تصاویر دوربین مداربسته در هارد ذخیره می شود. در نتیجه هارد دوربین مداربسته یکی از مهم ترین اجزاء در سیستم مدار بسته است. برخی از مواقع ممکن است، تصاویر دوربین مداربسته ضبط و یا ذخیره نشوند. در این صورت باید به دنبال علت ضبط نکردن هارد دوربین مداربسته باشید. برخی از کاربران با این سوال که از کجا بفهمیم هارد دوربین مداربسته خراب شده یا نه مواجه می شوند. در ادامه این مقاله قصد داریم تا نحوه تست هارد دوربین مداربسته را آموزش دهیم.

در این مقاله می خوانید:

 • علت ضبط نکردن هارد دوربین مداربسته
 • تست هارد دوربین مداربسته
 • علت صدای هارد دوربین مداربسته چیست؟
 • تعمیر هارد دوربین مداربسته
 • نحوه نصب هارد دوربین مداربسته

علت ضبط نکردن هارد دوربین مداربسته

مهم ترین علت ضبط نکردن هارد دوربین مداربسته سوختن و یا خراب شدن هارد دوربین مداربسته است. حال علت خرابی هارد دوربین مداربسته چیست؟ دلایل مختلفی ممکن است باعث سوختن و یا خرابی هارد دوربین مدار بسته شود. در ادامه دلایل سوختن و خرابی هارد دوربین مداربسته را بررسی می کنیم.

 • کیفیت پایین هارد: توجه داشته باشید هنگام خرید هارد دوربین مدار بسته خود را از هاردهای با کیفیت و برندهای معتبر خریداری کنید.
 • مشکل در منبع تغذیه: خرابی منبع تغذیه، عدم تامین برق کافی هارد و یا نوسانات برق باعث سوختن هارد دوربین می شود.
 • ضربه به هارد: همچنین آسیب دیدن و یا ضربه دیدن هارد می تواند باعث سوختن و یا خرابی هارد دوربین مداربسته شود.
 • عوامل محیطی: برخی از عوامل محیطی مانند گرما و رطوبت نیز می تواند باعث از کار افتادن هارد شود.

تست هارد دوربین مداربسته

کاربران سیستم مداربسته معمولا پس از مواجه شدن با مشکل در ضبط تصاویر دوربین به دنبال پاسخ اینکه از کجا بفهمیم هارد دوربین مداربسته خراب شده هستند. تست هارد دوربین مداربسته به دو روش سخت افزاری و نرم افزاری قابل انجام است.

تست سخت افزاری هارد

منظور از تست سخت افزاری، تست اتصالات هارد دوربین است. گاهی اوقات ممکن است قطع شدن و ضبط نکردن هارد دوربین مدار بسته به دلیل اتصالات نادرست باشد. هارد دوربین باید به درستی در دستگاه ضبط نصب شده باشد. برای بررسی اتصالات باید اتصال کابل برق و کابل sata را چک کنید. همچنین ممکن است مشکل از آداپتور و یا منبع تغذیه باشد در این صورت آداپتور را تعویض کرده و از آداپتور مناسب استفاده کنید. بدنه هارد را بررسی کنید تا مطمئن شوید ضربه ای به آن وارد نشده است. در صورت آسیب و یا ضربه دیدن هارد، خراش و یا جای ضربه بر روی بدنه هارد قابل رویت است.

تست نرم افزاری هارد

دستگاه های ضبط سیستم مداربسته قابلیت تست هارد دوربین مداربسته به صورت نرم افزاری را نیز دارند. تنظیمات و نحوه بررسی سلامت هارد دوربین در اغلب دستگاه های ضبط یکسان است. در ادامه نحوه بررسی سالم بودن هارد دوربین مداربسته را بررسی می کنیم.

