حافظه دوربین مداربسته در قطعه ای به نام هارد دیسک قرار دارد. تصاویر ثبت شده دوربین مداربسته توسط دستگاه های DVR و NVR ضبط می شوند. هارد دیسک در دستگاه های ضبط به منظور ذخیره سازی اطلاعات نصب می شود. برای بسیاری از کاربران این سوال پیش می آید که پاک کردن حافظه دوربین مداربسته چگونه است؟ آیا امکان حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته وجود دارد؟ زمان پاک شدن فیلم دوربین مداربسته چقدر است؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده و نحوه پاک کردن هارد دوربین مداربسته را آموزش می دهیم.

پاک کردن هارد دوربین مداربسته

پاک کردن هارد دوربین مداربسته به روش های مختلفی امکان پذیر است. برای پاک کردن حافظه دوربین مدار بسته داهوا می توانید از کامپیوتر و یا دستگاه ضبط استفاده کنید. چگونه حافظه دوربین مداربسته را پاک کنیم؟ با ما همراه باشید تا در ادامه نحوه پاک کردن فیلم دوربین مداربسته به روش های مختلف را آموزش دهیم.

پاک کردن حافظه دوربین مداربسته با DVR و NVR

با استفاده از تنظیمات حافظه دوربین مداربسته در دستگاه های ضبط DVR و NVR می توان حافظه دوربین مداربسته را پاک کرد. برای این کار مراحل زیر را طی کنید.

 • برای پاک کردن حافظه باید دستگاه DVR و یا NVR روشن باشد. در نتیجه دستگاه ضبط خود را روشن کنید.
 • سپس وارد منوی ذخیره کننده دستگاه ضبط شوید.
 • بر روی گزینه HDD کلیک کنید.
پاک کردن حافظه دوربین مداربسته
 • سپس یک لیست از هارد دیسک های دستگاه ضبط، نمایش داده می شود. از بین لیست نمایش داده شده، هارد دیسک مورد نظر را انتخاب کنید.
پاک کردن فیلم دوربین مداربسته
 • در قسمت پایین صفحه بر روی گزینه Init و سپس بر روی OK کلیک کنید.
پاک کردن هارد دوربین مداربسته
 • فرمت کلی دوربین مداربسته شروع می شود. تا اتمام پاک شدن فیلم های دوربین مداربسته منتظر بمانید.

پاک کردن حافظه دوربین مداربسته به وسیله کامپیوتر

برای پاک کردن هارد دوربین مداربسته می توانید از روش دیگری نیز استفاده کنید. در این روش باید از یک کامپیوتر و یا لپ تاپ استفاده کنید. نحوه حذف فیلم دوربین مداربسته به وسیله کامپیوتر به شرح زیر است.

 • برای این کار ابتدا باید دستگاه ضبط خود را خاموش کنید.
 • سپس هارد را از داخل دستگاه خارج کرده و به یک کامپیوتر یا لپ تاپ متصل کنید.
 • وارد قسمت My Computer یا This Pc کامپیوتر خود شوید.
 • در این قسمت درایو هارد دیسک را مشاهده می کنید.
 • بر روی هارد دیسک کلیک کرده و فیلم های مورد نظر را پاک کنید. اگر قصد فرمت کلی فیلم ها را دارید می توانید بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه فرمت را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که برخی از دوربین های مداربسته دارای حافظه داخلی و یا همان SD کارت هستند. برای پاک کردن حافظه در این دوربین ها به روش زیر عمل کنید.

 • ابتدا دوربین را خاموش کرده و SD کارت را از آن جدا کنید.
 • برای اتصال کارت حافظه به کامپیوتر از یک رم ریدر استفاده کنید.
 • سپس وارد My Computer و یا This Pc شوید.
 • کارت حافظه در بخش درایورها نمایش داده می شود. مانند قسمت قبل می توانید بخش های مورد نظر را پاک کنید.

