تصاویر دوربین مداربسته در قطعه‌ای به نام هارد دیسک ذخیره می‌شوند. هارد دیسک در دستگاه‌های ضبط نصب می‌شود. پاک کردن حافظه دوربین مداربسته چگونه است؟ آیا امکان حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته وجود دارد؟ زمان پاک شدن فیلم دوربین مدار بسته چقدر است؟ در ادامه به این سوالات پاسخ داده و نحوه فرمت و پاک کردن هارد انواع دوربین مداربسته را آموزش می‌دهیم.

در این مقاله می‌خوانید:

پاک کردن هارد دوربین مداربسته

ممکن است به دلایل مختلفی تصمیم به حذف و پاک کردن فیلم‌های دوربین مداربسته گرفته باشید. روش‌های مختلفی برای پاک کردن هارد دوربین مداربسته وجود دارد. برای حذف فیلم دوربین مداربسته ابتدا باید به محل ذخیره تصاویر توجه کنید. فیلم‌های دوربین مداربسته با توجه به نوع دوربین در هارد یا کارت حافظه ذخیره می‌شوند. اغلب دوربین‌های مداربسته برای ذخیره تصاویر از هارد در دستگاه ضبط استفاده می‌کنند. برخی از دوربین‌ها دارای حافظه داخلی هستند. تصاویر در این دوربین‌ها بر روی SD کارت یا همان کارت حافظه ذخیره می‌شود. با توجه به نوع دوربین مداربسته می‌توانید اطلاعات آن را پاک کنید.

پاک کردن حافظه دوربین مداربسته با DVR و NVR

در اغلب برندها نحوه پاک کردن فیلم دوربین مداربسته مشابه یکدیگر است. به طور مثال دوربین مداربسته شما از برند داهوا است. پاک کردن فیلم دوربین مداربسته داهوا چگونه است؟ یکی از راه‌های پاک کردن حافظه دوربین مدار بسته داهوا استفاده از دستگاه ضبط است. با استفاده از تنظیمات حافظه دوربین مداربسته در دستگاه‌های ضبط DVR و NVR می‌توانید حافظه دوربین مداربسته را پاک کنید. برای پاک کردن فیلم دوربین مدار بسته به وسیله دستگاه ضبط، مراحل زیر را دنبال کنید.

 • ابتدا دستگاه DVR و یا NVR را روشن کنید.
 • سپس وارد منوی ذخیره کننده دستگاه ضبط شوید.
 • بر روی گزینه HDD کلیک کنید.
پاک کردن حافظه دوربین مداربسته
 • سپس یک لیست از هارد دیسک‌های دستگاه ضبط، نمایش داده می‌شود. از بین لیست نمایش داده شده، هارد دیسک مورد نظر را انتخاب کنید.
پاک کردن فیلم دوربین مداربسته
 • در قسمت پایین صفحه بر روی گزینه Init و سپس بر روی OK کلیک کنید.
پاک کردن هارد دوربین مداربسته
 • فرمت کلی دوربین مداربسته شروع می‌شود. تا اتمام پاک شدن فیلم‌های دوربین مداربسته منتظر بمانید.

پاک کردن حافظه دوربین مداربسته به وسیله کامپیوتر

برای پاک کردن هارد دوربین مداربسته می‌توانید از روش دیگری نیز استفاده کنید. در این روش باید از یک کامپیوتر و یا لپ تاپ استفاده کنید. نحوه حذف فیلم دوربین مداربسته به وسیله کامپیوتر به شرح زیر است.

 • برای این کار ابتدا باید دستگاه ضبط خود را خاموش کنید.
 • سپس هارد را از داخل دستگاه خارج کرده و به یک کامپیوتر یا لپ تاپ متصل کنید.
 • وارد قسمت My Computer یا This Pc در کامپیوتر شوید.
 • در این قسمت درایو هارد دیسک را مشاهده می‌کنید.
 • بر روی هارد دیسک کلیک کرده و فیلم‌های مورد نظر را پاک کنید. اگر قصد فرمت کلی دوربین مدار بسته را دارید می‌توانید بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه فرمت را انتخاب کنید.

برداشتن فیلم از دوربین مدار بسته حافظه دار

همانطور که گفته شد برخی از دوربین‌های مداربسته دارای حافظه داخلی و یا همان SD کارت هستند. برای پاک کردن حافظه در این دوربین‌ها باید تصاویر را از کارت حافظه پاک کنید. برای برداشتن فیلم از دوربین مدار بسته حافظه دار مراحل زیر را دنبال کنید.

