دوربین های مداربسته برای ضبط تصاویر از دستگاه ضبط DVR و NVR استفاده می کنند. دستگاه های ضبط نیز برای ذخیره اطلاعات به قطعه ای به نام هارد نیاز دارند. به طور کلی دستگاه های ضبط بدون هارد قادر به ذخیره تصاویر نیستند. در این صورت تنها می توانید تصاویر را به صورت زنده مشاهده کنید. ممکن است برای برخی از کاربران این سوال به وجود بیاید که آیا دوربین مدار بسته بدون هارد کار می کند؟ در ادامه قصد داریم تا به این سوال پاسخ داده و دلایل استفاده از هارد دیسک را بررسی کنیم.

در این مقاله می خوانید:

  • دوربین مدار بسته بدون هارد دیسک
  • استفاده از فضای ابری برای ذخیره تصاویر
  • دوربین مدار بسته بدون هارد تا چند روز فیلم را نگه می دارد؟
  • معایب دوربین مدار بسته بدون هارد
  • چند هارد برای ذخیره تصاویر دوربین مداربسته نیاز است؟
  • عمر هارد دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته بدون هارد دیسک

در پاسخ به این سوال که آیا دوربین مداربسته بدون هارد کار می کند یا خیر باید بگوییم بله. در سیستم مداربسته می توان با استفاده از برخی روش های جایگزین به جای استفاده از هارد دیسک، تصاویر دوربین را ذخیره کرد. برخی از دوربین های مداربسته دارای حافظه داخلی هستند. به این دوربین ها، دوربین مداربسته حافظه دار می گویند. این دوربین ها دارای یک کارت حافظه SD CARD هستند. البته توجه داشته باشید که این دوربین ها دارای محدودیت هایی نیز هستند. حافظه ذخیره سازی کارت های حافظه محدود است. به عبارت دیگر تصاویر دوربین مداربسته در کارت های حافظه تنها برای مدت زمان کوتاهی قابل نگهداری است.

استفاده از فضای ابری برای ذخیره تصاویر

یک راه دیگر برای استفاده از دوربین مداربسته بدون هارد، استفاده از فضای ابری برای ذخیره تصاویر دوربین است. ضبط تصاویر دوربین مداربسته در فضای ابری امکان ذخیره فیلم و تصاویر در فضای غیر فیزیکی را محیا می کند. با استفاده از اینترنت می توانید تصاویر دوربین مداربسته را در مکان های دیگر مشاهده کنید. مزایای استفاده از سیستم ابری برای ذخیره اطلاعات، عدم دسترسی افراد ناشناس به تصاویر، سرعت بالا در آپلود و انتقال تصاویر، امنیت و حفاظت اطلاعات و… است. یکی دیگر از مزایای استفاده از فضای ابری، ظرفیت نامحدود آن است. سرویس فضای ابری را می توانید از شرکت های مربوطه خریداری کنید. هزینه خرید اشتراک فضای ابری به عواملی مانند ظرفیت فضای ابری، لینک اینترنت و… بستگی دارد.

دوربین مدار بسته بدون هارد تا چند روز فیلم را نگه می دارد؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم دوربین های مداربسته بدون هارد که برای ذخیره اطلاعات از کارت حافظه استفاده می کنند، ظرفیت محدودی دارند. زمان نگهداری فیلم ها در دوربین های مداربسته رم خور به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولا ظرفیت کارت های حافظه دوربین مداربسته کمتر از 32 گیگابایت است. دوربین های مداربسته ای که قابلیت نصب رم را دارند، از نوع تکنولوژی تحت شبکه هستند. این دوربین ها به دو صورت با سیم و بی سیم در بازار موجود هستند. مدت زمان نگهداری تصاویر در دوربین های رم خور به کیفیت تصاویر دوربین، ظرفیت کارت حافظه و نوع ضبط سیستم مداربسته بستگی دارد.

علت بوق زدن دستگاه DVR/NVR داهوا

بوق زدن یا صدای سوت از دستگاه دی وی ار و دوربین مداربسته همیشه عادی نیست و این صدا می تواند هشدار رویداد باشد و یا آسیبی در سیستم مداربسته را اعلام کند. برای انواع بوق زدن و علت های بوق دستگاه ضبط مطلب زیر را بخوانید.

