همه دوربین های مداربسته و دستگاه های ضبط دارای آی پی پیش فرض هستند. هر برند IP مخصوصی را به خود اختصاص داده است. دوربین مداربسته داهوا نیز دارای آی پی پیش فرض است. آپی پیش فرض دوربین داهوا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰۸ است. به دلیل مشترک بودن IP پیش فرض و اولیه هنگام استفاده از چند دوربین مداربسته با مشکل مواجه خواهید شد. در این حالت باید آی پی دوربین مداربسته و دستگاه ضبط تغییر پیدا کند. برای تغییر آی پی دوربین داهوا و دستگاه ضبط روش های مختلفی وجود دارد در ادامه نحوه تغییر آی پی دوربین داهوا را بررسی می کنیم.

تغییر آی پی دوربین داهوا به وسیله وب

برای تغییر آی پی دوربین داهوا به وسیله وب باید بین دوربین مدار بسته و لپ تاپ یا کامپیوتری که قصد مشاهده آی پی بر روی آن را دارید ارتباط فیزیکی برقرار شود. برای تغییر IP باید ابتدا مرورگر خود را باز کرده و آی پی دوربین و یا دستگاه ضبط را در مرورگر جستجو کنید. سپس باید وارد منو تنظیمات شوید. از قسمت Configuration/Setup و سپس Network می توانید آی پی دوربین مدار بسته خود را تغییر دهید.

هنگام تغییر IP دوربین مداربسته داهوا دقت کنید که دوربین و دستگاه هایی که می خواهید در یک شبکه باشند، دارای یک رنج آی پی باشند. همچنین رقم آخر از سمت راست نیز باید عددی بین 1 تا 255 باشد. علاوه بر این اگر از مودم و روتر استفاده می کنید و قرار است دوربین و یا دستگاه ضبط با مودم و روتر در ارتباط باشد، باید رنج آی پی آن ها با یکدیگر یکسان باشند.

دانلود نرم افزار تغییر آی پی دوربین داهوا

روش دیگری که برای تغییر IP دوربین داهوا وجود دارد، استفاده از نرم افزار Config tool است. ابتدا نرم افزار Config tool را از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود نرم افزار Config tool

پس از دانلود و نصب نرم افزار Config tool وارد نرم افزار شوید تا بتوانید دوربین ها و دستگاه های ضبط موجود در شبکه را مشاهده کنید. برای تغییر IP بر روی گزینه Edit کلیک کنید. در پنجره ای که باز می شود در قسمت Target IP، آی پی مورد نظر خود را وارد کنید. توجه داشته باشید IP مورد نظر هم رنج شبکه و غیر تکراری باشد. ممکن است در این قسمت با خطای رمز مواجه شوید در این صورت رمز عبور دوربین را وارد کنید. در مرحله آخر بر روی Edit و ok کلیک کنید. در این مرحله باید یک علامت تیک به رنگ سبز در مقابل دوربین نمایش داده شود. برای مشاهده تغییر آی پی دوربین مداربسته یکبار صفحه را refresh کنید.

در پایین صفحه دو گزینه Initialized و Uninitialized را مشاهده می کنید. گزینه Initialized لیست دوربین و دستگاه هایی که راه اندازی اولیه شده است و گزینه Uninitialized لیست دوربین و دستگاه هایی که راه اندازی اولیه نشده اند را نشان می دهد. برای مشاهده هر یک می توانید تیک مقابل آن را بزنید.

اگر قصد تغییر آی پی چند دوربین و یا دستگاه به صورت همزمان را دارید می توانید از گزینه Batch Modify IP استفاده کنید. ابتدا دوربین و دستگاه هایی که قصد تغییر ip آن ها به صورت همزمان را دارید انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه Batch Modify IP کلیک کنید. برای آی پی دادن به دوربین ها در پنجره باز شده در بخش Start IP رنج شروع آی پی را وارد کنید تا نرم افزار شروع به دادن آی پی به دوربین و دستگاه ها کند.

تغییر IP دوربین مدار بسته داهوا به وسیله دستگاه ضبط

تغییر آی پی دوربین داهوا به وسیله دستگاه های ضبط DVR و NVR نیز میسر است. در ادامه نحوه تغییر IP دوربین مدار بسته داهوا به وسیله هر یک از دستگاه های ضبط را به صورت جداگانه آموزش می دهیم.

تغییر IP در دستگاه NVR داهوا

برای تغییر آی پی دوربین داهوا به وسیله دستگاه ضبط NVR نیاز است تا دوربین های مداربسته توسط دستگاه ضبط شناخته شوند. برای این کار مراحل زیر را طی کنید.

 • وارد منوی دستگاه ضبط شوید.
 • در قسمت تنظیمات بر روی Camera کلیک کنید تا صفحه ی مربوط به تنظیمات دوربین باز شود.
 • در این مرحله دوربین و یا دوربین هایی که قصد تغییر آی پی در آن را دارید انتخاب کنید.
 • برای جستجوی تمام آی پی ها بر روی گزینه Device Search کلیک کنید.
 • بر روی آیکون آی پی مورد نظر کلیک کنید و آی پی پیش فرض دوربین را تغییر دهید.
 • پس از وارد کردن ip جدید باید رمز عبور و یوزر را وارد کنید. سپس گزینه ok را انتخاب کرده تا آی پی جدید ذخیره شود.

توجه: هنگام تغییر آی پی دوربین داهوا باید سه رقم اخر را تغییر دهید. دقت کنید که عدد انتخاب شده باید بین اعداد 100 تا 200 باشد. همچنین توجه داشته باشید از وارد کردن آی پی تکراری پرهیز کنید، زیرا در این صورت در نمایش تصاویر دوربین با مشکل مواجه می شوید.

تغییر آی پی دوربین داهوا در دستگاه ضبط DVR

برای تغییر IP دوربین در دستگاه DVR مراحل زیر را طی کنید.

 • ابتدا وارد منوی دستگاه ضبط شوید و گزینه ی Management را انتخاب کنید.
 • گزینه ی Network را انتخاب کنید و سپس در صفحه ی جدید بر روی گزینه TCP/IP کلیک کنید.
 • در قسمت بعد باید تیک مقابل گزینه DHCP را غیر فعال کنید و سپس در قسمت IP Address آی پی دوربین مداربسته مورد نظر را تغییر دهید.
 • پس از تغییر آی پی به بخش Default Gateway بروید و تکراری نبودن IP را بررسی کنید.
 • در مرحله آخر بر روی SAVE کلیک کنید.

عوض کردن آی پی در دوربین های بیسیم بی بی کم

یکی از انواع دوربین های بیسیم، دوربین های بی بی کم هستند. تغییر IP در دوربین بیسیم بی بی کم می تواند به وسیله نرم افزار انتقال تصویر در موبایل انجام شود. در این دوربین ها می توان با اضافه کردن دوربین بر روی نرم افزار انتقال تصویر مربوطه، تنظیماتی مانند تغییر آی پی دوربین داهوا را انجام داد.

4.5/5 - (2 امتیاز)