 1. ابتدا وارد منوی دستگاه ضبط شوید. سپس بر روی گزینه Maintenance کلیک کنید.
 2. در مرحله بعد بخش HDD Detect را انتخاب کنید.
 3. برای ورود به قسمت تست هارد بر روی Bad Sector Detection کلیک کنید.
 4. از بخش Key Area Detection گزینه Full Detection را انتخاب کرده و بر روی Detect کلیک کنید.
 5. در مرحله بعد دستگاه شروع به بررسی سکتورها می کند. اگر هارد دارای بدسکتور باشد رنگ قرمز نمایش داده می شود. اما اگر هارد سالم باشد، رنگ سبز نمایش داده می شود.
 6. در قسمت status روند بررسی هارد دوربین مداربسته نمایش داده می شود. تا اتمام زمان کار دستگاه منتظر بمانید. زمانی که کار به پایان برسد، عبارت Complete در قسمت Status نمایش داده می شود.
تست نرم افزاری هارد دوربین مداربسته

2

تست نرم افزاری هارد دوربین مداربسته

1

تست نرم افزاری هارد دوربین مداربسته

4

تست نرم افزاری هارد دوربین مداربسته

3

علت صدای هارد دوربین مداربسته چیست؟

یکی دیگر از راه های تست سالم بودن هارد دوربین مداربسته، بررسی صدای هارد است. زمانی که هارد دوربین صدای غیر معمولی و ناهنجاری داشته باشد، نشان دهنده وجود مشکل در هارد است. هنگامی که دستگاه ضبط را روشن می کنید، هارد نیز روشن می شود. روشن شدن هارد با یک صدای بسیار ملایم همراه است. اما به طور کل بی صدا بودن، نشان دهنده روشن نشدن هارد است. همچنین اگر صدای هارد غیر عادی باشد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از دلایل صدای غیر عادی هارد می توان به سوختن و یا خرابی برد هارد، سوختن برد هارد بر اثر نوسانات برق، وارد شدن ضربه به هارد اشاره کرد.

هنگام نوسانات برق، هد هارد متوقف شده و دوباره شروع به کار می کند. با تکرار این موضوع، هد هارد دچار آسیب می شود. همین موضوع می تواند باعث صدا دادن هارد به صورت غیر عادی شود.

تعمیر هارد دوربین مداربسته

برای تعمیر هارد دوربین مداربسته و برطرف کردن مشکل آن ابتدا اتصالات و آداپتور را بررسی کنید. اگر آداپتور سالم و اتصالات به درستی انجام شده بود و هارد دوربین همچنان مشکل داشت، هارد را از محل نصب خود جدا کنید. سپس دستگاه ضبط خود را ریست کنید. سپس هارد را به دستگاه متصل کنید. توجه داشته باشید که هارد توسط دستگاه شناسایی شود.

راه حل دیگری که برای رفع مشکل هارد وجود دارد، فرمت هارد دوربین مداربسته است. برای اینکار ابتدا از تمام اطلاعات هارد یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا اطلاعات هارد از بین نرود. با فرمت کردن هارد، تنظیمات به حالت اولیه در می آیند. برای این کار ابتدا باید وارد منوی دستگاه ضبط شوید. سپس وارد قسمت HDD شوید. هارد مورد نظر را انتخاب کنید و بر روی گزینه Init کلیک کنید. فرمت هارد دوربین مداربسته شروع می شود. توجه داشته باشید که با فرمت هارد، تمام تصاویر هارد پاک خواهند شد.

نحوه نصب هارد دوربین مداربسته

هنگام خرید و تهیه هارد دوربین مداربسته به مشخصات دستگاه ضبط خود توجه کنید. هر دستگاه ضبط از تعداد مشخصی هارد با ظرفیت مشخص پشتیبانی می کند. برای نصب هارد دوربین مداربسته ابتدا باید کیس دستگاه DVR یا NVR را باز کنید. برای نصب هارد باید از کابل SATA استفاده کنید. یک سر کابل را به برد دستگاه و سر دیگر را به هارد دیسک متصل کنید. سپس هارد را بر روی محل نصب در دستگاه ضبط نصب کنید. در مرحله آخر پیچ های دستگاه و بدنه را ببندید.

دستگاه ضبط را روشن کنید. در این مرحله هارد باید توسط دستگاه شناسایی و نمایش داده شود. سپس بر روی فرمت هارد دیسک کلیک کرده تا هارد فرمت شده و شروع به ضبط تصاویر کند.

4.7/5 - (3 امتیاز)