامین این نور استفاده می کنند. نور این ال ای دی ها توسط چشم انسان قابل رویت نیست. به همین دلیل دوربین های دارای دید در شب IR بدون ایجاد مزاحمت و جلب توجه نور مورد نیاز را تامین می کنند.

دید در شب Warm Light

یکی دیگر از تکنولوژی های دید در شب دوربین مداربسته Warm Light یا نور گرم است. این تکنولوژی برخلاف دید در شب IR دارای نور مرئی است. دوربین های مداربسته ای که از قابلیت Warm Light پشتیبانی می کنند با تاریک شدن محیط نورهای مرئی خود را تابانیده و باعث ثبت تصاویر می شوند.

تنظیمات نوع دید در شب در دوربین مداربسته Full Color داهوا

  • تنظیم نوع دید در شب به صورت هوشمند: در این نوع تنظیم می توان تعیین کرد، زمانی که محیط تاریک و یا در شب بود IR فعال باشد ولی به محض وقوع رویدادی IR خاموش شده و Warm Light فعال شود. همچنین پس از خارج شدن سوژه از دید دوربین مداربسته IR مجدد فعال شود.
  • روشن بودن Warm Light به صورت دائم: می توان تنظیمات دوربین را به گونه ای انجام داد که در تاریکی و شب دوربین مداربسته در حالت Warm Light قرار داشته و تمام تصاویر را به صورت رنگی ثبت کند.
  • روشن بودن IR به صورت دائم: تنظیمات دید در شب دوربین را می توان به صورت دائم بر روی IR قرار داد تا در شب و تاریکی تمام تصاویر به صورت سیاه و سفید ثبت شوند.
  • زمانبدی نوع دید در شب: می توان نوع دید در شب را در حالت زمانبندی قرار دارد. به صورتی که در ساعات مشخص شده در شب Warm Light روشن شده و در دیگر ساعات IR فعال باشد.
دوربین full color داهوا

مزایای دوربین Full Color داهوا

همانطور که می دانید دوربین های دید در شب Warm Light در صورت فعال شدن دارای نور مرئی هستند. در جدید ترین دوربین مداربسته داهوا Full Color این قابلیت وجود دارد که تنها در صورت وقوع اتفاق، دید در شب Warm Light فعال شود. این قابلیت باعث جلوگیری از ایجاد مزاحمت می شود.

با استفاده از این دوربین ها می توانید در هر زمان که نیاز به تصاویر رنگی دارید دوربین را در حالت Warm Light قرار دهید و در زمان های معمولی دیگر از تصاویر سیاه و سفید دید در شب IR استفاده کنید.

از دوربین های فول کالر می توان در محیط هایی مانند ادارات، انبار، مغازه، مجتمع تجاری و… استفاده کرد. می توان با استفاده از تنظیمات زمانبندی در هنگام عدم حضور کارکنان دید در شب Warm Light فعال شود تا تصاویر به صورت رنگی ثبت شوند.

قابلیت SMD در دوربین مداربسته داهوا چیست؟

یکی از قابلیت های پر کاربرد در دوربین های مداربسته داهوا قابلیت SMD است. قابلیت تشخیص حرکت در سیستم های مداربسته قدیمی به صورتی بود که با کوچکترین تغییر در پیکسل های تصویر دوربین شروع به ضبط تصاویر می کرد. همچنین این موضوع در برخی از موارد باعث ایجاد هشدار کاذب در دوربین مداربسته می شد. به صورتی که دوربین ها وقایعی مانند وزش باد، افتادن برگ درختان و… را به عنوان تشخیص حرکت شناسایی می کردند.

شرکت داهوا در سال 2018 اقدام به معرفی قابلیت SMD کرد. این قابلیت یکی از تکنولوژی های هوش مصنوعی است. در واقع SMD مخفف عبارت Smart Motion Detection به معنای تشخیص حرکت هوشمند است. دوربین های مداربسته ای که دارای قابلیت smd هستند می توانند حرکت انسان ها و وسایل نقلیه را از سایر حرکت های ایجاد شده در محیط تشخیص دهند. این تکنولوژی می تواند باعث کاهش هشدارهای اشتباه توسط دوربین مداربسته شود. این تکنولوژی می تواند انسان را از فاصله 7 متری و خودرو را از فاصله 10 متری با کم ترین خطا تشخیص دهد.

قابلیت SMD Plus در دوربین فول کالر داهوا چیست؟

دوربین مداربسته Full Color به واسطه قابلیت SMD Plus قادر به تفکیک وسایل نقلیه و انسان از سایر اجسام است. در این شرایط خطاهای هشدار کاذب به کم ترین میزان خود می رسند. قابلیت دیگری که این دوربین ها دارند Perimeter Protection نام دارد. این قابلیت یک قابلیت حفاظت پیرامون است که امکان جداسازی وسایل نقلیه و انسان را در پارکینگ، پیاده رو و…. فراهم می کند. همچنین دوربین مداربسته و سری محصولات AI داهوا قادر به فراهم کردن امکان جست و جو هوشمند بر اساس وسایل نقلیه و انسان هستند.

4/5 - (1 امتیاز)