زمان پاک شدن فیلم دوربین مداربسته

زمان پاک شدن فیلم دوربین مداربسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی زمانی که ظرفیت هارد دوربین مداربسته پر شود، فیلم های قدیمی تر پاک شده و فیلم های جدید بر روی آن ها ضبط می شوند. برای دانستن این که دوربین مداربسته تا چند روز فیلم را نگه می داره باید به عواملی همچون ظرفیت و تعداد هارد دیسک، تعداد دوربین های مداربسته متصل به دستگاه، کیفیت تصاویر دوربین ها، تعداد فریم، حالت ضبط و… توجه کنید. هر چه تعداد هارد دیسک و ظرفیت آن ها بیشتر باشد، دوربین مداربسته تعداد روزهای بیشتری قادر به نگهداری فیلم دوربین مداربسته است.

همچنین هر چه تعداد دوربین ها و کیفیت تصاویر آن ها بیشتر باشد فضای بیشتری در هارد اشغال می شود. در نتیجه هارد در مدت زمان کمتری پر می شود. نکته دیگر در محاسبه هارد دوربین مداربسته نوع حالت ضبط آن است. معمولا حالت ضبط دوربین مداربسته بر روی ضبط به صورت 24 ساعته قرار دارد. اما در برخی مواقع ممکن است شما تنها نیاز به ثبت تصاویر در هنگام تغییر در تصویر و یا حرکت در تصویر باشید. در این صورت می توانید از حالت تشخیص حرکت (Motion Detection) استفاده کنید. هارد دوربین مداربسته در ضبط 24 ساعته زودتر از حالت تشخیص حرکت پر می شود.

حذف قسمتی از فیلم دوربین مداربسته

در برخی از مواقع ممکن است بخواهید تنها قسمتی از فیلم های دوربین مداربسته را پاک کنید. اما باید بگوییم حذف تنها قسمتی از فیلم دوربین مداربسته امکان پذیر نیست. برای پاک کردن فیلم دوربین مداربسته باید کل حافظه دوربین مداربسته پاک شود. اما با استفاده از روش هایی مانند ماسک کردن تصویر و تعیین بازه زمانی ضبط می توانید از ضبط قسمتی از فیلم ها جلوگیری کنید. می توانید با تعیین روز و ساعت، تعیین کنید چه دوربینی چه زمانی شروع به ثبت تصاویر کند. از این قابلیت می توان هنگام بازدید فیلم های دوربین مداربسته نیز استفاده کرد. با جستجوی تاریخ و ساعت فیلم در جدول زمانبندی، می توانید فیلم مورد نظر خود را بیابید.

اگر دوربین مداربسته شما دارای قابلیت ماسک کردن و یا سانسور قسمتی از تصاویر باشد، می توانید از این ویژگی استفاده کنید. قسمت هایی از تصویر را که نمی خواهید دوربین مداربسته ثبت کند را ماسک کنید. در این صورت دوربین تنها بخش هایی که ماسک نشده اند را ثبت می کند. معمولا از این ویژگی برای پوشاندن قسمت های حساس تصویر مانند صفحه کلید دستگاه خودپرداز استفاده می کنند.

نحوه برگرداندن فیلم دوربین مداربسته

در برخی از مواقع ممکن است عمدا و یا به اشتباه اطلاعات دوربین مداربسته حذف شده باشد. برای ریکاوری فیلم دوربین مداربسته ابتدا باید به علت و زمان پاک شدن اطلاعات دوربین مدار بسته توجه کنید. اگر پس از پاک شدن تصاویر، اطلاعات جدیدی بر روی هارد دیسک ضبط نشده باشد، امکان ریکاوری دوربین مداربسته وجود دارد. به طور کلی هر چه اطلاعات جدید بیشتری بر روی دستگاه ضبط شوند، امکان برگرداندن فیلم دوربین مداربسته کمتر است. برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه برگرداندن فیلم دوربین مداربسته می توانید به مقاله نحوه ریکاوری هارد دوربین مداربسته مراجعه کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)