علت بوق زدن دستگاه داهوا

معایب دوربین مدار بسته بدون هارد

گفتیم که دوربین های مداربسته با استفاده از روش های جایگزین می توانند بدون نیاز به هارد تصاویر را ذخیره کنند. اما این روش ها دارای معایبی نیز هستند. در قسمت های قبل اشاره کردیم که دوربین های مداربسته حافظه دار دارای ظرفیت محدودی هستند. در نتیجه نمی توانند برای مدت طولانی اطلاعات را نگهداری کنند.

روش دیگری که برای استفاده از دوربین مداربسته بدون هارد دیسک معرفی کردیم استفاده از فضای ابری است. ذخیره تصاویر در فضای ابری تنها با استفاده از اینترنت میسر است. در نتیجه با قطع شدن اینترنت، ذخیره تصاویر در فضای ابری نیز متوقف می شود. توصیه می کنیم برای جلوگیری از، از دست رفتن تصاویر علاوه بر فضای ابری از هارد یسک نیز استفاده کنید. در این صورت با قطع شدن اینترنت، تصاویر بر روی هارد دستگاه ضبط ذخیره می شود و هنگامی که مجددا اینترنت وصل شد، تصاویر بر روی فضای ابری آپلود می شود. یکی دیگر از معایب استفاده از فضای ابری به جای هارد دیسک، هزینه بالای اشتراک فضای ابری است.

چند هارد برای ذخیره تصاویر دوربین مداربسته نیاز است؟

تعداد هارد مورد نیاز برای سیستم مداربسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از عوامل مهم در انتخاب تعداد هارد این است که دستگاه ضبط شما قابلیت اتصال چند هارد دوربین مداربسته را دارد. عوامل دیگری که باید هنگام تهیه تعداد و ظرفیت هارد به آن توجه کنید تعداد دوربین مداربسته، کیفیت تصاویر، نرخ فریم ریت، مدت زمان نگهداری تصاویر در هارد و… است. هر چه کیفیت تصاویر و نرخ فریم آن ها بالاتر باشد به فضای بیشتری برای ذخیره اطلاعات نیاز داریم. نکته دیگری که در انتخاب هارد مورد نیاز تاثیرگذار است، حالت ضبط دوربین دستگاه است. اگر حالت ضبط دستگاه شما بر روی تشخیص حرکت قرار دارد، هنگامی که در تصویر حرکتی رخ دهد دستگاه شروع به ضبط تصاویر می کند. قابلیت تشخیص حرکت باعث صرفه جویی در فضای هارد دیسک می شود.

به طور معمول کاربران، تصاویر دوربین مداربسته را برای 30 روز ذخیره و نگهداری می کنند. اما برخی از پروژه های بزرگ و مهم ممکن است تصاویر را تا 90 روز نیز نگهداری کنند.

عمر هارد دوربین مدار بسته

هارد دیسک دوربین های مداربسته با هاردهای معمولی دارای تفاوت هایی هستند. هاردهای مخصوص سیستم مداربسته قادر به ضبط تصاویر به صورت 24 ساعته در هر روز هفته هستند. به طور کلی طول عمر هارد دوربین مداربسته بین 5 تا 7 سال است. البته عوامل مختلفی می تواند بر روی طول عمر مفید هارد دیسک تاثیر گذار باشد. با استفاده از برخی روش ها می توانید طول عمر هارد دیسک را افزایش دهید. یکی از عوامل تاثیر گذار بر طول عمر هارد، برق و نوسانات برق است. برای جلوگیری از آسیب دیدن هارد دوربین مداربسته هنگام قطعی برق می توانید از دستگاه های برق اضطراری ups استفاده کنید. با استفاده از دستگاه ups در صورت قطعی و یا افت جریان برق، سیستم همچنان به ضبط و ذخیره تصاویر بدون اختلال ادامه می دهد.

هنگام خرید هارد حتما از هارد دیسک های مناسب دوربین مداربسته استفاده کنید. همچنین به کیفیت و برند هارد نیز توجه کنید. از هاردهای با کیفیت و برند معتبر استفاده کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)