در سیستم مداربسته برای اتصال بین دستگاه ها، دوربین و نمایشگرها از کابل های مختلفی استفاده می شود. این کابل ها برای انتقال برق و اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه های ضبط  DVR و NVR با استفاده از کابل به نمایشگر متصل می شوند. خروجی تصویر در هر یک از این دستگاه ها متفاوت است. از پر کاربردترین کابل ها در سیستم های مداربسته کابل های HDMI و VGA هستند. این دو کابل برای اتصال دستگاه ضبط NVR و DVR به نمایشگر و مشاهده تصاویر دوربین مداربسته به کار می روند. این کابل ها بر کیفیت تصویر نیز تاثیرگذار هستند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی و تفاوت کابل HDMI و کابل VGA بپردازیم.

کابل VGA چیست؟

از قدیمی ترین کابل ها می توان به کابل VGA اشاره کرد. VGA مخفف عبارت Video Graphics Array است. این فناوری در سال 1987 به وسیله شرکت IBM به منظور استفاده در کامپیوترهای داخلی تولید شد. پس از تولید، بسیاری از تولید کنندگان آن را در دستگاه های خود استفاده کردند. VGA یک پورت آنالوگ است. پورت های موجود در بازار قادر به پشتیبانی از رزولوشن 1.3 مگاپیکسل در تصویر هستند. استفاده از کابل VGA بستگی به نوع پروژه و نیازهای شما دارد. اگر در پروژه خود نیاز به تصاویر با کیفیت بالا دارید انتخاب کابل VGA انتخاب مناسبی نیست. همچنین اگر از دوربین مداربسته و دستگاه ضبط با کیفیت تصویر بالا استفاده می کنید، در صورت استفاده از پورت VGA تصاویر شما نهایتا با کیفیت 1 تا 1.3 مگاپیکسلی نمایش داده می شوند.

کاربرد کابل VGA و تفاوت آن با کابل HDMI

استفاده از کابل VGA به پروژه کاربر بستگی دارد. کیفیت تصاویر نمایش داده شده در سیستم مداربسته از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر از دستگاه و دوربین مداربسته با کیفیت تصویر بالا استفاده می کنید باید بدانید که با استفاده از کابل VGA قادر به مشاهده تصاویر با کیفیت اصلی نخواهید بود. با استفاده از کابل VGA نباید انتظار مشاهده تصاویر با کیفیت بالا را داشته باشید. این کابل ها تنها قدرت انتقال اطلاعات با رزولوشن 1.3 مگاپیکسل را دارند. کابل های VGA برای اتصال دستگاه به مانیتور و تلویزیون به کار می روند. توجه داشته باشید که کابل VGA تنها قادر به انتقال ویدئو است و توانایی انتقال صدا را ندارد.

کابل HDMI چیست؟

کابل HDMI در سال 2003 تولید و به بازار عرضه شد. تولید این کابل استانداردی جدید در زمینه انتقال داده ها به صورت دیجیتال را پدید آورد. HDMI مخفف عبارت High Definition Multimedia Interface به معنی اتصال دهنده چند رسانه ای HD است. اولین ورژن این کابل دارای 19 پین برای انتقال اطلاعات بود. با گذشت زمان این کابل ها به منظور افزایش فرکانس و طول بیشتر نیز ارتقا یافتند. از این کابل در تلویزیون، لپ تا، تبلت و… نیز استفاده می شود. کابل HDMI قادر به انتقال ویدیو و فایل صوتی غیر فشرده است. جدید ترین نسخه های موجود در بازار نسخه 1.4 و 2 است. یک تفاوت کابل HDMI و کابل VGA در پشتیبانی از کیفیت تصاویر است. پورت های HDMI ورژن 1.4 قادر به نمایش تصاویر با کیفیت FULL HD و ورژن 2 قادر به نمایش تصاویر با کیفیت 4K هستند.

کابل های دوربین مداربسته ممکن است در معرض بریدگی، شکستگی، ضربه و… قرار گیرند. برای محافظت بیشتر از این کابل ها می توانید از محافظ کابل دوربین مداربسته استفاده کنید. 

از کابل HDMI در چه دستگاه هایی استفاده میشود ؟

به دلیل تاثیر کابل HDMI بر کیفیت تصویر، در پروژه هایی که کاربر نیاز به مشاهده تصاویر با کیفیت و جزئیات بالا را دارد می توان از کابل HDMI استفاده کرد. این کابل توانایی انتقال تصاویر با رزولوشن بالا را دارد. به طور مثال در دوربین هایی که دارای کیفیت تصویر 2 و یا 5 مگاپیکسلی هستند بهترین کابل برای انتقال اطلاعات کابل HDMI است. کابل HDMI برخلاف کابل VGA علاوه بر انتقال فایل های ویدئویی قادر به انتقال فایل های صوتی نیز است. بنابراین دیگر تفاوت کابل HDMI و کابل VGA را می توان در انتقال داده های صوتی بیان کرد. حداکثر متراژ کابل کشی HDMI به جنس کابل بستگی دارد.

کابل های اچ دی ام آی از جنس مس و یا آلیاژ مس ساخته شده اند. اغلب این کابل ها به دلیل قیمت بالای مس، درصد مس کمتری دارند. به همبن دلیل توصیه می کنیم اگر متراژ کابل کشی بیشتر از 8 و یا 9 متر است از ریپیتر (Repeater) استفاده کنید. ریپرتر وسیله ای است که دارای یک تقویت کننده در درون خود است و برای قرار گرفتن بین کابل ها استفاده می شود. این دستگاه امکان انتقال اطلاعات تا فاصله 15 متری را دارد.

تفاوت کابل HDMI و کابل VGA

کابل VGA و HDMI هر دو برای انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند. اما این دو کابل تفاوت هایی با یکدیگر دارند که در ادامه تفاوت آن ها را با یکدیگر به طور کامل شرح می دهیم.

  • یکی از مهم ترین تفاوت های این دو کابل در نحوه انتقال اطلاعات است. کابل VGA اطلاعات را به صورت آنالوگ و کابل HDMI اطلاعات را به صورت دیجیتال منتقل می کند.
  • همانطور که در قسمت های قبل نیز گفته شد، کابل VGA تنها قابلیت انتقال تصویر را دارد اما کابل HDMI قادر به انتقال تصویر و صدا به صورت همزمان است.
  • تفاوت کیفیت تصویر hdmi و vga نیز یکی دیگر از تفاوت های آن ها است. کابل VGA قادر به ارائه تصاویر با حداکثر کیفیت ۲۰۴۸ * ۱۵۳۶ است. در صورتی که کابل HDMI قابلیت انتقال تصاویر با کیفیت 4096*2160 یا 4K را دارند.
  • دیگر تفاوت کابل HDMI و کابل VGA در دستگاه های قابل استفاده است. کابل HDMI قادر به اتصال به مانیتورها، ویدئو پروژکتورها، تلویزیون دیجیتال و دستگاه های صوتی دیجیتال است. اما کابل VGA تنها قابلیت اتصال به مانیتور و تلویزیون های معمولی را دارد.
  • کابل های HDMI دارای انعطاف پذیری هستند در صورتی که کابل VGA فاقد قابلیت انعطاف است.
4.7/5 - (4 امتیاز)