 • ابتدا دوربین را خاموش کرده و SD کارت را از آن جدا کنید.
 • برای اتصال کارت حافظه به کامپیوتر از یک رم ریدر استفاده کنید.
 • سپس وارد My Computer و یا This Pc شوید.
 • کارت حافظه در بخش درایورها نمایش داده می‌شود. مانند قسمت قبل می‌توانید بخش‌های مورد نظر را پاک کنید.

زمان پاک شدن فیلم دوربین مداربسته

زمان پاک شدن فیلم دوربین مداربسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی زمانی که ظرفیت هارد دوربین مداربسته پر شود، فیلم‌های قدیمی‌تر پاک شده و فیلم‌های جدید بر روی آن‌ها ضبط می‌شوند. برای دانستن این که دوربین مداربسته تا چند روز فیلم را نگه می‌داره باید به عواملی همچون ظرفیت و تعداد هارد دیسک، تعداد دوربین‌های مداربسته، کیفیت تصاویر دوربین‌ها، تعداد فریم، حالت ضبط و… توجه کنید. هر چه تعداد هارد دیسک و ظرفیت آن‌ها بیشتر باشد، دوربین مداربسته تعداد روزهای بیشتری قادر به نگهداری فیلم دوربین مداربسته است.

همچنین هر چه تعداد دوربین‌ها و کیفیت تصاویر آن‌ها بیشتر باشد فضای بیشتری از هارد اشغال می‌شود. در نتیجه هارد در مدت زمان کمتری پر می‌شود. نکته دیگر در محاسبه هارد دوربین مداربسته نوع حالت ضبط آن است. معمولا حالت ضبط دوربین مداربسته بر روی ضبط به صورت 24 ساعته قرار دارد. اما در برخی مواقع ممکن است شما تنها نیاز به ثبت تصاویر در هنگام تغییر در تصویر و یا حرکت در تصویر باشید. در این صورت می‌توانید از حالت تشخیص حرکت (Motion Detection) استفاده کنید. هارد دوربین مداربسته در ضبط 24 ساعته زودتر از حالت تشخیص حرکت پر می‌شود.

حذف قسمتی از فیلم دوربین مداربسته

در برخی از مواقع ممکن است بخواهید تنها قسمتی از فیلم‌های دوربین مداربسته را پاک کنید. به طور کلی حذف فقط قسمتی از فیلم دوربین مداربسته امکان پذیر نیست. برای پاک کردن فیلم دوربین مداربسته باید کل حافظه دوربین مداربسته پاک شود. اما با استفاده از روش‌هایی مانند ماسک کردن تصویر و تعیین بازه زمانی ضبط می‌توانید از ضبط قسمتی از فیلم‌ها جلوگیری کنید. می‌توانید با تعیین روز و ساعت، تعیین کنید چه دوربینی چه زمانی شروع به ثبت تصاویر کند. از این قابلیت می‌توانید هنگام بازدید فیلم‌های دوربین مداربسته نیز استفاده کنید. با جستجوی تاریخ و ساعت فیلم در جدول زمانبندی، می‌توانید فیلم مورد نظر خود را بیابید.

اگر دوربین مداربسته شما دارای قابلیت ماسک کردن و یا سانسور قسمتی از تصاویر باشد، می‌توانید از این ویژگی استفاده کنید. قسمت‌هایی از تصویر را که نمی‌خواهید دوربین مداربسته ثبت کند را ماسک کنید. در این صورت دوربین تنها بخش‌هایی که ماسک نشده‌اند را ثبت می‌کند. معمولا از این ویژگی برای پوشاندن قسمت‌های حساس تصویر مانند صفحه کلید دستگاه خودپرداز استفاده می‌کنند.

نحوه برگرداندن فیلم دوربین مداربسته

در برخی از مواقع ممکن است عمدا و یا به اشتباه اطلاعات دوربین مداربسته حذف شده باشد. برای ریکاوری فیلم دوربین مداربسته ابتدا باید به علت و زمان پاک شدن اطلاعات دوربین مدار بسته توجه کنید. اگر پس از پاک شدن تصاویر، اطلاعات جدیدی بر روی هارد دیسک ضبط نشده باشد، امکان ریکاوری دوربین مداربسته وجود دارد. به طور کلی هر چه اطلاعات جدید بیشتری بر روی دستگاه ضبط شوند، امکان برگرداندن فیلم دوربین مداربسته کمتر است. برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه برگرداندن فیلم دوربین مداربسته می‌توانید به مقاله نحوه ریکاوری هارد دوربین مداربسته مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

دوربین مداربسته حرارتی در کنترل تردد
ادامه مطلب
دوربین پین هول چیست
ادامه مطلب
ادامه مطلب
4.7/5 - (4 امتیاز)